Saturn a Eskymak

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1330
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Saturn a Eskymak

#1

Příspěvek od Achernar »

Pro tz, kteri si toho snad nevsimli - Saturn se ted nachazi neprilis daleko od planetarni mlhoviny Eskymak. Prede nekolika tzdny je bylo mozne zahlednout v jednom zornem poli, jak je to presne ted si jist nejsem, ale schvalne to zkuste!Zvlaste samozrejme majitele sirokouhlych okularu..
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2346
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Saturn a Eskymak

#2

Příspěvek od Cassi »

Já už si toho všiml (na CDC). Saturn bude necelý jeden stupeň od této mlhoviny. Pokusím se v nejbližší době Eskymáka svým dobsonem najít  :)
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Saturn a Eskymak

#3

Příspěvek od Jan_Babovec »

sem se po delší době dostal opět k astronomii a to teda čučím.Tohle bude asi to pravé k tomu,abych osvěžil vědomosti. 8)
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Victorius
Příspěvky: 60
Registrován: 25. 03. 2005, 02:41

Saturn a Eskymak

#4

Příspěvek od Victorius »

Zrovna dneska mám na Saturn zálusk, konečně čistá obloha, kde že je ten Eskimák, s mojím šmejdem dalekohledem ho můžu leda tak tušit, ael ať ho aspoň tuším na správném místě
victorius[at]atlas[dot]cz
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Saturn a Eskymak

#5

Příspěvek od SKLP »

Victorius napsal: Zrovna dneska mám na Saturn zálusk, konečně čistá obloha, kde že je ten Eskimák, s mojím šmejdem dalekohledem ho můžu leda tak tušit, ael ať ho aspoň tuším na správném místěhttp://www.obloha.webzdarma.cz/Gemall.html Eskymák má označení NGC 2392
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Victorius
Příspěvky: 60
Registrován: 25. 03. 2005, 02:41

Saturn a Eskymak

#6

Příspěvek od Victorius »

SKLP napsal:
http://www.obloha.webzdarma.cz/Gemall.html Eskymák má označení NGC 2392Jééé dík moc, tak to je hezky blízko ;D
victorius[at]atlas[dot]cz
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1330
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Saturn a Eskymak

#7

Příspěvek od Achernar »

neboj, uvidis ho i tim svzm dalekohlidkem:-)
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Saturn a Eskymak

#8

Příspěvek od Kunzov »

Vsiml jsem si toho uplnou nahodou v Lidlacke "70" minuly tyden. Nejdriv jsem si myslel, ze se mi mlzi okular a vidim pobliz Saturnu (v jednom zornem poli)slabou rozmazanou hvezdu, pak me to ale trklo. V tak malem dalekohledu pri svitu Mesice to nebylo nic moc, ale uz jen to, ze jsem o priblizeni nevedel a proste si toho obycejne vsiml svedci o dostupnosti i pro dalekohledy "prcky". Ted nejsem doma, nemam moznost pozorovat. Takze budu rad, kdyz se podelite o zazitky...
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Victorius
Příspěvky: 60
Registrován: 25. 03. 2005, 02:41

Saturn a Eskymak

#9

Příspěvek od Victorius »

Jsem nadšený včera byla nádherná noc, obraz se ani nehnul. Trochu jsem se mýlil v odhadu, takže jsem si na Saturn musel chvíli počkat než vykoul z poza domu, ale odměnou mi byli krásné plejády, Byl jsem ještě pořád trochu oslepený z monitoru, takže když jsme se na ně díval přímo, viděl jsem uplný kulový, ale periferním viděním úplná nádhera. Nedalo se to akroát takhle moc počítat, takže jsem jich odhadl nejmíň 12 a v zaměřovacím dalekohledku ještě víc. Na Saturn jsem se díval poprvé a viděl jsem taky kulový, ale tentokrát mě to vůbec nezklamalo. Doufám že jsem ho našel dobře, mířil jsem jako by na "třetí hlavu" blíženců, která byla jen o trochu, možná o třetinu slabší než ty dvě skutečné "hlavy." V hledáčku se mi nezvětšil do malinkého kotoučku jako bližší planety, ale jen do takové větší tečky a po stranách se mi zdál trochu rozmázlý, z čehož jsem tušil prstence, skutečně ale jen tušil. Na Eskímáka jsem úplně zapomněl, protože jsem, byl v dost dvné poloze-Saturn (pokud to byl on) byl jaksi vysoko a bránil mi rám okna. Ale docela mě mrzí ze vidím planety tak malé, Zbývá mi už jen Slunce a Měsíc :-/
A vsechno to zakoncila jasna padajici hvezda 8)
victorius[at]atlas[dot]cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24383
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Saturn a Eskymak

#10

Příspěvek od MilAN »

Victorius napsal: V hledáčku se mi nezvětšil do malinkého kotoučku jako bližší planety, ale jen do takové větší tečky a po stranách se mi zdál trochu rozmázlý, z čehož jsem tušil prstence, skutečně ale jen tušil. To ses na Saturna díval jen hledáčkem ? Saturn s prstenci je rozměrově největší planeta ( kromě Venuše poblíž dolní konjunkce) - takže nevím, které "bližší planety" s ním srovnáváš. Skoro by se mě chtělo říci, žes tam toho Saturna neměl, protože ten prstenec je patrný už při zvětšení 10x, a Tvůj dalekohled bez problémů snese 100x. Tímhle dalekohledem by Tě planety neměly až tak zklamat, v daleko větších dalekohledech toho za průměrných podmínek není vidět zase o tolik více.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Victorius
Příspěvky: 60
Registrován: 25. 03. 2005, 02:41

Saturn a Eskymak

#11

Příspěvek od Victorius »

MilAN napsal:
To ses na Saturna díval jen hledáčkem ? Saturn s prstenci je rozměrově největší planeta ( kromě Venuše poblíž dolní konjunkce) - takže nevím, které "bližší planety" s ním srovnáváš. Skoro by se mě chtělo říci, žes tam toho Saturna neměl, protože ten prstenec je patrný už při zvětšení 10x, a Tvůj dalekohled bez problémů snese 100x. Tímhle dalekohledem by Tě planety neměly až tak zklamat, v daleko větších dalekohledech toho za průměrných podmínek není vidět zase o tolik více.

Myslel jsem objektiv :-[ :-[ :-[ Tak tím líp, nebyl to Saturn ::) ;D Akorat ted nechapu proc jsem ho nenasel. Jak je jasny pouhym okem? ??? Srovnaval jsem ho s Jupiterem o ktery jsem se pokoušel. Ten je jak velky, že bych nenašel ani ten? :-[ :-/
victorius[at]atlas[dot]cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24383
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Saturn a Eskymak

#12

Příspěvek od MilAN »

Průměr Jupiterova kotoučku je teď 42" a velká osa Saturnova prstence v současné době také. Vem si do ruky triedr (jakýkoliv) a musíš ty planety určitě objevit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Victorius
Příspěvky: 60
Registrován: 25. 03. 2005, 02:41

Saturn a Eskymak

#13

Příspěvek od Victorius »

MilAN napsal: Průměr Jupiterova kotoučku je teď 42" a velká osa Saturnova prstence v současné době také. Vem si do ruky triedr (jakýkoliv) a musíš ty planety určitě objevit.
Tak to jsem z toho jelen :-/

Přidávám rychle kreslený obrázek kam jsem mířil ???
victorius[at]atlas[dot]cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Saturn a Eskymak

#14

Příspěvek od MaG »

No jo, obrázek hezký :D, ale důležité je spíš to, kam si mířil a ne kam si chtěl mířit. Jinak tu pozici Satrnu máš na obrázku .. no řekněme dobře.

Jinak ty nemáš triedr co? Tak tím začni.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 412
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 62

Saturn a Eskymak

#15

Příspěvek od Mates »

V sobotu 2.4. jsem strávil večer sledováním hvězdného nebe (dokud je tma) a tak jsem se zkusil také podívat na zmíněného "Eskymáka". Lenost mi však nedovolila vydat se někam za město a tak jsem měl dost špatné podmínky. Považuji za úspěch, že jsem mlhovinu vůbec našel (tedy, pokud malinký mlhavý obláček, který jsem spatřil, byl hledaný objekt). Ale úkaz večera pro mne nastal ve 22.52 až 22.54 kdy ze směru SZ na JV ve výšce cca 80 stupňů prolétla trojice družic (nebo ufounů :o) tvořící rovnoramenný trojúhelník se základnou cca 1 st. a délkou cca 3 st. pomalu se šinoucí v této formaci oblohou. Kdysi jsem viděl něco podobného, když se ke stanici MIR připojovala loď Sojuz. Tohle bylo ale plošně daleko rozsáhlejší a navíc bodů byla trojice. Neviděl to ještě někdo ?
Odpovědět