MAKSUTOV-NEWTON MN-152

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

MAKSUTOV-NEWTON MN-152

#1

Příspěvek od SIRIUS_758 »

UŽIVATELSKÁ RECENZE DALEKOHLEDU MN - 152 ( RICH FIELD MAKSUTOV-NEWTONIAN ) OD FIRMY " EXPLORE SCIENTIFIC " :





Tento dalekohled byl dovezen firmou " Dalekohledy MATOUŠEK ", která, kromě jiného, je oficiálním zástupcem firmy MEADE, v rámci které působí i firma Explore Scientific. Základní parametry, včetně toho, kdo se na vývoji tohoto teleskopu podílel, vidíme z prvních snímků :





  PŘEHLED PARAMETRŮ :

Průměr a ohnisko    - 152 / 731mm
Světelnost  -  1 : 4,8
Průměr sekundáru   -  46 mm
Centrální zástin -  49 mm, tj. 32%
Hmotnost    -  7,3 kg
Délka bez rosnice    -  690 mm
Délka s rosnicí  -   830 mm

   Dalekohled má karbonový tubus, včetně standardně dodávané rosnice, která je nasazena frikčně. Dodává se ve velmi luxusním a robustním kufru, který je opravdu velmi bytelný, s dodatečným kováním kolem všech rohů, příkladně masívními zámky a nožičkami na spodní straně. Vnitřní pěna je rovněž perfektně vytvarovaná a dostatečně tuhá ( tedy žádný molitan ). Dalekohled je v ní umístěn i s nasazenou rosnicí. Po vyjmutí Newtona ihned zkonstatujete, že je velmi pěkně provedený, včetně dodávaného příslušenství - zde upoutá výborně provedený hledáček a širokoúhlý okulár ES 30mm ( 70°).

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... Tubus.html

  Hledáček 8 x 50 je přímohledný, má správně orientovaný obraz a je opatřen záměrným křížem s podsvícením. Konstrukce je celokovová, plastové jsou centrovací i upínací šrouby - zprvu mne to trochu zklamalo, ze strachu, kdyby o ně člověk zavadil, ale materiál je velmi pružný a pevný. Takže kvůli možnému poškrábání tubusu hledáčku je to dobrá volba. Hledáček je možné upevnit na dvě místa - vedle okulárového výtahu, jak se to běžně dělá, ale také na druhém konci u primáru, viz. obrázky :









Hledáček má mírně širokoúhlý okulár, lepší kvality, než je obvyklé.. Zaostřuje se šroubováním objektivu proti aretační matici. Ostření na okuláru slouží k zaostření vláknového kříže. V recenzi německého časopisu " Interstellarum " vytýkají příliš silný osvit záměrného kříže i na minimální nastavené úrovni - u mne, zatím na balkóně, je to na hranici, takže v pořádné tmě to bude opravdu příliš intenzívní. Pořeší to vyjmutí jedné baterie.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

MAKSUTOV-NEWTON MN-152

#2

Příspěvek od SIRIUS_758 »

  Okulár ES 30mm 70° je rovněž velmi dobře provedený. V tomto dalekohledu dává zvětšení 24x, tedy výstupní pupila jako např. u triedru 8 x 50. Dle recenze prý kreslí ostře až do kraje - mno, když jsem ho vyzkoušel ( přitom to byl první pohled do tohoto dalekohledu ), tak jsem byl spíše zklamán, zvlášť když je u tohoto teleskopu výborně korigované a rovné pole ( výrobce garantuje plně korigované pole o průměru 28mm ). Po této zkušenosti jsem trochu znejistěl, jak kvalitní dalekohled bude, tedy zda německý časopis moc nepřechvaluje.. Ale následné vyzkoušení "zelených" okulárů rozptýlilo veškeré obavy, protože pohled přes Nagler 26mm  ( 28 x 152  8-) ) je opravdu famózní ! Kraj pole bezchybný.. ::)



 K nákupu tohoto dalekohledu mne vedlo především to, že stále více inklinuji k přehlednému a širokoúhlému prohlížení oblohy. Potrpím si na dobře vykorigované pole a mám slabost na Maksutovy..  :).. Dosud mne velmi uspokojovala ED 100ka, která má de facto rovné pole a dává nádherný obraz např. s Panoptikem 35mm ( 26 x 100 ). Další přístroj, který jsem hojně používal, je SC 6" - ten ovšem nedovolí potřebná malá zvětšení, které bych při výletech na Šunavu ocenil.. Ideální by byl Super Apo refraktor většího průměru, protože refráčky má taky moc rád..  ;D , navíc mám požadavek i na fotografování, atd. Jenže kvalitní refrák o průměru 150mm znamená 5 až 6tis. €, což je hodně. Proto mne zaujala tato mnou recenzovaná novinka, která umožňuje opravdu kvalitní " rich field " pozorování, ale i fotografování.
O fotografické kvalitě tohoto dalekohledu budu následně široce pojednávat a už dopředu prozradím, že dalekohled kreslí výborně , což doložím řadou snímků, prozatím terestrických..

  Rozměr malé osy sekundáru 46mm dává příslib pro nevinětované pole i s obřími 2" okuláry. Přitom centrální zástin je ještě přijatelných 32%. Jak uvidíte ze snímků, vinětace v poli APS-C je zcela minimální. Tubus okulárového výtahu je sešroubován ze tří částí, takže umožňuje maximální variabilitu a možnost zaostření vším potřebným, včetně binohlav s běžnými korektory. Na snímku ( s okulárem Nagler 26mm ) si všimněte i  toho, že ohnisko je poměrně dost vysunuté ven.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

MAKSUTOV-NEWTON MN-152

#3

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Tubus má upínací lištu přichycenou na poctivých kovových upínacích kruzích, jež mají na druhé straně šikovnou rukojeť. Bez rosnice a hledáčku je dalekohled příjemně kompaktní, s délkou cca 70 cm. Montáž typu EQ-5 se zdá být dostatečná.



Použití a volba polohy hledáčku může býti diskutabilní - já osobně budu tento přístroj používat i na azimutální montáži Giro III, a tam mi bude zadní poloha hledáčku vyhovovat. Navíc, a to především právě v tomto případě, hledáček na spodním konci vhodně tubus vyvažuje...vždyť pořádné okuláry Tele Vue váží 0,7 až 1 kg. Podobné je to se zrcadlovkou - Pentax K-5 je sice jedna z nejmenších, ale jiné častěji používané značky váží o dost víc..





Vnitřek tubusu má mírně strukturovaný, velmi dobře provedený matný povrch. Na dalším snímku je " přiflešnutím " vidět dovnitř tubusu :



Zrcadlo má velké kolimační šrouby, jak je vidět na snímku na zač. recenze. Justážní šrouby sekundáru jsou k dispozici po odšroubování víčka na menisku. V Interstellariu zmiňovali ne úplně komfortní kolimování - kvůli dodanému nářadí, které prý jaksi neladí.. Zatím jsem neměl potřebu kolimovat - dalekohled byl velmi dobře zkolimovaný a přestál několik hodin převážení sem tam po Praze bez úhony, a to jsem ho vozil volně ložený bez kufru. Na druhou stranu je při velkém zvětšení vidět, že úplně dokonalé to není - musím ještě prozkoumat výtah, který v časopise chválily, ale já se setkal s tím, že se někdy změnilo zaostření v režimu " Life View " po aretaci... jak je to s jeho průhybem, atd...



Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

MAKSUTOV-NEWTON MN-152

#4

Příspěvek od SIRIUS_758 »

    Jak už jsem psal, použití tohoto dalekohledu na malá zvětšení splnilo očekávání, při použití kvalitních okulárů je pole perfektně vykreslené, samozřejmě podstatně kvalitnější v porovnání se světelnými achromáty typu 150 / 1200, 150 / 900, a pod. Při velkých zvětšeních je obraz planet mírně horší, než v mém MAKu 180/2700, ale lepší než ve Schmidt-Cassegrainu 150/1500. Kotoučky Jupiterových měsíčků byly pěkně zobrazené. Oproti MAKu 180 je obraz o něco měkčí..

  Zkusil jsem vyfotografovat Měsíc, což byla první fotografická zkušenost s tímto novým miláčkem.. Jak se Měsíc vyjímá v poli APS-C senzoru při ohnisku 730mm vidíte na fotce :



Ukázalo se, že snímek je výborně prokreslený, se spoustou detailů a je tudíž velká rezerva pro výřezy a zvětšení :



První fotografická zkušenost dopadla velmi nadějně, zvláště poté, co velmi dobrou ostrost vykázal i zkušební snímek Měsíce "vykukujícím" v rohu čipu.. A tak jsem se těšil na ráno, až pořídím řadu testovacích snímků okolního světa z balkónu..
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

MAKSUTOV-NEWTON MN-152

#5

Příspěvek od SIRIUS_758 »

   Ráno jsem měl štěstí, že chvění vzduchu v přízemních vrstvách bylo relativně malé ( ale bylo, což při důkladném zkoumání řady snímků téhož motivu, bylo jasně patrné.. Proto předesílám, že fotografie by mohly býti ještě lepší. ), pomohlo i to, že vysoká světelnost Maksutov-Newtona dovolila fotografovat cca 1/1000 sek. při nízkém ISO. Na situačním snímku zhotoveným za soumraku objektivem Pentax 1,8/77 jsou očíslované detaily, které byly následně "přiblíženy"..





První snímek vzdálené antény potvrdil vynikající ostrost ve středu pole. Detail č.2 obsahuje bezpečnostní cedule, na které bylo ostřeno. Při dalším snímku jsem cedule umístil do samého rohu a pořídil výřez -  ostrost se v podstatě nezhoršila !





Podobně dopadl snímek oken panelového domu ( detail č. 4 ). Pro ty, kdo si myslí, že jsou snímky silně doostřované ( jen mírně po dotočení a zmenšení, což trochu degraduje ostrost..), přikládám i výřez rohu v plném rozlišení ) :







Výborný je i snímek deailu č. 3 :

Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

MAKSUTOV-NEWTON MN-152

#6

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Při této světelnosti má dalekohled pochopitelně velmi malou hloubku ostrosti, přes ulici z mého balkónu jde o decimetry ! Ukazuje se, že by to byl výborný krajinářský teleobjektiv s vyváženou kresbou v celém poli a úžasném potlačení pozadí..



Na dalším snímku bylo ostřeno na stožár ve středu snímku - na tom malém obrázku to není tak vidět, jak se vertikální "jagina" uprostřed rychle rozostřuje se vzdáleností od stožáru. Z tohoto důvodu nejsou ideálně ostré ani další dva detaily v původním rozlišení. Nicméně pro ilustraci to bohatě stačí..





Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

MAKSUTOV-NEWTON MN-152

#7

Příspěvek od Vabra »

Sirius,

diky za peknou recenzi, jeste budu cekat na snimek hvezdneho pole (zkus treba Plejady z vecera...) ale vypada to zajimave.

Dost mi to pripomina pozitivni zkusenost s mym Makem-Newtonem 190/1000.

PS: V praci mi firemni proxy hlasi ze tve web stranky se pokouseji o phishing... takze na obrazky se juknu az zase vecer doma...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

MAKSUTOV-NEWTON MN-152

#8

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ahoj Pavle, poslal jsem mail s většíma fotkama..
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

MAKSUTOV-NEWTON MN-152

#9

Příspěvek od Karell »

Odstranil jsem 2 příspěvky nesouvisející s tématem.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

MAKSUTOV-NEWTON MN-152

#10

Příspěvek od FunTomas »

Díky.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

MAKSUTOV-NEWTON MN-152

#11

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Jeden snímek DSO je na stránkách výrobce :

http://explorescientific.com/sharingthesky/index.html
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

MAKSUTOV-NEWTON MN-152

#12

Příspěvek od MilAN »

Ten obrázek Pelikána je  ale dost ošklivá "dekorace"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

MAKSUTOV-NEWTON MN-152

#13

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Je to mazanina, zvlášť na této 100% verzi

http://www.artistsloft.com/astro/nebula ... yfull.html

S bodovostí hvězd na kraji bych byl spokojen, ty jasné hvězdy jsou nepěkné.. Ale já nejsem fotič DSO, takže neumím plně posoudit, z čeho všeho ty paprsky pocházejí.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

MAKSUTOV-NEWTON MN-152

#14

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Tady je víc fotografií tím MN 152 od toho autora :

http://www.artistsloft.com/astro/nebulae/index.html

Někde, jako třeba u Orionu, jsou ty jasné hvězdy hodně ošklivé. Pokud bych fotil DSO, tak by se mi to teda nelíbilo..Jinde to není tak hrozné. Pátral jsem po tom, jak ty jasné hvězdy zobrazuje Vabrův MN 190 a např.na tomto hezky detailním snímku M31

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=V ... 428701.jpg

je ten charakter de facto stejný..
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

MAKSUTOV-NEWTON MN-152

#15

Příspěvek od SIRIUS_758 »

 Díval jsem se ještě, jak jasné hvězdy vykreslují Maksutov -Newtony INTES-MICRO. Je to lepší a s tím už bych byl spokojen.. Je vidět, že pečlivé provedení vnitřku tubusu, jaké rusové mají, má pozitivní vliv nejen na optimální kontrast, ale i na tvar hvězd. Dalekohled typu Maksutov - Newton, který není často k vidění - MN 65, je velmi dobrým kompromisem mezi vizuálním a fotografickým použitím :

D = 165
F = 907, 1 : 5,5
Malá osa sekundáru = 43mm, tj. zástin 26%

Produkuje takovéto fotofrafie : ( vyňato z diskuze na CN - MN 65 vs. MN SW 190mm )



As stated before Intes does make several astrographs, I have the MN-65 and it is a fantastic visual performer as well, and IMHO is the better choice over the Skywatcher given the optical quality and passive cooling built into the system, something the Skywatcher does not have. Here are 3 images I've done with my MN-65 with a DSLR.

http://farm3.static.flickr.com/2524/433 ... a0eb_b.jpg

http://farm3.static.flickr.com/2776/437 ... f6c7_b.jpg

http://farm5.static.flickr.com/4085/496 ... 4242_b.jpg

Let me know if your interested in the full size versions. I'm sure the SW is a great scope, but it wouldn't have been my choice. However the SW is the better choice over the MN66, you would have had problems getting enough backfocus and vignetting would have been worse. I was able to image with my MN-56 but only with the use of a custom low profile helical focuser. And flat frames were a must to help with the vignetting.


Další snímek :

Finally finished processing an image I shot back on 1-28-11.
>
> 55x10 minutes
> Intes Micro MN-65 6.5" F5.5 Maksotov Newtonian
> Modified Canon 400D
> Celestron CI-700 mount
> Borg Mini 50 guide scope with Orion StarShoot Autoguide camera
> Image acquisition, autoguiding, and calibration via MaximDL
> Stacking with Deep Sky Stacker
> Processing with MaximDL and Photoshop
>
> Please let me know what you think,
>
> Josh
>
> 1024x768
> http://farm6.static.flickr.com/5018/554 ... aef4_b.jpg
>
> Full size,
> http://farm6.static.flickr.com/5018/554 ... 24f8_o.jpg
>

Nevýhodou MN 65 je vyšší cena - 2.165 - 2.600 € ( APM Telescope ), také dlouhá dodací lhůta - klidně i půl roku.
Odpovědět