Mise Aleše Svobody na ISS

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mise Aleše Svobody na ISS

#1

Příspěvek od MaG »

Založím tady téma pro budoucí diskuze, ať už nad tím, jak bude případně mise probíhat nebo kdyby byla stanice vidět při příletu nebo odletu Crew Dragonu.

Každopádně 8. 6. 2026 bylo slavnostně oznámeno, že společnost Vast se dohodla s ESA a NASA na tom, že Česká republika vyšle na krátkodobou misi na ISS astronauta Aleše Svobodu.

Více na https://www.astro.cz/clanky/kosmonautik ... a-iss.html
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
Howking
Příspěvky: 1611
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02
Bydliště: Ostrava
Věk: 55
Kontaktovat uživatele:

Re: Mise Aleše Svobody na ISS

#2

Příspěvek od Howking »

Asi pár lidí naseru, ale tak nějak je to můj dlouho neventilovaný postoj. Nelíbí se mi výběr toho, kdo má "z Česka letět"...

Osobně mám k výběru Aleše Svobody trochu kritický pohled, i když nijak nezpochybňuji mimořádnost jeho kariéry. Moje výhrada je spíš k tomu, jaký typ schopností dnes od astronauta vlastně nejvíce potřebujeme.

V počátcích kosmonautiky bylo logické vybírat především vojenské piloty. Lodě byly méně automatizované, ruční řízení bylo důležité a schopnost okamžitě reagovat v kritických situacích mohla rozhodovat o přežití. Dnes je ale situace jiná. Moderní kosmické lodě jsou do značné míry autonomní a fyzická kondice, odolnost, rychlé reflexy nebo schopnost pilotáže už podle mě nejsou tím hlavním omezením.

Pro vědecky zaměřené mise je podle mě mnohem cennější něco jiného: hluboké odborné znalosti, analytické schopnosti, schopnost řešit nové problémy a chápat experimenty, které člověk ve vesmíru provádí. Astronaut už není primárně pilot, ale spíš vysoce kvalifikovaný operátor a vědec.

Já si myslím, že současná kosmonautika by měla čím dál více preferovat intelekt a odbornou specializaci před tradičním obrazem „nezničitelného pilota“.

(EDIT: Asi to smrdí flejmem, když tak mě smažte...)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18574
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Re: Mise Aleše Svobody na ISS

#3

Příspěvek od MMys »

Jelikož si jako moderátor můžu přečíst i to, co jsi po sobě smazal, tak trochu nechápu to autocenzuru. To už se sakra bojíme napsat i svůj názor ?
Mimochodem, docela ho chápu. Ale to by se musely asi trochu změnit pravidla, kdo může létat. Je první, tak to holt musí být pilot :-) Ti další už třeba nebudou, ale nějaký v posádce vždy určitě být musí.

Na druhou stranu, tak katastrofální to nebude, je vzdělaný, magisterské, doktorát z relativně technického oboru (dynamika nestacionárního proudění kolem leteckých profilů), takže i jako operátor pro případné vědecké experimenty tam nahoře myslím v pohodě.

A díky za názor, ano, asi postupně dojde k obměně složení posádek, jak se starty začnou stávat stále více automatizovanou rutinou.

Pokud fakt trváš, že to chceš smazat, tak si to zase smaž a nebo napiš já to udělám. Ale nebál bych se takhle prezentovat svůj názor. Jestli takovouhle autocenzuru začneme postupně dělat všichni, tak se vracíme do stavu, kde jsme byli před 37 lety :cry:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 880
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Mise Aleše Svobody na ISS

#4

Příspěvek od peto »

Howking píše: 08. 06. 2026, 21:01 Asi pár lidí naseru, ale tak nějak je to můj dlouho neventilovaný postoj. Nelíbí se mi výběr toho, kdo má "z Česka letět"...
Myslím že tvoj pohľad je dosť zjednodušujúci... doporucujem si precitat cele tlačové vyhlásenie VAST-u
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 880
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Mise Aleše Svobody na ISS

#5

Příspěvek od peto »

A teda este pre objasnenie samotneho vyberu Alesa Svobodu za astronauta:

Aleš Svoboda nebol vybraný v samostatnom národnom výbere Českej republiky. Bol vybraný v celoeurópskom výberovom konaní European Space Agency (ESA) v rokoch 2021–2022. ([esa.int][1])

Výber prebiehal takto:

* ESA v roku 2021 otvorila nábor nových astronautov.
* Prihlásilo sa viac ako **22 500 uchádzačov** zo štátov ESA.
* Výber pozostával z viacerých kôl: preverenie kvalifikácie, psychologické testy, kognitívne testy, zdravotné prehliadky, pohovory a záverečné hodnotenie. ([esa.int][1])
* Z celého výberu ESA nakoniec vybrala:

* 5 kariérnych astronautov,
* 11 členov záložného tímu astronautov (Astronaut Reserve),
* 1 astronauta pre štúdiu uskutočniteľnosti programu „parastronaut“. ([esa.int][1])

Aleš Svoboda sa dostal do záložného tímu astronautov ESA a stal sa tak prvým astronautom samostatnej Českej republiky. ([esa.int][2])

Čo sa týka českých kandidátov:

* Podľa dostupných údajov sa do výberu ESA prihlásilo približne **200 českých uchádzačov**.
* Z nich bol úspešný iba Aleš Svoboda. ([Wikipedia][3])

Prečo uspel práve on?

Mal veľmi silný profil:

* stíhací pilot lietadiel JAS-39 Gripen,
* viac než 1 500 hodín nalietaných na vojenských a civilných lietadlách,
* doktorát z leteckej a raketovej techniky,
* skúsenosti s NATO Air Policing,
* výcvik pre prežitie, parašutizmus, velenie a prácu v extrémnych podmienkach,
* výbornú fyzickú a psychologickú pripravenosť. ([esa.int][4])

Mená ostatných českých kandidátov, ktorí sa dostali do užšieho výberu ESA, neboli oficiálne zverejnené, preto nie je známe, z ktorých konkrétnych českých finalistov bol Aleš Svoboda vybraný. ESA zverejnila iba konečný zoznam úspešných astronautov. ([esa.int][1])

[1]: https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Imag ... hatgpt.com "ESA - ESA Astronaut Class of 2022 – Aleš Svoboda"
[2]: https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Imag ... hatgpt.com "ESA - ESA portrait of Aleš Svoboda"
[3]: https://en.wikipedia.org/wiki/Ale%C5%A1 ... hatgpt.com "Aleš Svoboda (astronaut)"
[4]: https://www.esa.int/Science_Exploration ... hatgpt.com "ESA - Aleš Svoboda"
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 5269
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 59

Re: Mise Aleše Svobody na ISS

#6

Příspěvek od dvader »

Spoustu vědců je naopak nepoužitelných…
Neumí rychle reagovat, o krizových situacích ani nemluvě. Bývají často úzce zaměřeni, na mise je naopak potřeba širší rozhled a přehled.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 198
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 58

Re: Mise Aleše Svobody na ISS

#7

Příspěvek od Míra Pech »

Howking píše: 08. 06. 2026, 21:01 Asi pár lidí naseru, ale tak nějak je to můj dlouho neventilovaný postoj. Nelíbí se mi výběr toho, kdo má "z Česka letět"...

Osobně mám k výběru Aleše Svobody trochu kritický pohled, i když nijak nezpochybňuji mimořádnost jeho kariéry. Moje výhrada je spíš k tomu, jaký typ schopností dnes od astronauta vlastně nejvíce potřebujeme.

V počátcích kosmonautiky bylo logické vybírat především vojenské piloty. Lodě byly méně automatizované, ruční řízení bylo důležité a schopnost okamžitě reagovat v kritických situacích mohla rozhodovat o přežití. Dnes je ale situace jiná. Moderní kosmické lodě jsou do značné míry autonomní a fyzická kondice, odolnost, rychlé reflexy nebo schopnost pilotáže už podle mě nejsou tím hlavním omezením.

Pro vědecky zaměřené mise je podle mě mnohem cennější něco jiného: hluboké odborné znalosti, analytické schopnosti, schopnost řešit nové problémy a chápat experimenty, které člověk ve vesmíru provádí. Astronaut už není primárně pilot, ale spíš vysoce kvalifikovaný operátor a vědec.

Já si myslím, že současná kosmonautika by měla čím dál více preferovat intelekt a odbornou specializaci před tradičním obrazem „nezničitelného pilota“.

(EDIT: Asi to smrdí flejmem, když tak mě smažte...)
Mě se na Vašem příspěvku nelíbí především to, že tu v podstatě odpisujete člověka, kterého ani neznáte (resp. jste ve Vašem příspěvku neuvedl, do jaké míry ho znáte). Na základě jakých informací jste ke svému názoru dospěl? Za mě to ani není názor, za mě to je, eufemicky řečeno, vaření z vody.
Uživatelský avatar
Howking
Příspěvky: 1611
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02
Bydliště: Ostrava
Věk: 55
Kontaktovat uživatele:

Re: Mise Aleše Svobody na ISS

#8

Příspěvek od Howking »

MMys píše: 08. 06. 2026, 22:56Pokud fakt trváš, že to chceš smazat, tak si to zase smaž a nebo napiš já to udělám.
- už chápeš, proč jsem to smazal? Kdybych reagoval nyní na jejich výtky, které vlastně uvádějí jako jeho hodnoty to, co jsem naznačil že dnes vůbec není potřeba (nakonec i na Artemis letěli doslova geronti a pilotovi bylo padesát - to už ani náhodou nejsou fyzické schopnosti, rychlost rozhodování a postřeh na úrovni - vím to sám i když třeba já biologicky vypadám na 40, tak přesto), tak je z toho zbytečný flamewar. Vůbec nepochopili moje námitky. Věřím, že mezi kandidáty bylo víc lepších (co se týče znalostí a intelektu) a dokonce odmala o tom snili. No víc už k tomu nenapíšu, protože i tato reakce vybudí další "obhájce". To není autocenzura - to je jen dedukce o tom, jak by se po tomto postu debata ubírala a zda má vůbec smysl. Věděl jsem přesně co přijde a tak jsem to smazal.
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 783
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Mise Aleše Svobody na ISS

#9

Příspěvek od stmare »

Spokojenost s výběrem Aleše. Věřím, že se mu bude dařit. Doufám, že pak uspořádá někde Česku besedu a poreferuje, s čím se musel potýkat ve vesmíru.
SW 100ED APO, ATR2600C
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18574
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Re: Mise Aleše Svobody na ISS

#10

Příspěvek od MMys »

Já myslím že tohle žádný flame není, prostě normální diskuze, každý na to má holt jiný názor.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Mise Aleše Svobody na ISS

#11

Příspěvek od MaG »

Normální diskuze, normální názory. Pro mě prostě je pochopitelné, proč z těch českých kandidátů, co se do výběru přihlásili, vybrali Aleše. Je vzdělaný, komunikativní, pohodový chlapík, který si ví rady ve složitých situacích a má výbornou fyzičku. Ideální kandidát. Zřejmě tam jiný z českých uchazečů tak kvalitní nebyl. Buďme hrdí na něj.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 783
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Mise Aleše Svobody na ISS

#12

Příspěvek od stmare »

MMys píše: 09. 06. 2026, 15:20 Já myslím že tohle žádný flame není, prostě normální diskuze, každý na to má holt jiný názor.
Normálně diskutuji
SW 100ED APO, ATR2600C
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 880
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Mise Aleše Svobody na ISS

#13

Příspěvek od peto »

Pre dokreslenie, ako ESA vytvara "pestrý" tím astronautov (myslim ze moze byt spokojmy a kludny aj Howking ;) ) - suhrn cez ChatGPT:

Pri porovnaní celej triedy ESA 2022 je zaujímavé, že Aleš Svoboda nebol vybraný preto, že by mal "najsilnejší vedecký životopis". Naopak, medzi vybranými boli špičkoví vedci, lekári, inžinieri aj vojenskí piloti. ESA sa snažila zostaviť tím s rôznorodými schopnosťami. ([Európska vesmírna agentúra][1])

## Kariérni astronauti (5 ľudí)

Títo kandidáti získali okamžité pracovné miesto astronauta ESA.
MenoHlavná profesia pred výberomSilné stránky
Sophie Adenottestovacia pilotka vrtuľníkov, plukovníčkaletecké skúšky, MIT, vojenské velenie ([Wikipedia][2])
Pablo Álvarez Fernándezletecký inžiniervývoj kozmických systémov ESA ([Európska vesmírna agentúra][3])
Rosemary Cooganastronómka a astrofyzičkavýskum galaxií a kozmológie ([spacefacts.de][4])
Raphaël Liégeoisbiomedicínsky inžinier, neurovedecvýskum mozgu, neuroinžinierstvo ([Wikipedia][5])
Marco Sieberlekár urgentnej medicínychirurgia, záchranná služba, špeciálne jednotky ([Wikipedia][6])
### Ako si stojí Svoboda oproti nim?

Aleš Svoboda má profil najbližší Sophie Adenot:

* vojenský pilot,
* operačné nasadenie,
* vysoká fyzická pripravenosť,
* skúsenosti s extrémnymi situáciami,
* doktorát z leteckej a raketovej techniky. ([Wikipedia][7])

Na druhej strane:

* nemal skúsenosti testovacieho pilota ako Adenot,
* nemal rozsiahlu vedeckú publikačnú kariéru ako Liégeois alebo Coogan,
* nebol lekárom ako Sieber. ([Wikipedia][6])

---

## Rezervní astronauti (11 ľudí)

Medzi rezervistami ESA boli veľmi silní kandidáti:

* Sara García Alonso – výskumníčka rakoviny.
* Carmen Possnig – lekárka a výskumníčka v Antarktíde.
* Nicola Winter – stíhacia pilotka Eurofighter.
* Marcus Wandt – testovací pilot Saab, neskôr letel na ISS.
* Sławosz Uznański-Wiśniewski – expert CERN, neskôr pridelený na misiu ISS.
* John McFall – lekár a paralympijský medailista. ([Európska vesmírna agentúra][1])

---

## Kto mal životopis najbližší Svobodovi?

Najbližšími konkurentmi boli pravdepodobne:

1. Nicola Winter

* stíhacia pilotka,
* letecká inžinierka,
* skúsenosti s Eurofighterom.

2. Marcus Wandt

* vojenský a testovací pilot,
* dôstojník švédskeho letectva,
* neskôr sa dostal až na ISS. ([Európska vesmírna agentúra][8])

3. Sophie Adenot

* vojenská pilotka,
* testovacia pilotka,
* napokon bola vybraná medzi kariérnych astronautov. ([Wikipedia][2])

---

## Zaujímavý záver

Ak by ESA hodnotila iba pilotné skúsenosti, Aleš Svoboda by pravdepodobne patril veľmi vysoko. Jeho profil stíhacieho pilota Gripenu s doktorátom z leteckej a raketovej techniky bol v európskom výbere nadštandardný. ([Wikipedia][7])

To, že skončil v rezerve a nie medzi piatimi kariérnymi astronautmi, skôr naznačuje, že ESA chcela mať v hlavnom tíme širšie zastúpenie odborov (medicína, neuroveda, astrofyzika, kozmické inžinierstvo, testovacie lietanie) než že by Svoboda zaostával kvalitou. V skutočnosti prešiel rovnakým výberovým procesom a ESA ho považuje za plne kvalifikovaného astronauta pripraveného na let, ak sa objaví príležitosť. ([Európska vesmírna agentúra][1])

Z dnešného pohľadu je pozoruhodné, že z rezervistov už letel na ISS Marcus Wandt a na misiu bol pridelený aj Sławosz Uznański-Wiśniewski, zatiaľ čo Česko aktívne pripravuje let Aleša Svobodu v rámci vlastného národného programu. ([Európska vesmírna agentúra][8])

[1]: https://www.esa.int/Newsroom/Press_Rele ... hatgpt.com "ESA - ESA presents new generation of ESA astronauts"
[2]: https://en.wikipedia.org/wiki/Sophie_Ad ... hatgpt.com "Sophie Adenot"
[3]: https://www.esa.int/Science_Exploration ... hatgpt.com "ESA - ESA’s astronaut class of 2022 graduate"
[4]: https://www.spacefacts.de/groups/englis ... hatgpt.com "Astronaut Selection: ESA group 2022"
[5]: https://en.wikipedia.org/wiki/Rapha%C3% ... hatgpt.com "Raphaël Liégeois"
[6]: https://en.wikipedia.org/wiki/Marco_Sie ... hatgpt.com "Marco Sieber"
[7]: https://en.wikipedia.org/wiki/Ale%C5%A1 ... hatgpt.com "Aleš Svoboda (astronaut)"
[8]: https://www.esa.int/Science_Exploration ... hatgpt.com "ESA - Astronauts"
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 5269
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 59

Re: Mise Aleše Svobody na ISS

#14

Příspěvek od dvader »

V každém případě držím palce a těším se, že budeme mít zase našeho astronauta v akci!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
vicky79
Příspěvky: 272
Registrován: 27. 02. 2020, 17:22
Bydliště: Thüringen - Thüringer Wald
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Mise Aleše Svobody na ISS

#15

Příspěvek od vicky79 »

Mně se líbí, jak se v každé době říkalo, že odteď už se bude létat do vesmíru komerčně. Od Remka uběhla celá desetiletí a nic. Jsou tu i Slováci, takže musím zmínit ještě Iva Bellu, který na týden letěl pomáhat „zakonzervovat“ Mir.

Až doslouží ISS, a to bude už za chvilku, budou lety na orbit zase v hlubokém útlumu. A lety na Měsíc? Tato euforie už tu byla několikrát a vždy následoval útlum. Lety do vesmíru byly vždy výjimečné a tak to bude i nadále. Komerce se nekoná – nepočítám Virgin Galactic a jeho krátké suborbitální skoky s influencery.

A teď tu máme Aleše Svobodu a další kandidát zase dlouhé roky nebude. ČR je malinká země a moc šancí na zviditelnění nemá.

Nedávno podobnou euforii zažili Maďaři s Tiborem Kapu. Moje sousedka, Maďarka, nosila snad celý rok mikinu s logem jeho mise a tahala tu mikinu i do práce.

V Německu je situace úplně jiná. Ti mají na orbitě každou chvíli někoho a před rokem tam měli i první ženu. Průměrný Němec ani neví, že nahoře je zrovna nějaký germánec.
„To že nedohlédneš na konec vesmíru, ještě neznamená že je nekonečný. Náš vesmír je totiž obrovská krabice, a hvězdy jsou dírky ve víku této krabice, abychom mohly dýchat, a až přijde Bůh, tak tu krabici otevře“
Odpovědět