pujcovna dalekohledu - existuje?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
DavidU
Příspěvky: 75
Registrován: 21. 07. 2011, 16:23

pujcovna dalekohledu - existuje?

#1

Příspěvek od DavidU »

viz topic. idealne v Praze.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

pujcovna dalekohledu - existuje?

#2

Příspěvek od Karell »

Myslíš astronomických? Pokud ano, je to určitě fantastický nápad na podnikání. Půjčovna astronomických dalekohledů v Praze. ;D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11729
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

pujcovna dalekohledu - existuje?

#3

Příspěvek od Psion »

Ona v podstatě funguje, akorát pak nějak nechci ten dalekohled dát z ruky, tak ho odkoupím za zbytkovou cenu :D
Uživatelský avatar
DavidU
Příspěvky: 75
Registrován: 21. 07. 2011, 16:23

pujcovna dalekohledu - existuje?

#4

Příspěvek od DavidU »

Myslíš astronomických? Pokud ano, je to určitě fantastický nápad na podnikání. Půjčovna astronomických dalekohledů v Praze.  ;D
ja se, ale neptal na to jestli je to fantasticky napad na podnikani, ale jestli nekdo o nejake nevi...chapes? ::)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

pujcovna dalekohledu - existuje?

#5

Příspěvek od Vabra »

Evidentne o ni nevi ani strycek google.

Pri poctu aktivnich astronomu a stredoevropskem nestabilnim pocasi by ta pujcovna byla 4/5 roku bez klientu a pak by na par dni v roce
praskala ve svech.

Pri astronomickych cenach kvalitnich dalekohledu, by byla odkazana na levne smejdy...

Proste mi to jako pouzitelny business plan nejak nevychazi...

Ono neani ani moc jinych pujcoven s podobnym artiklem: pujcovna fotoaparatu a objektivu by se asi spise uzivila, ale take jich moc neni...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

pujcovna dalekohledu - existuje?

#6

Příspěvek od Karell »

Pavle, možná to nebylo z mojí odpovědi moc pochopitelné, ale to byla ironie. Zároveň vlastně i odpověď. Jaký smysl má půjčovat astronomické dalekohledy v Praze?
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1303
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

pujcovna dalekohledu - existuje?

#7

Příspěvek od Zbych »

DavidU, myslím, že nic takového neexistuje.

Jinak, někteří to vidíte zas moc "profesionálně". Pro váhající a začátečníky by to mohlo být dobré a nemuselo by se jednat o "astronomicky drahé" přístroje. Ty úplně levné jsou na nic, ale třeba refra SW 102/500, dobson kolem 200 mm apod. není nic drahého a přitom je to běžně použitelné.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

pujcovna dalekohledu - existuje?

#8

Příspěvek od Karell »

Jestli se mohu zeptat, co takový začátečník nebo váhající uvidí třeba SW 102/500 nebo dobsonem kolem 200 mm v Praze?
Uživatelský avatar
MartinZ
Příspěvky: 327
Registrován: 13. 04. 2010, 16:20

pujcovna dalekohledu - existuje?

#9

Příspěvek od MartinZ »

Kdo říká, že s tím musí koukat přímo v Praze?
Nebo podle těchto kritérií by byla ideální lokace půjčovny někde daleko od civilizace, aby tam nebyl žásný světelný smog - to by byla určitě návštěvnost :-).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8311
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

pujcovna dalekohledu - existuje?

#10

Příspěvek od Cztwerec »

Ale i kdyby se koukalo v Praze.

Já sám jsem začínal v Praze s Bushnellem 50/600. Karkoshka byl moje bible a byl jsem rád když M13 jsem viděl jen jako hvězdu. Pocit objevování byl ale takový, že jsem měl radost i z nově objevené Laguny, nebo M22 s divadelním kukátkem.

Potom jsem měl i světelný newton 200, nezapomenu na opozici Marsu rok 2003, rozlišení M57 jako prstýnku atd.

Ani mi nějak nechyběla tmavá obloha. Pak jsem nevěděl co je co když jsem se dostal jednoho léta s tím Bushnellem pod oblohu v Konojedách.

I tak výčet je pouze nejjasnějších DSO, z města je to těžké neřku - li nemožné, ale zase ne úplně nemožné něco neodpozorovat.

Existují i srazy v okolí Prahy, Šumava to není, ale co.

Nepíšu to proto, že by ses dotkl Pražáků - astronomů, ale proto že jsem zjistil, že můj život jsou planety. Ve městě je to totiž asi opravdu to jediné co lze "rozumně" pozorovat. Výhodu mám v tom, že mě zajímají hvězdokupy a ty taky - jakožto stelární objekty nejsou z města těžké.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

pujcovna dalekohledu - existuje?

#11

Příspěvek od mischu »

Mě to zas jako takový nesmysl nepřipadá - upřímně, když si vezmu, že si člověk nakoupí hromadu vybavení za X desítek tisíc, které většinu času doma jenom zabírají místo a se kterými se jednou za čas jede podívat na oblohu, tak možnost toho půjčit si třeba na jeden večer konkrétní sestavu z mého pohledu není vůbec špatný nápad. Jinými slovy si říkám, že třeba pro mě by možnost půjčit si nějaký opravdu kvalitní dalekohled třeba na jednu noc byla možná zajímavější, než si kupovat domů nějaký "průměrný" dalekohled s tím, že mi většinu času bude stejně akorát jenom zabírat místo.
Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

pujcovna dalekohledu - existuje?

#12

Příspěvek od michal.b »

Jestli se mohu zeptat, co takový začátečník nebo váhající uvidí třeba SW 102/500 nebo dobsonem kolem 200 mm v Praze?
Tak asi by si to nikdo nepujcoval na pozorovani v Praze, ale nic mu nebrani aby si ten dalekohled pujcil na vikend na chalupu (napr.). Zrovna Praha mi pripada jako idealni misto pro takovou pujcovnu - spousta lidi, kteri by se radi na oblohu obcas podivali, ale maji prilis malo prilezitosti k pravidelnemu pozorovani na to, aby si porizovali vlastni dalekohled. Samotna pujcovna by se jiste neuzivila, ale jako doplnkova sluzba by to urcite bylo fajn.
Na druhou stranu, myslim, ze v amaterske komunite neni az takovy problem se domluvit na spolecnem pozorovani nebo zapujceni techniky na nekomercni bazi.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

pujcovna dalekohledu - existuje?

#13

Příspěvek od Karell »

Já jsem ale přesvědčený že by bylo logičtější mít možnost půjčit si takové vybavení tam, kde k tomu jsou vhodné podmínky, než v Praze. Zrovna tak, jako je tady v Krkonoších určitě víc půjčoven lyží, kol, sáněk a já nevím jakého všeho možného vybavení určeného k rekreačnímu sportu. A proč? No přece proto, že tady na to máme podmínky.
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

pujcovna dalekohledu - existuje?

#14

Příspěvek od mischu »

Ale jo, to je samozřejmě asi pravda - ale já jen že ta samotná myšlenka možnosti půjčení si vybavení namísto jeho drahého nakupování mě zaujala ;)
Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8311
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

pujcovna dalekohledu - existuje?

#15

Příspěvek od Cztwerec »

Na druhou stranu, myslim, ze v amaterske komunite neni az takovy problem se domluvit na spolecnem pozorovani nebo zapujceni techniky na nekomercni bazi.  
To jsi mi připoměl, že tohle bylo resumé podobného sporu, tedy toto je duplicita tématu. Prostě toto téma tu je a dopadlo stejně...
Lectorem iustus...
Odpovědět