Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
seestar
Příspěvky: 769
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#4141

Příspěvek od seestar »

Ale ten druhý snímek je jen čistý výřez z RAW snímku bez jakýchkoli úprav. Já se přisnám, že s takovým vzorem chlupů jsem se nikdy nesetkal a to z RASA mi díky kabelům leze leccos.
Jurkov
Příspěvky: 69
Registrován: 03. 01. 2018, 19:53
Věk: 43

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#4142

Příspěvek od Jurkov »

Dobrý večer.
Mám originálny elektrický zdroj od SBIG ku mojej CCD kamere ST8XE. Je však na 110V a tak ho používam spolu s meničom z 220V na 110V.

Na nálepke je rozpis koncovky din6 pre kameru:
s1045453267.9.jpg
s1045453267.9.jpg (260.6 KiB) Zobrazeno 1612 x
Tento zdroj by som chcel nahradiť niečím podobným ako je tu:
https://pegasusastro.com/products-power ... tribution/
aby som mohol súčasne napájať všetkú techniku.

Ja sa do elektriny veľmi nevyznám 🙂 a preto moja otazka jednoduchá znie:
Dokážem nejakým spôsobom vytvorít tých potrebných +12V/-12V pre kameru pomocou dvoch tých výstupov na tej krabičke od Pegasusastro?
Je toto schodná cesta?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18574
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#4143

Příspěvek od MMys »

Pomocí dvou výstupů z Pegase určitě ne. A nevím proč dvou, na to ti stačí jeden 12V výstup, do kterého zapojíš nově vyrobený zdroj 5V a +/-12V DC.

Záleží ale, jak jsi elektronicky zdatný. Samozřejmě že jde udělat deska elektroniky s DC/DC měniči, které z 12V co zapneš z Pegase, udělají ještě -12V a 5V a všechno si to pošleš do kamery. Ale otázkou je, jestli to poskládáš z nějakých hotových modulů. Spíš je to zralé na návrh zdrojů a desky na míru.

Předpokládám, že těch symetrických +/-12V je v kameře kvůli analogové části - operačním zesilovačům.A v tom případě by tohle napětí nemělo být příliš zarušené, tedy určitě nebude vhodné těch 12V mít pouze protažených 12V kterými krmíš celou sestavu. To je zralé na solidně udělaný vyfiltrovaný zdroj všech tří napětí. Jinak bys také mohl mít obraz plný různých šmouh.

Možná by se i našel něajaký hotový DC/DC modul, který má tato tři výstupní napětí, ale bude to chtít dost hledat. Věnoval jsem tomu asi 5 minut a bezúpěšně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1065
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#4144

Příspěvek od stana85 »

Dá se někde koupit horní krytka na tento typ okulárů?
https://www.dalekohledy.cz/okular-gso-plossl-32mm-1-25-
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
Standa
Příspěvky: 232
Registrován: 31. 08. 2004, 14:21

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#4145

Příspěvek od Standa »

Možná by bylo rychlejší/levnější si ji (nechat) vytisknout na 3D tiskárně. Krytka je jendoduchý tvar a jsou k dispozici i filamenty, které jsou "gumové", nejenom klasické PLA nebo PETG.

Standa
triedr 8x30 a 8-20x50, SW 80ED, Vixen VC200L, Vixen R200SS na AZ-EQ6, Maksutov-Cassegrain 127/1500, 3D tištěný spektroheliograf a spektrograf, hvězdárna ScopeDome 3M, Dobson 355/1700
Uživatelský avatar
kuceraz
Příspěvky: 891
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíč
Věk: 30

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#4146

Příspěvek od kuceraz »

Určitě se dají za pár desítek korun sehnat na aliexpressu, už jsem objednával chybějící krytky na okuláry i triedr.
ES 16" | GSO 10" | Omegon Nightstar 25x100 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4675
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 58
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#4147

Příspěvek od biker.fm »

Tech par desitek korun se nam diky EU patricne prodrazi o dalsi hromadu penez. Tady asi fakt vychazi nejlepe 3D tisk.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 nejen na dvojhvezdy a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět