Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1381

Příspěvek od Karell »

Používal jsem s OSC kamerou bez problémů 2x5m kabel Digitus aktivní, po přechodu na G2-8300 se objevovaly občas nějaké problémy se zamrzáním, tak jsem pořídil ještě aktivní USB hub taky od firmy Digitus. Nedávno jsem testoval i pro 3x5m a zdálo se, že to bude fungovat. Na USB hub jsou připojené 2 kamery a okulárový výtah.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1382

Příspěvek od Bill »

Jak dlouhý kabel USB lze použít
Já používám kvalitní 5m kabel + pasívní USB HUB a pak už jenom co nejkratší a nejtlustší kabely ke kamerce a foťáku. Asi to není ideální, ale na výjezdy to nechci moc komplikovat s nějakým dalším napájením. Zpočátku mi zamrzalo občas PHD, ale s jiným kabelem ke kamerce už to dlouho neudělalo.

Pokud použiješ čistě pasívní řešení jako já, tak dost záleží i na portu od počítače. Se starším Dellem mám výrazně méně problémů, než jsem měl s novějším HP.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17698
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1383

Příspěvek od MMys »

Specifikace povoluje 5m. Na kvalitní 5m prodlužce (poznáš podle tloušťky a ceny) ještě může (ale nemusí) fungovat krátký kabel. Naopak mnohdy nefungují levné tenké 5m dlouhé kabely samy o sobě.

A přesně jak píše Bill, záleží i na počítači. Se stolním PC mi to fungfovalo, s notebookem už ne (pasivní 5+1m).

Aktivní kabel většinou funguje, i dva kousky za sebou, tedy 10m. Víc jsem nikdy nezkoušel.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 910
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1384

Příspěvek od Stanislavxyz »

Chlapi díky za odpovědi, je to do notebooku (HP pavilion g6 je na něm napsané :)), takže jedině asi ten aktivní USB hub, jak píše Karell? No, myslel jsem si hned, že to nebude jen tak, odmotat "kilometr" káblu...
Každopádně ještě jednou díky všem- zase jsem trošku chytřejší.

Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Med
Příspěvky: 57
Registrován: 23. 09. 2013, 08:36

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1385

Příspěvek od Med »

Pro zařízení, které nemají vysokou spotřebu (kabel EQDIR do montáže) používám tento kabel, pro planetární kamerku jsem ale musel kvůli problémům s mrznutím a výpadky pořídit tento kabel který na konci napájím z počítačového zdroje 5V. Oba jsou vedené ve stejném husím krku i s napájením 5V a 12V na vzdálenost 15m a vše funguje i s malým netbookem, který má sice 2 USB vstupy, ale spíš se jedná o takový malý HUB.
SW 8" 200/1200 Dobson, SW 80 ED Pro, NEQ-6 SynTrek, Triedr 10x50 Lidl.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17698
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1386

Příspěvek od MMys »

On každý aktivní kabel je ve skutečnosti jednoportový hub, jinak to myslím ani nejde.
A pokud má zařízení větší odběr, je stejně obvykle nutné na konci použít externě napájený hub. Ten kabel není vlastně nic jiného, přesně jak píšeš.



http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1387

Příspěvek od Honza_K »

Mám jednoduchou a nejspíše velmi stupidní otázku. Mám čistě manuální EQ-5, takže po odjištění brzd mohu volně otáčet RA i DE, po zajištění pak točit jemnými posuvy. Mohu opravdu dělat bez omezení či nějakého odporu to samé i s hodinovým strojem, když je v jeho případě montáž v podstatě neustále v pohybu přes nějaký převod?  Povolím, rychle si natočím na požadovanou pozici, zajistím a strojek mi stále bude pomalu korigovat řekněme RA bez úhony? Žiju s pocitem, že bych tím musel okamžitě strhnout převodovku v hodinovém strojku, když vidím ta ozubená kolečka :)
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24393
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1388

Příspěvek od MilAN »

Ona ta "brzda"  = ustanovka,  funguje podobně jako v autě spojka. Když se uvolní, může být zařazena i zpátečka a auto  s kopce pojede popředu. Nikde se nic neodrbe. Spojka oddělí hnací část od hnané.V montáži se bude vše otáčet, včetně šnekového kola, ale to nebude přítlakem -třením- spojeno z polární osou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1389

Příspěvek od Peťa »

Záleží na tom, které motory vezmeš, moje sada má ještě spojky přímo na převodu od motorků - na hrubé nalezení odjistím páčky a otočím přímo osy RA, DEC, zajistím páčky, povolím spojky na převodu, dojedu manuálním jemným pohybem kam chci, dotáhnu spojky na převodu a je to - dál používám ovladač motorů.

Většina motorů ale tyto spojky nemá, pak pokud je to pod proudem jemné pohyby pouze ovladačem - což při rychlosti 8x nebo vyšší docela ujde. A volně otáčet osy po povolení páček jde samozřejmě vždy.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 438
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1390

Příspěvek od LaH »

Nevíte někdo, jak utáhnout trochu volné "sklíčko" ve filtru Astronomik 1.25''?
Např. u  Meade filtru jsou v tom vnitřním utahovacím kroužku s vnějším závitem dva šikovné  zářezy a není problém, u Astronomiku je kroužek hladký a netuším, jak jej zašroubovat nebo i vyšroubovat. Nebo jsem něco přehlédl?
Nějaké kleště apod. nechávám stranou(prozatím).
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Martinuss
Příspěvky: 42
Registrován: 17. 03. 2012, 10:00

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1391

Příspěvek od Martinuss »

Zdravím, mam takovou otázku ohledně jedné fotografie z Hubbleova teleskopu.

http://www.spacetelescope.org/images/he ... /zoomable/

Jde mi o to že nějakej odborník od nasa nejspíš tvrdí že každej bod je hvězda v tý galaxii ale mě se to nějak nezdá, myslím si že je tam i nějakej ten šum.

třeba horní pravej roh když přiblížim na maximum je vidět toho "šumu" taky docela dost.. je to možný že se dá s dlouhou expozicí fotit uplně bez šumu?
Schmidt-Cassegrain 280/2800mm, Okulár Baader Hyperion 68° 21mm, Nikon 10x25 , Fomei 20x50
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1392

Příspěvek od elon254 »

fotografie z Hubbleova teleskopu
foto neskutečné! hlavně to zvětšování.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
mocho
Příspěvky: 10
Registrován: 13. 12. 2006, 04:51

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1393

Příspěvek od mocho »

Zdravim, dnes rano medzi 7:00-7:10 som videl od mesiaca (zapad) sa pohybovat dost jasny bod (skor 'ciarku') rychlostou asi 2 stupne za minutu, jas sa nejak vyrane nemenil. Netusite niekto co to mohlo byt? ISS?
Uživatelský avatar
Martinuss
Příspěvky: 42
Registrován: 17. 03. 2012, 10:00

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1394

Příspěvek od Martinuss »

Zdravim, dnes rano medzi 7:00-7:10 som videl od mesiaca (zapad) sa pohybovat dost jasny bod (skor 'ciarku') rychlostou asi 2 stupne za minutu, jas sa nejak vyrane nemenil. Netusite niekto co to mohlo byt? ISS?
ISS podle Stellaria letěla v 8 hod +- na západ od měsíce směrem nahoru
Ale co sem koukal tak v tom místě letěli od 7 do 8 ráno 4 družice, tak by to mohla být jedna z nich
Schmidt-Cassegrain 280/2800mm, Okulár Baader Hyperion 68° 21mm, Nikon 10x25 , Fomei 20x50
Uživatelský avatar
mocho
Příspěvky: 10
Registrován: 13. 12. 2006, 04:51

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1395

Příspěvek od mocho »

Cas by mohol sediet ak by bolo niekde zle nastavene CET/GMT, ale toto letelo od mesiaca smerom na sever, rovnobezne s horizontom, takze asi nieco ine. Napadol ma Falcon, ale pozeral som potom web a ten ma letiet az zajtra.
Odpovědět