DOBSON S JEMNOU RUČNĚ OVLÁDANOU VÝŠKOU

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

DOBSON S JEMNOU RUČNĚ OVLÁDANOU VÝŠKOU

#31

Příspěvek od Lightsscope »

Tohle je podle mě stěžejní odstavec! Někteří uživatelé fóra by se nad sebou opravdu měli zamyslet - hlavně ti "negativisté". Ale tohle by sem měl psát moderátor, ne já. Kde vlastně ten moderátor vězí?

Hora

Jan napsal: Předpokládal jsem však diskuzi na téma “JAK to udělat (co nejlépe)..” a nikoliv na otázky “udělat: ANO či NE a PROČ?”

Hamletovu otázku zda ANO či NE si skutečně musí rozhodnout každý sám (souhlasím s odpovědí #25). Důvody pro uznání konstrukce, nebo pro její odmítnutí, mohou být různé (od filozofických až po technologické, provozní, nebo finanční). A priori odmítavé stanovisko však nemá žádnou argumentační váhu, pokud není potvrzeno praktickými testy a zkušenostmi.
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

DOBSON S JEMNOU RUČNĚ OVLÁDANOU VÝŠKOU

#32

Příspěvek od Stratus »

hora napsal: Ale tohle by sem měl psát moderátor, ne já. Kde vlastně ten moderátor vězí?

Hora


Já bych do toho moderátora netahal. Milan má prostě Dobsona tak dobře udělanýho, že to nepotřebuje (to jsou ty jeho zkušenosti). Já bych na této diskuzi nic špatného neviděl, zdá se mi užitečná.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

DOBSON S JEMNOU RUČNĚ OVLÁDANOU VÝŠKOU

#33

Příspěvek od Homer »

Ach jo....Jan přece jen v dobré víře nabídl případným zájemcům INSPIRACI. To snad nemusí být důvodem k polemikám. Kdo chce, ať se inspiruje, kdo ne, ať nechá v klidu být.....Homer
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

DOBSON S JEMNOU RUČNĚ OVLÁDANOU VÝŠKOU

#34

Příspěvek od Lightsscope »

No bodejť ...! Ale to některým lidem, věčným šťouralům, prostě nevysvětlíš :(
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

DOBSON S JEMNOU RUČNĚ OVLÁDANOU VÝŠKOU

#35

Příspěvek od Stratus »

Jan napsal: http://www.grecner.cz/astro/dobson_dsc_km1/km1_i_az.htm[/b]
Na rozdíl od kolegy hory si myslím, že podstata problému (a sporu Honzy s Milanem) je v tomto odkazu. Pokud mírně sjedete pod modrý titulek KM1 narazíte na krátký odstavec: "Motivem pro výrobu a instalaci jemného motorového pohonu na osu AZ Dobsonu byla skutečnost, že přímé ruční navádění tubusu dalekohledu NEWTON na nebeský objekt je obtížné a při velkém zvětšení nepřesné, (stačí neopatrný dotyk nebo závan větru a cílový objekt zmizí ze zorného pole)...".
Pokud se takto chová Dobson tak si jej pořizovat nebudu, ale Milan tvrdí o svém Dobsonu něco jiného. Prosím další majitele Dobsonů o jejich vyjádření a vlastní zkušenosti. Jsou tak velké rozdíly ve stabilitě montáží Dobson od různých výrobců?

odkaz: http://www.grecner.cz/astro/dobson_dsc_km1/km1_i_az.htm

P.S. Je mi zřejmé,že předmětem je ALT ne AZ, ale ten text okolo je důležitý!
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

DOBSON S JEMNOU RUČNĚ OVLÁDANOU VÝŠKOU

#36

Příspěvek od Jan »

Dobrý den zájemcům o diskutovanou problematiku

Chtěl jsem se dovědět více i o jiném technologickém provedení jemného ovládání osy ALT
"finely adjusted in altitude"
publikovaném autorem Davidem Molyneaux na URL
http://homepage.ntlworld.com/molyned/do ... uction.htm



Poprosil jsem Davida o zodpovězení pěti otázek a o souhlas s překladem a publikací jeho odpovědí:
(1)
JG > Je jemné ovládání osy ALT skutečně nutné i na vysoce kvalitních montážích Dobson?

DM > Jemné ovládání opravdu není nezbytné jestli DOBSON má vysokou kvalitu dosedacích ploch a tubus je správně vyvážen. Ale vyvážení se mění s různými okuláry a velice špatné je to po nainstalování snímací kamery na tubus.

Odpovědi na další otázky zde neuvádím v zájmu stručnosti tohoto příspěvku, ale zájemci je najdou na našem WEBu. Cituji alespoň otázky, aby se vědělo o co v odpovědích půjde:

(2) JG > Myslíte si že jemný mechanický převod na ose ALT je užitečný a vhodný?

(3) JG > Myslíte si že jemný mechanický převod je vhodnější pro osu ALT než pro osu AZ?

(4) JG > Prosím uveďte výhody a pozitivní přínosy Vašeho jemného převodu na ose ALT.

(5) JG > Děkuji za uvedení eventuálních negativních vlastností Vašeho jemného převodu na ose ALT.
Poznamenávám, že odpověď Davida na otázku č. (5) se týká výlučně jeho řešení např. problém nedostatečné robustnosti jeho konstrukce (autor uvádí i deformaci pohybového šroubu ..).

Zájemce tímto zvu na URL:
http://www.grecner.cz/astro/index_c00.htm

Zdraví
Jan

Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3911
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

DOBSON S JEMNOU RUČNĚ OVLÁDANOU VÝŠKOU

#37

Příspěvek od FunTomas »

Stratus napsal:
...Prosím další majitele Dobsonů o jejich vyjádření a vlastní zkušenosti. Jsou tak velké rozdíly ve stabilitě montáží Dobson od různých výrobců?
...Ja mám dobsona a hoci som ním už dlho nepozoroval, nejaké skúsenosti z pozorovania mám. Prístroj nie je problém namieriť a udržať na objekte. Nepoužívam snímač polohy ako MilAn, preto je na zameriavanie objektov žiadúce poznať oblohu a mať zjustovaný hľadáčik (Red-Dot). Po namierení na Saturn, dokázali (po vysvetlení ako na to) hýbať ďalekohľadom aj úplní laici a planéta im ostala stále v zornom poli. Používali sme len 150 násobné zväčšenie. Pri 75 násobnom zväčšení nebol problém nájsť na oblohe letiace lietadlo a sledovať ho za letu.
Nemám iné okuláre, preto sú uvádzané zväčšenia také malé.

Môj dobson je na obrázku vpravo.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

DOBSON S JEMNOU RUČNĚ OVLÁDANOU VÝŠKOU

#38

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Jane, diky moc za prezentovany rozhovor. Ty informace mi pomohly.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

DOBSON S JEMNOU RUČNĚ OVLÁDANOU VÝŠKOU

#39

Příspěvek od Jan »

Všeobecná výzva – Výzva všem ..
takto radioamatéři zvou ke dvoustranné přátelské komunikaci.

Tuto výzvu ještě upřesňuji, že je určena hlavně astro amatérům kteří
- uvažují o realizaci ručního nebo motorového jemného ovládání osy ALT svého Dobsona,

- mají možnost mechanického obrábění (frézka, soustruh).

Mohli bychom spojit své síly a možnosti a „družstevní svépomocí“
vyrobit univerzální pohon osy ALT minimálně ve dvou prototypech.
Univerzální v tom smyslu, že by mohl být použitelný jak pro ruční tak i pro motorový pohon s možností aplikace na více typů montáží Dobson.

Robustní a přitom dosti jednoduché konstrukční řešení mám promyšleno a principiální náčrty jsou připraveny. Pro použití motorového pohonu mám pro sebe již hotovou elektroniku KM1 a nebyl by problém sestrojit další.

Asi to bude chtít odvahu odhodlat se k realizaci jemného pohonu po tom všem, co zde bylo k tématu řečeno. Každý vývoj má určitý stupeň rizika, ale v tomto případě považuji riziko za „únosně nízké“… :-)
Zdraví
Jan
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

DOBSON S JEMNOU RUČNĚ OVLÁDANOU VÝŠKOU

#40

Příspěvek od Jan »

Martin Vyskocil :
Jane, diky moc za prezentovany rozhovor. Ty informace mi pomohly.
Martine, díky za uznání
Jan
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

DOBSON S JEMNOU RUČNĚ OVLÁDANOU VÝŠKOU

#41

Příspěvek od Pavuk_ »

Myslienka jemneho pohybu dobsona nie je zla.

Mna uputal iny aspekt...
Do urciteho zvacsenia nemam ziadne problemy s pohybom ani navigaciou (iba s reddot hladacikom).
Napr. pri 212x aj 286x to nie je problem. Dalekohlad otacam uplne hladko.
Avsak od 500x (planetarky, dvojhviezdy, detekcia extremne slabych objektov stelarneho vzhladu prip. hviezd samotnych) je problem udrzat stabilne v poli objekt. V praxi to znamena, ze objekt si necham nadbehnut a cakam na tranzit, potom opat nadbehnut atd. Pokial je bezvetrie, nie su s tym ziadne problemy, avsak pokial fuka, pri tomto zv. uz dalekohlad kmita.

Ocenil by som takyto mechanizmus,ktorym by som si mohol jednak stabilizovat objekt v poli a pointovat za nim. Mozno aj na baze motorcekov.
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

DOBSON S JEMNOU RUČNĚ OVLÁDANOU VÝŠKOU

#42

Příspěvek od Lightsscope »

Já se ani nedivím, že to při zvětšení 500x nejde, protože to je už opravdu velké zvětšení.

Jediné, co podle mě pomůže, je úplná motorizace Dobsona (na bázi Mela Bartelse a jeho případných následovníků).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

DOBSON S JEMNOU RUČNĚ OVLÁDANOU VÝŠKOU

#43

Příspěvek od MilAN »

hora napsal: Já se ani nedivím, že to při zvětšení 500x nejde, protože to je už opravdu velké zvětšení.
Mohl bys víc projevit svého pozitivistického myšlení, které u některých z nás podle svých příspěvků postrádáš.  Ono to totiš jde a funguje to, dá se  pozorovat s dobře udělaným Dobsonem i přes zvětšení 800x. Nemíním o tom teoretizovat, s tímto zvětšením jsme již také pozorovali .
Jen bych měl jednu vtíravou otázku : proč nechcete postavit klasickou ALT/AZ montáž pro Newtona, proč si komplikujete život  tím, že se postaví Dobson a potom se bude velmi pracně a s velkými kompromisy předělávat na něco jako ALT/AZ.
Ale tohle  tady už vše dávno bylo, už před 20 lety se  objevily podobné hybridní konstrukce.  Zamysleli jste se, proč se nerozšířily a proč se nepouužívají ? ( když jsou tak výhodné a potřebné?)
Netuším, proč  zde normální diskusi na fóru ( které je k tomu určené,), takhle vyhrocujete. Tady nezazněl přeci žádný argument typu  :nejde to .. ..Samozřejmě to jde. Ta otázka zní přeci jinak, a na ni si odpoví každý sám. Pokud to potřebuje , udělá to, pokud ne, neudělá. Ale nestavme se k problému, jako že vyvíjíme něco nového , revolučního , co svět nemá, a že ten, který  má připomínky a staví protiargumenty,  není div nepřítel pokroku (abych použil  starou  terminologii). Ona tady už všechna  podobná řešení byla, pozitivní přístup by snad byl , se s nimi seznámit  a zjistit, která se a proč nevžila. A je potřeba jít i do doby před internetem, už tehdá se zjistilo, kudy cesta nevede.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

DOBSON S JEMNOU RUČNĚ OVLÁDANOU VÝŠKOU

#44

Příspěvek od voko »

hora napsal: Jediné, co podle mě pomůže, je úplná motorizace Dobsona (na bázi Mela Bartelse a jeho případných následovníků).A nebo Dobson ala Split Ring. Třeba jako tohle (bral bych všechny tři ;D) nebo tento.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

DOBSON S JEMNOU RUČNĚ OVLÁDANOU VÝŠKOU

#45

Příspěvek od MilAN »

Ano. Ale to už není Dobson. To je klasická paralaktická montáž s dalekohledem typu Newton
(pokud ne, budeme muset říkat i 5m na Mt. Palomaru "Dobson" ;D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět