Poraďte začátečníkovi

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Thor
Příspěvky: 3
Registrován: 31. 03. 2006, 04:33

Poraďte začátečníkovi

#1

Příspěvek od Thor »

Ahoj všem!

Prosím poraďte, chtěl bych si pořídit dalekohled, jsem začátečník a nemám prakticky žádné zkušenosti. Chtěl bych investovat tak 15 - 20tis. do kompletu. Rád bych reflektor s rovníkovou montáží. Nezlobil bych se ani za hodinvý strojek. Pozorovat bych chtěl naší sluneční soustavu, obzvlášť co největší detaily měsíce, potom taky mlhoviny, hvězdokupy apod.
Co byste mi doporučili, spíše horší dalekohled a hodně výbavy (např. ten hodinový strojek) nebo dobrý dalekohled a minimum výbavy.
Jakou ohniskovou vzdálenost a průměr?
Díky moc.
Jarda
Uživatelský avatar
cieja
Příspěvky: 228
Registrován: 27. 01. 2004, 23:07
Bydliště: Chlebičov

Poraďte začátečníkovi

#2

Příspěvek od cieja »

Pokud bych kupoval dalekohled tak bych nešel pod 15cm u Newtona, raději ale 20 a víc, nebo refraktor od 10cm nahoru (ten jsem koupil na jeře). Ohnisko bych volil s větší světelností tak 1:6 - na deep-sky akorát ani není třeba velké zvětšení. Než na velkou výbavu bych vsadil na kvalitu, doplňky se daj vždy dokoupit tak jako pohon k montáži.
Refr. 150/750, Refr. 57/800, Star Adventure GTi, SW Maksutov 90/1250, pozorovací domeček 2.2x2.3m
johny

Poraďte začátečníkovi

#3

Příspěvek od johny »

Jarda_K napsal: Co byste mi doporučili, spíše horší dalekohled a hodně výbavy (např. ten hodinový strojek) nebo dobrý dalekohled a minimum výbavy.
Jakou ohniskovou vzdálenost a průměr?
Díky moc.
Jarda
rozhodne z vlastnej skusenosti viem, ze dobry okular spravi svoje. a tam by som nedoporucoval setrit. Moja vybava je 4 palcovy refraktor f/10 a 7mm LV Vixen ukaze viac a lepsie ako 10mm Ploessl (noname), pricom podla viacerych ludi by som pod 12.5mm okular ani ist nemal. Je to skusenost z pozorovania planet a mesiaca. Ako to bude pri hmlovinach este povedat neviem, lebo som poriadne nemal prilezitost nejake odsledovat.

Hodinovy strojcek doporucujem. odkedy som ho nasadil pri pozorovani tak mozem povedat, ze radost z pozorovania stupla o 100%. Navyse - ked pri 7mm okulari by objekty vybehli do par desiatok sekund zo zorneho pola bez strojceka.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Poraďte začátečníkovi

#4

Příspěvek od Myzer »

Moj osobny nazor /na tvoju financnu situaciu - ostatnu nepoznam ???/ je vybrat 200 mm Dobsona. Na zaciatok je to pekna hracka s ktorou toho vela vidiet :o, navyse by bol lahko prenosny.

S okularmi suhlasim. Mam tiez nejake noname Plossly - na planety to uslo, ale ked som chcel zaostrit na deepsky objekty, ktore potrebuju velke zvacsenie /NGC 7662, hmlovina Saturn, M57/ bola to iba rozmazana skvrna. Uz sa pozeram po okularoch Vixen alebo Ultra Wide. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Poraďte začátečníkovi

#5

Příspěvek od zdenek »

O tom jaky dalekohled pro zacatecnika je jiz napsano celkem dost v cele sekci Astrotechnika. Staci jen trosku zalistovat v historii.
Namatkou napr. temata:
-Dobson 203/1200 nebo ...
-Uvazuji o koupi dalekohledu
- GSO nebo Dobson
- Kupujeme dalekohled
a cela rada dalsich.

Jinak muj osobni nazor je podobny jako Myzera. Pro zacatecnika s min. zkusenostmi bych uprednostnil Dobsona a radeji vetsi zrcadlo. Montaz se da dokoupit vzdy. Ale to jsem tu jiz psal rovnez mnohokrate.

Z.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Poraďte začátečníkovi

#6

Příspěvek od Pavuk_ »

Jarda_K napsal: Ahoj všem!

Prosím poraďte, chtěl bych si pořídit dalekohled, jsem začátečník a nemám prakticky žádné zkušenosti. Chtěl bych investovat tak 15 - 20tis. do kompletu. Rád bych reflektor s rovníkovou montáží. Nezlobil bych se ani za hodinvý strojek. Pozorovat bych chtěl naší sluneční soustavu, obzvlášť co největší detaily měsíce, potom taky mlhoviny, hvězdokupy apod.
Co byste mi doporučili, spíše horší dalekohled a hodně výbavy (např. ten hodinový strojek) nebo dobrý dalekohled a minimum výbavy.
Jakou ohniskovou vzdálenost a průměr?
Díky moc.
Jarda
Nic nepokazis, ked si (nielen) na zaciatok kupis TAL-150PM. Vyhoda: kvalitna optika (ziadna Cina), robustny, minimum plastovych dielov, bohate prislusenstvo a hod.pohon. pozri napr. na http://www.dalekohledy.cz/katalog.asp?idk=81

Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Poraďte začátečníkovi

#7

Příspěvek od Myzer »

Pavuk_ napsal:

Nic nepokazis, ked si (nielen) na zaciatok kupis TAL-150PM. Vyhoda: kvalitna optika (ziadna Cina), robustny, minimum plastovych dielov, bohate prislusenstvo a hod.pohon. pozri napr. na http://www.dalekohledy.cz/katalog.asp?idk=81


Len to bude treba este 4 000 Kc nasetrit. :nono: Dalekohlad je to urcite skvely, ale ako som tu uz velakrat cital, optika je +/- vsade rovnaka /u kvalitnych dalekohladov/. Navyse vazi 35 kg, co je na presun a skladanie uz celkom dost. Ale zalezi vlastne natom, na aky ucel ho chce majitel prevazne vyuzivat. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Odpovědět