TELEVUE NP127 - osobní zkušenosti

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

TELEVUE NP127 - osobní zkušenosti

#1

Příspěvek od Pavuk_ »

SKYMASTER napsal:

Nemyslim, ze ti co maji kresby s detaily si vymysleji, treba maji jen lepsi pristroj, lepsi podminky, treba i lepsi oci. Taky je tajemstvi v umeni malovat. No a to muze byt ten ruzny pohled na kvalitu. Bud se divam na kvalitu v danych podminkach a nebo absolutne.

Moc si pamatuji treba hezky test, ktery jsme zkouseli. Vzali jsmem fotku Jupitera z druzice, dali ji asi 6m daleko a zhasli. Ja na te fotce fakt skoro nic nevidel. Mistri kresliri, ale namalovali takove detaily, ze jsem si myslel, ze si vymysleji. Ale tu fotku pred tim nevideli  :D Kdybych to nevidel, neveril bych. Ja bych v tech podminkach nenamalovat ani pruhy   :D

Tak a ted snad zase k lepsim tematum  :)

Skymastere, cez TV NP127 musi byt Jupiter FANTASTICKY... nemam pravdu ? ;)

Ak budem mat volno pridem sa mrnut, na Skymaster ... cez take delo to musi byt nářez  ::) 8)
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

TELEVUE NP127 - osobní zkušenosti

#2

Příspěvek od Habl »

mc napsal:

Podle MP-Theory (na technice nezáleží) bude obraz prakticky stejný jako v S-W 120ED, takže nářez se nekoná ;)Nemáš úplnou pravdu. Zapomínáš, že TV 127/660 má ploché obrazové pole, což je lepší pro fotografické i visuální
pozorování i když pominu menší rozdíl v rozlišovací schopnosti u SW 120/900.Nářez to, ale asi velký nebude.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

TELEVUE NP127 - osobní zkušenosti

#3

Příspěvek od Pavuk_ »

Habl napsal:
Nemáš úplnou pravdu. Zapomínáš, že TV 127/660 má ploché obrazové pole, což je lepší pro fotografické i visuální
pozorování i když pominu menší rozdíl v rozlišovací schopnosti u SW 120/900.Nářez to, ale asi velký nebude.
HablNo neviem pani ale na MHV som sa na tuto temu rozpraval priamo zo Skymasterom a to co som sa dozvedel mi vyrazilo dych (myslim, ze to bol hlavny dovod preco kupil tento stroj a nie SW ). Myslim, ze opat porovnanie SW vs. TV nie je namieste - porovnavate neporovnatelne SW za par supov a fluoritovy flatfield APO vytunovany na maximum.

Ono hlavny problem je asi v tom, ze vacsina ludi porovnava "cisla" a nie realne stroje. Na "papieri" sa moze zdat, ze parametre ma "podobne", ale v reali vstupuje do hry viacej faktorov, ktore posunu dany stroj do uplne inej kategorie.
Keby sme nejaky stroj rozmenili na drobne najdeme plno + a - t.j. nedostatkov, ktore viac alebo menej uberaju celkovy "performance" Figel je v tom, ze pri TV NP nie je ziaden - (dovolim si to takto tvrdit, i ked nemam tu skusenost).

Stale sa tu omiela D/f parameter, ale malokedy niekto spomenie kvalitu plochy (refraktora), difrakcny limit, reflexy v tubuse... toto vsetko je pri TV "dohnane" do extremu... neviem ci com sa vyjadril zrozumitelne ;)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

TELEVUE NP127 - osobní zkušenosti

#4

Příspěvek od Pavuk_ »

mc napsal: Já 100% nejsem příznivcem MP-Theory a tudíž tvrdím, že rozdíl bude poměrně veliký (jak ploché pole, tak veškeré aberace).

S-W 80ED není dalekohled za pár šupů, i když stojí 1/4 co TeleVue, ale na TV samozřejmě nemá ani náhodou. A rozdíl to bude evidentní, podle mých informací takový, jako mezi běžných achromátem a dokonalým apochromátem.to hej ale tu bol zrovnavany SW ED 120 a TV NP 127, kde je cenovy rozdiel este vacsi
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

TELEVUE NP127 - osobní zkušenosti

#5

Příspěvek od MP »

mc napsal:
Podle MP-Theory (na technice nezáleží) bude obraz prakticky stejný jako v S-W 120ED, takže nářez se nekoná ;)A jeje, tady zase nekdo mate davy. Nezalezi na znacce a udajne "spickovosti" techniky, ale zalezi na vyberu techniky pro dany ucel. TV-NP127 je, pokud vim, Petzval, tedy dublet na vstupu s dvouclennym rovnacem pole. EDcko ma jen ten vstupni dublet, umi (podle fotografickych testu ), fotit temer dokonale, pokud se nejakym vhodnym reduktorem/rovnacem doplni. Vtip je v tom, ze toto nehraje roli pri foceni Jupitera, kde potrebujeme jen male zorne pole. Zato potrebujeme solidni rozliseni a kontrast, tedy vysokou hodnotu MTF pro rozliseni naseho snimace ( zpravidla kolem 80 car/mm ). A tam na tom EDcko se dvema cockami a solidnimi AR vrstvami neni o nic hure, nez TV-NP se 4 cockami a taktez solidnimi AR vrstvami. Na kazdem, i sebedokonalejsim, optickem clenu se cast kontrastu ztrati. Jde o male dalekohledy, takze kvalita ploch nema zase takovy vyznam - jsme omezeni difrakcnim limitem. Ja bych tedy na foceni Jupitera nepouzil ani jeden ze zminenych dalekohledu, preferoval bych neco vetsiho a hlavne s delsim ohniskem. S temito pristroji bych fotil vetsi plosne objekty.

Mimochodem, zkusil jsi se nekdy pres nejake EDcko a nejakeho Petzvala od TV podivat ? Mozna bys byl tim EDckem docela prekvapen ( u toho TV dokonaly obraz nikoho neprekvapi ).

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

TELEVUE NP127 - osobní zkušenosti

#6

Příspěvek od Habl »

Omlouvám se za povrchní srovnání obou přístrojů, ale
nemohl jsem souhlasit s vyjádřením mc.Srovnával jsem fotografie Marsu z udaných přístrojů.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

TELEVUE NP127 - osobní zkušenosti

#7

Příspěvek od SKYMASTER »

Pavuk_ napsal:

Skymastere, cez TV NP127 musi byt Jupiter FANTASTICKY... nemam pravdu ? ;)

Ak budem mat volno pridem sa mrnut, na Skymaster ... cez take delo to musi byt nářez  ::) 8)
Samozrejme budes vitan. Ja tim Jupiter jeste nevidel, pouze mam informace a srovnani s nekterymi dalekohledy a rozdil by tam mel byt velky. p. Matousek mi ho priveze zitra kolem poledne.

Na setkani tedy nebude chybet a snad se Vam bude libit a jste samozrejme vsici vitani.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

TELEVUE NP127 - osobní zkušenosti

#8

Příspěvek od SKYMASTER »

Vite hosi, teoreticka polemika se mi nezamlouva. Teorie casto byva daleko od praxe. Ja  nemam rad soudy nez vyzkousim.

MP urcite vi z casti o cem mluvi. Nekdy dokaze i s relativne jednoduchymi vecmi udelaz zazraky. Ja vsak jsem uzivatel a verim v kvalitu proverenou uzivateli, i kdyz mozna nekdy zaplatim o neco vice za tu "znacku".

Ja si v klidu pockam az dojede, mel jsem moznost se divat radou dalekohledu i refraktoru az 200mm prumerem, o kterych mi jejich majitele tvrdili jak jsou skvely. Slysel jsem spoustu teorii a nekdy mne zklamali.

Mam SW 80ED a jsem s nim spokojeny. SW120 ED nemam, ale verim, ze se s nim nekdy nekde potkame za stejnych podminek. Misto nej jsem si koupil TELEVUE NP127, ktery verim, ze mi ukaze co od nej cekam a to planety, slunce a siroke pole pro foto a CCD.

Zda bude lepsi ci horsi nez SW120ED ted nebudu rozebirat. Posoudi ti, kteri se jimi na stejnem miste za stejnych podminek na stejny objekt podivaji a bud rozdil uvidi nebo ne.

Takze na setkani budeme moci porovnat co kdo doveze + moje dalekohledy a sami si udelata zaver.

Samozrejme se zavery mohou lisit nejen podle uzivatele, ale i podle ucelu pro jaky si ho kupujete. Mne TELEVUE oslovuje kvalitou a universalnosti a rozhodl jsem se po rade konsultaci ho koupit misto SW ED120 a SW ED150. Zda jsem udelal dobre ci spatne ukaze cas. Pokud budou zajimat konkretne proc a jak, mohu se rozepsat.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

TELEVUE NP127 - osobní zkušenosti

#9

Příspěvek od SKYMASTER »

Koukani na Jupiter:
==============

Jedna z malych recenzi podobnych dalekohledu (bohuzel ne vsak TELEVUE NP127) pro pozorovani Jupiteru je zde:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=506

Podotykam ze autor je ten co vlastni ten nejlevnejsi dalekohled v porovnani, takze hodnoti vlastne ten svuj  :) coz ma nekdy vliv

Vyber:

First, no one could detect any difference in performance among the two Takahashi FS 128s, the Astro-Physics 130 mm f/8 EDT, and the Astro-Physics 130 mm f/6 EDF: As far as we could tell, these four telescopes all delivered identical planetary performance while looking at Jupiter. People who wish to argue about performance differences between Astro-Physics triplets and Takahashi fluorite doublets will find no grist for their mill in our experience.

Second, a majority of the experienced telescope users present, including all five owners of the five-inch refractors under test, agreed that the Meade 127 ED delivered images that were slightly softer, or slightly less contrasty, or slightly less crisp, than those of the other four telescopes. The Meade is mine, and I expect I made more comparisons involving it than anyone else, but nevertheless, it is difficult to describe just how and in what respect its images were lacking. I certainly could not identify any feature or hint of a feature that I could see in one of the other telescopes, that I could not see in the Meade. Perhaps it was that I could not see those features quite as often in the Meade, or that it was more difficult to do so. The difference was small and subtle. Yet I would say that it was certainly there.

Zaver:

Velmi zjednodusene: Vsechny spickove refaktory jsou velmi podobne. Jen tezko definovatelne rozdily. Az na 127mm ED. Ten podava obraz rozhodne mirne jiny. Rozdil vsak neni zazracny.

Nic mene ja osobne uz jsem malych rozdilu videl dost a nektere mne rozhodne nepripadali jako male a nekdy hrali rozhodujici faktor.

Takze pokud se na to podivam, rozdil tam asi bude, ale jak velky a jak dulezity pro konkretniho uzivatele je jeho rozhodnuti.

Ale pozor tim se nevyjadruji k jinym ucelum nez je koukani na Jupiter !!!  :)
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

TELEVUE NP127 - osobní zkušenosti

#10

Příspěvek od SKYMASTER »

:) Jo a hosi. Mate nekdo nejaky dalekohled, ktery chcete porovnat v realnych podminkach? Tak sup sup, vemte ho na Skymaster, udelame si tabulky a pak vyhodnotime podle nazoru treba i 10 lidi. To uz minimalne zmeni nazory na to, ze ten ci ten je zaujaty :)
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

TELEVUE NP127 - osobní zkušenosti

#11

Příspěvek od MilAN »

mc napsal:
S-W 120ED není dalekohled za pár šupů, i když stojí 1/4 co TeleVue, ale na TV samozřejmě nemá ani náhodou. A rozdíl to bude evidentní, podle mých informací takový, jako mezi běžných achromátem a dokonalým apochromátem.No, můžu tě ujistit, že  na vizuálním pozorování seš schopen  poznat rozdíl, (je to asi takřka dokonalý dalekohled) , ale není to zdaleka ten rozdíl, jak píšeš, a poznáš ho, a seš schopen ho ocenit až na extrémech.
Větší význam bude na foto, tam se daleko víc uplatní rovné pole a kresba v rozích.
Ono tomu ED -ku zase tolik vytknout na kvalitě  nemůžeš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

TELEVUE NP127 - osobní zkušenosti

#12

Příspěvek od Pavuk_ »

John Medkeff raz niekde napisal nadhernu vetu:
"Dokonaly dalekohlad je ten, ktore jednym obmedzenim je jeho vlastny priemer"
...len dodavam, ze o TV NP to plati myslim urcite
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

TELEVUE NP127 - osobní zkušenosti

#13

Příspěvek od Janek8 »

Zkuste tenhle dalekohled:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=400

podle recenze strci hrave do kapsy i TeleVue
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

TELEVUE NP127 - osobní zkušenosti

#14

Příspěvek od MilAN »

mc napsal:

Pokud se dají ve dne dalekohledy 120ED a TV127 vedle sebe a ve velkém zvětšení zaměří na objekty, kde se láme světlo (například stromy proti obloze) tak ten rozdíl pozná i ženská, která nemá žádné zkušenosti. Předpokládám, že víš , o čem píšeš, a žes takto ty dalekohledy porovnával .
Já ano, takže vím,, že to , co píšeš, je pouze blábol.(Byla to sice ED 80, takže rozdíl by měla poznat i poloslepá ženská, jak píšeš)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

TELEVUE NP127 - osobní zkušenosti

#15

Příspěvek od SKYMASTER »

Koukam ze to je tu nejake zaklete  :)

Takze vydrzte chvili, setkani je za chvili. Pokud mate nekdo 120ED +- vemte ho s sebou  :) 80ED tu mam.

Vezmete i MAKy ci jine.

Pak udelaji lide zaver na zaklade sveho skutecneho pocitu  :)

Ze by TELEVUE NP127 byl extremne nevhodny pro fotografovani planet bych si nedovolil tvrdit ani nahodou  8)

Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Odpovědět