Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#2341

Příspěvek od MMys »

Tohle už je OK, to už je jen jasový gradient k jedné straně, ten ta obloha s Měsícem reálně má. Ale s tímhle už si poradí každý slušnější SW, a pro snímky na tmavé obloze ti budou SkyFlaty fungovat.

Flat z panelu bohužel není fyzikálně dobře, vyzařovací charakteristika panelu se liší od oblohy v nekonečnu. Funguje to spíš jen na málo světelných soustavách, SCT, Mak, delší refraktory. Tam je ta odchylka malá. Na světelnějších soustavách to funguje blbě (newtony, světelné refraktory, obecně astrografy).
Na tmavé obloze a úzkopásmu to není vidět. Chyba FF mezi panelem a SkyFF je obvykle v řádu jednotek procent. Ale je obrovský rozdíl, jestli tím chybným FF opravíš oblohu focenou přes úzkopásmový filtr, která má pozadí 100 ADU, nebo oblohu u města, která má 1000 ADU, a nebo oblohu při Měsíci, kde je pozadí třeba 4000 ADU.
Výsledná multiplikativní chyba totiž roste úměrně s pozadím. Pozadí pak ztmavíš - odečteš, ale chyba, zanesená špatným FF, zůstane.

Jednoduše, s newtonem můžeš flat panel zahodit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25300
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Re: Prosím poraďte

#2342

Příspěvek od MilAN »

grapher píše: 29. 05. 2026, 18:36 Jinak zkousim si vytisknout polopruhledny dekl (tedy spise ramecek do ktereho dam milimetrovy bily plast) a zkusim proti obloze....
Ani to nezkoušej, nedopadá to dobře
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
grapher
Příspěvky: 298
Registrován: 15. 07. 2022, 12:24
Bydliště: Praha
Věk: 48

Re: Prosím poraďte

#2343

Příspěvek od grapher »

panove, dekuji za vysvetleni a vyreseni problemu. Prijemny vecer :)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#2344

Příspěvek od MMys »

Pokud svítí Měsíc, a nemáš to v úplně volném prostoru, tak je to s newtonem vůbec loterie.
1) v obrazu je jasový gradient, jak směrem od měsíce obloha tmavne, to je přirozený jas oblohy
2) tím že je vstup do korektoru částečně vystaven světlu z oblohy, vniká do něj asymetricky světlo z oblohy, záleží na jeho vyclonění. Pomůže co nejdelší rosnice.
3) vnitřní stěny tubusu jsou osvětlené asymetricky, nebo dokonce na část stěny či rosnice svítí Měsíc přímo
4) okolo dalekohledu jsou Měsícem nasvícené plochy (vnitřek kopule, stěna domu) které také přispívají k osvětlení vnitřku tubusu, a jejich poloha vůči dalekohledu se v průběhu noci mění - jasový gradient se stěhuje.

Totéž platí pro focení, kde jsou okolo dalekohledu různě uměle nasvícené plochy. Čím více a jasněji, tím hůře.

Tohle všechno dohromady způsobí, že i když máš FF dokonalý, něco tam zůstane. Ale většinou už to má klidnější průběh, než když se to sečte s prstencovým gradientem od nepasujcího FF. To co zbyde už musíš srovnat softwarově, a udělat taková opatření, aby to tam nebylo (nebo co nejslabší).

Jinak fotit mezi první a poslední čtvrtí slabší objekty jako LRGB je blbost, ztráta času. Přesně z výše uvedených důvodů (vysoký fotonový šum, jasové gradienty). V tomhle čase se fotí úzkopásmo, planety, Měsíc, dělají se technické experimenty, ladění techniky, a nebo se spí :-)

grapher píše: 29. 05. 2026, 21:19 Výrazně lepší, ale stále tam je toho dost...
ale imho to uz vypada na nejake reflexe uvnitr. Levy horni roh me vubec nenapada cim by mohl byt... zas je fakt ze m100 byla celkem blizko mesice, tak jestli to nemuze byt tim...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
grapher
Příspěvky: 298
Registrován: 15. 07. 2022, 12:24
Bydliště: Praha
Věk: 48

Re: Prosím poraďte

#2345

Příspěvek od grapher »

Dekuji za doplneni Martine :) Mas pravdu. Nicmene, balkon mam na jih, a z meho pohledu, kdy proste skoro mesic nebylo pocasi / nebyl cas na to fotit COKOLIV tak aspon fotim co mam ve vyhledu kdyz mohu, i kdyz jsem si pochopitelne vedom toho ze RGB je v tomto pripade hodne narocne. A neocekavam z toho taky nic moc prevratneho :) M100 je celkem jasna, a z vysledku jsem docela spokojeny, i kdyz vim ze jindy by to bylo za mene casu a lepe ;) Bohuzel mlhoviny mam skryte vetsinu leta za barakem a viditelne jsou tak na hodku dve ;)
final.jpg
final.jpg (288.01 KiB) Zobrazeno 652 x
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 1032
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 54

Re: Prosím poraďte

#2346

Příspěvek od mirkovacik »

Prosím Vás, ako na mozaiku? Ako to zoskladať? V akej fáze?

1. spraviť integráciu samostatne, samostatne DBE, Color calibration
2. potom to spojiť
3. strečnúť ako celok?

