Beagle 2 - konec???

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Beagle 2 - konec???

#1

Příspěvek od A.K. »

Nevim jak ostatní, ale já sedim u počítače a snažim se hledat aktuální situaci spojení modulu Beagle se sondou Odyssey. Na stránce samotné sondy Mars Express čtu, že se Odyssey zatím snaží o spojení, které začalo v 6:17. Teď čekám a čekám. Musim říct, že mě celá ta věc docela mrzí :-[ Co se mohlo stát? Porouchaná komunikace, nebo problém při přistání? Co říkáte lidi?

13:14
Poslední zpráva z http://www.beagle2.com/index.htm :
8:30 GTM - No signal received via Odyssey. Vypadá to vážne bledě.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

Beagle 2 - konec???

#2

Příspěvek od jcz »

ja to typuju na problemy pri pristani, ale stat se mohlo cokoliv, pristat na Marsu neni zadna sranda.
Vcera jsem shledl vynikajici dokument Mars:mrtvy nebo zivy na National Geographic, neni o Beaglu, ale o priprave americkych sond ktere nyni take miri k marsu. Vsem kdo chytají National doporucuji ke shlednuti (je to sice Polsky ale ma to na teletextu titulky str.350, alespon u mne) opakovani je dnes v 16,00 28.12 v 12,00 2.1.v 9,00 a 3.1. v 15,00. Pro ty co nemaj moznost to sledovat: slo o to ze amici meli obrovske problemy do posledni chvile pred startem s pripravou druzic, rozhodli se totiz do osvedceneho pristavaciho modulu zabudovat vetsi vozitko vice techniky vice pocitacu atd... Samozrejme vetsi vahu zase nesnesly airbagy, trhal se padak atd.. Pri posledni kontrole funkcnosti zase zjistili nefunkcnost elektroniky takze museli odpalit rozbusky ktere povoluji rozlozeni solarnich clanku vse vymenit zase slozit, 6! dni pred startem zase zjistili ze rozbusky pri odpaleni mohou skratovat solarni panely. Pri startu druhe sondy zase byly problemy s raketou takze malem nestihli startovaci okno atd... A to teprve byli na zemi, ke vsemu si
ani nejsou jisti jestli druha sonda prezije pristani kvuli moznym silnym porivum vetru v krateku v kterem chteji pristat. Takze strata Beaglu muze byt spusobena cimkoliv.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Beagle 2 - konec???

#3

Příspěvek od MaG »

Co se Beagle 2 týče, docela mě to mrzí, už proto, že jde již o druhou sondu, co se takto snažím sledovat v "přímém přenosu".
Vzhledem k úspěšnosti prozatímních výprav k Marsu lze očekávat úspěch alespoň jednoho z roverů, ale pokud např. neuspěje Spirit, bude to o nervy.

Mě osobně by nejvíc zajímalo, jak sondy přijdou na to, že jsou po dopadu správně orientovány. Např. když Begale 2 odhodí airbagy, jak je zajištěno, že nebude hlavou dolů? Totéž platí u MER. No nevím, určitě to maj nějak zmáklý ale nic sem o tom nikde neviděl.

Pokud připustíme bláznivou myšlenku, že Beagle 2 zvládl přistání úspěšně, pak jediná naděje snad je v krajně nevhodné orientaci vysílací antény nebo v nesprávné frekvenci vysílání. Jisté naděje jsou sice oprávněně vkládány do Mars Express po 4. lednu, který jediný je vyzkoušen pro přenos dat z Beagle, ale sám už moc v komunikaci s Beaglem nevěřím. Především proto, že Jodrell Bank měl při posledním pokusu vážně ideální podmínky a jistě by signál zachytil... Komunikace se zemí probíhala v případě Mars Pathfinderu v roce 1997 také bezproblémově. Bohužel :(

(na stránkách Begle 2 se píše ještě o možnosti resetu hodin a tudíž by sonda vysílala jindy než ji posloucháme. To je jistě zajímavá možnost, hlavně když si uvědomíme, že v plánu jsou před 4. lednem jen krátké vysílací časy a teprve poté se počítač má přepnout na trvalejší vysílání typu - jsem tady a kde jste vy )
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Beagle 2 - konec???

#4

Příspěvek od A.K. »

No pevně doufám, že je problém vážně v komunikaci a že tu možnost spojení je. Ale je tu i ta možnost, že modul nepřistál, viz. Polar Lander, Deep Space 2. Těch "katastrof" by bylo za poslední dobu už trochu moc. V lednu bude určitě víc štěstí pro MER a dvojčátka se budou vesele projíždět po Marsu ;)
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Beagle 2 - konec???

#5

Příspěvek od igi »

Mohli by ste mi objasniť tú sondu Deep Space 2? Myslel som, že bola len "jednička". O dvojke som nič nepočul ani nenašiel. ???
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Beagle 2 - konec???

#6

Příspěvek od A.K. »

Mam za to, že Deep Space 1 byla sonda provádějící testy na nových technologiích a zkoumala např. kometu Borelly - http://nmp.jpl.nasa.gov/ds1/images.html. A mam pocit, že nebyla určena pro přistání.

Deep Space 2 :
http://sse.jpl.nasa.gov/missions/profil ... &MCode=DS2
http://www.mujweb.cz/veda/mars/jednotli ... space2.htm. Tady už bylo v plánu trochu více .... bohužel všechno zůstalo jen v tom plánu.

Jo a ještě jeden odkaz http://nmp.jpl.nasa.gov/ds2/, to by k potvrzení existence DS2 mělo stačit ;)
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

Beagle 2 - konec???

#7

Příspěvek od jcz »

Nevim jak je to u beaglu, ale dvojcata maji tvar pyramidy takze je v podstate jedno jestli lezi spravne nebo na boku (nepredpokladam ze by zustaly na vrchni spicce po vypusteni airbegu), pri otevreni solarnich clanku se prevrati do spravne polohy.
k " pak jediná naděje snad je v krajně nevhodné orientaci vysílací antény nebo v nesprávné frekvenci vysílání."
nespravna frekvence vysilani neprichazi k uvahu,
vysilac je rizen krystalem a ma predem dany kmitocet, pokud by byla spatne orientovana antena, coz muze byt teoreticky spusoberno tim ze druzice lezi nekde na svahu jeji odchylka nebude spusobovat
zeslabeni signalu vice nez o 10db a s tim se v konstrukci pocita takze i v tomto pripade by signaly byly zachytitelne (mozna ne dobre citelne ale neco by bylo slyset) spise nedoslo k mekemu pristani, nebo se pouzdro neotevrelo. Pokud nevysila majak nepretrzite coz se mi nezda, tak je posledni nadeje skutecne po automatickem restartu pocitace.
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Beagle 2 - konec???

#8

Příspěvek od A.K. »

Tou pyramidou je myšleno tohle ?

http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/ ... erging.jpg

na tom obrázku je celá konstrukce už rozložená a Rover z ní sjíždí. Beagle je uzpůsoben podobně

pokud se tedy nejedná jen o solární panely. K překlopení, pokud by byl obráceně, by to asi sloužit mohlo.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Beagle 2 - konec???

#9

Příspěvek od MaG »

K Beagle 2: Jo souhlasím, že chyba asi nebude ve špatném směru antény, ale určitě je jisté, že maják nevysílá souvisle. Naopak vysílá jen v určených intervalech, které byly předem naprogramovány. Např. pro přelety Mars Odyssey. Šance sou malé, ale trochu delší vysílání má začít beagle až v době, kdy bude k dispozici Mars Express. Což je po 4. 1.

K MER: Ano toho že mají pyramidovitý tvar jsem si všiml, takže ok, je to možné vysvětlení. O to více by mě zajímalo jak to bylo zabezpečeno u Beagle 2.

Nemá cenu diskutovat nějak sáhodlouze, pojďme ale Beagle 2 odepsat až v lednu :-)

O slavných misích k Marsu z roku 1999 včetně Deep Space 2 mám info i u sebe na webu (http://astronomy.hyperlink.cz/mpl.htm), ale vše už tu zaznělo.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Beagle 2 - konec???

#10

Příspěvek od igi »

Beagle2 má predsa plochý tvar a po pristátí sa roztvorí. Takže nech pristane na ktorejkoľvek strane, po roztvorení je natočený správne. Problém by asi bol len vtedy, keby skončil na hrane, čo je krajne nepravdepodobné (skús položiť na hranu mincu, ale tak, že ju hodíš na zem :))
Čo sa týka komunikácie, stále dúfam, lebo primárne má signál prenášať Mars Express, ktorý bol na to aj testovaný. Takisto súvislé vysielanie začne až neskôr, takže bude väčšia šanca ho zachytiť. Takže držím palce a zle spávam.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Beagle 2 - konec???

#11

Příspěvek od MaG »

igi napsal: Beagle2 má predsa plochý tvar a po pristátí sa roztvorí.
Jo tak, tohle mi moc nedocházelo.. jen co kdyby to víko které by se otvíralo jakoby do země nebylo schopno nadzdvihnout zbytek sondy. No ale to oni jistě měli promyšlené :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Beagle 2 - konec???

#12

Příspěvek od A.K. »

Z těchto obrázků je tvar Beaglu 2 patrnější :

http://mek.kosmo.cz/sondy/ostatni/mexpress/mebe2a.jpg
http://mek.kosmo.cz/sondy/ostatni/mexpress/mebe2b.jpg

Přemýšlim nad tou samou věcí jako eMartin, pokud by byl modul obráceně .... , ale to určitě bylo promyšleno dostatečně a je asi jedno jak dopadne. Teď jsem četl, že jsou v místě přistání znatelné stopy prehistorických záplav, což bylo uděláno záměrně, ale nejde mi do hlavy, jak přesně můžou vědět do čeho sonda dopadne, zvlášť po šílených odrazech airbagu  :) No asi mají terén dokonale zmapovaný ???
---------------------------
Trochu odbočim. Když tu byl zmíněn počátek roku 2004 ohledně MER, tak jsem si vzpomněl na sondu Stardust, která by měla 2.ledna odebrat vzorky z komety Wild. Jsem dost zvědavý, jak to dopadne.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Beagle 2 - konec???

#13

Příspěvek od MaG »

Tak jsem se zakoukal do tiskovky k Beaglu 2 a mezitím jsem málem usnul .. teď už je teda fakt dost hodin..

K tomu místu přistání: Oni samozřejmě pouze vybrali vhodnou lokalitu. Jistě se mimo jiné zamýšleli nad tím, aby nebyl terén moc svažitý apod, ale jestli bude sonda někde mezi kameny, to asi těžko mohli nastudovat dopředu. Dokonce by poloha mezi kameny mohla bránit anténě ve výhledu, což by se mohli pokusit napravit tím, že by modul složili a opět rozložili, nebo by hýbali jednotlivými solárními panely dle potřeby, což jistě také udělají, když bude třeba.

Jo a co se týče Stardust - jsem rád, že už konečně dorazila ke kometě Wild2. Podle toho, co je nyní známo z kalibračních záběrů by kometu mohla minout asi o 300 km, takže by krom odběru vzorků prachu měla snad pořídit i nějaký ten zajímavý záběr. Nevím, co bude známo po 2. lednu, ale taky jsem velice zvědav hlavně na návrat vzorků na Zemi, což bude ale až v lednu 2006. Toto přistání bude jistě méně problematické než to na Marsu :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Beagle 2 - konec???

#14

Příspěvek od A.K. »

Dneska jsem se dočetl tohle :

Dvě poloviny landeru - víko a spodní část - jsou spojeny závěsem, který se pružinovým mechanismem rozevře a, nezávisle na poloze v jaké se Beagle 2 nachází, ustaví zařízení do správné polohy.

Takže jak jsme předpokládali Je to z této stránky - http://spaceprobes.fbi.cz/index.php?cid=35, dost vyčerpávající informace, doporučuji se podívat.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Beagle 2 - konec???

#15

Příspěvek od MaG »

Tak teda nevím, ale teorii o přistání v kráteru a tudíž o neslyšitelnosti Beagle 2 jsem považoval spíše za novinářskou kachnu ???
http://www.cnn.com/2003/TECH/space/12/2 ... index.html
(česky http://astro.sci.muni.cz/clanek.php?id= ... ea2004ed0d )

Nevím nevím, ale z tohodle bych asi tak zděšený nebyl :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět