Stránka 1 z 2
Diagonální zrcátko Omegon Star diagonal with 99% reflection, 2″
Napsal: 22. 02. 2025, 21:04
od AstroBoy
Ahojte, chcel som si vylepsit moj refraktor 150x1200 s kupou tejto vecicky ""Diagonálne zrkadielko Omegon Star diagonal with 99% reflection, 2″ a on ten obraz je s nim rozostrenejsi oproti povodnemu. Mozno nemam k tomu vhodne okulare? Pouzivam okulare Eyepiece Sky-Watcher Plossl SWA 58°. Moj zaner bol mat ken o kusticek ostrejsi obraz (ironiou je presny opak mojho zameru). Dakujem
Re: Diagonálne zrkadielko Omegon Star diagonal with 99% reflection, 2″
Napsal: 22. 02. 2025, 21:26
od dex
Ty okuláry asi nejsou 2”, takže tam bude nějaká redukce.
Není kvůli ní už příliš dlouhá optická cesta?
Jinak není důvod, proč by to nemělo fungovat perfektně.
Re: Diagonálne zrkadielko Omegon Star diagonal with 99% reflection, 2″
Napsal: 22. 02. 2025, 21:29
od AstroBoy
Do toho noveho zrkadla idu dat 1.25" i 2" okulare (pouzivam 1.25" okulare).
Re: Diagonálne zrkadielko Omegon Star diagonal with 99% reflection, 2″
Napsal: 22. 02. 2025, 22:15
od David1
Astroboy: Koľko krát si skúšal pozorovať s novým zrkadielkom, čo si pozoroval a pri akom zväčšení? Keď sú zlé podmienky niekedy nedokážem zaostriť s APO refraktorom s Baader BBHS zrkadielkom ani pri malom zväčšení. Mám tiež aj Omegon zrkadielko 1,25" a je výborné.
Re: Diagonálne zrkadielko Omegon Star diagonal with 99% reflection, 2″
Napsal: 22. 02. 2025, 23:05
od AstroBoy
Skusal som to dva krat. Tie zrkadla som skusal prehadzovat za rovnakych podmienok. Max zvacsenie okolo 260x (cca 50x - 260x).
Re: Diagonálne zrkadielko Omegon Star diagonal with 99% reflection, 2″
Napsal: 22. 02. 2025, 23:25
od David1
Aha, takže ak to správne chápem, s novým zrkadielkom si dobre nezaostril a následne pár minút neskôr to bolo s pôvodným lepšie. A mohol si s tým 2" Omegonom po zaostrení ešte viac vysunúť okulárový výťah? Lebo už ma napadá naozaj iba tá optická cesta ako spomína kolega Dex, alebo nejaká výrobná vada zrkadielka. Pochybujem, že by ten Omegon bol horší ako setové zrkadielko SW.
Re: Diagonální zrcátko Omegon Star diagonal with 99% reflection, 2″
Napsal: 23. 02. 2025, 08:48
od dvader
Zkus po vysunutí výtahu do krajní polohy ještě vysouvat okulár v šachtě. Pokud se to tím vyřeší, může za to ta příliš dlouhá optická cesta.
Re: Diagonální zrcátko Omegon Star diagonal with 99% reflection, 2″
Napsal: 23. 02. 2025, 20:35
od AstroBoy
Zadavam si na 28.2-3.3 dobre pozorocoacie podmienky. A dakujem za rady (dam vediet ci to nieco zmenilo).
Re: Diagonální zrcátko Omegon Star diagonal with 99% reflection, 2″
Napsal: 23. 02. 2025, 20:45
od MilAN
dvader píše: ↑23. 02. 2025, 08:48
Zkus po vysunutí výtahu do krajní polohy ještě vysouvat okulár v šachtě. Pokud se to tím vyřeší, může za to ta příliš dlouhá optická cesta.
A nebude ten problém na druhé straně- že tedy už nelze zaostřit níže ? Směrem ven by ten problém nastal spíš při přímém pozorování bez zrcátka
Re: Diagonální zrcátko Omegon Star diagonal with 99% reflection, 2″
Napsal: 23. 02. 2025, 21:08
od dvader
Tvl, máš pravdu! Jsem blbej, že jsem pořádně nekoukl na ty jeho fotky!!
To nové zrcátko má určitě delší cestu, když je 2” a původní bylo 1,25”… Takže problém by musel být při zasunutí výtahu na doraz - ale s tím jsem se ještě nesetkal.
To AstroBoy:
Zkoušel jsi to na hvězdu nebo ve dne na nějaké blízké cíle?
Re: Diagonální zrcátko Omegon Star diagonal with 99% reflection, 2″
Napsal: 23. 02. 2025, 21:51
od David1
dvader, to som ťa asi pomýlil ja, poplietol som to ako pvý.

Ešte že to tu Milan uviedol na správnu mieru.
Astroboy, skús použiť barlow. Ak je to naozaj dlhšia optická cesta, malo by to pomôcť.
Re: Diagonální zrcátko Omegon Star diagonal with 99% reflection, 2″
Napsal: 23. 02. 2025, 21:57
od MilAN
Barlow sice vytáhne ohnisko směrem ven, ale vlastní Barlow potřebuje být většinou ještě více blíže k objektivu než původní okulár.
Re: Diagonální zrcátko Omegon Star diagonal with 99% reflection, 2″
Napsal: 24. 02. 2025, 07:43
od dvader
Já měl tento problém u svého ZenithStaru s binohlavou. Se standardním 2” zrcátkem už jsem nezaostřil. Tak jsem místo něj pořídil to T2 Baader zrcátko, které je také velmi dobré, ale proti 2” má kratší optickou cestu…
Re: Diagonální zrcátko Omegon Star diagonal with 99% reflection, 2″
Napsal: 24. 02. 2025, 10:39
od Yarkho
Myslím, že si treba ujasniť, či:
1) AstroBoy vie zaostriť s oboma zrkadlami - t.j. nájsť polohu, od ktorej posunutie okulárového výťahu ktorýmkoľvek smerom obraz iba viac rozostrí,
2) a pokiaľ to dokáže, či pri zaostrení je obraz v 2" horší ako v 1.25" - takto som to pochopil z pôvodného postu.
Re: Diagonální zrcátko Omegon Star diagonal with 99% reflection, 2″
Napsal: 24. 02. 2025, 13:27
od Stanislavxyz
Yarkho píše: ↑24. 02. 2025, 10:39
Myslím, že si treba ujasniť, či:
1) AstroBoy vie zaostriť s oboma zrkadlami - t.j. nájsť polohu, od ktorej posunutie okulárového výťahu ktorýmkoľvek smerom obraz iba viac rozostrí,
(...)
Přesně tak!
Špekulovat od stolu, jestli je ohnisko moc utopené, nebo naopak příliš vytažené nemá smysl.