Mapa pozorovacích míst

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Mapa pozorovacích míst

#1

Příspěvek od HonzaS »

Měl bych jeden námět pro Shodama:
Bylo by zajímavé vybudovat "Mapu pozorovacích míst" v podobné formě jako je mapa uživatelů, kde by mohl každý uživatel označit na mapě orientační pozici pozorovacího místa. Detaily o místu by třeba mohly být ve formě:

- Zeměpisná poloha GPS
- Nadmořská výška
- Vjezd-přístup povolen/zakázán/soukromý oplocený pozemek
- Kvalita pozorovacích podmínek (světelné znečištění, okolní města)
- Rušnost místa (pohyb lidí/vozidel)
- Možnost odkazu na panoramatickou fotografii místa

Podle mého názoru by malou úpravou mapy členů bylo možné tuto myšlenku realizovat.

Zajímal by mě názor členů. Cílem by měla být informovanost začínajících pozorovatelů, nebo i členů např. na dovolené.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Mapa pozorovacích míst

#2

Příspěvek od vasek »

Já myslím, že je to dobrý nápad.
Sám bych tam ještě přidal i možnost dát kromě odkazu na panoramatickou fotku i odkaz na mapku(měřítko tak 1:50 000) daného místo s nejbližším okolím.
A taky by byla dobrá možnost pro jednoho uživatele vkládat více pozorovacích míst, myslím že dost lidí pozoruje na více místech.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Mapa pozorovacích míst

#3

Příspěvek od FunTomas »

HonzaS napsal: ...Detaily o místu by třeba mohly být ve formě:

- Zeměpisná poloha GPS
- Nadmořská výška
- Vjezd-přístup  povolen/zakázán/soukromý oplocený pozemek
- Kvalita pozorovacích podmínek (světelné znečištění, okolní města)
- Rušnost místa (pohyb lidí/vozidel)
- Možnost odkazu na panoramatickou fotografii místa
...Neviem si celkom dobre predstavit ako existujuci clenovia zmapuju do takychto detailov svoje pozorovacie miesta. Ked, tak sa ich tu nazbiera zopar jednotiek kusov. Napad by to bol inak dobry.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Mapa pozorovacích míst

#4

Příspěvek od Kunzov »

Napad je to opravdu zajimavy, ale mel by smysl jedine, kdyby se na jeho realizaci podilel velky pocet lidi. Pokud to chapu dobre, tak mapa by mela slouzit pro ucely pozorovatele vybrat si pro nejaky vyjezd ve svem okoli co nejlepsi pozorovaci misto? V tom pripade nepristupna mista by mu v mape byla celkem k nicemu... Pokud to ma byt jen nejaka "vizitka" kazdeho z nas, pro porovnani kdo ma jako oblohu, tak bych se toho nebal. Zalezi co od toho chcete ocekavat.
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Mapa pozorovacích míst

#5

Příspěvek od HonzaS »

Radek napsal: V tom pripade nepristupna mista by mu v mape byla celkem k nicemu...
To je samozrejme pravda, ale mel jsem namysli to ze napr. minuly rok jsem byl na spindlerove boude, kde jsou pozorovaci podminky vyborne, nicmene pro vjezd do KRNAPu je nutne povoleni - bud ve forme ubytovani v nektere z chat, nebo zaplaceni poplatku ve vysi cca 100,-/den za vjezd + nasledne zaplaceni parkoviste. V Jizerskych horach jsou nektere ulice v zimnim obdobi uzavrene (Bily Potok-Smedava-Sous od listopadu do kvetna). Mistni clovek tohle samozrejme zna, ale nahodny pozorovatel muze byt nemile prekvapen.

Mnozstvi detailu/informaci o danem pozorovacim miste by se samozrejme muselo zvazit - co je a co neni pro bezneho uzivatele mozne vyplnit.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Mapa pozorovacích míst

#6

Příspěvek od VK »

HonzaS napsal: Měl bych jeden námět pro Shodama:
Bylo by zajímavé vybudovat "Mapu pozorovacích míst" v podobné formě jako je mapa uživatelů, kde by mohl každý uživatel označit na mapě orientační pozici pozorovacího místa. Detaily o místu by třeba mohly být ve formě:

- Zeměpisná poloha GPS
- Nadmořská výška
- Vjezd-přístup  povolen/zakázán/soukromý oplocený pozemek
- Kvalita pozorovacích podmínek (světelné znečištění, okolní města)
- Rušnost místa (pohyb lidí/vozidel)
- Možnost odkazu na panoramatickou fotografii místa

Podle mého názoru by malou úpravou mapy členů bylo možné tuto myšlenku realizovat.

