Pozorujete i v mrazu?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 259
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Pozorujete i v mrazu?

#61

Příspěvek od Koblizek »

Dnes jsem to zkoušel projet u nás na Zelenou Horu, vojáci to tam mívají prohrnuté. Po padesáti metrech v závějích jsem to raději nechal být. Vylezl jsem ven a kouknul alespoň triedrem na M42. Tři minuty a začaly mi omrzat tváře, rty a nos. Venku bylo -18,7°C a tak 8 m/s to fouká, sníh to žene nepřetržitě přes cestu. Když se to sečte, mohlo být přes -25°C. Ale ta obloha byla nádherná. ;)
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

Pozorujete i v mrazu?

#62

Příspěvek od Frenk »

Ted jsem se vrátil zvenku,na vysočině -21C bez větru vydržel jsem to hodinu a půl,jediná slabá stránka jsou ty boty,nusím udělat nějaké to topení 8) jinak venku krásně,vedle nás stojí roubený barák a jen to vněm lupe... ;D
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Vasek III.
Příspěvky: 47
Registrován: 20. 01. 2005, 13:10

Pozorujete i v mrazu?

#63

Příspěvek od Vasek III. »

Včera se u nás vyjasnilo až v půl deváté a to už jsem byl připravený do "hajan" Jestli bude jasno, tak to dneska zkusím. Ten vítr včera byla docela síla, tak doufám, že to dneska bude klidnější.
Uživatelský avatar
PPos
Příspěvky: 227
Registrován: 09. 01. 2006, 20:21

Pozorujete i v mrazu?

#64

Příspěvek od PPos »

Tento tyzden mozeme vsetci lamat zimne teplotne rokerdy a na zaver urobit velke vyhlasenie vytazov, kto pri akej teplote ako dlho pozoroval. ;D
Aspon ze je jasno a Mesiac ide het, a pozorovaniu nic nebrani. ;D
Uživatelský avatar
Standa
Příspěvky: 203
Registrován: 31. 08. 2004, 14:21

Pozorujete i v mrazu?

#65

Příspěvek od Standa »

Vcera vecer jsem ozkousel nove porizenou montaz - bylo asi -15oC. Vydrzel jsem asi 2h, nez mi dosel caj v termosce. Dneska rano jsem jeste vylezl na balkon vyfotit Mesic a juknout na Jupitera, bylo jeste o 3 stupne mene. Vitr byl vcera dost neprijemny, snad to dneska bude lepsi.

S.
triedr 8x30 a 8-20x50, SW 80ED, Vixen VC200L, Vixen R200SS na AZ-EQ6, Maksutov-Cassegrain 127/1500, 3D tištěný spektroheliograf a spektrograf, hvězdárna ScopeDome 3M, Dobson 355/1700
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Pozorujete i v mrazu?

#66

Příspěvek od igi »

http://www.sme.sk/c/2555414/Velka-ropna ... acalo.html
No ja som bol cez vikend vonku, a to cez den, a bol to tazky sibir, bez rukavic som mal vydrz asi 30 sekund, neviem si predstavit, ako by som daval dokopy montaz. Az prestane tak fukat a moje hrdlo prestane vydavat tie cudne chrchlave zvuky, tak to mozno skusim ;D
P.S.: Povedal som Pavukovi, ze nech zariadi jasno a bez mesiaca, a aha No je to frajer, ja mat jeho konexie ;D
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Pozorujete i v mrazu?

#67

Příspěvek od igi »

Trosku cudny odkaz, moja chyba... ???
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Pozorujete i v mrazu?

#68

Příspěvek od FunTomas »

Pavúk má konexie tam hore, to je jasné . Okrem toho, že Mesiac je teraz vo veľmi vzdialenej konjunkcii s Jupiterom, nie je na oblohe nič, čo by ma presvedčilo ťahať do tej zimy seba a techniku. ;)
Keď som ráno išiel do práce, spoza rohu budovy na mňa fúkol taký vietor, že som sa nemohol nadýchnuť, okamžite mi išli slzy do očí a kým som prešiel 200m ku vchodu, mal som slzy zamrznuté na okuliaroch a lícach. Ešteže mi nezamrzli oči. :o
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17698
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Pozorujete i v mrazu?

#69

Příspěvek od MMys »

Včera večer jsem vyrazil as asi ve 20h začal vybalovat montáž se vším všudy, všechno jsem musel dělat v rukavicích, bez nich se nadalo na nic kovového ani sáhnout, a výdrž bez nich byla tak nevýš minutu. Kolem 21 hodiny jsem měl vše postavené zaměřené a začala první polovina série expozic plánované mozaiky M42 pomocí N210/1000. I přes mráz -20st. a mírný vítr (byl jsem trochu krytý lesem na severu) vše šlapalo perfektně. Chvíli jsem si krátil střídavým pozorováním oblohy a odpočinkem v autě. Kolem 22 hodiny jsem absolvoval posunutí montáže, nové nalezení pointační hvězdy a nastavení autoguideru, pár zkušebních expozic, no, opět skoro půlhodinka pryč. Pak další hodina expozic, a na závěr do třetice přeřízení všeho, a sekvence kratších expozic na vykreslení středu mlhoviny.

Foťák (EOS300D) při tomto mrazu prakticky nešuměl. LCD monitorek TVGuideru po čtvrthodinovém vypnutí zmrzl tak, že nefungoval, dokud jsem ho nenahřál v autě. Pak jsem ho raději nechával stále zapnutý, a bylo to bez problémů. 45Ah olověný aku bez problémů táhl sestavu 3.5 hodiny (odběr asi 3A)

Já jsem měl problém hlavně s nohami (to vyhřívání do bot si asi postavím) a s prsty, když jsem musel občas přeci jen sundat rukavice.

Domů jsem přijel o půlnoci, a výsledek je tady:

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Hi_res/M42_5.jpg

něco víc ke snímku dám na svůj WEB a případně do sekce snímky.

Dneska vyrážím znovu ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
vah

Pozorujete i v mrazu?

#70

Příspěvek od vah »

MMys napsal: Domů jsem přijel o půlnoci, a výsledek je tady:

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Hi_res/M42_5.jpg

něco víc ke snímku dám na svůj WEB a případně do sekce snímky.

Dneska vyrážím znovu  ;)
Krásná fotka i když pořád je co dolaďovat. Ovšem fotit v těchto podmínkách už je skutečně astro-fanatismus :D
AstronomyGreenHorn
Příspěvky: 133
Registrován: 24. 08. 2005, 01:54

Pozorujete i v mrazu?

#71

Příspěvek od AstronomyGreenHorn »

Povodne som si myslel, ze zahlasim hrdinskych -24 zhruba spred mesiaca (na co som si uhnal lahsiu nadchu).
Dnes vsak pozeram na teplotne rekordy v Cechach a na Slovensku a mozem vam len zazelat vam vela trpezlivosti a teplo v nohach.
Co sa ohrievania noh tyka, ja si davam medzi ponozky igelitovy sacik a vydrzi to aspon dve hodiny bez dakych problemov, snad len ze po prichode domov si musim poriadne umyt nohy, aby som rodinu neotravil.
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 516
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 47

Pozorujete i v mrazu?

#72

Příspěvek od alien5 »

Ahoj tedka Martine fotit v tomhle pocasi to jsi odvaha ja zimu nesnasim pokud je tak okolo -5 tak to jde ale ted je to hruza ;D okolo -12 az -18 brrrr ale fotky moc pekne ahoja
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Pozorujete i v mrazu?

#73

Příspěvek od mkcz »

To MMys:

Tak až budu dělat na poncetce takové fotky, tak budu spokojený. Ale zatím si nejsem nějak moc jistý, že by výsledek mohl být byť jen podobný.
Ta fotka je opravdu nádherná, klobouk dolů...
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pozorujete i v mrazu?

#74

Příspěvek od MP »

Martine, to je tedy obetavost. Ja nastesti mam frmol v praci, tak mam pro nejblizsich par dni vymluvu :D.

Fotka je nadherna, libi se mi, jak je prokresleny stred M42 s Trapezem a zaroven jsou videt slabe periferni oblasti. Sikovne slozene ruzne delky expozic.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
vah

Pozorujete i v mrazu?

#75

Příspěvek od vah »

Příspěvky netýkající se probíraného tématu byly přesunuty [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1138212433]SEM[/link] - shodam.
Odpovědět