Fotky DSO za svitu měsíce

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11754
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Fotky DSO za svitu měsíce

#1

Příspěvek od Psion »

Zajímalo mě, jak dalece se dá fotit DSO za svitu měsíce a navíc jsem se těšil jak vyzkouším novou montáž CG5 Advance GT. Na montáž jsem umístil dalekohled Newton 203/1200 z dobsonu a přesvědčen, že snímky budou nepoužitelné s takto dlouhým ohniskem, bez pointace a za svitu Měsíce. Postupně jsem udělal foto M82, M13 a M57 (dělal jsem i M3,M5,M10,M66,M51) a byl jsem mile překvapen. Takto kombinace montáže a dalekohledu si s DSO poradila v daných podmínkách (seeing nic moc nebyl) pro mě překvapivě dobře. Berte snímky s rezervou, protože byly foceny rovnou do JPEG malé kvality (stupeň Small) EOSem 300D - nečekal jsem, že z toho něco bude :-)

Ještě dodám, že foťák jsem nechal řídit programem Astromist přes PALM, který dělal veškeré časování snímků, zatímco jsem pozoroval "zdenkovým" dalekohledem 8)

Jedna zajímavá věc mě překvapila - na orig. fotkách není koma - prostě při F/6 neexistuje.

Snímek M82, ISO 800, čas 26 sekund, složenina 3 snímků :



Snímek M13, ISO 800, čas 16 sekund, jediný snímek :





Snímek M57, ISO 800, čas 26 sekund, jediný snímek :




Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

Fotky DSO za svitu měsíce

#2

Příspěvek od Maros »

A kedy si to fotil,alebo kolko %bolo osvetlenych z mesiaca?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11754
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Fotky DSO za svitu měsíce

#3

Příspěvek od Psion »

Maros napsal: A kedy si to fotil,alebo kolko %bolo osvetlenych z mesiaca?
Včera v noci mezi 23 hod - 0.30 hod. :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Fotky DSO za svitu měsíce

#4

Příspěvek od MilAN »

Psion napsal: Jedna zajímavá věc mě překvapila - na orig. fotkách není koma - prostě při F/6 neexistuje.
Což o to, ona existuje, ale při 1:6 oproti 1:4 je její velikost 2,25x menší.A to je již velký skok a v opačném případě velký problém.
V Tvém případě by měla být koma 12 mm od osy ve velikosti 0,04 mm, což představuje 5 pixelů , jinak 7". A to při včerejším seeingu ( alespoň u nás minimálně 5") a drobné neostrosti a drobné odchylce pointace překryje obraz komy.
Ale pokud to Tvá montáž takhle udržela, je to jistě skvělé a je to též hodně dobrá zpráva pro ty, kteří chtějí fotografovat a bojí se jít do jiné montáže než EQ6.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11754
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Fotky DSO za svitu měsíce

#5

Příspěvek od Psion »

Myslím, že se z montáže dá dostat ještě víc a to díky funkcím Precision GOTO, která dokáže přesněji navádět na objekty a lepším ustavením se určitě dá prodloužit expozice bez pointace s Newtonem200/1200 minimálně na 1-1,5 minuty. S SW 80ED to bude výrazně lepší a umožní delší časy.

Prozajímavost vymyslel jsem lepší zpracování snímku M82 a můžete výsledek porovnat sami. Mimochodem přikládám i M51.






M51, ISO 800, čas 5 x 26 sekund, složenina 5 snímků



Uživatelský avatar
celdan
Příspěvky: 38
Registrován: 24. 03. 2005, 18:30

Fotky DSO za svitu měsíce

#6

Příspěvek od celdan »

to Psion: Perfektné foto. Gratulujem.
Máš niekde tie fotky aj plnom rozlišení? Páčia sa mi. Na prvý pokus to je vynikajúce.
CG5 vyzerá ako slušná montáž. Ešte raz Gratulujem!
Super :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11754
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Fotky DSO za svitu měsíce

#7

Příspěvek od Psion »

celdan napsal: to Psion: Perfektné foto. Gratulujem.
Máš niekde tie fotky aj plnom rozlišení? Páčia sa mi. Na prvý pokus to je vynikajúce.
CG5 vyzerá ako slušná montáž. Ešte raz Gratulujem!
Super :)
Děkuji, ale bude to ještě trochu trvat než to bude za něco stát

Fotky jsou dělány v poměrně slabém roslišení 1536x1024 a rovnou komprimovány ve foťáku do JPEG kolem 700kB, tzn. nic moc kvalita. Těším se na bezměsíčnou noc, pak to bude o něčem jiném a hlavně - pointované fotky přes SW 80ED ;-)

Jako ukázku přikládám jednu fotku galaxie M82 v plném rozlišení, tak jak to opustilo foťák :


http://astroview.psionfired.com/astro/M ... liseni.jpg
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5422
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Fotky DSO za svitu měsíce

#8

Příspěvek od vla »

Každopádně zdá se, že Pepa ukázal, že fotit se dá i jinou montáží než je EQ6 a že i delší ohnisko je na této montáži zvládnutelné.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
celdan
Příspěvky: 38
Registrován: 24. 03. 2005, 18:30

Fotky DSO za svitu měsíce

#9

Příspěvek od celdan »

Díky za ukážku a potom nezabuni ukázať aj ďaľšie.
Držím palce!
Uživatelský avatar
Richi
Příspěvky: 181
Registrován: 28. 08. 2007, 04:07

Fotky DSO za svitu měsíce

#10

Příspěvek od Richi »

Na to s akým krátkym expozičným časom boli snímky urobené, je to skvelé. Som úprimne zvedavý ako to dopadne keď sa do toho pustíš naplno. Lovu zdar.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11754
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Fotky DSO za svitu měsíce

#11

Příspěvek od Psion »

Taky jsem zvědav :-)

Každopádně jsem si ověřil jednu věc, která se tady kdysi diskutovala - 5x26 sekund nejenom že není po složení 130 sekundový snímek, ale je opravdu snímek max. 30 sekundový s tím, že zmizí šum a zvýrazní se podrobnosti.

Nejvíce jsem dělal snímek 60 sekund, ale už to nebylo ono, přece jenom hvězdy už nebyly bodové, ale to jistě půjde po kvalitním ustavení. Pro delší snímky počítám s ruční pointací, později z autopointrem.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11754
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Fotky DSO za svitu měsíce

#12

Příspěvek od Psion »

V tomto hrozném počasí (Měsíc a oblačné cáry přes celou oblohu) se mi ještě podařilo otestovat expozici M82 a M81. Čas, po který se už začínají protahovat hvězdy v oválky v Newtonu 200/1200 je 36 sekund. Takže takto dopadlo 3x 36 sekund :

Uživatelský avatar
Richi
Příspěvky: 181
Registrován: 28. 08. 2007, 04:07

Fotky DSO za svitu měsíce

#13

Příspěvek od Richi »

Psion napsal: V tomto hrozném počasí (Měsíc a oblačné cáry přes celou oblohu) se mi ještě podařilo otestovat expozici M82 a M81. Čas, po který se už začínají protahovat hvězdy v oválky v Newtonu 200/1200 je 36 sekund. Takže takto dopadlo 3x 36 sekund :

Také isto počasíčko máme momentálne aj na Slovensku. K tomu snímku - pravdupovediac nečakal som, že predĺženie expozície o pár sekúnd bude znamenať takýto nárast kvality. Ale tuším je dnes tlaková výš a minim. seeing, takže je to opodstatnené... a ako sa na snímok pozerám, tak viac z neho softwarovo asi vytiahnuť nešlo.
Mohol by si už pomali začať zapĺňať galériu na webe.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11754
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Fotky DSO za svitu měsíce

#14

Příspěvek od Psion »

Richit napsal:

Také isto počasíčko máme momentálne aj na Slovensku. K tomu snímku - pravdupovediac nečakal som, že predĺženie expozície o pár sekúnd bude znamenať takýto nárast kvality. Ale tuším je dnes tlaková výš a minim. seeing, takže je to opodstatnené... a ako sa na snímok pozerám, tak viac z neho softwarovo asi vytiahnuť nešlo.
Mohol by si už pomali začať zapĺňať galériu na webe.
Přiznám se, že fotka je jedna věc, ale důležité je zpracování fotky. Pokud je čas dostatečný a fotka kvalitní, jsou úpravy malé. Čas 36 sekund byl samozřejmě znát, je to o 38% delší (oproti 26 sekundám), ale vylepšil jsem i techniku zpracování, která má efekt podobný jako protažení expozice na 1,5 násobek.

Čím je fotka mizernější, tím více potřebuje zpracování. Martin (MMys) jde nyní cestou co nejmenšího zásahu do fotek, já jsem teprve na začátku.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11754
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Fotky DSO za svitu měsíce

#15

Příspěvek od Psion »

No nebudu vás již unavovat obrázky a dám to do galerie. Nicméně ještě M3 z pátečního focení ;-)

Odpovědět