EQ6 PRO SkyScan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1500
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

EQ6 PRO SkyScan

#616

Příspěvek od hokle »

Ahoj,

jenom malý důkaz, že to funguje. V době, kdy jsem kupoval montáž, tak neměli komplet SynScan + ručka. Takže mám SynTrek+ručka.



Honza
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Med
Příspěvky: 57
Registrován: 23. 09. 2013, 08:36

EQ6 PRO SkyScan

#617

Příspěvek od Med »

Super! už se na ní moc těším.

Ještě malej dotaz. Na přichycení mého 8" newtona budu potřebovat tuhle lištu
http://www.supra-dalekohledy.cz/lista-s ... -4437.html
a objímky?
http://www.supra-dalekohledy.cz/objimky ... -4406.html

Sákryš, takový kousky železa a kolik si za to řeknou :)
SW 8" 200/1200 Dobson, SW 80 ED Pro, NEQ-6 SynTrek, Triedr 10x50 Lidl.
Uživatelský avatar
Tommi
Příspěvky: 101
Registrován: 29. 01. 2011, 16:24
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#618

Příspěvek od Tommi »

Lištu by mali dodať s montážou.
Prednedávnom som si objednával NEQ-6 pro cez binox a mal som k tomu pribalenú aj 2" lištu, pričom hlava na montáži mala univerzálne uchytenie, na 2", aj 3" lišty. Takže podla mňa počkaj, uvidíš čo ti príde a čo musíš ešte doobjednať :)
NEQ6 Pro, Newton SW 150/750, Canon 550D mod., Astronomik CLS CCD, Travelscope 70mm, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#619

Příspěvek od Karell »

Volně navážu na diskusi na téma možnosti montáže EQ6, která tady proběhla někdy na jaře tohoto roku. Poslední dobou jsem totiž prováděl různé úpravy sestavy N305/1500 na této montáži. Úprava EQ6 proběhla podle návodu MilAna, jejím výsledkem je zásadní zpevnění spodní části montáže, úprava N305/1500 podle návrhu MMyse, jejímž cílem bylo změnit uchycení okulárového výtahu. Ten nyní nedrží tubus, nýbrž dva duralové kruhy tubus obepínající. Původní uchycení totiž nebylo schopné bez následků unést zátěž v podobě kamery G2-8300 s filtrovým kolem, hmotnost činí skoro 2 kg...Včera byla poprvé možnost všechny změny zkoušet a v rámci toho jsem namířil do Persea tak, aby okulárový výtah s kamerou byl pod pokud možno velmi špatným úhlem a projevily se případné nedostatky. Pustil jsem expozice a zjistil, že je všechno v pořádku. Až dnes odpoledne, když jsem chtěl přesouvat včerejší data na NAS, protože já zásadně žádná data nemažu, mně došlo, že tyto expozice mohu v rámci místní diskuse použít jako důkaz Jednalo se o NEPOINTOVANÉ expozice 60 sec dlouhé. Ano vím, sem dlužím 100 sekundové expozice, ale letos podmínky podobným testům příliš nepřejí. Přesto i tyto expozice, alespoň doufám, prokazují, co v možnostech naší montáže je a co ne. Jen nerozumím tomu, že je zjevně jetá každá 7 expozice, když perioda EQ6 činí 480 sekund, jak psal MilAn. Ještě dodávám, že jsem se včera nijak zvlášť nevěnoval polárnímu ustavení, naopak, od nákupu kamery G2-8300 bojuji se správným "nevyvážením" montáže. Montáž byla postavena na stativ den předtím po téměř měsíční přestávce od posledního focení. No a konečně tady jsou ty fotky, jedná se o výřezy expozic bin1x1 ve 100%, všech 16 expozic, které jsem za účelem testování výtahu udělal.

Rajče
Uživatelský avatar
MartinZ
Příspěvky: 327
Registrován: 13. 04. 2010, 16:20

EQ6 PRO SkyScan

#620

Příspěvek od MartinZ »

jestli to nebude tím, že kamera také vyčítá jednotlivé snímky nenulovou dobu, konkrétně 14,4 s (LN čtení) ze stránek výrobce. takže se to nasčítá.
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 934
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

EQ6 PRO SkyScan

#621

Příspěvek od pepe30 »

na take delo je to fakt pekný výsledok .Ktovie aké by boly 30,40,50sekundovky lebo z môjho pohladu to pri 60sec.už trochu uteka v jednej osi.A druha vec je ako sa bude zostava spravat pri pointacii.Prilišná agresivita v nastavení sofwaru to môže mierne roztancovať..I tak ta obdivujem lebo ja by som isto na EQ6ku niečo také nezavesil.Chce to pevné nervy. :)
Peter
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

EQ6 PRO SkyScan

#622

Příspěvek od mich1 »

Karle podle me jsou jety vsechny, nektery vic nektery min, rozhodne tohle neni pouzitelne bez pointace.
Jinak o periode se da u eq6 mluvit nekde okolo 80 minut, protoze diky neperiodicnosti prevodovky je kazdy 480 s prubeh uplne jiny.
U me to je od +-6 arsec do +-26 arcsec po 40 minutach a pak to zacne zase klesat k tem 6.
Jinak teda chapu ze vyztuzeni je nutne, taky bych to potreboval nejak vytvrdit. Tubus je jak z papiru, vytah taky a u drzaku sekundaru se neda mluvit ani o papiru. A to tam nevozim 2 kg.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ6 PRO SkyScan

#623

Příspěvek od MilAN »

Karle, ten výsledek je celkem slušný, i když na všech je vidět trochu pohyb. Bohužel je to dost ovlivněné poměrně vysokou deklinací, takže pro měření by se to muselo násobit 1,6 - 1,7x (podle DEC) .
Co dělá montáž se určitě lépe zjistí krátkými expozicemi , kde seeing a všechny chyby +velký obraz hvězd zakryje několik " driftu v obou směrech.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#624

Příspěvek od Karell »

MartinZ: na tom asi něco bude, to mně vůbec nedošlo!
Peter: dík, to fakt je jen vedlejší produkt testování něčeho úplně jiného. S pointací si užívám své, někdy více, někdy méně úspěšněji.  ;)
Michal: když napíšeš " rozhodne tohle není pouzitelny bez pointace ", člověk by se pomalu bál na to sáhnout. Ale pak mu to nedá a zkusí to alespoň základním způsobem zpracovat a je z toho takováto fotka:



Já takhle nefotím, to víš, jsem ale přesvědčený, že toto není ta úpně nejhorší astrofotka, která se dá kde najít...z nepointovaných expozic.
Pro detailisty: je vybraných 14 expozic ze 16, žádná dekonvoluce nebyla provedena Je to kanál R.

Edit po Milanově příspěvku: Milane, jasně že pohyb tam je vidět, ale opakuji, že jsem nic takového nepřipravoval, navíc nemám ani žádný sloup, ale jen podmáčenou zahradu a stativ. V 19.30 byl objekt asi 45° vysoko. A na závěr jen dodám, že toto vzniklo jen jako reakce na nějaké příliš kategorické závěry z jara, se kterými se já nemohu ztotožnit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ6 PRO SkyScan

#625

Příspěvek od MilAN »

Já to chápu, ale na druhu stranu, pokud má montáž objektivně PE někde přes +/- 10", tak to, že musí být tato odchylka vidět i na snímku ,není přeci žádná teorie ani kategorické tvrzení. To je realita. Posuv 2 x 10" se nevejde do 5ti 100s expozic bez toho, aby ho nebylo vidět. Jiná věc je, jak to vadí a jak se to po seskládání vykompenzuje a jde dále upravit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#626

Příspěvek od Karell »

Milane, měl jsem na mysli ale úplně jiná kategorická tvrzení Třeba ta o tom, že jsem si údajně nevšiml, že mně běží pointace Těm příspěvkům vysvětlujícím mechanický problém jsem zcela porozuměl a ani jsem se nebránil tomu, že to mohlo být celé dílem velkého štěstí a náhody.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

EQ6 PRO SkyScan

#627

Příspěvek od Vabra »

Karle,

pro mne je to další ukázka toho, že tvoje EQ6 je mimořádný kus s mimořádnými vlastnostmi. Při ohnisku 1500mm a velikosti Pixelu 5,4 mikronu je to k neuvěření.

Asi budu muset naložit svojí EQ6 více, aby se začala chovat podobně...

Nezkoušel si jí skutečně změřit periodickou chybu a její průběh?
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#628

Příspěvek od Karell »

Pavle nevím, jestli je mimořádná, je ale fakt, že jsem jí věnoval mimořádnou spoustu času. Protože v technických oborech jsem zcela nevzdělaný, snažil jsem se třeba kdysi od Milana, při prvních seznámeních s montáží, nebo průběžně od MMyse, pochytit co nejvíc z toho, co o tom vědí oni. A na základě toho se snažit dotáhnout některé věci k "dokonalosti". Jsem přesvědčený, že to se týká, jak jsem už v minulosti psal, seřízení polárního hledáčku. To další byla zmiňovaná úprava spodní části montáže. A posledním bylo odstranění vůlí na osách. S tím jsem si v létě hrál dvě celá odpoledne. Čili kolem 12 hodin. Nevím, jestli má někdo podobnou zkušenost, ale vyplatí se to. Výsledek mě doslova šokoval. Především tím, jak je montáž najednou tichá Periodickou chybu jsem měřil někdy v roce 2010, byla u této montáže dobrá, nikoliv však neočekávaně výjimečná, jen skutečně dobře periodická. Bohužel ani při opětovném hledání jsem záznamy z K3ccdtools nenašel. A letos je tak málo času na focení a i na testování daleko důležitějších věcí...
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

EQ6 PRO SkyScan

#629

Příspěvek od mich1 »

Opravdu myslim, ze by se ve spojeni s eq6 nemelo psat o periodicke chybe, akorat to pak mate lidi co tomu moc nerozumi a zkouseji naprosto zbytecne pec s naivni predstavou, ze to jako necemu pomuze.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#630

Příspěvek od Karell »

Použití PEC u montáže EQ6 je kapitola sama pro sebe. Najdeš tady závěry jak pro, tak proti jejímu použití. Ovšem nejdůležitější pro nás, co používáme EQ6 výhradně k focení s pomocí jejího pointování je ten fakt, že při řízení montáže jakýmkoliv "vnějším" software je nahrávání PEC naprostá zbytečnost. Pokud si to někdo nepřečte a bude si myslet, že mu to pomůže, udělá svojí vlastní zkušenost. Ovšem nenajdeš jediný příspěvek ve kterém bych to já někomu doporučoval. Ale opět připomínám, že na počátku této diskuse bylo tvrzení našeho kolegy, že polární hledáček montáže EQ6 nestačí na její správné ustavení.
Odpovědět