Nemůžu vůbec zaostřit - Crayford 2/1,25 na Dobsonu

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Krtek
Příspěvky: 18
Registrován: 10. 12. 2009, 00:14

Nemůžu vůbec zaostřit - Crayford 2/1,25 na Dobsonu

#1

Příspěvek od Krtek »

Zdravím všechny,
v pátek jsem koupil v Supře Orion Optics newtona 150/750 + HEQ5.
Na dvoupalcový, dvourychlostní výtah jsem nasadil redukci 1,25 a potom okulár 25, 32 atd.
Problém je, že i když vytáhnu výtah úplně na maximum nemůžu zaostřit (v noci hvězdy stále jako kroužek, ve dne vzdálené objekty rozmazané).
Směr mám správný a tak jsem zkoušel (jen pro jistotu) okulár rukou postupně vytahovat a po té, co jsem ho vytáhl o další cca 1cm, tak je vše ostré...
Co s tím mám, prosím, dělat, resp. co může být špatně?

Díky moc
Krtek
Příspěvky: 18
Registrován: 10. 12. 2009, 00:14

Nemůžu vůbec zaostřit - Crayford 2/1,25 na Dobsonu

#2

Příspěvek od Krtek »

Zkusím ještě přidat fotky výtahu/redukce/okuláru (omlouvám se, ale neumím vložit obrázek přímo do textu, tak přikládám link.


Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Nemůžu vůbec zaostřit - Crayford 2/1,25 na Dobsonu

#3

Příspěvek od PetrV »

Ahoj, není v balení ještě nejaký prodlužovací tubusek? Např. u mého newtona (Vixen 130/650) se na výtah ještě došroubovává asi 7 cm nástavec (dodávaný přímo s dalekohledem) a do něj se teprve vkládá okulár.
Krtek
Příspěvky: 18
Registrován: 10. 12. 2009, 00:14

Nemůžu vůbec zaostřit - Crayford 2/1,25 na Dobsonu

#4

Příspěvek od Krtek »

Nic dalšího tam, tuším, nebylo.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Nemůžu vůbec zaostřit - Crayford 2/1,25 na Dobsonu

#5

Příspěvek od michal.b »

Zkus posunout primarni zrcadlo (pomoci kolimacnich sroubu ho pritahni co nejvic dozadu). S trochou stesti bys takto ten chybejici centimetr mohl nahnat. Pokud to nebude stacit, tak si ten prodluzovaci tubusek (extender) muzes koupit, je to bezne prislusenstvi a v Supre by urcite nejake meli mit.
Krtek
Příspěvky: 18
Registrován: 10. 12. 2009, 00:14

Nemůžu vůbec zaostřit - Crayford 2/1,25 na Dobsonu

#6

Příspěvek od Krtek »

Tj. u toho primárního je jeden šroub uprostřed a tři pro kolimaci - mám teda povolovat všechny tři vnější najednou? a pak zkolimovat?
Krtek
Příspěvky: 18
Registrován: 10. 12. 2009, 00:14

Nemůžu vůbec zaostřit - Crayford 2/1,25 na Dobsonu

#7

Příspěvek od Krtek »

Blbnu, tj. chápu to tak, že na tom primárním zrcadle dole (které má tři kolimační šrouby) ty šrouby zkusím utáhnout co nejvíc (tj. doprava?)
a pak znovu zkolimovat?
Se sekundárním zrcátkem nemá smysl dělat nic?
Díy
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Nemůžu vůbec zaostřit - Crayford 2/1,25 na Dobsonu

#9

Příspěvek od MaG »

V první řadě měl podržet okulár nad okul.výtahem, jestli opravdu mu nejde zaostřit kvůli tomu, že je ohnisko moc venku z tubusu. Takhle to vypadá jak nějaká úprava pro astrofocení než pro vizuál ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Krtek
Příspěvky: 18
Registrován: 10. 12. 2009, 00:14

Nemůžu vůbec zaostřit - Crayford 2/1,25 na Dobsonu

#10

Příspěvek od Krtek »

Ruším poplach, prolezl jsem znovu všechny krabice, folie atd (kupoval jsem zároveň s tím HEQ5) a ten prodlužovací redukce mi zapadla dolu do krabice.
A to byla včera v krkonoších taková nádherná noc. Sakra!
Každopádně díky
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Nemůžu vůbec zaostřit - Crayford 2/1,25 na Dobsonu

#11

Příspěvek od stana »

Těžko uvěřit, že jsi byl pod hvězdami v Krkonoších a nenapadl tě nouzový scénář, prostě ten okulár o ten centimetr povytáhnout, když se stejně utahuje šroubkem, aby nevypadl z výtahu.. :o
P.S. Jinak šibovat s celým zrcadlem, tak to bych svěřil jen znalému..
Ta věta že utáhnout šrouby mě docela děsí.. ::) Ono jedny jsou stavěcí a další aretační a já nikdy nevím, který je který a při neodborné manipulaci si můžeš zdeformovat držák zrcadla a následně se ti může zbortit optická plocha..Takže bacha na to..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Krtek
Příspěvky: 18
Registrován: 10. 12. 2009, 00:14

Nemůžu vůbec zaostřit - Crayford 2/1,25 na Dobsonu

#12

Příspěvek od Krtek »

Napadlo, asi to byl víc než centrimetr, protože se to muselo vytáhnout příliš na to, aby se to pak dalo chytit šroubkama.
Adminy prosím o smazání vlákna (nevím, jak se to dělá).
Díky moc
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Nemůžu vůbec zaostřit - Crayford 2/1,25 na Dobsonu

#13

Příspěvek od stana »

Napadlo, asi to byl víc než centrimetr, protože se to muselo vytáhnout příliš na to, aby se to pak dalo chytit šroubkama.
Adminy prosím o smazání vlákna (nevím, jak se to dělá).
Díky moc
Redukce jde taky trochu povytáhnout a utáhnout..
No to je fuk, hlavně že ti to už funguje.. :-?
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Nemůžu vůbec zaostřit - Crayford 2/1,25 na Dobsonu

#14

Příspěvek od michal.b »


P.S. Jinak šibovat s celým zrcadlem, tak to bych svěřil jen znalému..
Ta věta že utáhnout šrouby mě docela děsí.. ::) Ono jedny jsou stavěcí a další aretační a já nikdy nevím, který je který...
Pokud se nepletu tak Orioni objimky maji pouze 3 srouby s pruzinama, takze se splest nemuzes

...a při neodborné manipulaci si můžeš zdeformovat držák zrcadla a následně se ti může zbortit optická plocha..Takže bacha na to..To je vysoce nepravdepodobne, musel bys na to jit opravdu brutalni silou a stejne bys spis strhnul zavity driv nez by se ti podarilo zdeformovat objimku takovym zpusobem aby poskodila zrcadlo. Koneckoncu, objimka je od toho, aby deformace absorbovala a neprenasela je na zrcadlo.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nemůžu vůbec zaostřit - Crayford 2/1,25 na Dobsonu

#15

Příspěvek od MilAN »

Nechtěl bych se nikoho dotknout, ale kromě rady Petra V to ostatní opravdu jsou skvosty. Doufám, že se Krtek ničím z toho neřídil
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět