Refraktor 120/600 - je OK?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
vladinecek
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 08. 2009, 11:56
Bydliště: Kostomlaty nad Labem
Věk: 49

Refraktor 120/600 - je OK?

#1

Příspěvek od vladinecek »

Pěkný den, či večer všem. Bydlím na kraji Kostomlat nad Labem s volným rozhledem ve směru Nymburk, čili v ne zrovna tmavé oblasti. Mám dalekohled Newton 114/100 - falešný katadioptrický - s čočkou ve výtahu okuláru, takže zrcadlo asi je asi s 500mm ohniskem a má malé zorné pole ( s okulárem Omni 50 stupňů úhel obrazu ) se vejde dvojitá hvězdokupa v Perseovi tak tak. Vidím jím vpodstatě jen planety a měsíc ( ale zato pěkně ). Kvůli zornému poli a pupile jsem chtěl čočku vymontovat, ale to jsem dalekohled nezaostřil. Tak jsem ji tam dal zpět. Se štěstím najdu nejjasnější DSO. Rád bych ale viděl víc. Auto nemám, takže převážet objemný dobson nemůžu. Leda by se vešel do batohu.
Myslím ale, že by se do batohu vešel tento dalekohled :
http://www.binox.cz/120mm-refraktory-co ... sk1206az3/

Myslíte, že je to dobrá volba? Nebo bych měl raději koupit Dobsona, k němu filtr a pozorovat z Kostomlat ze zahrádky? Mléčná dráha vidět je, ale tak od výšce cca. 30 - 40stupňů od horizontu, jinak svítí Nymburk. Nadhlavník je v poho. Na druhé straně mám Kostomlaty, takže tam je to obdobné.
Anebo je ta 114 dobrá a musím trénovat?
Na astroforu jsem přečet kde-co, takže teoretickou průpravu mám dobrou, ale jak pozorovat neumím. Vždyť skoro nic nenajdu ani podle atlasu od Karkoschky, co jsem dostal jako dárek.
 Děkuji za reakce. S pozdravem Vladimír Vincour
PS : A to je mi přes třicet, už bych to měl mít natrénováno   :(
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3303
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Refraktor 120/600 - je OK?

#2

Příspěvek od Regulus »

Obligátní začátek - vítej na fóru :), je chválihodné že jsi na AF načetl hodně informací, nicméně to asi nejpodstatnější vlákno uniklo:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1114975430

a nebo zde je nejaka recenze:
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1602

a mozna by toho slo najit jeste vic. Co se tyce mych zkusenosti:
Montaz AZ3: kombinace je dostatecna, na tu montaz celkem nedam dopustit, ma jemne pohyby a dobre se s ni dela
Pozorovani ve dne: taky se da, diky prilozenemu prevracecimu hranolu (na pozorovani planet a Mesice ale doporucuji pozorovat bez nej, kazi obraz)
Prenosnost: dobra, vejde se do vetsi krosny, montaz uz sice asi ne ale je lehoucka
Astro: na DSO to ukaze to co se od takoveho prumeru da cekat (cili mlhave fleky   ) ale samoze u tech jasnejsich je videt i nejaka struktura, vzdy jsem si vystacil s max. zvetsenim 120x a na ty mlzinky to neva. Co se tyce planet: opravdu to neni planetarni dalekohled, ale neda se rict ze by byl nepouzitelny. Zvlaste na jasnych objektech vadit bude (Jupiter,Venuse,Mesic je barevna vada zrejma od cca 50x vise), Saturn uz tak citlivy neni. Co pomaha pri takovych pozorovani: omezeni prumeru na 80  nebo 100mm (overeno), obycejny mesicni filtr (overeno). Samozrejme ze takove rozliseni jako ED, APO stejneho prumeru se tim z toho nedostane, ale vizualne prestane barevna vada otravovat... Pak jsou tu jeste specialni filtry pro achromaty (neovereno-zadny jsem nemel).

Takze pokud chces relativne velky a levny (na refraktory), prenosny, bezudrzbovy, dalekohled na rychlou prehlidku, a to i v pripade planet (cili zkontrolovat Saturn jestli ma jeste prstenec lze  :D ale na detaily radeji jiny dalekohled) tak doporucuju. Na druhou stranu s dobsonem uvidíš víc
Suma sumárum při porovnání s dobsnem: výhoda toho refra je větší zorné pole, možnost použít na pozorování krajiny, přenosnost. Nevýhody jsou bar. vada, menší dosah.
EDIT: odkaz opraven 8-)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 5163
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 59

Refraktor 120/600 - je OK?

