Stereo binocular viewer

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Stereo binocular viewer

#61

Příspěvek od Psion »

Myzer napsal:

Ano T-zavit, bol som mimo, nemohol som preto skor reagovat.

Tak na T-závit se přímo našroubuje MPCC a je to vyřešeno, ne?
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Stereo binocular viewer

#62

Příspěvek od Myzer »

Uz je to definitivne M48. Ale na obalovom vrecku od redukcie mam nalepku s napisom "included T-2 thread", pricom redukcia sa neda nejako rozoberat, je to iba jeden kus.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Stereo binocular viewer

#63

Příspěvek od Myzer »

Este som stale dlzny vysvetlenie. Pretoze moje plany obycajne realizujem s rocnym odstupom, az teraz som uzavrel problem, ktory sme tu kedysi riesili. Milan Kamenicky mi usil na mieru redukciu, ktora spaja MPCC komakorektor s mojou klasickou Baader redukciou 1,25"/2". Komakorektor je priamo v okularovom vytahu. Tu je nakres redukcie, ktory vyhotovil Pavuk:

http://www.astronom.cz/astropo/images/red.gif

Po prvych pozorovaniach poinformujem o vysledkoch. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 619
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Stereo binocular viewer

#64

Příspěvek od TH »

Rád bych se vrátil k původnímu tématu. Ještě za studií v Praze jsem u p. Pazdery koupil za nepatrný peníz binokulárovou hlavici Meopta 1,2x s okuláry PZO 10x. Nyní po téměř 15 letech jsem ji oprášil (doslova) a udělal jsem si redukci pro uchycení do 1.25 palc. okul. výtahu Celestronu 102/1000. Začal jsem testovat na Měsíci. Měl jsem obavu, jestli bude okulárový výtah stačit, ale byla tam ještě slušná rezerva. Obraz byl nad očekávání pěkný. Úbytek světla je tedy opravdu dost znát, protože i vstup do hlavice má průměr jen 12mm. Pozorování Měsíce oběma očima mě doslova přilepilo k dalekohledu na několik hodin. Takový komfort! Pak přišel na řadu i Jupiter. Tam jsem viděl také rozhodně více, nebo alespoň na mě tak působilo pozorování oběma očima. Většinou používám okuláry Zeiss O-10, Soligor PE-6 a Vixen LV-4. Při pohledu přes binokulár s okuláry PZO je patrná částečně barevná vada na okrajích zorného pole, které je samo o sobě dost malé, ale ten "požitek" z pohledu oběma očima je pro mě subjektivně tak fascinující, že už jsem z celestronu tu bino-hlavici dlouho nesundal. Jsem "nalomený" k tomu, pořídit si bino-hlavici od Soligoru za 6900,- Kč, nebo od Baaderu za 6500,- nabízenou na Celestron.cz. Sice to asi bude trochu "úchylné" používat bino-hlavici na dalekohledu, jehož cena byla asi polovina toho, co stojí hlavice, ale už se dál nechci do dalekohledu dívat jen jedním okem. Máte někdo nějaké zkušenosti s těmito konkrétními typy? Moc by mě zajímalo, jestli u těch nových hlavic jsou světelné ztráty opravdu tak malé, jak slibují prospekty. T.H.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Stereo binocular viewer

#65

Příspěvek od Pavuk_ »

TH napsal: Rád bych se vrátil k původnímu tématu. Ještě za studií v Praze jsem u p. Pazdery koupil za nepatrný peníz binokulárovou hlavici Meopta 1,2x s okuláry PZO 10x. Nyní po téměř 15 letech jsem ji oprášil (doslova) a udělal jsem si redukci pro uchycení do 1.25 palc. okul. výtahu Celestronu 102/1000. Začal jsem testovat na Měsíci. Měl jsem obavu, jestli bude okulárový výtah stačit, ale byla tam ještě slušná rezerva. Obraz byl nad očekávání pěkný. Úbytek světla je tedy opravdu dost znát, protože i vstup do hlavice má průměr jen 12mm. Pozorování Měsíce oběma očima mě doslova přilepilo k dalekohledu na několik hodin. Takový komfort! Pak přišel na řadu i Jupiter. Tam jsem viděl také rozhodně více, nebo alespoň na mě tak působilo pozorování oběma očima. Většinou používám okuláry Zeiss O-10, Soligor PE-6 a Vixen LV-4. Při pohledu přes binokulár s okuláry PZO je patrná částečně barevná vada na okrajích zorného pole, které je samo o sobě dost malé, ale ten "požitek" z pohledu oběma očima je pro mě subjektivně tak fascinující, že už jsem z celestronu tu bino-hlavici dlouho nesundal. Jsem "nalomený" k tomu, pořídit si bino-hlavici od Soligoru za 6900,- Kč, nebo od Baaderu za 6500,- nabízenou na Celestron.cz. Sice to asi bude trochu "úchylné" používat bino-hlavici na dalekohledu, jehož cena byla asi polovina toho, co stojí hlavice, ale už se dál nechci do dalekohledu dívat jen jedním okem. Máte někdo nějaké zkušenosti s těmito konkrétními typy? Moc by mě zajímalo, jestli u těch nových hlavic jsou světelné ztráty opravdu tak malé, jak slibují prospekty. T.H.
Binohlavica je urcite uzasna vec avsak je nauzaj treba zvazit ci sa ti nevplati investovat do skutocneho binaru, teda ci si ochotny urobit urcite ustupky, ktore by ti mohli casom vadit.
1) urcite nekupit nejaky smejd, ked hlavicu tak kvalitnu (treba pochodit internet , fora, recenzie)
2) budes mat zdola ohranicene min. zvacsenie, ani tie nakvalitnejsie bino hlavice (od TeleVue) nie su schopne ist nad urcite pole, taktiez rataj s poklesom dosahu o 0.5 az 0.7 mag

zaujmave a velmi fundovane prispevky su na http://groups.yahoo.com/group/amastro/ od spickovych pozorovatelov, ktory neteoretizuju (tak ako teraz ja ) , ale maju to prakticky zmaknute
Tiez pozri cloudynights forum (anglictina nutna)

Jeden kamaratov kamarat kusok za Bratislavou (bohuzial som sa k nemu este nedostal, i ked som mal prilezitost) vlastni 500mm dobsona s binohlavicou - opisuje zazitky bliziace sa extaze ::) :o
TG
Příspěvky: 40
Registrován: 09. 06. 2005, 02:09

Stereo binocular viewer

#66

Příspěvek od TG »


2) budes mat zdola ohranicene min. zvacsenie, ani tie nakvalitnejsie bino hlavice (od TeleVue) nie su schopne ist nad urcite pole, taktiez rataj s poklesom dosahu o 0.5 az 0.7 mag

Dobre, ze si to sem napisal. Takze este raz. Ak niekto pouzije bino nastavec je napr. 40mm okular nepouzitelný? Ake sú potom idealne ohniská okularov pre tie hlavice?
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Stereo binocular viewer

#67

Příspěvek od Pavuk_ »

TG napsal:
2) budes mat zdola ohranicene min. zvacsenie, ani tie nakvalitnejsie bino hlavice (od TeleVue) nie su schopne ist nad urcite pole, taktiez rataj s poklesom dosahu o 0.5 az 0.7 mag

Dobre, ze si to sem napisal. Takze este raz. Ak niekto pouzije bino nastavec je napr. 40mm okular nepouzitelný? Ake sú potom idealne ohniská okularov pre tie hlavice?
nechajme hovorit samotneho vyrobcu - tuto hlavicu ber ako "etalón" ;)

http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=70

(myslim, ze je tam vsetko napisane, ale pre kazdy pripad este tuto linku: http://www.adorama.com/TVBVP2002.html )

konkretny priklad: 13.5" f/4.5 Dobsonain, would have a low power limit of 96x with a pair of 32mm Plossls.

PS: mozes pouzit aj 40mm okular ... ak bude mat pole ~30st ide o polnu clonu , samotne ohnisko okularu estenic nehovori: bud ohnisko a zdanlive pole, alebo proste priemer polnej clony (a to aj v pripade ze ziadnu fyzicky nema )
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Stereo binocular viewer

#68

Příspěvek od mamol »

Chtěl bych si koupit bino nástavec ACC/BDP Maxbright na www.celestron.cz. Může mi někdo, kdo má osobní zkušenosti s bino nástavcem poradit a odpovědět na pár otázek?:
- prodlužuje vlastní bino nástavec ohnisko? Jedná se mi o to že, pokud použiju barlow 2x, jak je doporučeno a vlastní nástavec mi ohnisko ještě prodlouží, jaký si mohu dovolit rozsah zvětšení pro svůj dobson 300/1700?
- jaký typy okulárů je možno doporučit? (hodlám pozorovat hlavbě měsíc a jasnější objekty)
- je nějaká zkušenost použití širokoúhlých okulárů 66° v bino nástavci?

Předem dík za odpovědi.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Stereo binocular viewer

#69

Příspěvek od zdenek »

mamol napsal: Chtěl bych si koupit bino nástavec ACC/BDP Maxbright na www.celestron.cz. ....Nastavec mam, takze:
- nastavec ohnisko sam o sobe NEPRODLUZUJE. Pro Newton je zpravidla nutne (u komercnich na 99,9%) k nemu pouzit korektor opt. delky, ktery ohnisko prislusne protahne.
- je urcen pro 1.25" okulary, z toho vyplyva i moznosti pouzitych f' s ruznymi ohn. delkami.
- UW okulary (napr od SW), popr. i napr. Hyperiony od baaderu jsou v tomto nastavci pouzitelne.

Koukni na RECENZI na strankach Posecu. Mas tam odpovedi prakticky na vsechny otazky.
Uživatelský avatar
geminorum
Příspěvky: 66
Registrován: 30. 11. 2004, 18:35

Stereo binocular viewer

#70

Příspěvek od geminorum »

Pavuk_ napsal:

Jeden kamaratov kamarat kusok za Bratislavou (bohuzial som sa k nemu este nedostal, i ked som mal prilezitost) vlastni 500mm dobsona s binohlavicou - opisuje zazitky bliziace sa extaze ::) :o
Ten prvy kamarat budem asi ja ... no, o extazi by som nehovoril ale pozorovanie dvoma ocami ma vela do seba. Mozem porovnat pozorovania najprv s dvojitym newtonom (2x8") - bola to parada. Ked som vsak pozrel dvomi ocami do tej 500-ky cez hlavicu bol to samozrejme dalsi posun vpred. Vahajucim ci investovat do hlavice mozem len potvrdit vlastnu skusenost, ze akykolvek a to nielen DeepSky objekt pozorovany dvoma ocami ziskava uplne iny rozmer.
Newton 300/1700; MEADE 90/1000; SkyMaster 25x100; HEQ-5 Pro SynScan
Odpovědět