Jak na planety

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Jak na planety

#1

Příspěvek od Libor »

Už se tu o tom několikrát diskutovalo, ale stále dostávám dotazy ohledně fotografování planet. Zakládám proto toto téma v příslušné sekci.

Nejdříve popíšu postup, který se mi zatím nejvíce osvědčil:
Fotografuji pomocí newtona 355/1600mm, ohnisko prodlužuji okulárovou projekcí na cca 10m. Na snímání používám černobílou CCD kamerku WAT120N. Zatím nepoužívám žádné filtry. Nasnímám obvykle 1000 až 2000 snímků. Z nich vyberu pro dalsí zpracování cca 1/10. Zpracování provádím v Registaxu.
Pokud chci snímek barevný, pořídím ještě barevný snímek pomocí digit. zrcadlovky na stejném dalekohledu a pomoci něho pak ten cernobílý snímek obarvím.

Několik postřehů a doporučení:

- V našich podmínkách je to hodně o trpělivosti, protože je nutné počkat na kvalitní noc s dobrým seeingem a těch je u nás jen několik do roka.

- Samozřejmostí by měla být kvalitní optika a pečlivě zkolimovaný dalekohled.

- Doporučuji min průměr dalekohledu 20cm, protože fyzika opravdu funguje a menší dalekohled má nejen menší rozlišení, ale také soustředí méně světla.

- Černobílá kamera se mi osvědčila právě kvůli větší citlivosti než barevná verze. Možná se to nezdá, ale zejména u Saturna toho světla není nazbyt ani s 35cm dalekohledem. A citlivější kamera + větší průměr dalekohledu umožní krátké expozice při dostatečném rozlišení. A čím kratší expozice, tím snáze se podaří ostrý snímek i při horším seeingu.

Tolik stručne na úvod a ted můžete diskutovat :)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Jak na planety

#2

Příspěvek od Konihlav »

vyborne, diky za popis.

Jeste by me zajimalo, jake pouzivas okulary a s jakymi mas tu kterou zkusenost. Jake je vysledne zvetseni? Predpokladam, ze rychly pohyb planety, jenz Ti utika v okularu Te prilis netrapi, nebot to mas asi na nejake montazi?
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Jak na planety

#3

Příspěvek od Libor »

Na vizuální pozorování planet používám nejčastěji Vixen LVW 5mm, takže zvětšení 320x, když jsou horší podmínky, tak Nagler 7mm (228x).

Pro fotografování prodluzuji ohnisko projekcí pomocí starého 4mm ortoskopického okuláru Zeiss. Zvětšení v tomto případě nemá smysl (nepozoruji vizuálně), rozlišení kamery je cca 0,15"/pixel.

Dalekohled mám na poháněné paralaktické montáži, což je samozřejmě výhodné. Zorné pole kamery je velmi malé a bez pohonu bych asi nedělal nic jiného, než neustále naháněl utíkající planetu.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2065
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Jak na planety

#4

Příspěvek od Kami »

Libor napsal:
......bez pohonu bych asi nedělal nic jiného, než neustále naháněl utíkající planetu.
No právě!!! :-/ :-[ :'(

Okuláry Vixen mohu vřele doporučit. Koukání přes ně je parádní.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8320
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Jak na planety

#5

Příspěvek od Cztwerec »

Fotografování planet už vyžaduje určitou zkušenost...Ikdyž to s nimi bude u nás v budoucnu horší chtěl bych se také pokusit o jejich fotografování. Nicméně teď mám k dispozici pouze vybavení takové jaké mám a nevím co od toho mohu čekat. Zatím jsem se pokoušel o Měsíc kde je světla skoro nadbytek a ani to není jednoduché. U svého SCT mohu využít ohnisko vytažené do 3 m, ale ptám se nebude to moc na průměr objektivu 15 cm? Protože pak budu fotografovat planety buď jako jasné kotoučky bez detailů, nebo točit videa tmavších kotoučů s rozmazanými detaily a krutě poznamenané seeingem...Jak mohu použít projekci při tomto druhu fotografování?

Obdivuji tvé fotografie Libore, smekám ;)
Lectorem iustus...
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Jak na planety

#6

Příspěvek od Libor »

To prodloužení ohniska je třeba vyzkoušet, vždy je to kompromis mezi rozlišením a světelností soustavy. S delším ohniskem se zvětšuje obraz, ale zase je tmavší, takže musím použít delší expozice a pak mě to rozmaže seeing. Ohnisko 3m při průměru objektivu 15cm mě připadá docela vhodné. Možná by to sneslo ještě trochu delší, ale bude záležet na citlivosti kamery a jasnosti fotografovaného objektu. Skvělý je ten Měsíc, na něm se to dobře zkouší. Také jasné planety (Jupiter, Mars, Venuše) by neměly být problém, ale se Saturnem je to horší, protože je podstatně slabší.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8320
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Jak na planety

#7

Příspěvek od Cztwerec »

No právě, holt je to alchymie! Popravdě tím barlow členem jsem zatím sct nepotrápil(při fotografování Měsíce jsem při té příležitosti neměl notebook), určitě si pořídím i barlow 3x. Používám kameru NexImage, jak na to zareaguje tak to je opravdu ve hvězdách, nebo spíš v planetách...
Často nemám problém se špatným zobrazením ale s nedostatkem světla. Dalekohled jsem testoval na Měsíci vizuálně při zvětšení 500x a mohu říct, že jsem s ničím jiným lépe např. kráter Plato neviděl. Na fotografování to bylo v okulárové projekci v tomto zvětšení moc, spc 900 nc(zapůjčená kamerka)vykazovala takový šum, že výsledná fotografie by nestála za nic.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Jak na planety

#8

Příspěvek od Habl »

To prodloužení ekvivalentního ohniska s otvorem 150 mm je nutné vyzkoušet při ideálním seeingu lze dosáhnout max. 4 000 mm. Mne se nejvíce osvědčil též ortoskopický okulár pro snímání v projekci s ohniskem 6 mm, zkoušel jsem též Plossl od TV 8 mm.

Používal jsem objektiv AS 110/1650 mm (což zhruba odpovídá tvému SCT). Dostatek světla jsem měl pouze u planet Venuše, Jupiter a Mars (v opozici průměr 15" a více). Saturn má méně světla a s danou optikou nezískáš již žádný povrchový detail.

Časem seznáš, že pro fotografii planet je lepší používat apreturu alespoň 10".

Habl


"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

Jak na planety

#9

Příspěvek od SpaceMan »

Libor napsal:
Pokud chci snímek barevný, pořídím ještě barevný snímek pomocí digit. zrcadlovky na stejném dalekohledu a pomoci něho pak ten cernobílý snímek obarvím.

Zaujimal by ma postup ako to robis.
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Jak na planety

#10

Příspěvek od Libor »

SpaceMan napsal:
Zaujimal by ma postup ako to robis.

Oba snimky zregistruji na sebe, pak barevny prevedu na stupne sedi a odectu od puvodniho barevneho. Tim dostanu snimek s rovnomernym jasem a barevnou informaci, ktery prictu k cernobilemu snimku a je to. Samozrejme je nutne si hlidat urovne v jednotlivych kanalech, abych neco nesaturoval.

Da se to ale delat i jinym postupem (zrejme se stejnym vysledkem), uz se to tu kdysi probiralo.
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

Jak na planety

#11

Příspěvek od SpaceMan »

To Libor:

V akom softe to robis ?
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Jak na planety

#12

Příspěvek od Libor »

SpaceMan napsal: To Libor:

V akom softe to robis ?

Ve Photoshopu.
Uživatelský avatar
ZV
Příspěvky: 365
Registrován: 31. 10. 2006, 23:03

Jak na planety

#13

Příspěvek od ZV »

Pokud jsou snímky zregistrované a máte Photoshop, tak je nejjednodušší vložit barevný jako novou vrstvu přes černobílý a přepnout ji do režimu Hue (Odstín). Tím se vezme z černobílého snímku jasová složka a z barevného snímku odstín.

Sofistikovanější způsob je možné udělat třeba v Pleiades PixInsight LE. Barevný snímek se rozloží na jednotlivé kanály Lab (Extract Channels). Výsledkem jsou tři jednotlivé snímky v odstínech šedi, jeden obsahuje jasovou složku a druhé dva barevnou složku snímku. Potom se nahraje černobílý obrázek a provede se inverzní operace (Combine Channels), kde se ale jako zdroj L kanálu (jas) vybere černobílý obrázek místo původního L kanálu, extrahovaného z barevného snímku.

Výhoda tohoto postupu je např. ta, že můžete v jednotlivých kanálech provádět samostatné úpravy - třeba blurnutím barevných kanálů snížíte barevný šum ve výsledném snímku, aniž byste rozmazali obrázek.
http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

Jak na planety

#14

Příspěvek od SpaceMan »

Zujimalo by ma, aku ulohu hra pouzity okular (zvacsenie) pri foteni okularovou projekciou ?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak na planety

#15

Příspěvek od MilAN »

Se zvětšením  je zbytečné se zabývat. Podstatný je poměr ohniskové délky foťáku /ohniskové délce okuláru. Tímto poměrem se násobí  skutečná ohnisková délka dalekohledu . Takže existuje  sice ne nekonečná, ale velká řada zvětšení, při nichž bude výsledek stejný. Proto  termín zvětšení dalekohledu nic neříká a tom, jak bude vypadat fotka
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět