Cassegrain 203/2032 nebo Maksutov 180/2700 ?
- Cztwerec
- Příspěvky: 8491
- Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
- Bydliště: Břežany II.
- Kontaktovat uživatele:
Cassegrain 203/2032 nebo Maksutov 180/2700 ?
To je pravda, že je primárně určen na fotografii, vizuálně jsem s ním měl možnost porovnávat jen Měsíc. Větší centrální stínění (hodnotu tuším 33% ale to si ještě ověřím), je daní za "rovnost" celého pole. Teď nevím Milane, u toho druhého Vixenu se při optickém a mechanickém řešení klade důraz na menší centrální stínění a korigovaný střed pole, nebo se pletu?
Lectorem iustus...
Cassegrain 203/2032 nebo Maksutov 180/2700 ?
Nejde vůbec o centrální stínění, s tím se u těchto systémů musí počítat vždy . Visac ( VC 200L) zaručuje v celém poli spot cca 15 mikronů. A k tomu směřují všechny korekce, Naproti tomu nekorigovaný systém , resp . korigovaný pro vizuální pozorování, zaručuje bezvadný obraz na ose . Korekce mimoosých paprsků nejsou na úkor osových.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
- MMys
- Příspěvky: 18574
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
Cassegrain 203/2032 nebo Maksutov 180/2700 ?
VC200L by měl mít větší spot na ose za cenu toho, že má široké ploché a vykorigované pole. VMC200L má korigované pole menší, osová ostrost by měla být vyšší.
Spot diagramy jsem nikde nenalezl (ani na webu výrobce - pokud jsem hledal špatně, sem s nimy). Nicméně při vizuálním pozorování jsem si žádné zhoršené osové ostrosti nevšiml. Při první (a zároveň zatím i poslední) kolimaci jsem tam měl naloženo zv. asi 1000x a v okamžicích malého seeingu jsem pozoroval vcelku normální airyho disk, obklopený přelévajícím se difrakčním kroužkem. Otázkou je, co to vyvede při silné přeexpozici. To závisí na distribuci světla ve spotu a v difrakčním obrazci.
Jednou jsem kolimoval i VMC 200L u Luboše Bráta na Altan observatory, a obraz na ose vypadal prakticky identicky, co se pamatuji.
Netvrdím, že tam není rozdíl (teoreticky, za ideálních podmínek) nicméně za nadprůměrných reálných podmínek u nás jsem osobně rozdíl nepoznal.
V tomhle případě, pokud je do budoucna uvažováno i o astrofotografgii, bych volil klidně znovu VC200L, jak jsem učinil.
Zde je snímek měsíce - mozaika, kamerou s pixely 4.4um.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Hi_res ... 4_2009.jpg
Nicméně ten ještě stejně asi nedosahuje maximálního teoretického rozlišení té soustavy. Planetu zatím žádnou publikovatelnou nemám, stylem pokusné vynesení jednou za čas z paneláku, a konstatováním, že seeing je nahouby se mi to zatím nedaří.
Mimochodem, nevíte přeci jen někdo o spot diagramech VC200L, případně i VMC200L ?
Spot diagramy jsem nikde nenalezl (ani na webu výrobce - pokud jsem hledal špatně, sem s nimy). Nicméně při vizuálním pozorování jsem si žádné zhoršené osové ostrosti nevšiml. Při první (a zároveň zatím i poslední) kolimaci jsem tam měl naloženo zv. asi 1000x a v okamžicích malého seeingu jsem pozoroval vcelku normální airyho disk, obklopený přelévajícím se difrakčním kroužkem. Otázkou je, co to vyvede při silné přeexpozici. To závisí na distribuci světla ve spotu a v difrakčním obrazci.
Jednou jsem kolimoval i VMC 200L u Luboše Bráta na Altan observatory, a obraz na ose vypadal prakticky identicky, co se pamatuji.
Netvrdím, že tam není rozdíl (teoreticky, za ideálních podmínek) nicméně za nadprůměrných reálných podmínek u nás jsem osobně rozdíl nepoznal.
V tomhle případě, pokud je do budoucna uvažováno i o astrofotografgii, bych volil klidně znovu VC200L, jak jsem učinil.
Zde je snímek měsíce - mozaika, kamerou s pixely 4.4um.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Hi_res ... 4_2009.jpg
Nicméně ten ještě stejně asi nedosahuje maximálního teoretického rozlišení té soustavy. Planetu zatím žádnou publikovatelnou nemám, stylem pokusné vynesení jednou za čas z paneláku, a konstatováním, že seeing je nahouby se mi to zatím nedaří.
Mimochodem, nevíte přeci jen někdo o spot diagramech VC200L, případně i VMC200L ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Cassegrain 203/2032 nebo Maksutov 180/2700 ?
Možnosti VC200L dokumentuje fotografie s filtrem H alfa od A. Fernandeze, viz:
http://www.astrosurf.com/afernandez/gal ... cf6_40.htm
http://www.astrosurf.com/afernandez/gal ... cf6_40.htm
- MMys
- Příspěvky: 18574
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
Cassegrain 203/2032 nebo Maksutov 180/2700 ?
Ano, tohle znám, i spoustu jiných snímků. Ale mne by zajímaly ty spotdiagramy. A nikde u Vixenu nejsou. Zkusím jim napsat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Cassegrain 203/2032 nebo Maksutov 180/2700 ?
Tohle je asi to správné vlákno, prosím o radu. Váhám mezi VC200L a SW Mak 180. Cenový rozdíl je takřka dvojnásobný. Poradíte mi prosím, v čem je tak zásadní rozdíl?
Dále moc prosím o radu s montáží. Mým cílem je astrofotografie, ale vzhledem k znečištění v místě bydliště budu muset cestovat, proto se trochu bojím mobility EQ-6.
Bude mi stačit EQ-5 v konfiguraci jeden z výše uvedených tubusů, pointační SW Equinox 80, tělo zrcadlovky a nějaký autoguide ccd ?
Co se týče CCD, existuje i varianta CCD chipů, které by měly vysoké rozlišení, filtr na H-alfa a nahradili by mi zrcadlovku?
Předem díky všem zkušenějším za komentář!
Dále moc prosím o radu s montáží. Mým cílem je astrofotografie, ale vzhledem k znečištění v místě bydliště budu muset cestovat, proto se trochu bojím mobility EQ-6.
Bude mi stačit EQ-5 v konfiguraci jeden z výše uvedených tubusů, pointační SW Equinox 80, tělo zrcadlovky a nějaký autoguide ccd ?
Co se týče CCD, existuje i varianta CCD chipů, které by měly vysoké rozlišení, filtr na H-alfa a nahradili by mi zrcadlovku?
Předem díky všem zkušenějším za komentář!
- Cztwerec
- Příspěvky: 8491
- Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
- Bydliště: Břežany II.
- Kontaktovat uživatele:
Cassegrain 203/2032 nebo Maksutov 180/2700 ?
Nejsem fotograf, ale mohu ti říct jediné - na foto s EQ 5 a tím ohniskem jak u jednoho, tak u druhého přístroje nebude stačit (pokud budeš chtít delší expozice), na planety a Měsíc to je pohoda, viz. moje sestava
. Takže stoprocentně na montáži neušetříš a minimum eq 6 a i tam to bude dost o tom to ukočírovat. Chce to zkušenosti...
To tedy jestli chceš to co chceš. Ať se radši ještě vyjádří MMys, ten ten Visac (?) teda ten doufám chceš má a řekne ti mnohem více.
To tedy jestli chceš to co chceš. Ať se radši ještě vyjádří MMys, ten ten Visac (?) teda ten doufám chceš má a řekne ti mnohem více.
Lectorem iustus...
- MMys
- Příspěvky: 18574
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
Cassegrain 203/2032 nebo Maksutov 180/2700 ?
Ani jeden z těch dalekohledů není použitelný na EQ5 na astrofoto toho typu, co píšeš. Maka z toho vylučuje dlouhé ohnisko a nízká světelnost.
VC200L by byl použitelný spíše s CCD kamerou, ale nějakou s velkými pixely. A ta bude velmi, velmi drahá. Sám mám tento přístroj spíš jako doplněk, na drobné objekty, když je vyjímečně dobrý seeing. EQ6 je pro precizní fotky s ním tak na hraně, nesmí moc foukat.
EQ5-ka by pro něj + pointér vyhověla tak tak leda v proti větru chráněné kopuli. A i tam si myslím, že by to bylo úplně na hraně.
Dotaz na CCD kameru nějak nechápu. Kamer jsou spousty, s rozlišením vyšším i nižším než má DSLR, s různou velikostí pixelů.
Filtry nejsou otázka CCD kamer, kamera je buď bez filtrů, a přidělává se k ní filtrové kolo, nebo existují přímo kamery s integrovaným filtrovým kolem, a filtry si tam dáš dle své potřeby. Včetně zmiňovaného filtru H-alfa.
VC200L by byl použitelný spíše s CCD kamerou, ale nějakou s velkými pixely. A ta bude velmi, velmi drahá. Sám mám tento přístroj spíš jako doplněk, na drobné objekty, když je vyjímečně dobrý seeing. EQ6 je pro precizní fotky s ním tak na hraně, nesmí moc foukat.
EQ5-ka by pro něj + pointér vyhověla tak tak leda v proti větru chráněné kopuli. A i tam si myslím, že by to bylo úplně na hraně.
Dotaz na CCD kameru nějak nechápu. Kamer jsou spousty, s rozlišením vyšším i nižším než má DSLR, s různou velikostí pixelů.
Filtry nejsou otázka CCD kamer, kamera je buď bez filtrů, a přidělává se k ní filtrové kolo, nebo existují přímo kamery s integrovaným filtrovým kolem, a filtry si tam dáš dle své potřeby. Včetně zmiňovaného filtru H-alfa.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Cassegrain 203/2032 nebo Maksutov 180/2700 ?
rudi22: jestli chces zacit s astrofotografii, neni nic jednodussiho nez pouzit zrcadlovku (pokud ji jiz mas) a nejaky tele (ci netele) objektiv posazeny na paralakticke montazi. Je treba ziskavat zkusenosti a lepe poznat sve potreby a touhy 
----------
edit: abych nebyl uplne OT, tak zminovane dlouhoohniskove dalekohledy se opravdu hodi na Mesic ci planety + kamerku s malym citlivym CCD cipem
----------
edit: abych nebyl uplne OT, tak zminovane dlouhoohniskove dalekohledy se opravdu hodi na Mesic ci planety + kamerku s malym citlivym CCD cipem
Cassegrain 203/2032 nebo Maksutov 180/2700 ?
Děkuji Vám za názory.
Takže pokud to správně chápu, EQ-6 je nutnost? A jak je to mobilní? Dá se s tím v jednom člověku přemisťovat?
Já myslel tu EQ-5 velký tubus na jednu stranu a ten pointační na druhou, jako proti závaží, stativ pak ještě nějak zatížit. To by nefungovalo?
Chci se dívat, ale v budoucnu i fotit, takže si chci rovnou koupit vybavení v konfiguraci, která mi bude vyhovovat do budoucna. Samozřejmě bych fotil i refraktorem a reflektor měl jako pointační. Zrcadlovku mám, tak ta by mi zatím stačila, ale autoguide budu potřebovat stejně.
V těch CCD se vůbec nevyznám, proto byl můj dotaz asi nesrozumitelný. Líbilo by se mi, kdybych mohl oblohu sledovat i přes PC, možná někdy sledovat posun spektra proměnných hvězd, ale hlavně fotit. Chtěl bych dosahovat kvalitních fotek, proto bych chtěl svoji stávající zrcadlovku modifikovat a koupit si novou pro běžné použití. Tak mě napadlo, jestli by nebylo lepší koupit rovnou speciální CCD a ten používat místo DSLR. Pokud je ale jeho cena tak vysoká...
Co ten QHY8 ?
Takže pokud to správně chápu, EQ-6 je nutnost? A jak je to mobilní? Dá se s tím v jednom člověku přemisťovat?
Já myslel tu EQ-5 velký tubus na jednu stranu a ten pointační na druhou, jako proti závaží, stativ pak ještě nějak zatížit. To by nefungovalo?
Chci se dívat, ale v budoucnu i fotit, takže si chci rovnou koupit vybavení v konfiguraci, která mi bude vyhovovat do budoucna. Samozřejmě bych fotil i refraktorem a reflektor měl jako pointační. Zrcadlovku mám, tak ta by mi zatím stačila, ale autoguide budu potřebovat stejně.
V těch CCD se vůbec nevyznám, proto byl můj dotaz asi nesrozumitelný. Líbilo by se mi, kdybych mohl oblohu sledovat i přes PC, možná někdy sledovat posun spektra proměnných hvězd, ale hlavně fotit. Chtěl bych dosahovat kvalitních fotek, proto bych chtěl svoji stávající zrcadlovku modifikovat a koupit si novou pro běžné použití. Tak mě napadlo, jestli by nebylo lepší koupit rovnou speciální CCD a ten používat místo DSLR. Pokud je ale jeho cena tak vysoká...
Co ten QHY8 ?
Cassegrain 203/2032 nebo Maksutov 180/2700 ?
ta QHY8 je moc fajn, na hezke, barevne astro obrazky. Jen to "zere" az 5 Ah "elektřtiny", coz neni uplne malo. Takze s sebou musis vlacet poradnou zasobarnu (takova autobaterie je dalsich treba 23kg). Nehledne na foceni refraktorem, kde je vhodne mit s sebou i vyhrivani objektivu proste je toho tuna, co potrebujes.
Proto si myslim, ze staci zacit zrcadlovkou co mas + nejaky i kratkoohniskovy objektiv. Tam pointaci nepotrebujes. Takze staci to dat na montaz Vzhledem k pocasi je ted tezke ziskavat praxi a ucit se v terenu, ale ver tomu, ze po kazdem foceni venku zjistis mnoho veci a skutecnosti, ktere tu teoreticky proste nikde neziskas. Praxe je nutnost. Projdi si web stranky astrofotografu, ktere najdes napr. zde: http://astrofotky.cz/index_links.php
Proto si myslim, ze staci zacit zrcadlovkou co mas + nejaky i kratkoohniskovy objektiv. Tam pointaci nepotrebujes. Takze staci to dat na montaz Vzhledem k pocasi je ted tezke ziskavat praxi a ucit se v terenu, ale ver tomu, ze po kazdem foceni venku zjistis mnoho veci a skutecnosti, ktere tu teoreticky proste nikde neziskas. Praxe je nutnost. Projdi si web stranky astrofotografu, ktere najdes napr. zde: http://astrofotky.cz/index_links.php
- MMys
- Příspěvky: 18574
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
Cassegrain 203/2032 nebo Maksutov 180/2700 ?
CCD kamera je TA, ne TEN 
EQ6 není nutnost, ale pro menší dalekohled. Pro to co jsi uvažoval (VC200L) ano. Minimálně. Takovýmto ohniskem doporučuji rozhodně nezačínat. Drž se do metru, spíš o dost méně.
Umístění pointéru na druhou stranu DE osy nedoporučuji.
1) U některých montáží se na druhé straně neotáčí
2) V naprosté většině případů je tuhost spojení nedostatečná. Tam se dá uchytit akorát tak foťák s širším objektivem.
QHY8 má spotřebu kolem 3.5A, navíc na zdroji lze nastavit napětí pro chlazení, není třeba to hnát naplno. K tomu ale tak 2A odběr montáže EQ6, a nějaký ten 1A na vyhřívání, pokud je rosa.
Dá se to zvládnout z autoakumulátoru, ale chce to čas od času nastartovat. Druhý akumulátor s možností dobíjení při nastartování je lepší řešení. Někdy je při startování pokles napětí takový, že to montáž a kamera "nepřežijí" zresetují se a vše nastavuješ znova.
"Dívat" se dá jakoukoli CCD kamerou. Stejně k ní potřebuješ notebook. Na režim "dívání" se stačí nastavit krátké expozice a hodně vytáhnout zisk nebo stretchnout histogram.
Montáž s CCD kamerou a CCD autoguiderm + notebookem vypadá jako elektrárna Všude samé kabely, krabičky... Chce to mít zmáknuté, zpočátku to byl permanentní boj s technikou a to jsem měl předtím zkušenost s DSLR. Nejlepší je začít první pokusy na zahradě/balkoně, i když je obloha mizerná, a terve se zmáknutou sestavou vyrazit do terénu. Jinak to taky může dopadnout na několikahodinový či celonoční výlet, ze kterého nepřivezeš nic. I to jsem zažil.
Je to na tobě, QHY8 je celkem šikovná kamera. Nic většího než 150mm nebo krátký (f/4) 200mm newton na EQ6 bych pro začátek nepořizoval. Naopak, nějaký menší 80-100mm refraktor s korektorem bude jenom plus.
EQ6 není nutnost, ale pro menší dalekohled. Pro to co jsi uvažoval (VC200L) ano. Minimálně. Takovýmto ohniskem doporučuji rozhodně nezačínat. Drž se do metru, spíš o dost méně.
Umístění pointéru na druhou stranu DE osy nedoporučuji.
1) U některých montáží se na druhé straně neotáčí
2) V naprosté většině případů je tuhost spojení nedostatečná. Tam se dá uchytit akorát tak foťák s širším objektivem.
QHY8 má spotřebu kolem 3.5A, navíc na zdroji lze nastavit napětí pro chlazení, není třeba to hnát naplno. K tomu ale tak 2A odběr montáže EQ6, a nějaký ten 1A na vyhřívání, pokud je rosa.
Dá se to zvládnout z autoakumulátoru, ale chce to čas od času nastartovat. Druhý akumulátor s možností dobíjení při nastartování je lepší řešení. Někdy je při startování pokles napětí takový, že to montáž a kamera "nepřežijí" zresetují se a vše nastavuješ znova.
"Dívat" se dá jakoukoli CCD kamerou. Stejně k ní potřebuješ notebook. Na režim "dívání" se stačí nastavit krátké expozice a hodně vytáhnout zisk nebo stretchnout histogram.
Montáž s CCD kamerou a CCD autoguiderm + notebookem vypadá jako elektrárna Všude samé kabely, krabičky... Chce to mít zmáknuté, zpočátku to byl permanentní boj s technikou a to jsem měl předtím zkušenost s DSLR. Nejlepší je začít první pokusy na zahradě/balkoně, i když je obloha mizerná, a terve se zmáknutou sestavou vyrazit do terénu. Jinak to taky může dopadnout na několikahodinový či celonoční výlet, ze kterého nepřivezeš nic. I to jsem zažil.
Je to na tobě, QHY8 je celkem šikovná kamera. Nic většího než 150mm nebo krátký (f/4) 200mm newton na EQ6 bych pro začátek nepořizoval. Naopak, nějaký menší 80-100mm refraktor s korektorem bude jenom plus.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Cassegrain 203/2032 nebo Maksutov 180/2700 ?
Jak to tak čtu, od doby, kdy jsme fotili na kinofilm a točili ručně jednou za sekundu kličkou na šneku se toho hodně změnilo
. Žádné káble, zrcadlovka našroubovaná přes závit na výtah a šlo to taky... Ale ještě by mě zajímalo, jestli polovidlicová montáž stačí na focení planet. Stejně se asi na nějaké DSO se světelností 1:10 moc nechytám.
Lepší koukat do okuláru, než na TV, SCT 8"
- MMys
- Příspěvky: 18574
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
Cassegrain 203/2032 nebo Maksutov 180/2700 ?
Taky jsem fotil na film a pointoval ručně. Jenom šnekem točil motorek a dráty tam skoro nebyly... Holt, doba se mění.
Jinak ta polovidlice na planety určitě stačit bude.
Jinak ta polovidlice na planety určitě stačit bude.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Cassegrain 203/2032 nebo Maksutov 180/2700 ?
Díky za tipy, s CCD chipem asi opravdu počkám a budu zatím řádit se svou nemodifikovanou S2 Pro.
No ale co ten dalekohled? Já se samozřejmě chci i dívat, a určitě nechci kupovat něco, co mě za půl roku omrzí a budu si kupovat něco lepšího.
Rád bych zvolil osvědčenou konfiguraci, se kterou budu mít super zážitek z pozorování a zároveň to bude konfigurace vhodná pro astrofotoografii, až si dokoupím všechny potřebné serepetičky.
Takže bych se zeptal jinak, co byste mi prosím doporučili do ceny 100tis? Montáž / tubus?
Opět předem děkuji za odezvu, je to pro mě k nezaplacení.
No ale co ten dalekohled? Já se samozřejmě chci i dívat, a určitě nechci kupovat něco, co mě za půl roku omrzí a budu si kupovat něco lepšího.
Rád bych zvolil osvědčenou konfiguraci, se kterou budu mít super zážitek z pozorování a zároveň to bude konfigurace vhodná pro astrofotoografii, až si dokoupím všechny potřebné serepetičky.
Takže bych se zeptal jinak, co byste mi prosím doporučili do ceny 100tis? Montáž / tubus?
Opět předem děkuji za odezvu, je to pro mě k nezaplacení.