AT72EDII a Orion 2” flattener

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
robcv
Příspěvky: 12
Registrován: 03. 12. 2023, 09:40

AT72EDII a Orion 2” flattener

#1

Příspěvek od robcv »

Mam v plane zakupit AT72EDII refraktor a hladal som i adekvatny field flattener. Bohuzial Astro-Tech ho nema na sklade uz hodne dlhu dobu tak som nasiel “nahradu” - Orion 2” flattener.
Otazka znie - ktore “spacer rings” kombinacie sa oplati vziat aby neboli hviezdy na okrajoch zdeformovane? Ma niekto skusenosti prave s touto kombinaciou refraktoru a flatteneru? Tie kruzky tam su potrebne aby sa doladil fokus, ale niekedy su to iba milimetre.
Dakujem!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AT72EDII a Orion 2” flattener

#2

Příspěvek od MilAN »

Jak velký bude backfocus je dáno ohniskovou vzdáleností teleskopu. Tu snad víš. Zrovna tak víš, jaký aparát/ kamera bude připojena. Rozdíl těchto dvou rozměrů potřebuješ vyskládat pomocí kroužků /redukčních kroužků.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 517
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: AT72EDII a Orion 2” flattener

#3

Příspěvek od stmare »

Já jsem v tomhle nový, ale mám zato, že bych nemusel potřebovat žádné spacery. Ten flattener má backfocus 55mm a teď záleží na flange focal distance té kamery. V případě Canon pak stačí 10mm T-Ring a u Nikonu 8.5mm k připojení k foťáku a takhle se to i vyrábí. U dedikovaných astro kamer
bude ta distance delší a jen pokud by to byly nějaké desetiny mm tak bych sháněl ty spacery které navleču na T2 extender.
Je moje úvaha správná?
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1480
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: AT72EDII a Orion 2” flattener

#4

Příspěvek od Yarkho »

V poslednej dobe mám dojem, že sme tu na astro-fóre stavaní do pozície "prosím potvrďte mi moje rozhodnutie" a k časti vecí sa už ani nevyjadrujem, lebo načo.

Napríklad nerozumiem, prečo to nutne musí byť AstroTech AT72EDII, keď k nemu nie je vhodný flattener. S-FPL53/Lanthan dublety sú štandard a dajú sa kúpiť i napr. TS, ktoré priamo doporučí rovnač alebo rovnač/reduktor (skladom). Ďalekohľad vyzerá identicky až na nejaké červené časti - nie je to náhoda, vyrába to tá istá fabrika. Možností je viac.

Čo sa týka backfocusu: V prípade zrkadloviek naozaj väčšinou postačí dobre vyrobený T-krúžok, v prípade ZWO kamier výrobca dodáva i nejaké tubusky. Nevidím dôvod to riešiť na Astrofóre, pokiaľ stačí sčitovať doma backfocus tužkou na papieri. Problém nastane okamžite, ako kupujúci dozná, že potrebuje aj nejaký typ filtra :)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
robcv
Příspěvky: 12
Registrován: 03. 12. 2023, 09:40

Re: AT72EDII a Orion 2” flattener

#5

Příspěvek od robcv »

Nemusi to byt nutne AT72. O TS refraktoroch som nevedel. Mozno to bude tym ze zijem v Kanade a malokedy mi google vyhodil nieco za co sa plati v eurach. Cenovy rozdiel medzi AT a TS je takmer $100 US. To je dost. A este v tom nie je clo, popripade postovne. Takze v tomto pripade je volba jednoznacna. V kazdom pripade ten TS flattener bude fungovat i na AT.
Za chyby sa v astro foto plati dost draho a ja velmi dakujem za kazdu novu informaciu ktora mi pomoze tie chyby minimalizovat.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1480
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: AT72EDII a Orion 2” flattener

#6

Příspěvek od Yarkho »

Pokiaľ žijete v Kanade, nemá zmysel kupovať od TS, treba zostať u lokálneho dealera. Pokiaľ sa nemýlim, rovnaké ďalekohľady sa tam predávajú napr. pod značkou SVBony. Aká je QA u danej značky si ale netrúfam posúdiť.

Pokiaľ ďalekohľad na astrofoto ešte nemáte, môžete zvážiť nákup dedikovaného systému ďalekohľad+reduktor/rovnač, napr. SharpStar 76 EDPH alebo nejakého Askaru (napr. link). S EDPH je už dosť skúseností a Askary vyzerajú byť populárne. Vždy je možné pozrieť sa na Astrobin alebo Astrofotky.cz, čo s tým ľudia fotia.

Čo sa týka backfocusu, uvažoval by som rovno s tým, že do systému rovnač/reduktor - kamera by mal ísť filter, a to najlepšie buď vo forme výmenného filtrového šuplíka alebo filtrového kolesa.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 517
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: AT72EDII a Orion 2” flattener

#7

Příspěvek od stmare »

"Čo sa týka backfocusu, uvažoval by som rovno s tým, že do systému rovnač/reduktor - kamera by mal ísť filter, a to najlepšie buď vo forme výmenného filtrového šuplíka alebo filtrového kolesa."
což ale znamená, že potřebuje hned na úvod dedikovanou astro kameru. Mezi rovnač a dslr už se mu to nevleze (předpokládaje, že se jedná o standardní 55 backfocus rovnače)
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1480
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: AT72EDII a Orion 2” flattener

#8

Příspěvek od Yarkho »

Pri DSLR by mohol pomôcť clip-in, pri astrokamere je filter skoro nutnosť.

Prosím dajte nám potom vedieť, čo ste kúpil, nech máme "closure".
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Odpovědět