Okuláry k dalekohledu

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Okuláry k dalekohledu

#1

Příspěvek od Hynek2 »

Prosím o radu mám-li.
Typy okulárů
Ortoskopický od firmy CARL ZEISS o průměru 24,4 mm.
1, 10-0
2, 4-0.
Mikroskopické od firmy Meopta o průměru 23 mm.
3, H4xPo s křížem a ostřením. Zde bych chtěl doplnit osvětlení. Nemám však ujasňeno kde vrtat a kam a jak osadit diodu.
4, H8xS0,1 s rastrem 50x50 čar a ostřením.
5, P15x
U Meopťáckých okulárů nevím jakou mají vlastně ohniskovou vzdálenost a jestli po zasunutí na doraz budou ostřit ve stejné rovině jako okuláry Německé.
Dále nevím kde je vlastně u okulárů umístěné ohnisko, vůči dosedací ploše okuláru.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Okuláry k dalekohledu

#2

Příspěvek od MMys »

Ohnisková rovina okulárů je obvykle tam, kde leží clona, která vymezuje zorné pole okuláru. U okulárů typu Huygens to je uvnitř mezi čočkami. U ostatních typů obvykle před celou optickou soustavou okuláru, poloha je závislá na ohniskové vzdálenosti.

Nevím, proč je pro tebe natolik důležité, aby po výměně jednoho okuláru za druhý ostřily ve stejné rovině. To není mnohdy obvyklé ani u různých okulárů stejného typu a výrobce, s různými ohniskovými vzdálenostmi. Obvykle je třeba po výměně okulárů přeostřit.

Kde vrtat a kam dát LED diodu? Neviděl jsem sice ten tvůj okulár, ale odhaduji, že má v ohniskové rovině sklíčko určité tloušťky s vyrytým křížem. Dle analýzy mého rozebraného okuláru od MEADE svítí LED zboku do sklíčka. Je tedy třeba se otvorem trefit poměrně přesně v mezích tloušťky sklíčka. LED je lepší matného typu, průměr stačí 3mm, nejlépe nízkospotřebový typ (2mA) a pokud možno s co největším úhlem vyzařování. Dále je třeba, aby LED svítila do sklíčka z pozice v úhlu 45 stupňů mezi oběma ryskami. Stejně však budou okraje rysek trochu tmavší než jejich střed, vše závisí na úhlu vyzařování LED. Celý výsledný efekt bude závislý na provedení rysek (jejich matnost, hloubka vrypu atd...) Pokud budou rysky vyplněny nějakou barvou, mohou svítit špatně. Toliko moje zkušenosti z pokusů o výrobu vlastního pointačního okuláru a následné koupě hotového. Já však měl problém jak udělat rysky. Ty je již máš, takže bys mohl být úspěšný :-)

Doufám že to takhle stačí. Obrázek by byl výstižnější. Kdyžtak ti ho mohu zaslat mailem.

M.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Okuláry k dalekohledu

#3

Příspěvek od Hynek2 »

Ptám se z toho důvodu, že zdvih mého okulárového výtahu je pouhých 12 mm. Okuláry nemají totožný průměr a ty ostřící mají na boku ještě pojistku pro usazení do shodné polohy, takže je nelze zatím dorazit až tam kam patří. (Na pojistku zatím není vypilován zápich. Nyní nechávám dodělávat doraz pro fixní zaostření výtahu, pro foto, vše bylo jaksi na pouhých 90 % a řadu dalších věcí.) No jestli neostří ani přibližně všechny do jednoho místa ( vzhledem k dosedací hraně) tak mi to připadá dost nelogické. Až bude vše dokončeno (velmi brzo) slibuji že dodám kvalitní fotoreportáž. U montáže budeš mrkat, domnívám se že nemá chybu. U tubusu už dnes o jedné závažné chybě vím. Je jí vnitřní průměr fotografického výtahu, takže focení v primárním ohnisku nebude to pravé ořechové. HL
Uživatelský avatar
Vok
Příspěvky: 92
Registrován: 05. 04. 2002, 15:23

Okuláry k dalekohledu

#4

Příspěvek od Vok »

K ohniskove vzdalenosti meoptackych okularu.
Pokud cislice udava velikost zvetseni, pak:
1/ H4xPo s křížem a ostřením = 62,5 mm
2/ H8xS0,1 s rastrem 50x50 čar a ostřením = 31,25 mm
3/ P15x = 16,6 mm.
Refraktor 80 f/6, Newton 168 f/4,&&http://fotografiefk.net
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Okuláry k dalekohledu

#5

Příspěvek od MMys »

Pokud ty ohniskové vzdálenosti jsou skutečně takové jak píše Vok (i když se mi to nezdá - okulár s f=62mm o průměru 23mm by měl sakra malé zdánlivé zorné pole), tak tento okulár bude k pointaci nanic. Pro pointaci to chce okulár někde mezi 8-15mm, pokud má pointační dalekohled stejnou ohniskovou vzdálenost jako fotografický, nebo je použit off-axis pointer. Pokud je ta ohnisková vzdálenost okolo 20mm, tak pomůže dobrý Barlow člen, ale s 62mm toho moc nadělat nelze. Mimochodem, jak je ten okulár velký ? Aby měl f=62mm tak by musel celý měřit na délku minimálně 10cm a mít čočky o průměru alespoň 20mm. Myslím, že Vok tentokrát nemá pravdu a jeho výpočet vycházející nejspíš z nominální zrakové vzdálenosti 250mm dělené domnělým zvětšením okuláru nebude pravda. Těším se na fotky vybavení :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Okuláry k dalekohledu

#6

Příspěvek od Hynek2 »

Ahoj
Tak jsme tady posledně nesjednotily názor na tu ohniskovou vzdálenost a tak jsem si dnes přinesl doplňující údaje k těm okulárům.

1/ H4xPo s křížem a ostřením
průměr vstupní pupily -19mm
průměr očnice -11mm
rozteč čoček ( vnější povrch) -52,5-60,5mm (posuv při ostření)
vzdálenost vstup. pup. - doraz -51mm

2/ H8xS0,1 s rastrem 50x50 čar a ostřením
průměr vstupní pupily -17mm
průměr očnice -7mm
rozteč čoček ( vnější povrch) -33-41mm
(posuv při ostření)
vzdálenost vstup. pup. - doraz -30mm

3/ P15x = 16,6 mm
průměr vstupní pupily -15mm
průměr očnice -7mm
rozteč čoček ( vnější povrch) -25,5
vzdálenost vstup. pup. - doraz -20mm

Prosím ještě o návrat k tématu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Okuláry k dalekohledu

#7

Příspěvek od MMys »

Podle těchto rozměrů to nyní vypadá, že Vok měl přeci jenom pravdu. Ty okuláry jsou opravdu tak velké, jak jsem si představoval v případě, že to s těmi ohniskovými vzdálenostmi bude pravda. Takže platí to co jsem řekl. Pro pointování při focení v primárním ohnisku nebude ten okulár s křížem použitelný. Použít půjde v případě fotografování teleobjektivem dejme tomu do 300mm při pointaci dalekohledem s ohniskovou vzdáleností okolo jednoho metru či více, aby obrazy hvězd na fotografii byly opravdu bodové.

Okulár s rastrem by mohl jít v nouzi použít k pointaci při focení v prim. ohnisku, pokud se mu předřadí Barlow člen 2x-3x (pak bude ohnisková vzdálenost někde mezi 10-15mm, což jakž takž vyhoví.

MM
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Okuláry k dalekohledu

#8

Příspěvek od Hynek2 »

Máš-li pravdu, tak je to jasné. Nebudu se zatěžovat výrobou redukcí, mám ještě ten ortoskopický 10mm, to je zvětšení  112,5x a kreslí pěkně. Ten druhý (4mm) již dává málo světla, jeho zobrazení se mi moc nezamlouvá. Na pointaci si budu muset něco koupit nebo sehnat. Barlova nemohu použít před okulár vadí v tom konstrukce výtahu který zasahuje dost daleko před vlastní upínací závit. Okulár s rastrem by mohl sloužit k seřízení montáže.
HL
Uživatelský avatar
Vok
Příspěvky: 92
Registrován: 05. 04. 2002, 15:23

Okuláry k dalekohledu

#9

Příspěvek od Vok »

Nevim, jestli ti to pomuze, ale ja jsem pro pointaci do jednoho z okularu dal v miste clony film s vytisknutym dvojitym krizem (jeste jich nekolik mam, tak muzu poslat - vyrobilo mi to mistni DTP studio - sirka cary je 15 mikronu a roztec car 0,2 mm). A jelikoz fotim necim jinym, nez pointuju, tak svitim zepredu, coz nevim, jestli bude i tvuj pripad. Ale zminoval ses o foceni v primarnim ohnisku, tak asi ne. No kdyby te to zaujalo, tak se ozvi.
Refraktor 80 f/6, Newton 168 f/4,&&http://fotografiefk.net
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Okuláry k dalekohledu

#10

Příspěvek od Hynek2 »

Děkuji za nabídku.
Beru ji v patrnost a nepřijdu-li na lepší řešení, tak bych se ji dovolil využít.
A teď z jiného soudku.
Včera jsem ji koupil laserovou diodu SLD6505A, bez optiky. Prodejce mě upozornil že tato dioda vysílá paprsek do nekonečna, že dioda s optikou zaostřuje do blízkého ohniska. Doma bylo mé zklamání úměrné rozladění ze zbytečně investovaných 60 Kč.
Proto bych rád rozvedl téma KOLIMÁTORU.
Chci ho zabudovat do koupeného makrokroužku.
Do něho nechat vysoustružit a vsadit stínítko na které se bude vracet odražený paprsek.
Uprostřed nechat opracovat vedení pro diodu s optikou v dodávaném kovovém pouzdru.
Z boku vyvrtat otvor, aby do kolimátoru bylo vidět.
Napájení připojit přes standardní zásuvku napájecího zdroje pro telefon 3,3V.

Dotaz.
Bude tento paprsek automaticky soustředný s osou kolimátoru, nebo je tu pravděpodobnost až jistota že se konstrukce bude muset seřídit?
Je nutné ještě doplňovat čočku z CD mechaniky?
Řešíte případné seřízení na souosost nějak elegantně?
V katalogu GM je pouze jeden tip této diody s optikou, je to ta správná?

Popis konstrukce na stránkách astrofotografie jsem prostudoval.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Okuláry k dalekohledu

#11

Příspěvek od MMys »

Většina prodejců součástek bohužel kolikrát ani přesně neví, co prodává. Laserová dioda bez optiky (mimochodem přesně stejný typ, co mám v kolimátoru) vždy vysílá svazek rozbíhavý (v jednom směru asi 10 stupňů a ve směru kolmém asi 50 stupňů.  Jediný způsob, jak udělat rovnoběžný svazek je použít malou čočku s f=3-5mm. Plně vyhoví čočka z CD mechaniky či jiná podobná.

Dále je k takovéto samotné diodě potřeba obvod pro regulaci proudu, nelze ji jen tak připojit na baterii. Ani omezovací odpor není to pravé. Já používam laser driver s označením IC-Wk.

Dvojici dioda-čočka je dobré vsunout do trubičky, vzájemným posouváním zaostřit tak, aby svazek tvořil co nejmenší bod ve vzdálenosti tak 2-4m od zdroje. Potom lze celou sestavu zalepit či zajistit šroubky, aby se nemohla pohnout.

Laserový modul z GM jsem v katalogu prohlížel, myslím, že by to mělo být ono. Tím se nahradí ta dvojice dioda + čočka. Zkuste si ho ale raději nechat předvést, jaký dělá bod.

Doporučuji jeho napájení 2 tužkovými bateriemi 1.5V, protože napájecí napětí je 2.8-3V a laserové diody jsou velice citlivé na přepětí.  Baterie vydrží v kolimátoru léta.

Přesnou souosost paprsku modulu myslím zaručit nelze. Udělej otvor pro modul na jedné straně volnější a dej tam po 120 stupních trojici šroubků. Těmi se to seřídí.

Seřizování kolimátoru, tak na to se mě už někdo ptal. Přikládám výřez z E-mailu:
> 3. Treti dotaz se tyka laseroveho kolimatoru. Jak ste docilil toho (jak
> jste to seridil), ze svazek je presne rovnobezny s osou okularoveho
> vytahu. Myslim si, ze i mala nepresnost v tomto usazeni se musi projevit
> v nepresnosti ustaveni zrcadel.

Takovym figlem. na jeden konec rovne pracovni desky (na kuchynske lince)
jsem si pripevnil nastojato kousek kartonu a namaloval na nej vodorovnou
caru ve vysce 25mm od povrchu desky (polovina prumeru kolimatoru). na druhem
konci kuchynske linky jsem koulel zapnuty kolimator a serizoval tremi
sroubky polohu laserove LED tak, az cerveny bod pri jakekoli poloze
kolimatoru dopadal stale na linku. Cim je delsi vzdalenost mezi kolimatorem
a kartonem s carou, tim je to citlivejsi. Naprosto plne to vyhovuje uz pri 2
metrech.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5422
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Okuláry k dalekohledu

#12

Příspěvek od vla »

Na kolimátor používám laser. ukazovátko, není třeba nic upravovat, pouze ho vycentrovat v trubičce o průměru okuláru a je hotovo. na vnitřní konec okulár výtahu stačí nalepit kousek malířské lepenky, kam svítí laser tam propíchnout dirku, odražený paprsek se vrací na izolepu takže lze snadno provést kolimaci.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Okuláry k dalekohledu

#13

Příspěvek od MMys »

Jo, s tím ukazovátkem to je přesně ono. Napadlo mě to tehdy taky, asi týden po tom, co jsem dodělal vlastní kolimátor. Naštěstí to zapojení stabilizace laserové diody pro mě byla hračka, protože mě elektronika živí :-), jinak bych se do toho nepouštěl.

Pro další stavitele bych to uzavřel takhle: používejte laserové ukazovátko, ušetříte tím sobě starosti a mě odpovědi na případné dotazy jak to přesně zapojit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Okuláry k dalekohledu

#14

Příspěvek od Hynek2 »

Laserová dioda inzerovaná v GM za 150,-- má integrovaný stabilizátor a je v soustruženém mosazném válečku Stačí přiletovat konektor a píchnout to na napáječ mobilního telefonu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Okuláry k dalekohledu

#15

Příspěvek od MMys »

Ty máš na pozorovacím stanovišti 220V abys tam mohl zapojit napáječ na mobil ? Nevím jak ty, ale já kontroluju kolimaci až po dovezení dalekohledu na louku a tam mám leda tak akumulátor k pohonu dalekohledu a 12V v autě. Nebylo by lepší ten kolimátor udělat na dvě tužkové baterie ? Nevedly by ti k tomu žádné dráty a vydrží to hodně dlouho.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět