Paralaktika pro Newton/Nasmyth 316/1785/5658/

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
arex
Příspěvky: 21
Registrován: 08. 06. 2004, 16:09

Paralaktika pro Newton/Nasmyth 316/1785/5658/

#46

Příspěvek od arex »

Držím logický postup, že napřed musím znát typ montáže, který budu ev. konstruovat a podle toho teprve můžu naplánovat stavbu pozorovacího domečku.
Fajn, už mi tu spousta lidí osvětlila základy astronomie, které jsouv každé knize... ale jsem spíš zvědavý, jestli mi někdo poradí i k tomu, co potřebuji, tedy k montáži.
golan
Příspěvky: 163
Registrován: 20. 08. 2004, 20:04

Paralaktika pro Newton/Nasmyth 316/1785/5658/

#47

Příspěvek od golan »

Na začiatok veľkú trpezlivosť.
Pred tromi rokmi som stál pred podobnou dilemou. Mal som veľké zrkadlo a čo sním..
Na začiatok si musíš ujasniť kde chceš mat ďalekohľad, či prenosný alebo v domčeku. Keď v domčeku tak v akom, odsuvná strecha, kupolka. Potom typ montáže. A o tomto musíš uvažovať súčasne to je bod jedna. Napríklad pre domček z odsuvnou strechou sa hodí jak vidlicová tak aj nemecká EQ. Potom treba povedať bude to takáto montáž...a môžu sa riešiť
Konkrétne technické problémy. Každá väčšia montáž je unikát, a má svoje špecifiká...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Paralaktika pro Newton/Nasmyth 316/1785/5658/

#48

Příspěvek od MilAN »

arex napsal: Fajn, už mi tu spousta lidí osvětlila základy astronomie, které jsouv každé knize... ale jsem spíš zvědavý, jestli mi někdo poradí i k tomu, co potřebuji, tedy k montáži.Montáže jsou také v každé knize, jen si musíš vybrat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
KoMar
Příspěvky: 609
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Paralaktika pro Newton/Nasmyth 316/1785/5658/

#49

Příspěvek od KoMar »

arex napsal: Děkuju Vám všem za příspěvky. než to přečtu, dodávám, co neví Kami, že mám možnost přestěhovat celý dalekohled k babičce na silně nadimenzovanou plochou střechu na kopci, která, dle dobrozdání architekta, unese ještě 2 tuny navrch.
Tudíž, připadají v možnost obě varianty, jak nějaký skromnější styl, tak i paralaktika dokonalého typu.

Pozor, jedna věc je nosnost střechy a druhá je její chování při zatížení. Například dovolený průhyb stropu při maximálním zatížení je podle norem 1/200 krát rozpětí, takže u běžných konstrukcí to může být několik centimetrů. Ve tvém případě by asi nebyl na závadu celkový průhyb (pouze by stačilo občas zkontrolovat ustavení montáže), ale spíše jak by se střecha chovala při pohybu osob okolo dalekohledu anebo při otáčení dalekohledu. Problém taky může být, jak vůbec postavit montáž na střechu, protože ta se obvykle skládá z více vrstev (nosné, tepelně izolační a hydroizolační) a izolační vrstvy není vhodné jakkoliv narušovat, pokud si nechceš způsobit problémy. Na druhou stranu ale bývají tyto vrstvy příliš měkké, aby mohli zůstat pod takto těžkou montáží.

K tomu komínu, který máš jako druhou variantu bych byl ještě skeptičtější. Pokud je správně postaven jak má být (tedy nezávisle na ostatních konstrukcích domu, aby mohl tepelně dilatovat) pak při své celkové výšce už nemůže být příliš tuhý.

Jinak co se týká návodů na stavbu montáže, nalezl jsem jeden v knize bratří Erhartů "Amatérské astronomické dalekohledy" z roku 1989. Ta montáž je poměrně jednoduchá, z roku 1944, ale k vlastnímu postavení by se hodilo více detailů. Taky by asi bylo dobré ji trochu více nadimenzovat (je určená pro dalekohledy kolem 200 mm). Pokud máš zájem mohu to naskenovat a poslat emailem.
Uživatelský avatar
arex
Příspěvky: 21
Registrován: 08. 06. 2004, 16:09

Paralaktika pro Newton/Nasmyth 316/1785/5658/

#50

Příspěvek od arex »

KoMar napsal:


Pozor, jedna věc je nosnost střechy a druhá je její chování při zatížení. Například dovolený průhyb stropu při maximálním zatížení je podle norem 1/200 krát rozpětí, takže u běžných konstrukcí to může být několik centimetrů. Ve tvém případě by asi nebyl na závadu celkový průhyb (pouze by stačilo občas zkontrolovat ustavení montáže), ale spíše jak by se střecha chovala při pohybu osob okolo dalekohledu anebo při otáčení dalekohledu. Problém taky může být, jak vůbec postavit montáž na střechu, protože ta se obvykle skládá z více vrstev (nosné, tepelně izolační a hydroizolační) a izolační vrstvy není vhodné jakkoliv narušovat, pokud si nechceš způsobit problémy. Na druhou stranu ale bývají tyto vrstvy příliš měkké, aby mohli zůstat pod takto těžkou montáží.

K tomu komínu, který máš jako druhou variantu bych byl ještě skeptičtější. Pokud je správně postaven jak má být (tedy nezávisle na ostatních konstrukcích domu, aby mohl tepelně dilatovat) pak při své celkové výšce už nemůže být příliš tuhý.

Jinak co se týká návodů na stavbu montáže, nalezl jsem jeden v knize bratří Erhartů "Amatérské astronomické dalekohledy" z roku 1989. Ta montáž je poměrně jednoduchá, z roku 1944, ale k vlastnímu postavení by se hodilo více detailů. Taky by asi bylo dobré ji trochu více nadimenzovat (je určená pro dalekohledy kolem 200 mm). Pokud máš zájem mohu to naskenovat a poslat emailem.Jasně, díky - předpokládal jsem, že bych na střechu dal slabou desku, třeba jen silný plech, která by váhu kolemstojících osob pomohla roznést - ale stejně tam neplánuji vodit davy.
Pořád zvažuji, jestli je lepší střecha, nebo samostatný domeček, ale na té střeše je lepší výhled, určitě 90%horizontu.
Tu knihu od pánů Erhartů mám taky, plán montáže jsem prohlížel, ale trochu se bojím, jestli by to šlo jednou zdigitalizovat, kdyby se mi třeba zbláznila peněženka.
Zkrátka abych nestavěl konstrukci, která už je zastaralá.
KoMar
Příspěvky: 609
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Paralaktika pro Newton/Nasmyth 316/1785/5658/

#51

Příspěvek od KoMar »

Pokud budou v obou osách šnekové převody, neměl by být s digitalizací větší problém (respektive princip by byl stejný jako u ostatních montáží - ke šneku se připojí krokový motor s vhodným převodem a o zbytek se musí postarat elektronika).
golan
Příspěvky: 163
Registrován: 20. 08. 2004, 20:04

Paralaktika pro Newton/Nasmyth 316/1785/5658/

#52

Příspěvek od golan »

Na strechu bi som sa noc nehrabal, už len kvôli turbolenciam ktoré tam vznikajú. Cez leto tam pečie slnko, cez zimu sa dom vykuruje a teplo uniká cez strechu. Skratka mal bi si tam stále chvenie vzduchu. Čo sa tíka výhladu z domčeka, je dôležité mat dobrí obzor na juh, východ a západ, na severe toho aj tak moc nevidíš. Ja mam domček so šikmou strechou na severnej strane je 180cm vysoký a na juhu ma 140cm. Strecha je rozdelená na polovicu, jedna časť ide dolu a jedna hore. Keď chceš tak Ti môžem poslať foto...
Uživatelský avatar
arex
Příspěvky: 21
Registrován: 08. 06. 2004, 16:09

Paralaktika pro Newton/Nasmyth 316/1785/5658/

#53

Příspěvek od arex »

golan napsal: Na strechu bi som sa noc nehrabal, už len kvôli turbolenciam ktoré tam vznikajú. Cez leto tam pečie slnko, cez zimu sa dom vykuruje a teplo uniká cez strechu. Skratka mal bi si tam stále chvenie vzduchu. Čo sa tíka výhladu z domčeka, je dôležité mat dobrí obzor na juh, východ a západ, na severe toho aj tak moc nevidíš. Ja mam domček so šikmou strechou na severnej strane je 180cm vysoký a na juhu ma 140cm. Strecha je rozdelená na polovicu, jedna  časť ide dolu a jedna hore. Keď chceš tak Ti môžem poslať foto...Děkuju, kdybys mi poslal fotky z několika stran, abych to mohl prohlédnout, byl bych Ti moc vděčný. Taky jsem s átou na něco podobného mysleli.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Paralaktika pro Newton/Nasmyth 316/1785/5658/

#54

Příspěvek od MMys »

Byl jsem pryč a čtu to tedy až teď, všechno pohromadě. No, abych pravdu řekl, fakt nevím, jestli tady bude někdo, kdo poskytne detailní plány na kompletní montáž na takovéto dělo. Jsem si skoro jistý, že ne. Každá taková montáž, kterou si někdo postavil, je obvykle unikát, dodělávaný jak se říká za pochodu, a kompletní dokumentace obvykle neexistuje.

Až na pár vyjímek samozřejmě:
Co takhle jít cestou montáže koupené od českého výrobce, přeci jenom už jich dost postavil, a ne malých. Myslím pana Drbohlava. http://www.volny.cz/modr1/montaze.html ale to určitě znáš. Nevěřím, že ta montáž bude nějak předražená, a otázkou je, jestli při vlastní stavbě nakonec po započtení všech omylů a dodatečných úprav nakonec člověk neutratí víc, než za koupenou. Myslím, že cena montáže, která unese s rezervou uvedený stroj, bude kolem 80-100 000,- ? Je to moc ?

Pár těch montáží různých velikostí jsem viděl, a myslím, že provedení je slušné (tedy pokud netoužíš po něčem tak špičkovém jako je třeba Valmeca VMA 150 nebo 200, nebo Paramount ME).

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
golan
Příspěvky: 163
Registrován: 20. 08. 2004, 20:04

Paralaktika pro Newton/Nasmyth 316/1785/5658/

#55

Příspěvek od golan »

Poslal som Ti pár fotiek, môžeš čerpať inšpiráciu...
Rád Ti odpoviem na prípadné otázky...
Uživatelský avatar
arex
Příspěvky: 21
Registrován: 08. 06. 2004, 16:09

Paralaktika pro Newton/Nasmyth 316/1785/5658/

#56

Příspěvek od arex »

golan napsal: Poslal som Ti pár fotiek, môžeš čerpať inšpiráciu...
Rád Ti odpoviem na prípadné otázky...
Díky, už to študuju.
Uživatelský avatar
arex
Příspěvky: 21
Registrován: 08. 06. 2004, 16:09

Paralaktika pro Newton/Nasmyth 316/1785/5658/

#57

Příspěvek od arex »

MMys napsal:
Co takhle jít cestou montáže koupené od českého výrobce, přeci jenom už jich dost postavil, a ne malých. Myslím pana Drbohlava. http://www.volny.cz/modr1/montaze.html ale to určitě znáš. Nevěřím, že ta montáž bude nějak předražená, a otázkou je, jestli při vlastní stavbě nakonec po započtení všech omylů a dodatečných úprav nakonec člověk neutratí víc, než za koupenou.  Myslím, že cena montáže, která unese s rezervou uvedený stroj, bude kolem 80-100 000,- ? Je to moc ?
Tak není to málo ;), ale časem by se ten obnos sehnat dal. Taky mně to napadlo, pan Drbohlav montážím rozumí, viděl jsem ho i vyrábět díly pro starou montáž, vytaženou odkudsi z depozitáře (pro hvězdárnu ve Slaným). Koneckonců, je i výrobcem optiky v mém dalekohledu.
Jen k tomu mám bonmot, obávám se, že bych se na objednání montáže od něj musel nechat notářsky zastoupit, protože během našich společných domluv se časem vždycky objevily situace, v nichž oběma stranám hrozilo ublížení na zdraví.
------------------------------------
Už jsem i uvažoval o tom, jestli nenajít hvězdárnu s podobným přístrojem, nedat jejímu řediteli lahvinku a montáž si nezměřit a nevyfotografovat - to, že dokumentace nebude, je mi skoro jasné, ale chtěl jsem to přeci jen zkusit.
Na to je pečlivý Kami(l), tkerý mi dodělal dokumentaci i kd tubusu mé 316, která vůbec nebyla. ;D
Holt, asi to všechno bude chctít štěstí a trochu kumštu.
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Paralaktika pro Newton/Nasmyth 316/1785/5658/

#58

Příspěvek od SKYMASTER »

Jedna z vetsich montazi pana Drbohlava je na hvezdarne HK, ani ne moc stara. Muzes se pripadne podivat jak vypada, posoudit kvalitu i tuhost a promluvit si s uzivateli o kladech a zaporech.

Dalsi vec mne napadla, ze na HP HK je nevyuzita Schmidtka 600mm s vidlicovou montazi a to je tezke jak hrom. Treba by se to dalo koupit a upravit a vymenit popr. aspon okopirovat ::)
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Medved
Příspěvky: 429
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Paralaktika pro Newton/Nasmyth 316/1785/5658/

#59

Příspěvek od Medved »

Vidlicové montáže mají i na hvězdárně v Prostějově.
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2065
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Paralaktika pro Newton/Nasmyth 316/1785/5658/

#60

Příspěvek od Kami »

Na montáže v Prostějově jsem koukal před 2 roky. Na tu 440 co je samostatně v kopuli je ta vidlicovka dost slabá.Nevím jak moc se to projevuje,ale na první pohled by to chtělo silnější.Možná byl někdo v Hořicích,tam mají pěknou,tuhou vidlicovku.Má na ní přijít 330 fotokomora s korektorem pole.Určitě to stojí za návštěvu.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Odpovědět