Zdravím vás,
v posledních jasných dnech jsem zkusil zachytit tuto O III-dominantní mlhovinu v Labuti v okolí hvězdy HD 209204. Objekt byl objeven v roce 2019 německým amatérským astronomem Marcelem Drechslerem a Zirkem.
Zde je čistě HA+HOO, 19+21 hodin a 9 (3x3) hodin RGB, zatím použito jen na hvězdy.
Zajímá mě ta bublina cirka uprostřed u dolního okraje. Nikde jsem ji nenašel. Dokážete ji identifikovat?
Zdeněk
TS APO 150/1050, Flat Ricardi 0.75x, ZWO ASI6200MM, Astrodon E series, Astrodon 3.5 HA, OIII, EQ8 mount,remote-controlled observatory - Observatory online
Chlapi díky, cením si moc vašeho uznání. Já si sem tam vyberu trochu nevšední objekty – ty klasické tu máte zpracované nádherně a já bych jen opakoval.
TS APO 150/1050, Flat Ricardi 0.75x, ZWO ASI6200MM, Astrodon E series, Astrodon 3.5 HA, OIII, EQ8 mount,remote-controlled observatory - Observatory online
Přidal jsem k NB datům i to RGB pozadí. Samotný RGB snímek je jen žlutohnědý prach s trochou modré záře v O3 oblasti.
9h (3x3) RGB je málo a zaneslo to do snímku hodně šumu. Dost agresivně jsem odšumoval. Výsledkem si nejsem příliš jistý. Pokud bude dnes jasno, možná by stálo za to nabrat ještě pár hodin.
TS APO 150/1050, Flat Ricardi 0.75x, ZWO ASI6200MM, Astrodon E series, Astrodon 3.5 HA, OIII, EQ8 mount,remote-controlled observatory - Observatory online
Přidal jsem necelou hoďku na barvu. Což tedy nic nepřineslo. Snažil jsem se, aby jednotlivé prachové struktury měly výraznější tvary, ale to asi moc nejde z důvodu charakteru prachového pozadí této oblasti:
a zde výsledek mixu s NB a hvězdy:
TS APO 150/1050, Flat Ricardi 0.75x, ZWO ASI6200MM, Astrodon E series, Astrodon 3.5 HA, OIII, EQ8 mount,remote-controlled observatory - Observatory online
inu některé objekty je asi lepší zpracovávat jen v úzkopásmu. Ale musím uznat, že ta kombi verze s RGB má taky cosi do sebe. Minimálně je to také velmi zajímavý snímek.
David
Newton 200/600, NEXUS kk, ASKAR FRA 300, SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro, ASI 2600mm, ASI 290mm, ZWO EFW, Pegasus Falcon Rotator v2, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Díky Davide. Přesně jak píšeš – ta kombinace má něco do sebe, ale to je tak vše.
Pořád mi na ní něco nesedí.
RGB je tam málo, pokud to zpracuju jako jeden snímek dohromady s hvězdami a nesnažím se tahat ven mlhoviny, nepoužiju vůbec odšumění, tak snímek vypadá řekl bych přirozeněji. Avšak je plný šumu.
Naposledy upravil(a) Zdeněk Vojč dne 05. 10. 2025, 19:41, celkem upraveno 1 x.
TS APO 150/1050, Flat Ricardi 0.75x, ZWO ASI6200MM, Astrodon E series, Astrodon 3.5 HA, OIII, EQ8 mount,remote-controlled observatory - Observatory online
Myslím, že by tomu pomohla trochu jiná kompozice, aby ten prach nebyl tak na okraji. Ale to se snadno řekne, ale obtížněji udělá.
I takhle je to zcela nevšední!
E.
Zdeněk Vojč píše: ↑23. 09. 2025, 12:20
Zdravím vás,
v posledních jasných dnech jsem zkusil zachytit tuto O III-dominantní mlhovinu v Labuti v okolí hvězdy HD 209204. Objekt byl objeven v roce 2019 německým amatérským astronomem Marcelem Drechslerem a Zirkem.
Zde je čistě HA+HOO, 19+21 hodin a 9 (3x3) hodin RGB, zatím použito jen na hvězdy.
Zajímá mě ta bublina cirka uprostřed u dolního okraje. Nikde jsem ji nenašel. Dokážete ji identifikovat?
Zdeněk