Zajímal by mě názor členů. Cílem by měla být informovanost začínajících pozorovatelů, nebo i  členů např. na dovolené.

HonzaS
Něco takového jsme vytvářeli s Ing. J. Šurou nejprve v rámci Astronomické společnosti v Hradci Králové a jejího časopisu "Povětroň" (jako seriál), později také na internetu na adrese http://sweb.cz/vladimir.kocour/cestyza/cestyza.htm , ale nesetkalo se to s vůbec žádným ohlasem a to dokonce ani u Sekce pro temné nebe ČAS. Ta nikdy ze své stránky http://noc.astro.cz ani http://svetlo.astro.cz neumístila na tuto stránku odkaz. Proto jsem později v rámci restrukturalizace stránek "Cesty za tmou" z internetu smazal (začátkem tohoto roku).

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Mapa pozorovacích míst

#7

Příspěvek od VK »

Neumístila odkaz, ačkoli o to byla žádána - to by asi bylo vhodné doplnit.

V. K.
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Mapa pozorovacích míst

#8

Příspěvek od karel.mokry »

Ahoj,

mohu se zeptat na komu sla zadost o zarazeni na web (klidne mailem na mokry@astro.cz)?

Pokud bude adresa fungovat, rad zaridim jeji pridani na stranky odborne skupiny (uz ne sekce) Temne nebe.

diky moc, Karel Mokry
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11417
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mapa pozorovacích míst

#9

Příspěvek od MaG »

Přátelé do tohoto projetku já klidně jdu. A kdyby se nepodařilo zprovoznit to tu na fóru, můžem pro inspiraci zatím házet své výtvory s nějakým odkazem sem do diskuze.

Je to ale na dýl. Ono dobře to nafotit, udělat mapku, (pozvat si někoho s GPS) no určitě to udělám. :-)

Mělo by smysl se dohodnout i třeba na jednotném režimu vyfocení lokality? Např. zadat nějaké standardní expoziční dopy, ISO a clony pro několik různých technických udělátek. Např. digikompakty, digizrcadlovky a klasické zrcadlovky. Tak co? Je to reálné na porovnání, kdyby se dohodlo přesně jak se má foto udělat? No - třeba ne, ale ty údaje by u fotek aspoň neměly chybět.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Mapa pozorovacích míst

#10

Příspěvek od VK »

Milí přátelé,

aktualizoval jsem SERIÁL CESTY ZA TMOU, http://sweb.cz/vladimir.kocour/cestyza/cestyza.htm , takže už funguje.

s pozdravem

Vladimír Kocour
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Mapa pozorovacích míst

#11

Příspěvek od VK »

To HonzaS, Shodam:

Dnes je 27. února. Od 15. února sem nepřibyl ani jeden příspěvek, ani jsem od nikoho nedostal žádný e-mail (poté, co jsem zprovoznil Cesty za tmou). Myslí to někdo s tou mapou pozorovacích míst vážně?

V. K.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Mapa pozorovacích míst

#12

Příspěvek od FunTomas »

VK napsal: ...Myslí to někdo s tou mapou pozorovacích míst vážně?...
No za tu dobu som napriklad ja nebol pozorovat ani raz (kvoli pocasiu) a predtym som si ziadne podobne udaje nikdy neznacil. Az teraz par dni dozadu som dal vyvolat film z Cerovej, kde som bol pozorovat a fotografovat. Vsetky policka su preexponovane, takze od idealnej tmy to ma este daleko. Po Kolonici a MHV ti hadam niekto napise, ake su podmienky na tamojsich miestach.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Mapa pozorovacích míst

#13

Příspěvek od VK »

To HonzaS, Shodam:

Dnes je 5. dubna. Od 27. února sem přibyl jediný příspěvek. Od nikoho jsem nedostal žádný e-mail (poté, co jsem zprovoznil Cesty za tmou). Myslí to někdo s tou mapou pozorovacích míst vážně?

V. K.
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Mapa pozorovacích míst

#14

Příspěvek od lubomir »

súhlasím
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Mapa pozorovacích míst

#15

Příspěvek od Kunzov »

Ja bych do toho sel.
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Odpovědět