Rady a názory na GS 600 od Matouška

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Vasek III.
Příspěvky: 47
Registrován: 20. 01. 2005, 13:10

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#1

Příspěvek od Vasek III. »

Přemýšlím o zakoupení svého prvního dalekohledu. Mohl by mi někdo poradit, abych neudělal nějakou chybu. Docela rád bych slyšel názor nějakého člověka, který má s tímto dalekohledem zkušenosti.

Jedná se o:

GS 600 zrcadlový dalekohled průměr 200 mm f=800 mm
Velmi světelný zrcadlový dalekohled typu Newton s parabolickým zrcadlem. Je to přístroj vhodný pro pozorování slabších objektů, jako jsou galaxie nebo galaktické mlhoviny, hvězdokupy. Barva tubusu je slušivá šedá metalíza. Nyní standardně s velkým hledáčkem 8x50 a dvoupalcovým okulárovým výtahem.

Průměr hlavního parabolického zrcadla: 200 mm
Ohnisková vzdálenost: 800 mm
Hledáček: 8x50
Okulárový výtah má průměr 2" s redukcí pro okuláry 1,25"
Dva okuláry (průměr 1,25") Plossl f=9 mm (89x) a f=25 mm (32x)
Měsíční filtr
Paralaktická montáž s jemnými pohyby a polárním hledáčkem. Možnost dokoupit pohon polární osy
Mezní hvězdná velikost vizuálně: 14
Hmotnost přístroje: 22 kg

Předem díky moc za odpověď. :hi: Vašek.
Uživatelský avatar
MTau
Příspěvky: 15
Registrován: 07. 02. 2005, 17:09

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#2

Příspěvek od MTau »

Svojho casu som stal pred tym istym problemom. Alebo takmer tym istym, pretoze som uz mal trieder a maly refraktor. GS600 bol vtedy pre mna tiez jasnym favoritom, ale potom som dlho-predlho cital toto forum, co ti tiez odporucam :nod:
Presne o tomto dalekohlade sa tu uz raz dost podrobne diskutovalo. Problem nie je v tom, ze by bol zly, prave naopak! Skor ide o to, ze ak nepotrebujes paralaktiku, tak si za tie iste peniaze mozes dovolit vacsi priemer na dobsonovej montazi. Hranice su samozrejme finacne, priestorove, atd. - tiez to tu uz bolo mnohokrat rozoberane.
Pises, ze to ma byt tvoj prvy dalekohlad. Ak si odmyslime to, ze ja by som ako prvy dalekohlad odporucal dobry trieder, tak by som ti minimalne radil zvazit radu mudrejsich a podstatne skusenejsich ako som ja, a sice: dobson!
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#3

Příspěvek od MP »

No nejake zkusenosti s tim mam. Strucne shrnuti :

Nejvetsi vyhoda : f/4 => vyborne na DSO, kratke ohnisko vhodne i pro CCD foto, i s beznymi okulary velke zorne pole, navic je to skladne ( kratky tubus ).

Nejvetsi nevyhoda : f/4 => znacne naroky na presnou kolimaci, chce to korektor komy, na planety to neni uplne idealni ( ta kolimace + nizsi kontrast kvuli vetsimu centralnimu zastineni ).

Zkratka je to nejsvetelnejsi 200ka, co se da bezne koupit, se vsemi klady i zapory. Jinak kvalita optiky je dobra, jak byva u GSO zvykem. Montaz by mohla byt masivnejsi, GS600 je na hranici jeji nosnosti, ale to je nectnost vetsiny prodavanych kompletu dalekohledu s montazi. Na svoji vahu, velikost a cenu je ta montaz docela dobra, na vizualni pozorovani staci, na fotografovani uz to neni ono ( ale treba MMys s ni take udelal spoustu hezkych obrazku ). Ja jsem si po nejake dobe k tomu tubusu poridil HEQ-5.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#4

Příspěvek od michal.b »

Dalekohled sám o sobě je celkem v pohodě, ale při f/4 je jednak dost znát koma (to znamená koupit korektor) a jednak taková světelnost klade značné nároky na kolimaci a kvalitu okulárů (to znamená kupovat dražší okuláry). Pokud vyloženě nepotřebuješ takovou světelnost (krátký tubus kvůli převážení, focení), radši bych zvolil něco delšího.

Co je ale větší problém - montáž. Já jí mám postavenou na pevném pilíři, sedí na ní jenom 150ka a zdá se mi to jako hranice rozumné použitelnosti. Při ostření při velkém zvětšení už se to docela klepe a na dodávaném stativu je to ještě mnohem horší. Navíc si k tomu musíš přikoupit motorek, jinak paralaktika ztrácí význam. Z toho pohledu mi pak vychází lépe koupit
a) do začátku něco menšího a levnějšího a až získáš zkušenosti, budeš moci mnohem lépe posoudit jak dál
b) dobsona - za stejnou cenu dostaneš větší dalekohled
c) pokud už ses rozhodl že chceš 200 na paralaktice, šel bych asi do skywatcheru 200/1000 na HEQ-5 - je to podstatně stabilnější montáž s pohonem v obou osách, viz www.celestron.cz
:hi:
sussudio
Příspěvky: 160
Registrován: 26. 10. 2004, 21:40

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#5

Příspěvek od sussudio »

pro případné zájemce o GS600. poptával jsem u pana matouška pouze dalekohled bez montáže. bohužel prý výrobce samostatné dalokohledy již nedodává. vypadá to na jedinou možnost, najít někoho, kdo bude chtít montáž... osobně, rozhodl jsem se nakonec pro SW 200/1000.
nedoporučuji obchodování s DUKem
Vasek III.
Příspěvky: 47
Registrován: 20. 01. 2005, 13:10

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#6

Příspěvek od Vasek III. »

Díky za podmětné rady a názory.

Teď zase váhám mezi GS800 (Dobson 250mm f=1250mm) a GS980 (Dobson 304mm f=1500mm). Přemýšlím spíš o té 250, protože je lehčí a tudíž přenosnější. Taky je levnější, takže by mohli zbýt peníze i na nějaké doplňky, jako třeba laserový koliminátor a další okuláry. Největší strach mám z vlastnoruční koliminace. ???
Zatím čao Vašek III.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5422
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#7

Příspěvek od vla »

Vasek III. napsal: Díky za podmětné rady a názory.

      Teď zase váhám mezi GS800 (Dobson 250mm f=1250mm) a GS980 (Dobson 304mm f=1500mm). Přemýšlím spíš o té 250, protože je lehčí a tudíž přenosnější. Taky je levnější, takže by mohli zbýt peníze i na nějaké doplňky, jako třeba laserový koliminátor a další okuláry. Největší strach mám z vlastnoruční koliminace. ???
                            Zatím čao Vašek III.Strach z kolimace je naprosto zbytečný, pro běžné pozorování stačí seřídit a vydrží to téměř věčně, takže pokud poprosíš o kontrolu kolimace prodejce určitě Ti rád vyhoví, případně Ti to ukáže a uvidíš, že to není žádný problém.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Vasek III.
Příspěvky: 47
Registrován: 20. 01. 2005, 13:10

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#8

Příspěvek od Vasek III. »

Ahojky,

Strach z kolimace je naprosto zbytečný, pro běžné pozorování stačí seřídit a vydrží to téměř věčně, takže pokud poprosíš o kontrolu kolimace prodejce určitě Ti rád vyhoví, případně Ti to ukáže a uvidíš, že to není žádný problém. To je můj další problém. Nevím jestli mám dalekohled zakoupit u p. Matouška, který jak věřím mi dalekohled seřídí a možná i ukáže. Jenže potom ho budu muset vézt autem cca 80km. (Jsem zvědav jestli potom nebudu muset koliminovat znova). A nebo si objednat dalekohled přes intenet, kde jak jsem četl, je to s dovážkou až do domu zdarma.
Docela bych rád věděl jestli s tím má někdo zkušenost, jestli by se semnou nepodělil o svoje názory a pocity. Díky moc Vašek ;)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17679
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#9

Příspěvek od MMys »

Nedělej z toho vědu, když se u p. Matouška podíváš, jak se to kolimuje, budeš to schopný provést znovu. A po 80km převozu se to určitě zase tak moc nerozhodí. Tyhle dalekohledy používá spousta lidí, a nikdo problém nemá.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#10

Příspěvek od Radous »

Vasek III. napsal: Ahojky,
A nebo si objednat dalekohled přes intenet, kde jak jsem četl, je to s dovážkou až do domu zdarma.
        Docela bych rád věděl jestli s tím má někdo zkušenost, jestli by se semnou nepodělil o svoje názory a pocity. Díky moc Vašek  ;)
Ahoj, tak jsem si ho objednal já a bylo to úplně bez problémů. Ideální je domluvit se s p. Matouškem, aby dal na tebe přepravci mobil. Kurýr pak přijel s avií až před barák, tam mi to složil, já mu to na místě zaplatil a šel to domu poskládat :-)
Balený je to bytelně, tak z dovozu strach neměj. Jak už mi psal p. Matoušek, když to dojede v pořádku lodí a kamionem až sem, je velká pravděpodobnost, že na cestě k tobě se tomu nic nestane :-)

měj se
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#11

Příspěvek od MP »

MMys napsal: A po 80km převozu se to určitě zase tak moc nerozhodí. Tyhle dalekohledy používá spousta lidí, a nikdo problém nemá. Ale rozhodi :)
Vozim GS600 desitky km pred kazdym "vaznejsim" pozorovanim ( hledam mista, kde je tma ) a kolimuji to pokazde az na miste. Je fakt, ze to nijak zvlast nebalim a nejezdim zrovna moc opatrne a s CCD kamerkou mam na kolimaci vyssi naroky, nez pri vizualnim pozorovani. Ale myslim, ze naucit se to rychle a spravne zkolimovat je dost podstatne i pro zacatecnika, jinak muze byt zbytecne zklamany z kvality obrazu. U GS600 to jde snadno a rychle - srouby se da snadno tocit prsty a tubus je tak kratky, ze je mozne koukat do okularu, nebo i zepredu do tubusu, kdyz je ve vytahu laser a zaroven tocit srouby. Jen musis vedet jakym a na jakou stranu. A na to nepomuzou zadne rady, to chce trenink :)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
michalkoci
Příspěvky: 20
Registrován: 07. 01. 2005, 19:50

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#12

Příspěvek od michalkoci »

Ja mam GS500 a podle mych zkusenosti se dalekohled behem dopravy urcite rozhodi. Nicmene doporucuji koupit si s dalekohledem i kolimator (ted ho ma p.Matousek za 1100,-) a s nim je dobre zkolimovani otazkou jedne minuty. A opravdu to neni zadna veda (narozdil od presne kolimace bez laseru).
sussudio
Příspěvky: 160
Registrován: 26. 10. 2004, 21:40

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#13

Příspěvek od sussudio »

ke GS kolimátoru od pana Matouška. nemám k němu žádných větších výhrad, jen mi přišel špatně zosený. to se potom špatně kolimuje:)
nedoporučuji obchodování s DUKem
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11753
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#14

Příspěvek od Psion »

Malá pozn. k tomuto tématu.

Vlastním dalekohled Celestron 203/1200 se kterým jsem za dva roky najezdil kolem 10000 km a musím říci, že jsem jej nikdy nekolimoval a kolimace je naprosto perfektní (potvrdí jistě kolegové z fora). Jednou jsme testovali kolimaci pomocí laserového kolimatoru se "zdenkem" a vypadalo to, že kolimace je hnutá. Takže jsme to nastavili dle kolimátoru, ale ouha, při kontrole kolimace na hvězdě to bylo špatně, takže jsme to vrátili zpět. Vždycky jsem měl strach z věčného kolimování zrcadla, ale dnes vidím, že to je dáno konstrukcí dalekohledu, uložením optiky a zacházení s dalekohledem. Jistě se najde řada lidí co má GSO a nemusí na kolimaci sáhnout.
Jinak věřím, že se kolimace dá udělat poměrně rychle, obzvášť když někdo kolimuje obden :-)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#15

Příspěvek od MP »

Psion napsal:
Vlastním dalekohled Celestron 203/1200 se kterým jsem za dva roky najezdil kolem 10000 km a musím říci, že jsem jej nikdy nekolimoval a kolimace je naprosto perfektní Jen upozornuji, ze v narocich na presnost kolimace je mezi 203/1200 a 200/800 ( GS600 ) OBROVSKY rozdil.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět