EQ6-R SynScan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6-R SynScan

#376

Příspěvek od Pidrman »

Ono dost záleží jak je montáž naložená, jak je hmotnostně rozložená sestava, jaké momenty musí motor překonat a jak je "poladěná".

Snaha eliminovat vůle kolikrát naroste větší odpor na šneku než je žádoucí a pak naroste spotřeba.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
janb1968
Příspěvky: 65
Registrován: 04. 08. 2022, 15:37
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6-R SynScan

#377

Příspěvek od janb1968 »

Pidrman píše: 15. 11. 2022, 13:50 Ono dost záleží jak je montáž naložená, jak je hmotnostně rozložená sestava, jaké momenty musí motor překonat a jak je "poladěná".

Snaha eliminovat vůle kolikrát naroste větší odpor na šneku než je žádoucí a pak naroste spotřeba.
Jasně. Moje montáž jede poměrně nalehko, sestava (WO GT81 + ZWO ASI + miniguide) má max 6kg a vyvážená je dobře. Ale vypadá to, podle toho, co tu psali ostatní, že problém je fakt spíš systémový v těch gelových olověných aku (pokud mají nominální kapacitu 17 Ah, ale operují při nízké teplotě - měli jsme tu k nule - a mohou se vybít jen cca na polovinu nominálu, než napětí klesne pod kritickou hodnotu, pak z toho opravdu může vyjít jen několik málo hodin provozu; navíc tu byly poryvy větru a to asi spotřebu zvýšilo, jak se s tím strojek musel vyrovnávat).
Naposledy upravil(a) janb1968 dne 16. 11. 2022, 10:06, celkem upraveno 2 x.
WO Gran Turismo 81/478 IV, Celestron EDGE 11" HD, EQ6R Pro, ASI 183MC & MM Pro, ASI 2600MC Pro
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3440
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ6-R SynScan

#378

Příspěvek od hades »

Oddělil jsem poslední dva příspěvky a vytvořil nové téma Baterie pro napájení. Pokračujte prosím diskuzi, která se týká výhradně baterií, tam. Děkuji
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
janb1968
Příspěvky: 65
Registrován: 04. 08. 2022, 15:37
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

vyladění ER6R montáže

#379

Příspěvek od janb1968 »

Ahoj, máte někdo zkušenost s laděním EQ6R montáže?

Asi budu potřebovat mírně uvolnit soukolí, při odaretování se mi v RA ose neotáčí volně a v některých polohách trochu "vázne". Na youtube jsem našel tyhle tři podobné návody, jak utažení upravit:





Zaujala mě ale i výměna ložisek, popisovaná například tady:


nebo tady


Máte s tím někdo zkušenost? Na téhle stránce jsem našel popis potřebných ložisek:
https://astromart.com/classifieds/astro ... ng-upgrade

Stojí za to toho jít? Našel jsem součástky na Amazonu, ale možná se dají pořídit i někde v ČR?

Díky za jakoukoliv radu či zkušenost,

Jan Beránek
WO Gran Turismo 81/478 IV, Celestron EDGE 11" HD, EQ6R Pro, ASI 183MC & MM Pro, ASI 2600MC Pro
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4211
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: vyladění ER6R montáže

#380

Příspěvek od biker.fm »

Ahoj, a ktere konkretni soukoli chces uvolnit ? Jestli nemas nejake prakticke zkusenosti se servisem a nastavenim montaze, spise by jsem nedoporucoval do toho nejak zasahovat.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3440
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: vyladění ER6R montáže

#381

Příspěvek od hades »

Ahoj, měl jsem svou EQ6-R rozebranou a měnil jsem ložiska. Pokud nemáš vhodné vybavení tak nedoporučuju to dělat. Já jsem si musel nechat vyrobit speciální přípravek na uvolnění šneků a další nářadí objednat. Nebylo to zrovna levné. Postupoval jsem podle toho posledního, Hypertune videa. I tak tam několik informací chybělo, a musel jsem je dohledávat jinde na webu nebo si na ně přijít sám.
Ty by jsi ale potřeboval jenom vymezit vůle na ose, nemusíš kvůli tomu montáž nijak rozebírat. Mělo by ti stačit toto: https://www.astro-baby.com/EQ6%20rebuil ... gnment.htm

Sloučím toto téma s dalším už existujícím tématem k EQ6-R
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
janb1968
Příspěvky: 65
Registrován: 04. 08. 2022, 15:37
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: vyladění ER6R montáže

#382

Příspěvek od janb1968 »

Díky - zkoušel jsem tady k tomu najít starší vlákno, tušil jsem, že to není první takový dotaz, ale nějak se mi to nepodařilo.
WO Gran Turismo 81/478 IV, Celestron EDGE 11" HD, EQ6R Pro, ASI 183MC & MM Pro, ASI 2600MC Pro
janb1968
Příspěvky: 65
Registrován: 04. 08. 2022, 15:37
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: vyladění ER6R montáže

#383

Příspěvek od janb1968 »

biker.fm píše: 07. 12. 2022, 15:24 Ahoj, a ktere konkretni soukoli chces uvolnit ? Jestli nemas nejake prakticke zkusenosti se servisem a nastavenim montaze, spise by jsem nedoporucoval do toho nejak zasahovat.
V některých polohách, při otáčení prázdné montáže kolem RA osy, se to netočí volně, ale jde to dost ztuha, něco tam klade odpor a brzdí - dedukuji z toho, že je to možná moc přitažené?
WO Gran Turismo 81/478 IV, Celestron EDGE 11" HD, EQ6R Pro, ASI 183MC & MM Pro, ASI 2600MC Pro
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3440
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ6-R SynScan

#384

Příspěvek od hades »

Velmi pravděpodobně je ta dedukce správná.
A necituj prosím příspěvek, který je bezprostředně před tvým. Děkuji
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 593
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: EQ6-R SynScan

#385

Příspěvek od Ari »

Ak to drhne pri odaretovaní tak jedine povoliť maticu na RA ose (matica v ktorej je umiestnený polárny hľadáčik). Ale treba na to mať prípravok a ani to nemusí pomôcť, mne tak drhla DEC osa na HEQ5 a ani povolenie nepomohlo a muselo sa trochu sústružiť (drhla vonkajšia časť o šnekové kolo, asi tam vznikla ovalita pri silnom zaaretovaní alebo výrobné nepresnosti). Na chod montáže to nemá žiadny vplyv keďže je to šnekové kolo zaaretované o vonkajšiu časť montáže (to drhnutie má taký efekt ako keby to bolo len trochu zaaretované = žiadny vplyv na chod montáže), akurát pri presnom vyvažovaní s ľahkými prístrojmi to spôsobuje problém ak to príliš drhne odaretované (kvôli tomu som to opravoval).

Nechal by som to tak ako to je ak je problém len pri odaretovaní. (Inak to tretie video ukazuje ako sa povoluje osa).

A k tej výmene ložísk, stačí zájsť k nejakému lokálnemu predajcovi a nadiktovať označenie z toho zoznamu a podľa toho ich objedná, treba len žiadať aby boli od kvalitného výrobcu, ideálne SKF. Ale Váš problém s drhnutím by to nevyriešilo to by len trochu mohlo zlepšiť chod montáže.
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1186
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: EQ6-R SynScan

#386

Příspěvek od mike »

Včera večer jsem využil asi hodinového okna, kdy bylo na obloze výjimečně něco vidět, a vyzkoušel novou EQ6-R. Montáž funguje dobře, ale pár detailů mi není úplně jasných.

1. Z Exos-2 jsem byl zvyklý, že při zapnutém nasvícení se v polárním hledáčku červeně rozsvítí osnova, ale jinak vidím normální tmavou oblohu s hvězdami. Tady jsem viděl jen jasnou červenou mlhu a na ní zřetelnou černou osnovu, ale z oblohy nešlo rozeznat nic. Teprve při stažení jasu na nulu ručním ovladačem jsem uviděl oblohu (ale zase už nebyla vidět osnova). Nakonec se mi podařilo při nastavení jasu na 4-6% docílit toho, že jsem v té červené mlze rozeznal aspoň Polárku, takže šlo provést ustavení. Dopoledne jsem zkoušel trochu googlit a zdá se, že nejsem sám, kdo byl podobně překvapen, ale podle všeho má nasvícení polárního hledáčku opravdu takhle fungovat. Je to skutečně tak nebo je někde něco špatně?

2. Při delších přejezdech (použití GoTo) je na začátku a na konci slyšet krátké vrznutí. Nezní to nějak strašidelně a nezdálo se, že by to mělo nějaký negativní efekt, ale stejně se radši zeptám: je to normální nebo bych to měl nějak řešit? Při ručních pohybech jsem nic takového nezaznamenal, ale to jsem zatím používal maximálně rychlost 5.

3. Kolík na stativu, o který se opírají šrouby pro korekci azimutu při polárním ustavení, je obráceně, než jsem ho měl u Exos-2 (u EQ6-R je tak, že jedna noha stativu míří na jih). Je tam ale i druhá díra se závitem, takže by šel umístit i opačně (jedna noha stativu na sever). Existuje nějaký důvod, proč (pro vizuální pozorování) preferovat jednu nebo druhou polohu? Napadá mne jen, že s nohou na sever bude montáž trochu stabilnější ve chvíli, kdy jsou už nasazená závaží, ale ještě ne dalekohled. Na druhou stranu, s nohou na jih bude o něco pohodlnější pozorování směrem na jih, zejména objektů vysoko nad obzorem.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4211
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6-R SynScan

#387

Příspěvek od biker.fm »

1. tak to je jak popisujes. Je nutne nastavit spravnou hodnoru jak moc ma ledka svitit aby byla videt osnova hledacku a pritom jas nebyl tal silny aby nesla videt Polarka.

2. Neresit

3. Noha by mela jit na sever. Ta protejsi strana, kam se muze zarazka nasroubovat ... mne napada ze to je pro pozorovani na jizni polokouli.
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 25. 12. 2022, 22:43, celkem upraveno 1 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3440
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ6-R SynScan

#388

Příspěvek od hades »

ad 3: pro focení to dle mého má smysl v tom, že může montáž přejet přes meridian dál, než dojde ke střetu dalekohledu s nohou stativu. Samozřejmě záleží kam na obloze dalekohled míří. Já jsem to takto měl, tedy kolík na severu. U Berlebach stativu co mám teď ta změna udělat nejde a trochu mi to chybí
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6-R SynScan

#389

Příspěvek od MilAN »

Když se podíváme, kde je křížení os na hlavě montáže, tak je vidět, že není nad osou stativu, ale výrazně posunuto na sever. Proto je z hlediska stability vhodnější, aby jedna noha byla na severu. ( těžiště je směrem k vrcholu trojúhelníka tvořeného patkami nohou, ne ke straně)
Nohy obecně překážejí nějak vždy, záleží i na délce dalekohledu a oblasti pozorování
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1186
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: EQ6-R SynScan

#390

Příspěvek od mike »

Díky za komentáře, takže to radši přešroubuju tak, abych měl jednu nohu na sever.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět