Aký Triedr?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
cochran
Příspěvky: 1
Registrován: 01. 09. 2004, 19:16

Aký Triedr?

#1

Příspěvek od cochran »

Ahojte. Viem, že tu téma triedrov bola preberaná už mnohokrát, ale aj tak.Je lepší 10*50, 9*60 alebo 20*60 a od ktorého výrobcu Yukon, Soligor, Fomei, alebo Buschnell, pôvodne som uvažoval o Bresser Saturn 20x60. Doteraz žiadny ďalekohľad nevlastním takže budem vďačný za každú dobrú radu.?
Uživatelský avatar
filomena
Příspěvky: 35
Registrován: 17. 01. 2003, 00:43

Aký Triedr?

#2

Příspěvek od filomena »

Používám k plné spokojenosti Fomei Forester 9x60, ale vzpomínam na předchůdce širokoůhlý 10x50 skrzevá váhu a šířku zorného pole a tak je jisté že ještě přibude 8x42 k soustavě mých triedrů, ale to už je debata spíše pro Dr. Chocholouška ;D
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5422
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Aký Triedr?

#3

Příspěvek od vla »

Já vybírám triedr tak, abych ho udržel bez velkého klepání v ruce, pro vlastní potřebu jsem zvolil Exakta 8x56, a Buschnel 10x32, protože 8x32 se už nedělá. Pokud nechceš používat stativ vyber menší zvětšení a co největší zorné pole, ostrost bar vadu i jaké zvětšení udržíš je nejlépe vyzkoušet, já chodím v Praze ke Škodovi, má velký výběr a nechá tě podívat několika přístroji najednou, takže můžeš perfektně porovnat kvalitu mezi jednotlivými výrobci.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
greatgig
Příspěvky: 119
Registrován: 28. 04. 2003, 23:26

Aký Triedr?

#4

Příspěvek od greatgig »

Projdi bazary a obchody a poptej se známých a podívej se přes všechny dostupné triedry, ale nejdříve zkus jako etalon Zeiss Jena Dekarem 10x50 a ruský Tento (podobný je BPC nebo Kronos) 20x60, abys věděl, jak může obraz vypadat. Pak si vyber dalekohled i s ohledem na cenu a samozřejmě bez mechanických vad a poškozené optiky (pohled i zepředu do tubusů), s dobrými antireflexními vrstvami (pokud možno na všech rozhraních sklo - vzduch), dobře si přezkoumej souosost obou půlek triedru (obraz je jeden i při vzdalování triedru od očí až na cca 10 nebo i 15 cm) a dbej na jasný, barevně i tvarově věrný (nezkreslený) a ostrý obraz a velké zdánlivé zorné pole (65° je dobrý standard, jestli možno i více - uváděné mají přes 70°) a minimum reflexů (lampy, reflektory) a zvládnutí velkých konstrastů bez rušivé barevné vady (hromosvody, antény).

A vem si z každého rozměru jeden :rotflmao:
neboť každý má svoje :nod: a každému něco chybí :mad:

Standa
Uživatelský avatar
filomena
Příspěvky: 35
Registrován: 17. 01. 2003, 00:43

Aký Triedr?

#5

Příspěvek od filomena »

Tak to bylo krásně vymyšleno 8x42 a teď do toho vla s 10x32 , tak teď babo raď, našel jsem si Olympus 7x35 to by vlastně oproti 8x42 bylo větší zorné pole a menší váha a zhruba stejne světelné podmínky, je to tak??? Jak výše psáno chci to do ruky, na stativu jsem velice spokojen s Forester 9x60 :rotflmao:
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5422
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Aký Triedr?

#6

Příspěvek od vla »

Taky jsem chtěl maxim. přenosný, proto 10x32 se střechovými hranoly, krásně se vejde do kapsy, ale abych tě ještě trochu potrápil, p. Matoušek nyní nabízí 4x30 se zorným polem 217/1000!!!, budu se na něj muset dojet podívat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
filomena
Příspěvky: 35
Registrován: 17. 01. 2003, 00:43

Aký Triedr?

#7

Příspěvek od filomena »

už je trápení zbytečné, je to Olympus 7x35 lehkej a kouká dobře i nad Prahou uvidíme jak to bude vypadat večer v horách kde nám od 0:50 do 4:00 vypnou veřejné osvětlení.
LbA

Aký Triedr?

#8

Příspěvek od LbA »

Kupil som si trieder FOMEI 20x50
A mam otazku. Mam slaby astigmatizmus na svojich ociach. Neda sa za okulare vlozit "kusok skla" korekcna sosovka alebo nieco podobne??. S okuliarmi sa totiz dost zle pozoruje. A vie to nejaka ocna optika v BA urobit a vlozit??
Uživatelský avatar
hibiki
Příspěvky: 69
Registrován: 26. 03. 2004, 20:12

Aký Triedr?

#9

Příspěvek od hibiki »

Mam dotaz:
pokud pozorujete triedrem ve svetelne znecistenem prostredi(=okraj mesta, pripadne blizke okoli), co uprednostnujete ? Zvetseni (ztmavuje pole, ale zmensuje vystupni pupilu) nebo zorne pole ?
vaham mezi Fomei Forester 11x56, Fomei Forester 9x60 a Skymasterem 15x70 (chci neco vetsiho nez obligatni Xx50)
(taky bych byl rad aby se skrz nej dalo koukat v ruce, takze toho Skymastera asi spis ne.........nicmene stativ mam taky )
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Aký Triedr?

#10

Příspěvek od MaG »

No nevím, jak velký vliv na ztmavení pole a tedy na potlačení jasu oblohy by to zvětšení u triedru mělo mít..

Já bych ti jen doporučil ať ti padne dobře do ruky a co se pupily týče, tak si ho zkus klidně i ve dne, jak se ti přes něj bude pohodlně koukat. Starší lidé mají prý pupilu menší, tak na to zkus brát ohled, abys nekoukal jen na kus pole..

Např. já jsem spokojen velice s mým obligátním 10x50 ::)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5422
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Aký Triedr?

#11

Příspěvek od vla »

Na celestron.cz jsem viděl v nabídce triedr s vestavěným filtrem LPR,CLS, nebo něco takového, na pozorování ve městě by asi byl výhodný.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
predzahorak
Příspěvky: 1
Registrován: 10. 05. 2005, 14:46

Aký Triedr?

#12

Příspěvek od predzahorak »

Od pondelka 9. 5. majú v LIDLI triéder 10 x 50 za 899,- SKK. Je to síce viav ako v západnom zahraničí, kde ho predávali za 19,99 EURO, ale na naše pomery je vzhľadom (kvalitne pogumovaný) a zdá sa aj opticky v poriadku.
predzahorak
Uživatelský avatar
PaF
Příspěvky: 61
Registrován: 16. 03. 2004, 15:03

Aký Triedr?

#13

Příspěvek od PaF »

vla napsal: Na celestron.cz jsem viděl v nabídce triedr s vestavěným filtrem LPR,CLS, nebo něco takového, na pozorování ve městě by asi byl výhodný.
Co jsem četl na webu, tak ty filtry podstatně zhoršují kvalitu. Dobrej nápad, ale asi nedotaženej - osobní zkušenost nemám.
PaF - kousek za Prahou
SW MAK 127 na montáži GSO s pohonem RA, Oberwerk 11x70
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5422
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Aký Triedr?

#14

Příspěvek od vla »

PaF píše:Co jsem četl na webu, tak ty filtry podstatně zhoršují kvalitu. Dobrej nápad, ale asi nedotaženej - osobní zkušenost nemám.
Někdy mám taky pocit, že UHC zhoršuje kvalitu  (ostrost v detailech) při velkých zvětšeních, ale možná je to jen pocit z jiného podání obrazu, u malého zvětšení by se nic takového poznat nemělo a pokud se triedr s filtrem použije v oblasti zatížení umělým osvětlením měl by mít jasný přímos. Samozřejmě takovýto filtr nepropustí část barevného spektra, takže pokud není sklopný nebo jinak odstranitelný bude takovýto dalekohled pro používání ve dne  problematický.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Aký Triedr?

#15

Příspěvek od Pavuk_ »

predzahorak napsal: Od pondelka 9. 5. majú v LIDLI triéder 10 x 50 za 899,- SKK. Je to síce viav ako v západnom zahraničí, kde ho predávali za 19,99 EURO, ale na naše pomery je vzhľadom (kvalitne pogumovaný) a zdá sa aj opticky v poriadku.
predzahorakJa si pockam az do Lidla dorazi LX200 s GPS ;D ;D ;D
(samozrejme za polovicnu cenu ako statoch )
Odpovědět