Stavba newtona

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Robio
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 12. 2010, 14:41

Stavba newtona

#1

Příspěvek od Robio »

Zdravím ...

Mám na Vás jednu prosbu a pár otázok...Už dlhšiu dobu som si zamýšľal postaviť nejaký lepší teleskop. Mal som doma nejaké požičané menšie teleskopy, niečo ako lidlskop a to tu nazývate ale stále to nebolo ono, a väčšie resp. výkonnejšie teleskopy už stoja nejaký ten peniaz a zrovna nemám chuť niečo kupovať...Navyše tunajšia galéria vašich teles. je neskutočne inšpirujúca a keďže som náruživí kutil, tak má pre mňa veľkú hodnotu si to spraviť sám...

Pozeral som už niekoľko konštrukcií a myslím že mi dáte za pravdu že reflexný teleskop bude najlepšia voľba...Dá sa povedať že sa na mňa nalepili aj nejaké teoretické poznatky, no od Vás žiadam praktické rady...či to ide zrealizovať za nejaký pre študenta prijateľný peniaz...

Moja skromná predstava je asi tak meter dlhý newton...Pozeral som aj tunajšiu sekciu predaja aby som si spravil aký taký prehľad o cene, ale moc som toho nenašiel...
Taktiež som pozrel túto sekciu ale to čo hľadám som nenašiel...

Predom díky za čas a snahu mi pomôcť.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Stavba newtona

#2

Příspěvek od Lukina »

Stavba dalekohledu (jeslti stavbu nemam povazovat za to, ze vsechno mas, jen to potrebujes smontovat) vyjde asi vzdy draz, nez kdyz si koupis novy, hromadne vyrabeny. Takze jeslti chces usetrit, tak penize utrat najednou v prodejne astrooptiky nez postupne vsude mozne. Budes to mit hned, bude to fungovat stejne, budes na to mit zaruku a jeste to bude levnejsi.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Robio
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 12. 2010, 14:41

Stavba newtona

#3

Příspěvek od Robio »

Áno, to som už niekde tuna čítal.
To je to primárne zrkadlo také drahé ? + okulár, a to je tak všetko čo treba kúpiť...všetko ostatné sa dá vyrobiť "na kolene". Aspoň ja to tak vidím, ak to je inak nehádam sa.
:)

Na YT som videl videá ako tú optiku vyrábali ručne alebo strojovo doma, ale bližší návod som nenašiel...(tuším v angličtine niečo ale moc som tomu nerozumel)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2903
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Stavba newtona

#5

Příspěvek od Homer »

Áno, to som už niekde tuna čítal.
Nejjednodušší, nejrychlejší a nejlevnější je se touto ověřenou skutečností řídit. Tedy pokud není Vaším hobby stavba dalekohledu bez ohledu na čas a peníze.
Uživatelský avatar
mi.
Příspěvky: 262
Registrován: 07. 06. 2008, 03:56

Stavba newtona

#6

Příspěvek od mi. »

No jak píšeš učite to lze vyrobit "celé" na koleni krom např. pokovení zrcadel, ale vždy k tomu potřebuješ určité nástroje a co do mechanické části tak např. dobson co vyrobil MMys je opravdu na velmi vysoké urovni a to jsou mechanické části svařovány (MIG/TIG), obráběny určitě NC/CNC stroji. Předpokládám, že ti tu většina lidí co se do stavby pustili řekne, že to neni pouze o té optice, která není vůbec snadná na výrobu a chce hodně praxe pro kvalitní provedení.

Taky by si ještě mel krom délky přístroje uvést průměr zamýšlené optiky. Pak si lze jednoduše spočítat materiál potřebný pro stavbu, odhadnou potřebné stroje a nástroje pro samotnou stavbu a ve výsledku vypočítat jak by ti to o proti sériově vyráběným vyšlo v Kč(euro).

Opravdu nejsem žádný stavitel a nemám takové zkušenosti, ale určitě si rozmysli jak velký průměr (primáru) by jsi chtěl. Potom co jsem si zde a jinde přečetl asi platí, že čím větší průměr tím lze vlastní stavbou více ušetřit.

K tomu 3. příspěvku:
primár, sekundár, okulárový výtah.
dále musíš určitě myslet nad různým mteriálem tubusu a montáže, v tom bych zahrnul min. nějaký plech či trubka, dále pak nějaká překližka, dural atp. A až k tomu dokoupit nějaké okuláry, filtry, wathever..

ve výsledku je to na tobě, já osobně mám rád také ruční práci, ale vždy můžeš koupit výrobek a následně si to upravovat dle svého a třeba časem postavit nějaké "skládací dělo". Ať se rozhodněš jakkoliv držim palce při rozhodování.  ;)


Je to jen rychlý namátkový výběr. Jinak ti rovněž doporučuji radši šetřit a dalekohled si koupit. Taky si chci postavit dobsona. Optiku mám už dokonce doma. Celých 11 let...
Takže pokud chceš pozorovat, radši si dalekohled kup. Hehe ;D
Uživatelský avatar
Robio
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 12. 2010, 14:41

Stavba newtona

#7

Příspěvek od Robio »

Martin Vyskocil, díky, pozeral som aj iné, len je toho strašne veľa :)

mi., samozrejme technológie mám dostupné...nehovorím tu o pilníku a skrutkovači...
A ako hovoríš napr. pokovenie v garáži nespravím. Ale mám možnosť pokovovať hliníkom...(nie vákuové striekanie, pokovujú s tým plasty(parabole), takže neviem čo presne je to za technológiu, a ani neviem či by to bolo vhodné kvalitatívne na zrkadlový teleskop)

Moc som sa do toho odhadovaného priemeru nechcem púšťať aby to náhodou nevyznelo komicky...niečo okolo 200mm určite...
Ale ak by samotná optika stála niekoľko tisíc tak to pre mňa nemá moc význam, pretože nie som taký náruživý pozorovateľ....Ide o to že s tým nemienim ani fotiť ani pozorovať vlajku na mesiaci...

Ide mi čisto len o silnejší ďalekohľad, ktorý by som dokázal za priaznivý peniaz skonštruovať tak povediac doma...Už dlho som také niečo chcel spáchať, len až keď som sa do toho trochu hlbšie pozrel, tak som zistil že to nieje také jednoduché ako to vyzerá...
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Stavba newtona

#8

Příspěvek od Lukina »

I 200 mm prumer bude doma drazsi nez v obchode.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Stavba newtona

#9

Příspěvek od MMys »

Vyrábět má smysl takový dalekohled, který se nedá běžně koupit, nebo je jeho cena taková, že ji nejsem ochotný akceptovat a raději utratím hromadu času (neplaceného) stavbou.

Ano, stavěl jsem skládací ultralehký 400mm zrcadlový dalekohled, a světelný astrograf. Ale obojí to jsou dost specifické přístroje, a mělo to své opodstatnění. Pokud chceš normálního newtona kolem 200mm na pozorování, opravdu ho kup, to se prostě nedá postavit levněji.

Na broušení 200mm zrcadla a jeho pokovování snad raději honem rychle zapomeň. To se nejdřív chceš učit brousit a figurovat zrcadla ? Máš vůbec představu, co to obnáší ? První se ti zcela jistě nepovede. Když budeš hodně šikovnej a trpělivej, možná tak to čtvrté, páté, bude srovnatelné se sériovou produkcí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Robio
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 12. 2010, 14:41

Stavba newtona

#10

Příspěvek od Robio »

Nevravím že tie zrkadlá ide brúsiť, len som pripomenul že som aj to videl robiť doma...Iste sú za tým prinajmenšom roky praxe.

Ale v čom je to drahé...to zrkadlo a okulár je 95% celkovej ceny ?

Kupovať to nebudem, aspoň nie v najbližšej dobe...o čas mi predsa vôbec nejde...človeka to predsa viac poteší ak si dokáže sám vyrobiť niečo na úrovni...
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Stavba newtona

#11

Příspěvek od caribic10 »

Zrcadla si můžeš koupit třeba přímo na binox.cz
prim. 200/1000 http://www.binox.cz/zrcadla-a-cocky/zrc ... -200-1000/ 2650Kč
sec. http://www.binox.cz/zrcadla-a-cocky/zrc ... -200-1000/ 850Kč
okul. výtah http://www.binox.cz/vytahy/okularovy-vy ... rd-2-quot/ 1990Kč

můžeš se pokusit koupit všechny součásti od někoho použité, ale nevidím v tom asi žádný přímos, stavět si takto malý dalekohled sám.
Ve finále ušetříš nula, nula nic, spíš ho přeplatíš ;)
komplet dobson 200/1200 http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... uot-pyrex/ 7250Kč
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Smycka
Příspěvky: 67
Registrován: 28. 05. 2010, 21:02

Stavba newtona

#12

Příspěvek od Smycka »

Jestly si chceš doopravdy vyzkoušet jaká je to práce tak navštiv v létě na hvězdárně v Rokycanech kurs broušení zrcadel. A jestly scháníš nějakou inspiraci zkus si nejdřív pročíst tohle:http://zeus.asu.cas.cz/astrooptika/Gajd ... zelsky.pdf
Maličký newton +EQ6 Sky Scan ve výrobě větší přístroj.
Uživatelský avatar
Robio
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 12. 2010, 14:41

Stavba newtona

#13

Příspěvek od Robio »

caribic10, no dajme tomu ten primár...

Sekundár sa nedá použiť normálne zrkadlo, reps. zrkadlo ktoré má reflexnú vrstvu nanesenú na prednej strane namiesto zadnej ako je to u klasických zrkadiel...(využívané napr. pri laseroch). Držiaky predsa niesu problém aj s nastavovaním polohy...

a okulárový výťah sa dá predsa spraviť aj oveľa jednoduchšie a lacno.
Stačí rukou posvúvať samotnou optikou a pri požadovanej polohe vhodnou okrasnou skrutkou zaistiť...myslím že by to bolo dokonca rýchlejšie...možno by to nebolo také elegantné ale plne funkčné... ;)

A telo môže byť kľudne novodurová rúka o sile steny 5mm...a oblepiť páskou aby to malo nejaký vzhľad...

Smycka, díky moc za to PDFko...výborná teória...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Stavba newtona

#14

Příspěvek od vla »

Problém není nic, tedy než se začne..... Novodurová trubka se prohybá, a má velkou tepelnou roztažnost, sekundár by měl být v optické a nikoli sklenářské kvalitě, atd. Pokud levně, tak koupit zde v sekci bazar. Každopádně pokud nás chceš přesvědčit o opaku tak se dej do stavby a čas od času poreferuj jak se dílo daří. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Robio
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 12. 2010, 14:41

Stavba newtona

#15

Příspěvek od Robio »

To ne, nechcem aby ste to takto brali  :)

Dal som otázku a dostal som odpoveď, no stále si myslím že by to šlo  :) možno né v takej kvalite ani v takom konforte, ale to by bola daň za cenovú reláciu...

A robil to niekto z toho novoduru ? (že by som to omrkol ). Tak ja neviem, že by sa to ohýbalo až v takom rozsahu...No je to možné...na kraje by sa dali namontovať nejaké hliníkové profily, takže by sa ohýbanie zamedzilo...

A k tomu sekundáru...To by bol vážne taký rozdiel a hlavne bol by ten rozdiel vidieť okom ?
Každopádne, mám toho ešte čo prečítať kým by som sa reálne do toho pustil...

Dik za rady...  ;)
Odpovědět