LidlTriedr - úprava

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
mpe
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 08. 2005, 16:57

LidlTriedr - úprava

#1

Příspěvek od mpe »

Před vánoci jsem neodolal a koupil jsem si v Lidlu ten vychvalovaný triedr Bresser 10x50.

Provedení dalekohledu i další vlastnosti se mi zamlouvají a proto mě hrozně mrzí podstatná vada těchto triedrů - silné odlesky. Kdykoliv se blízko zorného pole nebo dokonce přímo v něm objeví měsíc, planeta nebo jen jasnější hvězda, obraz je znehodnocen artefakty.

Napadlo mě, že když jsou odslesky způsobené nekvalitním uložením čoček a hranolů nebo špatným vyčerněním tubusu, tak teoreticky mělo být možné je odstranit. Třeba nainstalováním vnitřních clon, nebo připadně lepším vyčerněním.

Chtěl bych se zeptat: Pokusil se někdo z majitelů o odstranění vad? S jakým výsledkem?
Uživatelský avatar
bartaj007
Příspěvky: 322
Registrován: 19. 09. 2006, 22:18

LidlTriedr - úprava

#2

Příspěvek od bartaj007 »

mám také od vánoc tento triedr a popisovaný problém nepozoruji. Mluvil jsem o tom i s 3J, který má zmíněný triedr déle a také bez problému. Tak je mi líto, ale zřejmě se jedná o individuální kousek. :(
bartaj
bóbiká dobson 250, triedr 10x50, CG5, equinox ED 80, lídlskop 70/700, Canon D350 a nějaké ty fíčury :-)&&http://picasaweb.google.cz/bartaj007
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

LidlTriedr - úprava

#3

Příspěvek od Risben »

bartaj007 napsal: mám také od vánoc tento triedr a popisovaný problém nepozoruji. Mluvil jsem o tom i s 3J, který má zmíněný triedr déle a také bez problému. Tak je mi líto, ale zřejmě se jedná o individuální kousek. :(
bartajMohu jen potvrdit, pohled na Měsíc přes tento dalekohled (s ohledem k jeho ceně) byl naopak velmi pěkný, bez odlesků a s lepší kresbou, než u mého dražšího triedru.
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

LidlTriedr - úprava

#4

Příspěvek od Krupp »

Taky já mám podobný problém. Popisoval jsem ho tady
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... tart=75#80

Namířím na lampu a mám z triedru kaleidoskop :). Vevnitř bych se určitě nehrabal - na to je mi příliš drahý (protože byl tak levný:) ).
Napadlo mě udělat něco na způsob rosnic - ovšem s několika clonami. Pogumování jde u objektivu docela dobře odhrnout, tak tam by se snad dala nasadit roura s těmi clonami..
Teď tak vidím, že jsi z Brna - kde jsi ho kupoval? Já u Semilassa - možná že byla špatná dodávka, pokud Risben a bartaj007 problémy nemají...
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

LidlTriedr - úprava

#5

Příspěvek od Risben »

Já ho nevlastním, sám jsem ho vehementně sháněl (bohužel pozdě). Měl jsem pouze možnost se přes dva podívat a ani u jednoho popisované problémy nebyly. Je otázka jestli je možnost, při prohlídce v krámu na tuto závadu přijít, když si to může člověk ověřit pouze na světle, které je v krámu (pokud má vůbec možnost dalekohled vybalit). Samotného by mě to zajímalo, také bych byl nerad zklamán.
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
Bresser-maxi
Příspěvky: 135
Registrován: 26. 04. 2011, 12:23

LidlTriedr - úprava

#6

Příspěvek od Bresser-maxi »

Ja mam lidlak a taktiež nič možno len že Fomalhaut na jesen asi po CZ podzim .... blikal fomalhaut ako vianočny stromček zeleno-modro-červeno
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

LidlTriedr - úprava

#7

Příspěvek od jozopovazan »

ja mam tie bressery tri, kupovane cca po roku,
musim povedat ze sa kvalitou dost lisia, ten prvy je super, ten posledny je nejaky cely divny, (vykazuje hore popisovane vady a kopu dalsich)
...... zjavne su to kusy, ktore nevysli vystupnou kontrolou a preto su tam.
10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

LidlTriedr - úprava

#8

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Spam odstraněn.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Odpovědět