Myzer napsal:
Ja sa ale zatial o tieto pozorovacie metody do hlbky nezaoberam, na to ma klub Hardcore deep-sky observers Pavuka, ja sa skor snazim vypracovat pozorovaci program v ktorom objasnujem otazky viditelnosti najvzdialenejsich galaxii bez dalekohladu (M33 to nebude ;D), tmavych hmlovin v Malom voze alebo zahadu okolo viditelnosti Magellanovho prudu, aby nas pod tmavou oblohou v buducnosti nemohlo nic prekvapit. ::)To je pravda, ale aby to nevyzeralo, ze po veceroch iba strikujem prikryvku na hlavu a hram sa na piratov ;D
Mna momentalne zaujal report o pozorovani Gegenscheinu v nasich (ubohych) podmienkach. Viete si predstavit, ked niekto napise, ze pod MHV 6.0 a oblohou s jasom 20.7MSA videl zodiakalny protisvit. Keby to nebol sam Brian Skiff, asi by mu nikto neveril.
Faktom zostava, ze je to moze a DA SA TO. Avsak treba dodrzat pravidla hry v tme (a ine).
(to je uz dost offtopic,ale...ked nie teraz tak kedy ? ked nie tu tak kde? vsak to poznate )
Problem zodiakalneho svetla je, ze je
rozlahle a je nizko (u nas) nad obzorom
(MaG mal to stastie, ze ho videl a odfotil aj u nas
http://udalosti.astro.cz/zvir-svetlo.htm ]
(noc, ktora nasledovala musela byt nepredstavitelna,vsak ?),
ale protisvit sa premieta do Byka a
je vysoko. Ma rozmer niekolko stupnov (report hovori o ovale 3x10 st.) a je mozne ho vidiet za vybornych podmienok aj u nas, ak clovek vie kam sa ma pozerat. To bude moj "chalenge object" tychto vianoc

Uz ste si asi zvykli, ze sa pokusam, vsetko vysvetlit cez nejaku teoriu, ani teraz to nebude inak.
Nasiel som zdroj info ako ODVODIT co je a co uz nie je mozne vidiet, aka plosna velkost a jas, pre lubovolne podmienky.
Existuje kniha: Clark, R.N., Visual Astronomy of the Deep Sky, Cambridge
University Press and Sky Publishing, 355 pages, Cambridge, 1990.
http://clarkvision.com/visastro/index.html , kde sa pise o optimalnom
zvacseni pre detekciu danoho objektu
http://clarkvision.com/visastro/omva1/index.html Dalsi autori to trochu
rozvinuli, doplnili a okomentovali:
http://www.bbastrodesigns.com/visual/nils/blackwel.html (ako pise: pre tych
co tu knihu este nemaju).
Este som sa neprekusal na koniec, ale myslim, ze onedlho budem v tych
grafoch "doma" a budem vediet povedat, co je u nas vidiet a co uz nie a za akych podmienok - to by bola taka ceresnicka na mojej LP resersi, ktora este stale nie je dokoncena

Inak s tym videnim je to vseobecne zaujmave. Oci nevidia vsetko, co je nad prahom citlivosti, este zavisi od tvaru, hran, kontrastu a tak. Takze ak by bol ten utvar ostro ohraniceny urcite by bol zretelnejsi, ako ked jas klesa plynulo do stratena - to len na okraj.