UPGRADE OPTIKY

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

UPGRADE OPTIKY

#16

Příspěvek od Medved »

Vypadá to, že ten schmirgluv papír je stříknutý nějakou matnou černou barvou. To zmamená, že asi bude sloužit jen jako ideálně drsný podklad pro barvu která taky možná trochu stmelí zrnka aby nevypadávala...
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11735
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

UPGRADE OPTIKY

#17

Příspěvek od Psion »

Alien napsal: Ano, odrážeji světlo v rovině pohledu a to je právě ono. Ale světlo by muselo od vstupu až k okulárovému výtahu projít poměrně složitou cestu, včetně odrazů všemi možnými směry, takže pochybuji, že se do okulárového výtahu dostane (mluvím pořád o refraktorech a ne reflektorech, tam bych tu možnost připustil, protože okulárový výtah je hned u vstupu).
O okulárovém výtahu se nebavím, jen o tubusu. Ale ještě jsem neviděl aby byl okulárový výtah byl nečím polepený, vždy jen začerněný. Netvrdím, že se to nedělá, ale ještě jsem se s tím nesetkal. Pokud by vnitřek okulárového výtahu byl nečím polepený, tak si troufám tvrdit, že tam se odře všechno, včetně sametu.
Je pravda, že Televue nepoužil smirkový papír, ale látku, ale to na tom asi mnoho nemění. O tom jak byl kvalitní nevím, ale že ho použil, je pravda. Ten tubus rozebral a uvnitř ho našel a ještě k tomu je to na něm přímo napsané, tak to zjevně použít lze. Ještě jednou zde: http://www.tbrumm.de/umbau_eines_televue_tv_85.htm.
Co dodat Já mluvím o otestovaných a prověřených věcech, Ty v teoretické rovině.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

UPGRADE OPTIKY

#18

Příspěvek od zdenek »

Alien napsal: ... Ale světlo by muselo od vstupu až k okulárovému výtahu projít poměrně složitou cestu, včetně odrazů všemi možnými směry, takže pochybuji, že se do okulárového výtahu dostane ...Tak o tom vubec pochybovat nemusis. Staci vyzkouset.  ;) Nasmeruj dalekohled nekam proti bile stene apod a podivej se ze strany okularu na vnitrni steny okularoveho vytahu. Pokud tam uvidis odlesky mas svoji otazku sam zodpovezenu.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

UPGRADE OPTIKY

#19

Příspěvek od zdenek »

Medved napsal: Vypadá to, že ten schmirgluv papír je stříknutý nějakou matnou černou barvou. ... A jsme zase na zacatku. Kdyz budu mit skutecne cernou a matnou barvu, tak tam je zbytecne cpat smirk a stacily by ty clonky uvnitr tubusu. Problem je prave v te barve. drtiva vetsina barev jsou matne spise podle nazvu a pod vetsimi uhly se vcelku slusne lesknou (a opravdu jsem barev vyzkousel celou radu pocinaje cernym matnym balakrylem a konce spoustou zahranicnich barev). Pokud je opravdu matna, je obvykle i o dost drazsi ... (Jednu z tech skutecne matnych ma napr. Peta odtud z astrofora ve svem Dobsnu 210).
Takze proc delat neco slozite, kdyz to opravdu jde podstatne jednoduseji a max. za stejne penize.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

UPGRADE OPTIKY

#20

Příspěvek od MilAN »

Alien napsal: Ano, odrážeji světlo v rovině pohledu a to je právě ono. Ale světlo by muselo od vstupu až k okulárovému výtahu projít poměrně složitou cestu, včetně odrazů všemi možnými směry, takže pochybuji, že se do okulárového výtahu dostane Také jsem si to myslel do chvíle, než jsem to zkusil.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
gaszton
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 02. 2005, 01:48

UPGRADE OPTIKY

#21

Příspěvek od gaszton »

mam znameho kto je fanatik na refraktory (ma ich viacej vlastnorucne postavenych, 80/500, 125/1000 a 150/1800) a tie clony robi velmi dokladne, v tubuse ich ma aspon 5 kusov a aj v okularovom vytahu ma dalsie 4-5!!! vysledkom je ale fantasticky kontrastny obraz, ma jeden tubus ktory naschval robil len so zaciernenymi stenami bez clon a ked sa to toho prehodi objektiv tak sa neda ani poznat ze je to ten isty objektiv!!

pri tych refraktoroch to clonenie je velmi dolezite! pravdepodobne aj pri inych typoch ale sa neda sa urobit tak ucinne ako pri refraktoroch.
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

UPGRADE OPTIKY

#22

Příspěvek od Maros »

Ja mam tiez 3 a to:60/900; 80/1000 a 127/1200,ale vsetky su kupene.Chcel by som sa s nimi trosku pohrat a skusit na nich urobit co sa bude dat.na tych dvoch mensich mozem viacej skusat a poznatky potom pouzit na ten 5 palcovy.Mozem vyskusat tu d-c fix foliu,ale kde sa to da kupit?A este by ma zaujimalo ake clony sa daju pouzit v tubuse,alebo ako sa to da vypocitat(priemer,vzdialenost,pocet).Co vzajomna kombinacia aj folia aj clony?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11735
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

UPGRADE OPTIKY

#23

Příspěvek od Psion »

Maros napsal: Ja mam tiez 3 a to:60/900; 80/1000 a 127/1200,ale vsetky su kupene.Chcel by som sa s nimi trosku pohrat a skusit na nich urobit co sa bude dat.na tych dvoch mensich mozem viacej skusat a poznatky potom pouzit na ten 5 palcovy.Mozem vyskusat tu d-c fix foliu,ale kde sa to da kupit?A este by ma zaujimalo ake clony sa daju pouzit v tubuse,alebo ako sa to da vypocitat(priemer,vzdialenost,pocet).Co vzajomna kombinacia aj folia aj clony?Hornbach nebo Bauhaus, tam jsem d-c-fix folii viděl, resp. koupil
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

UPGRADE OPTIKY

#24

Příspěvek od vasek »

Maros napsal: Ja mam tiez 3 a to:60/900; 80/1000 a 127/1200,ale vsetky su kupene.Chcel by som sa s nimi trosku pohrat a skusit na nich urobit co sa bude dat.na tych dvoch mensich mozem viacej skusat a poznatky potom pouzit na ten 5 palcovy.Mozem vyskusat tu d-c fix foliu,ale kde sa to da kupit?A este by ma zaujimalo ake clony sa daju pouzit v tubuse,alebo ako sa to da vypocitat(priemer,vzdialenost,pocet).Co vzajomna kombinacia aj folia aj clony?Teď jsem si ji dovezl z OBI... (69kč za 0,5x1,0m)
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

UPGRADE OPTIKY

#25

Příspěvek od Maros »

Tak trochu som sa pohrals okularovim vytahom.dal som tam brusny papier a nastriekal som to este ciernym matnym sprejom.Bol som to uz vyskusat a mozno je to trosku lepsie,ale neda sa to realne posudit.Horsie to vsak urcite nieje :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11735
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

UPGRADE OPTIKY

#26

Příspěvek od Psion »

Maros napsal: Tak trochu som sa pohrals okularovim vytahom.dal som tam brusny papier a nastriekal som to este ciernym matnym sprejom.Bol som to uz vyskusat a mozno je to trosku lepsie,ale neda sa to realne posudit.Horsie to vsak urcite nieje :)
Okulárovým výtahem refraktoru, nebo reflektoru?

V refraktoru je rozdíl vidět na jasných objektech (ideální by byly srovnávací fotky), záleží jak je výtah vyroben. Já jsem měl v okulárovém výtahu černou trubičku z umělé hmoty bez úprav a ta se docela dost leskla. U planet či měsíce po úpravě stoupne kontrast a ztmavne pozadí (potlačí se jakési halo kolem objektů). U reflektoru je vhodné udělat více úprav :

http://astrotechnika.wz.cz/WWW/Kontrast_Newton.htm
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

UPGRADE OPTIKY

#27

Příspěvek od Maros »

Robil som to na refraktore 127/1200.Vo vnutry okul.vytahu je tiez plastova trubicka,sice cierna,ale pri pohlade zo smeru okularu na bielu stenu sa tam odrazalo svetlo.Teraz je to pekne cierne bez odrazov.Robil som to tak ze som si najskor stocil uz nastriekany smirgel na spravny priemer zalepil som to po obvode paskou a az potom som to vlozil dovnutra.A ked to budem chciet vybrat tak sa to da jednoducho vytiahnut. :)
Odpovědět