#3

Příspěvek od dvader »

Ahoj, vítej na fóru :)

Z tvé lokality toho z DSO mnoho neuvidíš. Takže pokud budeš chtít něco opravdu vidět, výlety za tmou tě neminou...
Ten dalekohled, co máš není opravdu nic moc (sám jsem jej chvíli měl), takže pokud to s pozorováním myslíš vážně, chce to nějakou obměnu.

Bez auta je to na DSO těžká rada. Potřebuješ průměr a to jsou rozměry a hmotnost - jediné, co bys mohl unést by mohl být katadioptr na poloviční azimutální vidlici:
http://www.celestron.cz/hledej.html?co=nexstar+se
Ten Nexstar 6 SE už je docela ucházející průměr a odnest by se to dalo... Ale už to není nejlevnější.

Jiná varianta je na DSO zapomenout, soustředit se na Slunce, Měsíc, planety a ty nejjasnější z DSO a pozorovat z domova, pak by byl asi vhdnou volbou refraktor ED nebo APO průměr 80 až 100 - ale to také nebude levné... :-/
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 45

Refraktor 120/600 - je OK?

#4

Příspěvek od Lukemon »

Tak si kup dobsona i na tu zahradu a třeba pak někdy bude auto.

Ten dobson 250/1200 je asi za 11000,- a ED80/600 je ještě dražší protože k tomu budeš muset koupit jěště nějakou montáž.Dosah těchto dalekohledů je propastný.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
vladinecek
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 08. 2009, 11:56
Bydliště: Kostomlaty nad Labem
Věk: 49

Refraktor 120/600 - je OK?

#5

Příspěvek od vladinecek »

Děkuji za přivítání :)
To Regulus : Mohl bych poprosit o ten první odkaz znovu? Nějak mi nefunguje. Jinak Tvé odstavce mě velmi těší. Fleky nevadí - HLAVNĚ že něco uvidím. A najdu. Minulý rok jsem přivezl tu 114 k rodičům do Skorošic v Jeseníkách a našel dva nové fleky Jedním z nich byla M33, tu jsem od té doby neviděl. Pokud by to ale šlo, pořídil bych dobson. Myslíš, že by pomohl filtr? Ono i v té 114 je obloha již světlá :(
To dvader : Jo, jo. Pokud bych měl penízky, koupil bych si auto, potom VEEEELIKÝÝÝ dobson a hurá do hor za tmou. Jinak na ten NEXSTAR 6 SE bych s odřenýma ušima, zlámanýma nohama a nehtama možná měl, ale jak moc je přenosný? Třeba i na dvě hoďky vlakem?
------
Zatím to vypadá na ten 120/600. Větší než teď mám, bez stínění a přenosný.
Uživatelský avatar
vladinecek
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 08. 2009, 11:56
Bydliště: Kostomlaty nad Labem
Věk: 49

Refraktor 120/600 - je OK?

#6

Příspěvek od vladinecek »

>> Tak si kup dobsona i na tu zahradu a třeba pak někdy bude auto.<<

To by bylo fajn, ale půjde s ním něco vidět i při světlé obloze? A na auto při hypotéce ...
Občas si vsadím euromiliony, tak při výhře bych byl
A všechny bych pozval na astropárty :D
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 45

Refraktor 120/600 - je OK?

#7

Příspěvek od Lukemon »

To by bylo fajn, ale půjde s ním něco vidět i při světlé obloze?Nechcu tě do ničeho tlačit,ale aspon na ty planety s velkým objektivem je supr pokoukání i za průměrného seeingu(neklid zemské atmosféry).

Filtr určitě pomůže.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5581
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Refraktor 120/600 - je OK?

#8

Příspěvek od vla »

Zatím to vypadá na ten 120/600. Větší než teď mám, bez stínění a přenosný.Měnit průměr 114 za 120 mi přijde z hlediska světelného zisku skoro zbytečné. uvidíš prakticky totéž, planety budou v refraktoru díky bar. vadě horší, DS objekty mi pocitově vycházejí v refraktoru lepší, ale to je jen o mém vjemu. Pokud máš chuť na větší průměr volil bych newtona 150/750. Na planety velmi dobrá na DS řekněme dobrý, koma příliš rušit nebude a barevná vada žádná. Přijde mi to s menší paralaktikou přenosnější (skladnější ) než dobson. Někteří kolegové, to nosí v batohu na zádech.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Refraktor 120/600 - je OK?

#9

Příspěvek od stana »

Doporučuji koupit Dobsona..200-250 mm. I pod blbou zahradní oblohou se dá něco vidět, někteří cestovatelé bez auta na tubus mají takový futrál s popruhem přes rameno a Dobson bednu vezmeš do ruky jako kufr a na vlak ho tak snad doneseš..
Docela by mě zajímalo, jak v podstatě vychází že kdo toho má plné ruce..Zda majitel 150/750 na EQ-3,2 nebo Dobsonista 200..
Viděl bych to tak na remízu a jisté je, že ani jeden z těchto přístrojů by se mi někam na kopec bez auta nosit nechtěl..Druhá věc je, zda by se mi chtělo tam nosit něco malého a přenosného..Obávám se, že ani tudy by cesta pro mě nevedla..Leda snad triedr v rámci nějakého výšlapu..
Prostě bez dobré oblohy je to problém a bez auta ještě větší..I tak bych volil Dobsona..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
vladinecek
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 08. 2009, 11:56
Bydliště: Kostomlaty nad Labem
Věk: 49

Refraktor 120/600 - je OK?

#10

Příspěvek od vladinecek »

UFF.
Všem děkuji za rady a názory. Pokusím se o malé shrnutí :
120/600 nebude mít takový světelný přínos.
Lepší bude Dobson. Ten není tolik přenosný.
V úvahu připadá i 150 mm Newton. Je o něco málo více přenosný než Dobson.
-------------------
MOOOOC mi to šrotovalo. :-?
Jelikož však hodně a často vyrážím na výlety a víkendy mimo, volím refraktor 120. Ono třeba v Jeseníkách, kam jezdím nejčastěji, vidím mnohonásobně víc, než v Kostomlatech. Jistý světelný zisk tam bude taky - odpadne stínění a jeden odraz. Přenášet Dobsona fakt nehodlám, i když toho CHCI taky. Jen později - z finančních důvodů tak okolo Vánoc - a to nejspíš 250. Někde jsem četl, že by se v průměrech mělo postupovat násobením dvěma, aby člověk poznal rozdíl v jasu objektů. A k tomu nějaký filtr, jaký nevím, až budu kupovat, zeptám se opět .

DĚKUJI ZA RADY - a už se těším na koukání :D
Vladimír
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Refraktor 120/600 - je OK?

#11

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Jistý světelný zisk tam bude taky - odpadne stínění a jeden odraz.za 1) souhlas s vla a za 2) svetelny zisk??? u achromatickeho refraktoru mas dve cocky, tj. 4 opticke plochy. O te zminene barevne vade nemluve... Ale pokud chces nejak vic prenaset, pak ano, ovsem lepsi, i kdyz drazsi bude nejaky Mak 127 nebo SCT (resp. 150)... A u te 127 je prenosnost vyborna a je k nemu v cene i prepravni taska...
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3303
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Refraktor 120/600 - je OK?

#12

Příspěvek od Regulus »

svetelny zisk??? u achromatickeho refraktoru mas dve cocky, tj. 4 opticke plochy.Jsi si jist že reflektor, navíc levný a s integrovanou čočkou, na tom bude líp?
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Refraktor 120/600 - je OK?

#13

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Ja reagoval na toho zmineneho 150mm dobsona, ne na to, co ma ted ;)
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
vladinecek
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 08. 2009, 11:56
Bydliště: Kostomlaty nad Labem
Věk: 49

Refraktor 120/600 - je OK?

#14

Příspěvek od vladinecek »

Tak ho již mám - J U PÍ Í Í.  
Akorát jsem si ho pořídil a zatáhlo se, tak se těším až se rozjasní.
Zatím jsem koukal jen z balkonu na Kostomlatské zahrady. Při zvětšení 24x vada skoro neznatelná, při 60x je ozdobná bílá soška kočky ::) na protější střeše divná, ale zelené listí v zahradě OK.
Nevím, jak vydrží montáž, aby se mi ve výšce nerozjela a neuvolnila. Do batohu se mi vejde akorát - i nějaké věci navíc.
Díky všem za rady, již se těším na koukání. a jasnou ohlohu.
A až se vyjasní pročučím celou noc  :D  :D  :D
Pak mlhovinový filtr a budu šetřit na Dobsona  ::)
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3303
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Refraktor 120/600 - je OK?

#15

Příspěvek od Regulus »

Nevím, jak vydrží montáž, aby se mi ve výšce nerozjela a neuvolnila.
Tak gratuluju k dalekohledu Neboj montáž to zvládne, já ji měl nastavenou tak že se s ní dalo hýbat přímo, nebo i těmi jemnými pohyby, chce to ji dostat trochu do ruky...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Odpovědět