Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#76

Příspěvek od SKYMASTER »

Jen pro informaci: Skymaster vice mene pres zimu take nefunguje. Mozna pristi rok bude, protoze se vedle stavi dokonale zimoviste, takze ja osobne chapu, ze nektere hvezdarny proste vzhledem treba jen k cene topeni, ktere muze vylezt na tisice korun mesicne, proste zavrou a je to. Ja osobne bych Skymaster nechtel taky vytapet vzdycky jen kvuli pozorovani. ;)
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#77

Příspěvek od VK »

Já se nechci vůbec hádat, ale cíle té hvězdárny jsou, myslím, jasné - z internetové stránky. Popularizace astronomie.

Tu hvězdárnu jsem poprvé navštívil v pátek 1. 12. 1995. Letos by něco podobného už nešlo. Navíc tehdy tam fungoval astronomický kroužek. A dnes?

Tu hvězdárnu sice provozuje jakési občanské sdružení, ale to podstatné - totiž kdo ji postavil - tak to byli učitelé místní obecné školy Josef Sienel a Jaroslav Dohnal v letech 1955-57. A ti jistě chtěli, aby byla v provozu. Tenkrát se hvězdárny budovaly zpravidla za 3 účely: popularisace astronomie, výchova astronomického dorostu, astronomická pozorování.

Samozřejmě že se Skymasterem se to nedá srovnávat. Já ani o žádné takové srovnání nesnažím.

Máš pravdu, nejsem sponzor, a tak jim nic nezarazím. Ale když na to nebudu upozorňovat já, nebude na to upozorňovat nikdo. A když na to nebude upozorňovat nikdo, začnou si tam dělat už úplně, co se jim zamane. Ta hvězdárna ale odvozuje svoji existenci od služby pro veřejnost. Do r. 1996 navíc fungovala nějakým způsobem i ta výchova mladé generace.

Čili mně jde spíš o princip.

V. K.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#78

Příspěvek od Duk »

To VK:
Myslím, že na toto téma tu už bylo dost informací, to že se snažíš aktivně kritizovat program jiných organizací je v pořádku.
Ale prováděj tak přímo ke zdroji!
Děkuji za pochopení!
Zdraví D.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#79

Příspěvek od Habl »

VK napsal: Já se nechci vůbec hádat, ale cíle té hvězdárny jsou, myslím, jasné - z internetové stránky. Popularizace astronomie.

Tu hvězdárnu jsem poprvé navštívil v pátek 1. 12. 1995. Letos by něco podobného už nešlo. Navíc tehdy tam fungoval astronomický kroužek. A dnes?

Tu hvězdárnu sice provozuje jakési občanské sdružení, ale to podstatné - totiž kdo ji postavil - tak to byli učitelé místní obecné školy Josef Sienel a Jaroslav Dohnal v letech 1955-57. A ti jistě chtěli, aby byla v provozu. Tenkrát se hvězdárny budovaly zpravidla za 3 účely: popularisace astronomie, výchova astronomického dorostu, astronomická pozorování.

Samozřejmě že se Skymasterem se to nedá srovnávat. Já ani o žádné takové srovnání nesnažím.

Máš pravdu, nejsem sponzor, a tak jim nic nezarazím. Ale když na to nebudu upozorňovat já, nebude na to upozorňovat nikdo. A když na to nebude upozorňovat nikdo, začnou si tam dělat už úplně, co se jim zamane. Ta hvězdárna ale odvozuje svoji existenci od služby pro veřejnost. Do r. 1996 navíc fungovala nějakým způsobem i ta výchova mladé generace.

Čili mně jde spíš o princip.

V. K.
Vláďo, měl by jsi se zamyslet nad účinností a účelností
tvých prohlášení v tomto tématu. Historie vzniku kopule na památníku v Hořicích je realitou, ale statut hvězdárny pozorovatelna v Hořicích nikdy neměla.
Občanské sdružení je nezisková organizace a silně pochybuji, že v památníku mohou býti po velkém časovém odstupu od realizace pozorovatelny provedeny takové stavební rekonstrukce, aby objekt splňoval podmínky pro vznik hvězdárny.
O této pozorovatelně vím dost o samotném vzniku a činnosti z minulých let.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#80

Příspěvek od VK »

Habl napsal:
Vláďo, měl by jsi se zamyslet nad účinností a účelností
tvých prohlášení v tomto tématu. Historie vzniku kopule na památníku v Hořicích je realitou, ale statut hvězdárny pozorovatelna v Hořicích nikdy neměla.
Občanské sdružení je nezisková organizace a silně pochybuji, že v památníku mohou býti po velkém časovém odstupu od realizace pozorovatelny provedeny takové stavební rekonstrukce, aby objekt splňoval podmínky pro vznik hvězdárny.
O této pozorovatelně vím dost o samotném vzniku a činnosti z minulých let.

Habl  

Tento můj příspěvek se týkal hvězdárny v Lošově, nikoli hvězdárny v Hořicích. Nenapadlo mě, že by si ho někdo mohl s Hořicemi spojit, ale když se na něj teď dívám, tak v něm vlastně opravdu ani jednou nefiguruje název té hvězdárny, takže pokud ten příspěvek někdo četl bez kontextu, (bez čtení několika předcházejících příspěvků) mohl si ho spojit s jinou hvězdárnou.

V. K.
Uživatelský avatar
Dratek
Příspěvky: 20
Registrován: 27. 11. 2004, 20:03

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#81

Příspěvek od Dratek »

K tomu uzavření.
Sponzora žádného nemáme, to zaprvé. Za druhé. Na hvězdárnu se jde 400m po polní cestě která je dosti nerovná a navíc do kopce a nikdo ji v zimně nechce prohrnout. Těchto 400 m jít po kolena v mokrém sněhu není nic příjemného pro nás kteří jsme na to připraveni, natož pro náhodné návštěvníky kteří přijedou v teniskách a podobně (známe z praxe). Na hvězdárně se není kde osušit (málo prostoru, vlhkost) Kolem hvězdárny se tvoří závěje že se chodí vrchem přes plot. Finanční stránka je taky důležitá i když ne v první řadě. Ale vytopit v -15 na příjemnou teplotu je v mezích rozumných výdajů téměř nemožné. A navíc návštěvnost v zimě je mizivá. A čekat jestli náhodou nepřijde jeden zbloudilý návštěvník je zbytečné mrhání času. Jako náhrada se plánuje občasné pozorování Celestronem někde na okraji města na místě, které je více dostupné. A v pátek bude pravděpodobně na stránky doplněno, že pro skupinky návštěvníků není problém po dohodě otevřít tak jako pokaždé, když zavolají nějací skauti a podobně.

Jinak stále čekám kdy mě jako veřejnost pane V.K. pozvete v otvíraci dobu na nějakou hvezdárnu, kde se pravidelně věnujete návštěvníkům. Rád bych porovnal co děláte pro veřejnost vy a my a třeba se i poučil.

Dratek
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#82

Příspěvek od VK »

Pane Drátku, popisujete zřejmě situaci z nejhorší fáze zimy 2005-2006, která byla mimořádně tuhá. V jiných zimách to nebylo tak kritické. To vím, protože také něco pamatuji. Vaše skupina zřejmě předpokládá, že taková zima, jako byla 2005-2006, bude i tato. Po cestě, kterou popisujete, jsem mockrát chodil. Je do kopce, jestli je dlouhá 400 m, to nevím, ale dejme tomu (já bych řekl 300 m, ale nechci se hádat) - ta cesta ovšem není nerovná.

Píšete, že "stále čekáte, až Vás pozvu na nějakou hvězdárnu", nicméně teprve nyní to takto explicitně, jasně a srozumitelně píšete.

Pokusím se jinými slovy vysvětlit ještě jednou, co mám na mysli: každý majetek, který vybudoval někdo jiný než ten, kdo ho uživá/provozuje, je účelově vázán.

Kdybych si například vypůjčil od SPPH ČAS dalekohled Vixen a CCD-kameru ST-7 na jeden rok, a ten jeden rok mi to leželo doma ve skříni, tak to by se teda děly věci! Jednak by mi to už víckrát nepůjčili, jednak by o mně napsali v časopise Perseus, že jsem blbec. A já k tomu dodávám, že právem. Protože zapůjčení dalekohledu je vázáno na to, že se s ním bude dělat fotometrie proměnných hvězd programu SPPH ČAS.

Jiný, ale typově obdobný příklad je Hvězdárna Lošov. Hvězdárnu postavili učitelé místní obecné školy (dnes zrušené) Josef Sienel a Jaroslav Dohnal spolu s řadou dobrovolníků v letech 1955-1957. Vyšel o tom článek v Říši hvězd 1957 (dr. Jan Luner). Účelem hvězdárny byla: popularisace astronomie, výchova mladé generace a astronomická pozorování. Od té doby hězdárna několikrát změnila majitele a do jisté míry i priority činnosti. Vy - obč. sdr. Hvězdárna Olomouc - jste program hvězdárny prakticky zredukovali na tu popularisaci (opravte mě, jestli je to jinak). Chodí Vám tam ročně řekněme 1500 lidí. Jste rádi. A byli byste ještě raději, kdyby jich chodilo třeba 2000. Ale místo toho, abyste udělali něco proto, aby jich tam chodilo 2000, uzavřeli jste hvězdárnu na 1/3 roku. A to už není čistě vaše soukromá věc. Je to také soukromá věc těch 500 lidí, kteří by třeba přišli, ale nepřijdou.

Chápu, že máte problémy. Kdo je nemá? Ale když už tohle napíšete na internetovou stránku, měli byste také hned uvést, co uděláte místo toho. Tj. například, že místo toho zřídíte pozorování dalekohledem vašeho sdružení (na který vám město dalo 120 000 Kč) na jiném místě. Když to tam nenapíšete, jak má návštěvník vaší stránky poznat, že tato pozorování děláte? Myslíte, že to bude někde hledat? Nebude. Přečte si, co tam píšete, a řekne si: "to se ta hvězdárna brzo asi úplně zruší".

Mimochodem, tvrzení o dobrých pozorovacích podmínkách v prvním kvartálu roku, to uznal i Bohdan Špirit, dnešní hospodář sdružení, který je kromě jiného meteorolog - přinejmenším amatérský.

Když už jsme u toho omezování otevíracích hodin: o prázdninách (červenec, srpen) jsou krátké noci, lidé jezdí na dovolené, vy si tam chcete jet také, teoreticky i v těchto měsících byste mohli otevírací hodiny zrušit. A co by potom z otevíracích hodin zbylo? Vy jste toto sice neudělali, ale důvod by se jistě našel, kdyby vznikla potřeba.

Pane Drátku, kdo se vám stará o internetové stránky? Když jsem se na to ptal posledně, odpověděl jste mi, co prý je mi do toho. Stránky vás reprezentují a já chci věřit tomu, že vás reprezentují hůř, než jaká je skutečnost.

V. K.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#83

Příspěvek od Homer »

Kolegové, dnes večer jsem věnoval dost času pročtení tohoto tématu a protože mohu přičinit několik poznámek, dovolte, abych tak učinil.....
Sám za sebe 17 let po "velvet revolution" nezkoumám terminologii lidových či jiných hvězdáren. Za povšimnití stojí spíš vztah úředníků tam, kde je zřizovatelem KÚ, město, nějaká nezisková organizace zřízená městem apod. Mám zato, že obvykle jsou podobná zařízení trpěna,trpěna podobně jako jsou trpěny muzea, galerie apod. Tomu odpovídají vkládané prostředky . daleko zajímavější je přece přidělovat peníze taqm, kde to volič znatelněji ocení ( sport, komunikace atd...) Kolik takových vygeneruje jedna hvězdárna?
Kdo učil ve škole ( nebo máznámého učitele ) ví,že dnešní děti majínaprosto jiné zájmy,než ve významějším počtu navštěvovat astr. kroužek. Sám jsem jej vedl asi dva roky, než děti postupně jednoza druhým odpadly.
Teď Hořice - jako V.K. i já jsem s tamní situací trochu obeznámen a prosím ty,kteří o tom nic nevědí,aby neztráceli čas psaním. Tamní památník, započatý před válkou, jehož zákl. kámen položil Masaryk, byl pro KSČ nestravitelným soustem a tak jej nedostavěný ukončilo. Jeden tehdejší starosta jej v osvícení ukončil kopulí. Nicméně poté byl odstraněn a kopule čekala do osmdesátých let na partu nadšenců. Z původní party zbylo záhy několik zoufalců, kteřá postavili masivní vidlicovou montáž osazenou dvěma refraktory 80/1200 a 140/1500 (VOD Turnov ). Optika na Cass. 300 ( VOD Turnov )s korektorem komy je řadu let v bedně,neboť co vím, město ukončilo před 6-8 lety jakoukoli finanční podporu. A to je pravděpodobný konec další - lhostejno zda hvězdárny nebo pozorovatelny. Homer P.S. Přesto tam byla řada návštěvníků a uskutečnila se i seriozní pozorování.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#84

Příspěvek od VK »

Uvedu jiný příklad hvězárny, než jsou hořice v Podkrkonoší.

Ve Slaném, což je také menší město, je lidová hvězdárna, http://www.volny.cz/hvezdarna . Tato hvězdárna funguje, je pravidelně otevřená pro veřejnost, funguje při ní astronomický kroužek (ano, i v dnešní době). Provádějí se tam i astronomická pozorování. Město se o hvězdárnu stará, investuje do ní - souvisí to mimo jiné i s tím, že velká část radních jsou bývalí členové bývalých astronomických kroužků při této hvězdárně.

Hlavním přístrojem je 50-cm zrcadlový dalekohled, jeden z nějvětších dalekohledů přístupných veřejnosti. Takový mají už jen v Uherském Brodě, Jičíně a v Českém Těšíně (ovšem v Jičíně a Čes. Těšíně s tím prý mají problémy - podrobnosti přesně nevím).

Takže v některých městech to nejde a v některých jde. Není to tedy "dobou", ale v lidech a v jejich přístupu.

V. K.
Uživatelský avatar
Dratek
Příspěvky: 20
Registrován: 27. 11. 2004, 20:03

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#85

Příspěvek od Dratek »

Není to jen z poslední zimy. Nepíšu na nějakou hvězdárnu, ale na hvězdárnu, kde se pravidelně vícekrát než jednou týdně věnujete veřejnosti. Bohužel vy by jste si dalekohled jenom vypůjčil a hvezdárna je ve vlastnictví našeho sdružení a řádná valná hromada tohoto sdružení rozhodla o tomto kroku.
Je vidět že nic pro veřejnost neděláte. Návštěvnost není rovnoměrně rozložena na celý rok. V zimě nás navštíví jen pár lidí. V létě otevírací hodiny určitě nezrušíme protože v létě je návštěvnost největší. Zvyšování návštěvnosti není z prostorových důvodů až tak žádoucí. Napsat měsíc dopředu pozorování dne toho a toho není možné. je třeba trošku naplánovat počasí a to tak dopředu nejde. Na tyto mimořádné akce je lepší upozornit regionálními sdělovacími prostředky až pár dní před akcí jako v minulosti.
Na stránky vám odpovím to samo co minule. Starejte se o své stránky stále ve výstavbě a ne o ty naše.
Další dotazy? Sem s nima. :)
Dratek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11417
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#86

Příspěvek od MaG »

Když se tak nad tím zamyslím, tak v Olomouci toho dělají pro astronomii docela dost. Možná ne tolik, jako ve Slaném, ale to je běžným olomouckým stejně jako slánským obyvatelům putna. Jak moc je to ekonomicky nevýhodné je také jedno, dokud se v tomto státě ztrácí miliardy na daních a jiných podvodech. Peníze se investují nevhodně, dokonce nejen do sportu, který je výsadou jen o trochu větší hrstky obyvatel, než astronomie, ale kupodivu i ve školství, které peníze jinak nemá, se ztrácí haldy peněz zbytečně..

Prostě když to tak vemu, tato žabomyší válka je vlastně celá úplně zbytečná a jako nezajímá astronomie téměř nikoho v mém okolí, pak ještě méně lidí zajímá, zda ta či ona hvězdárna utrácí smysluplně nebo nesymslně naše veřejné prostředky, protože o tom neví a netrápí je to ve srovnání s jinými problémy. Ještě že tuto naši slovní válku neznají, smáli by se našim problémům ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#87

Příspěvek od VK »

To Dratek: spíše mám oznamovací větu. Odpověď na moji otázku, kdo se vám stará o stránky, je špatná. Když už tu internetovou stránku máte, je velmi žádoucí (v konečném důsledku pro vás), aby plnila dobře svoji funkci. Špatná stránka je totiž horší, než žádná. Netvrdím, že ta stránka je úplně špatná, ale je nanejvýš důležité, aby byla přehledněji strukturována - aby se potenciální zájemce o vaše služby lépe na stránce orientoval. To je fakt.

Jestli si myslíte, že jsem nikdy na žádné hvězdárně nepracoval a že nevím, že návštěvnost není rozdělena rovnoměrně, tak mě velice podceňujete.

To MaG: nemyslím si, že vedeme žabomyší válku. Právě naopak, je dobře, že se někde mluví o tom, jak hvězdárny fungují nebo nefungují. Je dobře i to, že názory jsou protichůdné.

Problémům by se smáli lidé hloupí. Ti normální ne.

V. K.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#88

Příspěvek od Habl »

Homer napsal:

Teď Hořice - jako V.K. i já jsem s tamní situací trochu obeznámen a prosím ty,kteří o tom nic nevědí,aby neztráceli čas psaním. Tamní památník, započatý před válkou, jehož zákl. kámen položil Masaryk, byl pro KSČ nestravitelným soustem a tak jej nedostavěný ukončilo. Jeden tehdejší starosta jej v osvícení ukončil kopulí. Nicméně poté byl odstraněn a kopule čekala do osmdesátých let na partu nadšenců. Z původní party zbylo záhy několik zoufalců, kteřá postavili masivní vidlicovou montáž osazenou dvěma refraktory 80/1200 a 140/1500
I mne je známo dost o nedostavěném památníku i jeho dalších osudech, myslím ale, že zde nemůže z daného objektu vzniknout hvězdárna ze stavebního a
historického hlediska.
To, že v objektu vznikla pozorovatelna s kopulí a později zde byli umístěny nejdříve přenosný dalekohled Somet-Binar 25 x 100 a pozdějí masivní vidlicová montáž, včetně refraktorů nesla řada starousedlíků z Hořic v P. a okolí i za totality nelibě.

Habl

"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#89

Příspěvek od Homer »

To Habl :
Nevím, jak dlouhá řada starousedlíků nesla nelibě v roce 1961 fakt, že památník místo dostavby dalších 15 m do výšky byl de-facto zachráněn tím, že namísto plechu, který více než 20 let překrýval nedokončenou stavbu, byl docela nápaditě ukončen kopulí.
Slyšel jsem že ti "starousedlíci" byli povětšinou členové mocného Autocampu, v jehož areálu památník stojí a kteří vstupem astronadšenců přišli o skladiště harampádí, které v objektu měli ( jak podobné Vlašimi..... ) a posléze tam poté, co astroamatéři zrekonstruovali suterén, chtěli je vyštípat a pro účely kšeftu zřídit sklípek s barem. Každý ať porovná varianty sám pro sebe jak chce.
Moje babička říkávala, že není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem.
Proto si dovolím znova apelovat všem respondentům : když píšete, piště se znalostí věci, jinak je to velmi podobné pavlačovým diskuzím - to bez urážky prosím......Zdraví Homer
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11417
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#90

Příspěvek od MaG »

VK napsal:

To MaG: nemyslím si, že vedeme žabomyší válku. Právě naopak, je dobře, že se někde mluví o tom, jak hvězdárny fungují nebo nefungují. Je dobře i to, že názory jsou protichůdné.

Problémům by se smáli lidé hloupí. Ti normální ne.

V. K.A k čemu je tato diskuze, když se ukazuje
- že se tím nic nevyřeší?
- že je to většině lidí jedno..

Měl bys už raději ukázat svoji pozitivní tvář, zatím tu jen dost věcí kritizuješ a já nevím, zda to děláš z obavy, abys nebyl kritizován ty sám.
Někteří politici to tak dělají, že se v případě problémů ve své zemi obrací do světa a řeší tam různé problémy, místo aby řešili ty svoje. Všiml sis vůbec, že děláš vlastně totéž?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět