Fotky DSO za svitu měsíce

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11754
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Fotky DSO za svitu měsíce

#31

Příspěvek od Psion »

Psion napsal: Zajímalo mě, jak dalece se dá fotit DSO za svitu měsíce a navíc jsem se těšil jak vyzkouším novou montáž CG5 Advance GT. Na montáž jsem umístil dalekohled Newton 203/1200 z dobsonu a přesvědčen, že snímky budou nepoužitelné s takto dlouhým ohniskem, bez pointace a za svitu Měsíce. Postupně jsem udělal foto M82, M13 a M57 (dělal jsem i M3,M5,M10,M66,M51) a byl jsem mile překvapen. Takto kombinace montáže a dalekohledu si s DSO poradila v daných podmínkách (seeing nic moc nebyl) pro mě překvapivě dobře. Berte snímky s rezervou, protože byly foceny rovnou do JPEG malé kvality (stupeň Small) EOSem 300D - nečekal jsem, že z toho něco bude :-)

Snímek M57, ISO 800, čas 26 sekund, jediný snímek :




Protože se zatahuje, tak mi nedalo mezi přecházejícími mraky vyfotit M57 a porovnat citlivost upraveného EOSe. Přece jenom je znát, že přístroj je na červenou citlivější.

Newton 203/1200, EOS 300D, nepointováno, ISO 800, 6x46s, Registar




Pro porovnání ta samá sekvence fotek upravená v programu IRIS, s pomocí binning 2x2 je dosaženo vyšší citlivosti a snížení šumu. Zde se projeví markatně naprosto odlišná barevnost snímku.




Detail M57


Odpovědět