Ostření při astrofoto

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18573
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Ostření při astrofoto

#76

Příspěvek od MMys »

Ono to závisí na šikovnosti při posuzování ostrosti. Udělej si pokus, vezmi šupleru a několikrát si po sobě si zaostři ten okulár od oka, a vždy si změř vysunutí výtahu. A hned uvidíš rozptyl jaký ti bude vznikat. Pokud to bude řekněme +/-0.1 mm bude to vpohodě, pokud +/-0.2mm, tak to bude na hraně detekovatelnosti, pokud bude rozptyl větší, tak nedoporučuji. Podle mne to ale přes 6mm půjde.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
honza.ho

Ostření při astrofoto

#77

Příspěvek od honza.ho »

Díky moc, pokusím se to teď, když ruší Měsíc vypilovat.
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Ostření při astrofoto

#78

Příspěvek od MartinV. »

Zdravím na fóru.
Za posledních 14 dní jsem se setkal v SZ s otázkami jak správně zaostřit jaké nejlepší metody použít nebo jak taková sestava připravená k zaostření vypadá.

Takže zde jsou nějaké snímky mé sestavy:


SW 80ED, rosnice z karimatky, umělý pavouk



SW80ED, reduktor/rovnač Borg DGL 0.85x, Canon EOS 300D Mod., okulárový výtah MoonLite CF for Synta doplněn o orientační stupnici zaostření, a stupnicí natočení kamery (kompozice).

Takto připravenou sestavu ve spojení metody postupného přiblížení a pokusných expozic běžně používám a s výsledky jsem spokojen.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Ostření při astrofoto

#79

Příspěvek od MartinV. »

Převzato ze sekce Snímky - B142-3
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1187784293

deavi napsal: Můžeš prosim tě popsat detailněji proč nejde zaostřit standartním způsobem přes skušební expozice? a kontrolovat zaostření přes displej foťáku?
Je mi jasné, že při takové to světelnosti dalekohledu bude malá hloubka ostrosti a trafit se do ní bude problém.
díky
Ahoj Davide.
Což o to možná by to šlo, ale byla by to pěkná piplačka. Teoretická hloubka ostrosti tohoto přístroje pokud si dobře pamatuji co jsem se dočetl na recenzích je 0.03mm. Takahashi FSQ-106ED je vybaven hřebenovým otočným okulárovým výtahem s microfocusem 1:7. Zdvih (hrubý) na jedno otočení točítka je 24.36mm.



Zjednodušeně řečeno okulárový výtah pro tuto světelnost je příliš hrubý jedná se opravdu o nepatrné pootáčení ostřícího točítka (1:7) a na displeji fotoaparátu i při 100proc. zvětšení se už těžko rozeznává podle difrakčních paprsků zda-li je zaostřeno nebo ne. Netvrdím však že okulárový výtah je nanic. Právě naopak.

Na opačnou stranu zaostřovací program Camera Control ve spojení se SW 80ED jsem zavrhoval si nyní při použití s Takahashim nemůžu vynachválit. V případě Camera Control můžes sice taky porovnávat vlastnosti difrakcí na umělém pavouku na monitoru PC, ale navíc ti program určuje průměr hvězdy což je mnohem přesnější.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5679
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Ostření při astrofoto

#80

Příspěvek od Konihlav »

MartinV napsal: Na opačnou stranu zaostřovací program Camera Control ve spojení se SW 80ED jsem zavrhoval si nyní při použití s Takahashim nemůžu vynachválit. V případě Camera Control můžes sice taky porovnávat vlastnosti difrakcí na umělém pavouku na monitoru PC, ale navíc ti program určuje průměr hvězdy což je mnohem přesnější.myslis tedy FWHM (full width half maximum) ? [ p.s.: prvne jsem tento indikator pouzil vcera, kdyz jsem zjistil, nahodou, k cemu je dobry ]

Jak to mas technicky vyresene (spojeni, prenos dat) s PC, kdyz (pokud) fotis DSLR ? Ten Camera Control to nacita pres USB ?
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Ostření při astrofoto

#81

Příspěvek od MartinV. »

Ano presně jak píšeš. Pouze notebook propojím přes kabel standardně dodávaným ke Canonu. Toť vše. Pak tedy ještě SW. :D

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1189
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 54
Kontaktovat uživatele:

Ostření při astrofoto

#82

Příspěvek od BiF »

Ahoj.
Prosím o radu. Když se snažím zaostřit, tak nasnímám sérii pokusných expozic a pak na displeji foťáku či na displeji monitoru "opticky" vyberu ten nejostřejší snímek a podle něj pak zaostřím.
Nelíbí se mi ale to "opticky", chtěl bych si to ověřit i jinak, "matematicky". Existuje nějaký software (free), který mi dokáže na fotografii změřit FWHM konkrétní hvězdy?

Zkoušel jsem Maxim DL, ale tam jsem nepřišel na to, jak to provést. FWHM měřit dokáže v místě pod kurzorem, ale to je pro mě nepohodlné-nepřesné, protože pohnu kurzorem třeba jen o jeden pixel po hvězdě a ukazuje mi to někdy i zásadně rozdílnou hodnotu (chtělo by to nějak označit, třeba čtvercovým výběrem, hvězdu a tu nechat proměřit...).
Možná to dělám špatně, protože v tuturiálu k programu je zmíněná funkce pro zaostření, ale to asi nefunguje na fotkách, asi to funguje pouze pro on-line zaostřování s CCD? Fakt nevím.

Poradíte mi někdo, jak si ověřit jinak než jen "opticky", zda jsem si ze série pokusných expozic vybral tu správnou?
Nepotřebuji nic tak suprového, jako je ten program Camera Control, o němž se zmiňuje MartinV, nic tak pohodlného, chci si pouze ověřit, zda jsem schopný "opticky" na displeji posoudit přesnost zaostření...
Franta
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Ostření při astrofoto

#83

Příspěvek od astropintr »

Ahoj,
já používám program DSLR focus, není free, ale stojí za to. Máš tam informaci o šířce hvězdy horizontálně i vertikálně, dále pak Peak, který Ti ukazuje hodnotu jasu, čím větší jas, tím více zaostřeno. Ukazuje i graf ostření, historii a další věci. Určitě doporučuji vyzkoušet....
Tuším, že free program i Guidemaster... tam je i ostření, ale to jsem nezkoušel....
V programu DSLR focus máš opravdu vše, co potřebuješ.....
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Ostření při astrofoto

#84

Příspěvek od ceres »

To Fra:
Ono tu ide o dve veci

1. meranie FWHM - tam pomoze AstroArt alebo IRIS. AstroArt vie urobit vyber hviezd podla roznych kriterii (napr. 20 hviezd s intenzitou od 8000 do 9000 ADU a so S/N od 55 do 60). Z tohto vyberu urobi prehladnu tabulku, ktoru mozno editovat a statisticky spracovat. IRIS, pokial viem, vie zmerat PSF hviezdy, kde urci presnu polohu peaku a FWHM. Da sa to jednoducho rucne, mozno aj automaticky, to ale neovladam
2. interpretacia merania - to uz je tazsi oriesok. Ono totiz v praxi nefunguje jednoduchy vztah, ze cim mensie FWHM, tym ostrejsi obraz. FWHM jednotlivych hviezd sa bude spravat v zavislosti na vzdialenosti od optickej osi. Ked budem mat najlepsie v osi, nebude najlepsie na okrajoch. Ked bude najlepsie na okrajoch, v strede uz to nebude ono. Priebeh tejto funkcie napriec polom si treba zmapovat a najst taku (kompromisnu) polohu, kde statisticka odchylka od priemeru vsetkych premeranych hviezd v celom poli bude najmensia. Vtedy bude pole zaostrene rovnomerne. Otazkou potom je, aky je rozdiel vo velkosti spotu v ose a na okraji pola. Ak je velmi velky, moze sa stat, ze pole bude sice homogenne, ale v podstate neostre. Cize, treba zvolit kompromis. Este pred tymto narocnym premeriavanim by som ale premeral celkovu krivost pola pre dany snimac. Ak je vyssia ako cca 30 %, potom nema zmysel pokusat sa o ostry obraz v celom poli, ale povedzme v jeho 70 %. Okraje potom pri spracovani jednoducho odrezat / zahodit. Treba si totiz uvedomit, ze optika dava kruhovo symetricky obraz (ta lepsia) a snimace su vacsinou obdlznikove. Po dlhsej strane budu teda hviezdy na okrajoch vzdy horsie, ako hviezdy na okrajoch po kratsej strane.

S FunTomas-om sme teraz robili podobne hladanie najostrejsieho miesta pre Pentax SDUFII. Narocne premeriavania ukazali, ze vysledok sa prakticky nelisi od "okometrie" a celkoveho dojmu, ziskaneho vizualnym prezeranim obrazkov... Cize, je to dost komplikovana disciplina, toto ostrenie :-/
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Ostření při astrofoto

#85

Příspěvek od MartinV. »

Samotný Camera Control bez základního SW ImagesPlus příjde na 60USD. Já jsem s ním spokojen a vřele jej doporučuji. Rozhodně to není žádný zázrak ani nic suprového. V případě zaostřování s Takahashi FSQ jsou to náhodou i pěkné nervy. Záleží na podmínkách.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1189
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 54
Kontaktovat uživatele:

Ostření při astrofoto

#86

Příspěvek od BiF »

Všem dík za odpověď. Nechce se mi ale kupovat nějaký soft jen pro to, abych si ověřil, zda jsem schopný posoudit přesnost zaostření na displeji- proto jsem chtěl něco free (pokud se nepletu, tak asi většina zdejších astrofotografů to právě dělá tak, že to jednoduše posuzuje na displeji, já si ale svými schopnostmi nejsem jistý, tak jsem si to chtěl jen ověřit nějak "matematicky" ).

ceres napsal: To Fra:
Ono tu ide o dve veci

1. ... IRIS, pokial viem, vie zmerat PSF hviezdy, kde urci presnu polohu peaku a FWHM. Da sa to jednoducho rucne, mozno aj automaticky, to ale neovladam...
Kromě Maxim DL jsem Iris zkoušel taky. Vlastně nezkoušel, ale prošel jsem si tutoriál na stránkách autorů a nic podobného, co by mi pomohlo, jsem tam právě nenašel. Možná jsem se špatně díval...
Pokud se nepletu, tak FunTomas je takový "specialista" na Iris- "FunTomas, nevíš, jak na to?"

ceres napsal:
2. interpretacia merania - to uz je tazsi oriesok. Ono totiz v praxi nefunguje jednoduchy vztah, ze cim mensie FWHM, tym ostrejsi obraz. FWHM jednotlivych hviezd sa bude spravat v zavislosti na vzdialenosti od optickej osi. Ked budem mat najlepsie v osi, nebude najlepsie na okrajoch. Ked bude najlepsie na okrajoch, v strede uz to nebude ono. Priebeh tejto funkcie napriec polom si treba zmapovat a najst taku (kompromisnu) polohu, kde statisticka odchylka od priemeru vsetkych premeranych hviezd v celom poli bude najmensia. Vtedy bude pole zaostrene rovnomerne. Otazkou potom je, aky je rozdiel vo velkosti spotu v ose a na okraji pola. Ak je velmi velky, moze sa stat, ze pole bude sice homogenne, ale v podstate neostre. Cize, treba zvolit kompromis. Este pred tymto narocnym premeriavanim by som ale premeral celkovu krivost pola pre dany snimac. Ak je vyssia ako cca 30 %, potom nema zmysel pokusat sa o ostry obraz v celom poli, ale povedzme v jeho 70 %. Okraje potom pri spracovani jednoducho odrezat / zahodit. Treba si totiz uvedomit, ze optika dava kruhovo symetricky obraz (ta lepsia) a snimace su vacsinou obdlznikove. Po dlhsej strane budu teda hviezdy na okrajoch vzdy horsie, ako hviezdy na okrajoch po kratsej strane. Tak toto až tak něřeším. Jde mi hlavně o to, aby objekt zájmu byl co nejostřejší, tzn., že zaostřuji podle hvězdy poblíž objektu, ve většině případů je to poblíž středu...

Dík. Franta
P.S. Ceres, na tu mou věc (M81&M82) jsi se asi jěště nedostal, že? 8)
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Ostření při astrofoto

#87

Příspěvek od ceres »

Fra napsal: Kromě Maxim DL jsem Iris zkoušel taky. Vlastně nezkoušel, ale prošel jsem si tutoriál na stránkách autorů a nic podobného, co by mi pomohlo, jsem tam právě nenašel. Možná jsem se špatně díval...
Je to jednoduche:
1. otvoris obrazok v IRIS
2. so stlacenym lavym tlacitkom mysi natiahnes stvorcek co najtesnejsie okolo vybranej hviezdy
3. pravim tlacitkom kliknes na ten stvorcek a vyberies pozadovanu funkciu (v tomto pripade hned prvu zhora > PSF)
4. Vyskoci Ti dialogove okno so vsetkymi potrebnymi udajmi (v stavovom riadku esti vidis intenzitu v strede vybranej oblasti)

Ukazka:



Fra napsal: Tak toto až tak něřeším. Jde mi hlavně o to, aby objekt zájmu byl co nejostřejší, tzn., že zaostřuji podle hvězdy poblíž objektu, ve většině případů je to poblíž středu...
To by si aspon trochu riesit mal, ked fotis vacsim snimacom...

Fra napsal: Ceres, na tu mou věc (M81&M82) jsi se asi jěště nedostal, že?  8)
nestiham :(
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1189
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 54
Kontaktovat uživatele:

Ostření při astrofoto

#88

Příspěvek od BiF »

ceres napsal: Je to jednoduche:...
Díky moc.
F.
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1189
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 54
Kontaktovat uživatele:

Ostření při astrofoto

#89

Příspěvek od BiF »

Tak jsem si s tím Irisem trochu pohrál. Mám několik sad zkušebních expozic, které mám z několika posledních "fotonocí", u každé sady jsem si poznamenal snímek, podle kterého jsem nakonec zaostřil. U mého N200/860 dělám vždy 8ks pokusných 15-ti sekundových expozic, každou s přeostřením po 0.03mm.

Zpětně jsem tedy Irisem proměřil všechny tyto sady (4sady x 8 záběrů x 2-3 hvězdy na záběr= docela fuška ) a zjistil jsem, že jsem vždy správně "opticky" (na displeji foťáku) určil ten nejostřejší záběr, takže teď vím, že se mohu na oči spolehnout (ještě to ale několikrát prověřím)....

Takže, Ceres, díky moc (opět jsi nezklamal).
Franta

P.S.

ceres napsal: ...v stavovom riadku esti vidis intenzitu v strede vybranej oblasti...
Já ve stavovém řádku nemám hodnotu intenzity, ale hodnoty R-G-B. Hledal jsem, jestli se nedá někde nastavit, jaké hodnoty se zobrazují ve stavovém řádku, ale nikde jsem to nenašel. Ale to už je jen detail. Možná je to tím, že můj záběr je v barvě a ten tvůj je mono?
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Ostření při astrofoto

#90

Příspěvek od ceres »

Fra napsal: ...a zjistil jsem, že jsem vždy správně "opticky" (na displeji foťáku) určil ten nejostřejší záběr, takže teď vím, že se mohu na oči spolehnout (ještě to ale několikrát prověřím)....

Takže, Ceres, díky moc (opět jsi nezklamal).
Diky, neni zac K podobnemu vysledku sme dosli aj s FunTomas-om, teda ze "okometria" je pomerne vykonny nastroj :D

Fra napsal: Já ve stavovém řádku nemám hodnotu intenzity, ale hodnoty R-G-B. Hledal jsem, jestli se nedá někde nastavit, jaké hodnoty se zobrazují ve stavovém řádku, ale nikde jsem to nenašel. Ale to už je jen detail. Možná je to tím, že můj záběr je v barvě a ten tvůj je mono?
Je to tym, teraz som to odskusal ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Odpovědět