home made stativ

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

home made stativ

#1

Příspěvek od johnik »

Chtěl bych si nechat postavit nějaký dobrý stativ, asi z trubek nebo něčeho takového.Měl by být výškově stavitelný, mobilní (aby se vešel do kufru auta) a hlavně robustní.Na hmotnosti by ani tak moc nezáleželo.Originál je totiž dost chvějící se, a při výše vysunutém stativu se vibrace uklidňují až po delší době, a jak všichni víte, objekty ze zorného pole celkem rychle utíkají, takže než se stativ ustálí, už je objekt na půlce pole.

Jenže nevím jakou použít konstrukci, jaký materiál apod.Takže budu rád za všechny náměty, rady a případně odkazy na web, kde se tato tématika rozebírá.

Montáž je paralaktická, CG5.Hmotnost tubusu cca 12 kg.

Díky
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

home made stativ

#2

Příspěvek od vla »

Mám stejnou montáž. vyrobil jsem duralové nohy z trubek 50x5, výrazně to pomohlo, ale mám na ní newton 200/1000 o váze cca 6 kg. V Praze je možno vyzkoušet, nemáš-li to daleko. S pozdravem Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

home made stativ

#3

Příspěvek od johnik »

no něco takovýho bych taky chtěl.a jax vyřešil upevnění nohou k "základní plošině"?Myslím to na čem je přišroubovaná montáž.Nebo jsi použil něco jiného?Dej prosím vědět.Kdybys případně poslal oskenované schéma, byl bych rád.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

home made stativ

#4

Příspěvek od peta »

no jeste tak pred peti sesti lety jsem zacal v dilne kutit klasickou nemeckou paralaktiku (podle erhartovych knih) ale ted rozhodne uprednostnuju dobsna ci uz zminovanou "split ring", na tu mam prave ted pri stavbe noveho dalekohledu zalusk...

prijde mne jako vyborne, konstrukcne relativne nenarocne, lehce prevozitelne, pritom maximalne tuhe reseni...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

home made stativ

#5

Příspěvek od johnik »

no jo, ale já tu montáž mám a chci ji použít, jen potřebuju ten stativ, ale nenacházím nápady pro dobrou konstrukci
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

home made stativ

#6

Příspěvek od peta »

sorry, nevsim sem si vety o montazi CG5...

mam doma nekde stredovej sloupek, prumer cca 10cm, vyska pres metr a tri nohy, trubky prum. 6cm, delka cca 60cm, steny trubek 3mm, je to nejaka ocel...

bylo by treba akorat navarit na sloupek dolu tri patky na zasouvani noh a udelat na konci noh zavity na stavitelne srouby... nemel by to byt velky problem...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

home made stativ

#7

Příspěvek od vla »

johnik napsal: no něco takovýho bych taky chtěl.a jax vyřešil upevnění nohou k "základní plošině"?Myslím to na čem je přišroubovaná montáž.Nebo jsi použil něco jiného?Dej prosím vědět.Kdybys případně poslal oskenované schéma, byl bych rád.Základní plošina zůstala originál, na konci nohou jsou vidlice , které pasují na originál úchyty.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

home made stativ

#8

Příspěvek od johnik »

re peta:kdyby to bylo na prodej ... (jen výška 1 metr není moc nic)

re vla:rozumím, díky

Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

home made stativ

#9

Příspěvek od peta »

no mozna to je pres metr, jedu ted na vikend dom, takze ti to zmerim... klidne bych ti to prenechal...

mam jeste pripravenou svarenou polarni osu i deklinacni, loziska do vsech os... jen realizace kdysi nevysla a dnes uz zelezny monstrum nechci :)
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

home made stativ

#10

Příspěvek od johnik »

no tak to by bylo sqelé, mohl bys prozradit odkud jsi, pro případ že bysme se nějak dohodli?
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

home made stativ

#11

Příspěvek od johnik »

a úplně sqelý by bylo, dybys mohl poslat foto
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

home made stativ

#12

Příspěvek od peta »

no s fotem nevim, digitak sebou brat nemuzu... mel bys jako zajem o vsechny soucastky nebo jen ty ctyry trubky?

jinak tohle zelezo mam ve frydku, ted bydlim v brne...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

home made stativ

#13

Příspěvek od johnik »

no, já nevím co je to 4 součástky, potřeboval bych z toho prostě postavit stativ.Kdybys teda prosím tě napsal, co k tomu všechno máš.A jakou bys tak odhadnul hmotnost.?
Jinak já jsem z Děčína, ale nějak bysme to sem určitě dostali, pracuju ve spediční firmě
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

home made stativ

#14

Příspěvek od peta »

tak sem tedy nacrtl o jake soucastky jde:
http://sweb.cz/kytch/fotky/dily.jpg

jsou to jen hlavni dily potrebne ke stavbe paralaktiky podle erharta...

hlavni sloup ma jen 870mm coz te asi nepotesi, ale ja mel tuhle montaz naplanovanou na newton f-1200, osobne preferuju pri pozorovani sezeni na zidli nez lezeni po zebriku taky tuhosti montaze to jen prospeje...

polarni osa je pripravne na osazeni lozisky (mam) - ma vysoustruzene luzka... deklinacni sem bohuzel vubec nezacal...

no uvidis jestli to k cemu bude...

petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
DS
Příspěvky: 14
Registrován: 13. 02. 2004, 13:15

home made stativ

#15

Příspěvek od DS »

johnik napsal: Chtěl bych si nechat postavit nějaký dobrý stativ, asi z trubek nebo něčeho takového.Měl by být výškově stavitelný, mobilní (aby se vešel do kufru auta) a hlavně robustní.Na hmotnosti by ani tak moc nezáleželo.Originál je totiž dost chvějící se, a při výše vysunutém stativu se vibrace uklidňují až po delší době, a jak všichni víte, objekty ze zorného pole celkem rychle utíkají, takže než se stativ ustálí, už je objekt na půlce pole.

Jenže nevím jakou použít konstrukci, jaký materiál apod.Takže budu rád za všechny náměty, rady a případně odkazy na web, kde se tato tématika rozebírá.

Montáž je paralaktická, CG5.Hmotnost tubusu cca 12 kg.

Díky
Pokud ještě ten stojan nemáš, pak je tu varianta, kterou popisuje Martin Myslivec (někde tu má odkaz na své stránky). Má sice montáž GSO300, ale koncepčně je velmi podobná CG5. Protože mám také GSO300, dělal jsem si stativ podle jeho vzoru, kdy jsem to s ním konzultoval. Základem je trojnožka z duralových trubek D60 mm, které jsou zasunuté do základní desky (svařence s objímkami pro nohy a desky pro připevnění vlastní montáže). Nohy jsou vysouvací (v mé variantě šroubovací) ca 8 cm.

Můj stativ se mi podařilo včera odzkoušet a rozdíl proti půvornímu je značný. Protože jsem kombinoval duralové trubky (podařilo se mi sehnat ZADARMO pouze pr. 40 mm) a ocel (na zástrčné koncovky do základní desky a matice pro šroubování noh), stativ nabyl dostatečně na hmotnosti (originál jsem unesl v jedné ruce [bez montáže], nyní už potřebuji ruce obě). Kmitání se rapidně zlepšilo a ještě se chystám trubky vystříkat montážní pěnou, aby se kmity ještě více utlumily (je to neuvěřitelné, ale i u původního celohliníkového stativu se to znatelně projevilo).
Takže, pokud bys měl zájem, můžu zaslat kompletní plánky v pdf-formátu na původní variantu
Newton GS 500 (D154/750 mm) =>ca f/5
Odpovědět