Stránka 11 z 11
Binar ze dvou newtonu sw 254/1200
Napsal: 12. 04. 2016, 00:34
od Psion
Já viděl přes něj i fotky a fakt dobrý, nedá se to srovnat s běžnou produkcí standardních dubletů.
Binar ze dvou newtonu sw 254/1200
Napsal: 12. 04. 2016, 00:45
od Kyblik
tady najdete par snimku v plnem rozliseni bez uprav, tri jsou jednotlive shoty a M42 je slozenka
https://www.dropbox.com/sh/aem0gfva9jqf ... oIBva?dl=0
visualne je to o rad lepsi!
pro Siriuse, lehatko not potreba, naopak zidlicka pod nohy a nizkou deklinaci, pilir s AZ montazi ma cca 2m vysoko, to bude tak akuratni na posez v azimutu a procviceni patere niz k obzoru

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200
Napsal: 13. 04. 2016, 23:51
od Psion
Pěkný, tohle není bežný achromát a už vůbec ne F5.
Re: Binar ze dvou newtonu sw 254/1200
Napsal: 24. 04. 2017, 19:00
od Honza OV
Nějaký Polák prodává bino ze dvou newtonů.Velmi zajímavý
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=44642
Re: Binar ze dvou newtonu sw 254/1200
Napsal: 24. 04. 2017, 19:48
od TH
No, vypadá pěkně, ale na první pohled mě napadlo, jak velký vliv na kvalitu obrazu bude asi mít ten podivně lesklý vnitřek tubusů? A jak se při pozorování projeví teplo stoupající z osoby pozorovatele, který musí stát pod vstupními otvory tubusů?
Re: Binar ze dvou newtonu sw 254/1200
Napsal: 24. 04. 2017, 20:08
od SIRIUS_758
Těch cca 100W vyzářených pozorovatelem se určitě a hodně projeví... Prostě to není planetární speciál, ale na přehledná pozorování. Pomoci mohou dlouhé rosnice, mezi kterýma bude pak pozorovatel nasoukanej..

Re: Binar ze dvou newtonu sw 254/1200
Napsal: 24. 04. 2017, 20:28
od Howking
Já pořád nechápu motivaci stavět bino na astropozorování obecně. Prostorově s tím stejně nikdo neuvidí, protože objekty jsou příliš daleko. Kolimace a zesouosení bude problematické, stejně tak různá kvalita každého objektivu. Proč není lepší cestou zdvojnásobit plochu jednoho objektivu a použít binohlavu? Obraz tak bude stejně jasný. Binar (somet) je přeci jen k terestrickému pozorování, jen ho astronomové "zneužili", ale proč stavět taková monstra? Kdysi v době focení s ruční pointací asi mělo smysl mít dva stejné dalekohledy souose, ale pro koukání na objekty v nekonečnu mi prostě smysl uniká.
Re: Binar ze dvou newtonu sw 254/1200
Napsal: 25. 04. 2017, 14:00
od Rekmarik
Howking píše:Já pořád nechápu motivaci stavět bino na astropozorování obecně.
Možná ti pomůže
tento článek (
http://arieotte-binoscopes.nl), poslední kapitolka Binoscopes versus binoviewers - myslím že hlavní důvody (pro a proti) tam jsou jasně napsány.