A pokiaľ by som chcel HSO mozaiku, tak rovnako ako RGB?
(Vychádzam z toho, že pozadie by malo byť zanedbateľné, tak či DBE nerobiť na spojenom...)?

Ďakujem za tip, ako to robiť správne.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#2347

Příspěvek od MMys »

Mě se osvědčilo vše zpracovat zvlášť, srovnat pozadí na stejné jasy, zlikvidovat gradienty a teprve na konci složit a lehce doladit.
Pokud bys to měl skládat ještě před processingem, tak to musím mít alespoň dokonale srovnané pozadí, bez jasových přechodů, jinak tam po sleožení vzniknou ostré přechody které už slikvidovat moc nejdou.

U SHO snímků, kde je pozadí prakticky bias, je pořadí celkem fuk.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 1032
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 54

Re: Prosím poraďte

#2348

Příspěvek od mirkovacik »

Predpokladám, že pozadie nastavím pre Masked Stretch- target background - na nejakú hodnotu na oboch snímkoch rovnako.
Ale ako nastavím stretch, aby vytiahol jednotlivé snímky rovnakou krivkou, t.j. hviezdy rovnakého jasu aby boli rovnakého jasu na všetkých snímkach?
(Netýka sa len hviezd, ale napr, ak nejaká hmlovinka prechádza medzi snímkami, tak aby mala rovnaký jas...)


Jaj a ešte jednu vec - nenapasovalo mi to hviezdy na rozhraní 100% na seba. Predpokladám, žeby mohlo ísť o dôsledok nejakého skreslenia objektívu. Dá sa to nejako vyriešiť? Mám ohnisko 400mm f/5 triplet s rovnačom. Predpokladám, že použijem v registrácii nejaké pokročilejšie metódy zarovnania, ale ak máte skúsenosť - skúste odporučiť, prosím.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#2349

Příspěvek od MMys »

Když dělám mozaiku (pravda, není to moc časté) tak se mi osvědčilo registrovat jednotlivé panely na synteticky vygenerovaný hvězdný základ celého pole. Pak stoprocentně pasují.

A stejné zpracování ostatních panelů - z history exploreru jednoho panelu si ty procesy vytaháš a aplikuješ je na zbývající panely mozaiky identicky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 883
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Prosím poraďte

#2350

Příspěvek od peto »

Ja som zatial robil iba jednu serioznejsiu mozaiku, a postupoval som zhruba takto:
- na oboch jednotlivych paneloch - ktore som najprv zlozil do HOO, ale nestretchoval - som vyrovnal pozadie (GraXpert) a navzajom oba panely zaregistroval
- nasledne som to zlozil do mozaiky (GradientMergeMosaic - default nastavenie) - stale linearne data...
- a az potom som robil: separaciu hviezd, stretch starless snimku, stretch hviezd, a spojenie, doladenie... Nespominam si ze by som bojoval s gradientom.
Asi zalezi na kvalite dat. Skoda ze som si nezachoval cely postup, mam ulozene len samotne tie panely, potom spojenu mozaiku v linearnom stave, a vysledny nelinearny obrazok.
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 883
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Prosím poraďte

#2351

Příspěvek od peto »

mirkovacik píše: 25. 06. 2026, 15:45 Jaj a ešte jednu vec - nenapasovalo mi to hviezdy na rozhraní 100% na seba. Predpokladám, žeby mohlo ísť o dôsledok nejakého skreslenia objektívu. Dá sa to nejako vyriešiť? Mám ohnisko 400mm f/5 triplet s rovnačom. Predpokladám, že použijem v registrácii nejaké pokročilejšie metódy zarovnania, ale ak máte skúsenosť - skúste odporučiť, prosím.
Ked som registroval tie panely navzajom, tak som zvolil v StarAlignment - WorkingMode = Register/Union - Mosaic
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 351
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 67
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#2352

Příspěvek od alex »

mirkovacik píše: 25. 06. 2026, 15:45 ... nenapasovalo mi to hviezdy na rozhraní 100% na seba...
Ak ide o GradientMergeMosiac, tak skús namiesto Average použiť Overlay a radius 5-10 bodov. Zamaskuje nedokonalé prekrývanie.

Inak po ImageSolver-u (na všetky časti mozaiku) je možné použiť aj Script - Mosaic - MosaicByCoordinates. Možno dá lepší výsledok.

alex
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 1032
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 54

Re: Prosím poraďte

#2353

Příspěvek od mirkovacik »

MMys píše: 25. 06. 2026, 22:37 ... synteticky vygenerovaný hvězdný základ celého pole
A toto sa ako dá vyrobiť? Má Pixi na to nejaký tool?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12983
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#2354

Příspěvek od Psion »

Pixi nevím, ale Siril to má.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#2355

Příspěvek od MMys »

Script -> Render -> Catalog star generator

A na vygenerovaný obrázek registrovat jednortlivé panely. Zkus nastavit
registration model: Two-dimensional surface splines,
radial basis function: DDM Thin plate splines nebo Thin plaet splines,

Hlavně pokud to máš nějaké kratší ohnisko a širší zorné pole, kde projective transformationm nesrovná zkreslení pole. Tohle by mělo zajistit že hvězdy sedí.

A ano, jak psal Alex, Script - Mosaic - MosaicByCoordinates to funguje také hezky, už jsem také použil.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět