Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2065
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2251

Příspěvek od Beda »

Josef Büchsenmeister je refraktorian ze Saxenu v Horním Rakousku, který s refráky nejen pozoruje a sám si je staví, ale také s nimi fotí.
https://www.sternwarte-au60.at/willkommen.html
Před rokem prodal atestovaný Meade 178ED/1600mm za 2500 Eur kvůli malé apertuře ;) ! Ale s ohledem na vynikajícího rakouského optika Aloise Ortnera (bohužel, již není mezi námi), který mu tuto optiku seřídil a otestoval, lze tomu uvěřit !
https://www.astronomieforum.at/viewtopic.php?t=17053
Hlavní přístroj jeho hvězdárny je 234mm/1800mm achromát od Barride Optics, s tubusem vlastní výroby.
https://www.sternwarte-au60.at/teleskopbau.html
Barride Optics je čínský výrobce, který mimo jiné nabízí samotné achromatické objektivy od 130 do 234mm s certifikáty:
https://www.barride-optics.com/product- ... cope-lens/
Artabane, nečekej na příští život a do toho :mrgreen: !
Přílohy
Hvězdárna Josefa Büchsenmeistera, Saxen, Rakousko.png
Hvězdárna Josefa Büchsenmeistera, Saxen, Rakousko.png (1.3 MiB) Zobrazeno 1208 x
Test achromátu 210_1800mm.png
Test achromátu 210_1800mm.png (425.11 KiB) Zobrazeno 1208 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2252

Příspěvek od MilAN »

Beda píše: 01. 02. 2022, 23:39 Artabane, nečekej na příští život a do toho :mrgreen: !
To je ale potřeba na to nejdříve koupit pozemek na ideálním místě, postavit hvězdárnu, koupit odpovídající montáž... Objektiv za poslední peníze uložený v krabici nebude to ono :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2065
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2253

Příspěvek od Beda »

No jo no, tak z oblačných výšin zpět na rodnou hroudu ;) . Ale uznej, že bychom takových českých Josefů ještě pár potřebovali :) .
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7215
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2254

Příspěvek od Artaban »

Asi jak píše MilAN :) . Trochu bych se bál bar. vady u tak krátkýho ohniska. Když bych musel mít jen achromáty, tak bych ho bral jako doplněk na DSO k mému 172/1654, který je opravdu povedený, ale bar. vadě se taky nevyhne.
Průměr 234mm by byl na seeing ještě náročnější. Ale fandím a kdo se bojí má Dobson :D
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2065
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2255

Příspěvek od Beda »

" Ale fandím a kdo se bojí má Dobson :D "
...a nesmí do lesa ! Jinak souhlas, ten 234mm objektiv bude vhodný jen na monochromatické observace !
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7215
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2256

Příspěvek od Artaban »

Beda : Na tom příkladu je hlavně pěkné ( především zábavné) to, že si hodně věcí udělal sám. A už to nejsou malé hračky, ale dá se to zvládnout, když člověk chce. Mám to s refraktorem podobné a jiný šikovnější člověk by to udělal ještě lépe. Důležité ale je, že to funguje.
V dnešní době mám pocit, že už není téměř nikdo z těch začínajících, kdo by šel podobnou cestou.
Jasně, dá se to koupit a jsou solidní možnosti. Taky bych si asi dnes rovnou koupil APO 150mm.
Protože jsem ale větší refraktor stavěl, tak si kolikrát řikám, že bych něco podobného udělal znova. Rovnou bych ho vybavil solidním výtahem a zet. hranolem atd. prostě věci, o kterých víme, že fungují a jsou kvalitní. Už to ale nepotřebuju a rád pozoruju tím co mám.
Jistě by bylo zábavnější tady řešit stavbu refráku, než to, že někdo kupuje hotovou věc za pár tisíc a pak řeší mnoho nedostatků, které to má.
A nejde jen o tu samotnou stavbu. Nejdříve je třeba si udělat jasno v tom co chci a co to dokáže a co už ne. Už to samo o sobě je zábavné a člověka to učí něco jiného, než souhvězdí a kde jaký objekt hledat.
Dnešní člověk si najde nějakého prodejce dalekohledů ( myslím ty né zrovna dobré) a čte si jejich doporučení. A co tam píší o ,,profi,, dalekohledech za 5-15tis. je často až nehorázné. Však to známe.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2222
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2257

Příspěvek od astar »

Poznámka: RC index je kolem 16.5 pro klasická skla BK7-F2.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO , ASI 2600MM Pro
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7215
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2258

Příspěvek od Artaban »

Stanislavxyz napsal:
Teď trochu (ale opravdu jenom trochu) vážněji- můj 4" achromát je ten co ještě nedávno nabízela TS a koupil jsem ho asi za 5 000,- tedy poměr cena/výkon - dle mého soudu - bez konkurence. K mému přesvědčení (protože "refraktoriánství" je i otázkou víry), mě dovedlo hodně čtení nejen zdejšího fóra, nemálo rozvažování, nějaké to experimentování a také malým kouskem mimo jiné i Ty Artabane.

Jo to jsou solidní achromáty a i když přes víru to nevnímám, tak jsem poctěn ;)

Stanislavxyz napsal: Ano, mě tento dalekohled opravdu dost vyhovuje - ani velký, ani malý, a ač by pilíř unesl asi i větší, zatím se do další "akvizice" nehrnu. Jediné, o čem už léta uvažuji je druhý tubus 102/1100. Poněvadž jestli je něco lepší než refraktor, tak je to binokulární refraktor!

S tím se dá souhlasit pokud z nějakého důvodu není možný větší refraktor. Např. o velikosti takové, kdy by samotný měl hmotnost asi jako dva menší. Tím by mohl být přibližně achromát 150/1500.
Pak by výkonem na DSO poslal dva 102mm do kytek a podobně na planetách a Měsíci to samé.
Stačí ho vybavit vhodným zenit. hranolem a binohlavou. I přes trochu větší bar. vadu dá více detailů, než bino 2x 102mm ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
butka
Příspěvky: 80
Registrován: 13. 04. 2008, 15:00

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2259

Příspěvek od butka »

Musím se zastat binokuláru. Na DSO je 102mm binokulár prakticky rovnocenný 150mm. Viz. článek
http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... pozorovani
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7215
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2260

Příspěvek od Artaban »

Jo taky mam docela rád binary. Ten výkon tam je znát. Ovšem hodně záleží co to je za binar a na průměru objektivů. Myšleno tak, že i dobrý 100mm binar bude od velkých zvětšení v nevýhodě. Tam se pak moc 150mm objektiv nahradit nedá. Třeba na kulovkách, nebo planetárkách nad 200x už to nebude tak zajímavé.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
butka
Příspěvky: 80
Registrován: 13. 04. 2008, 15:00

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2261

Příspěvek od butka »

Samozřejmě rozlišovací schopnost je daná průměrem. Porovnejme zmíněné dalekohledy kolik světla se dostane do oka.
U amatérského bina 102/1100 bych postavil soustavu s posunutým objektivem s jedním odrazem. Zrcátka 99% odrazivost.
U 150mm zenitový hranol a binohlava. Nenašel jsem propustnost binohlav (budu rád za info kolik je). Když odhadnu ztrátu binohlavy s hranolem na 7%,
tak dopadne do oka za binohlavou o 1,5% víc světla než v binokuláru. To se asi ani nepozná.
Výhoda binokuláru je zde kratší ohnisko a tedy větší zorné pole, nedosažitelné u binohlavy.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1496
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2262

Příspěvek od Yarkho »

Nejde len o množstvo svetla, ale aj o kontrast jednotlivých detailov - zhoršená MTF 100mm objektívu oproti 150mm sa nezávislým, ale rovnakým objektívom najskôr vyrovnať nedá. (Úlohu samozrejme hrá i seeing).

(Mám rád toto vlákno, je nekonečné rovnako ako samotné hobby.)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1328
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2263

Příspěvek od Achernar »

Netroufám si argumentovat nějak odborně, ale moje letitá zkušenost mi potvrdila to, co jsem četl a slyšel, tedy že skutečný binokulár přináší veliké výhody a že takovým dalekohledem je možné dosáhnout v praxi výrazně vyšší rozlišovací schopnostiNež by bylo lze soudit čistě podle průměru. Pozoroval jsem přes 10 let výhradně binokulárem ze dvou objektivů AD 800 a mohu tedy posoudit. Standardně jsem se dostával na výkon řekněme 8 centimetrového objektivu. Ale už tady všechny tyhle diskuse byli. Takže souboj 10 centimetrového binokuláru s 15 centimetrovým dalekohledem, byť s binohlavou, by sice asi vzhledem k velkému rozdíl plochy dopadl ve prospěch toho většího, porážka na hlavu by to ale jistě nebyla.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 900
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2264

Příspěvek od Stanislavxyz »

Artaban: "... i když přes víru to nevnímám,..."

Však jsem psal, že zase tak vážně ten příspěvek nemyslím.

Artaban: "...tak jsem poctěn ;)"

Nápodobně.

Artaban: "S tím se dá souhlasit pokud z nějakého důvodu není možný větší refraktor. Např. o velikosti takové, kdy by samotný měl hmotnost asi jako dva menší. Tím by mohl být přibližně achromát 150/1500.
Pak by výkonem na DSO poslal dva 102mm do kytek a podobně na planetách a Měsíci to samé.
Stačí ho vybavit vhodným zenit. hranolem a binohlavou. I přes trochu větší bar. vadu dá více detailů, než bino 2x 102mm ;)"


Ono je to komplikované. Nad binohlavou jsem x krát dumal, ale vždy jsem ji zavrhnul jako "polovičaté" řešení. Menší ZP, pravděpodobně vinětace a další... Dva objektivy jsou dva objektivy, to je marné. Navíc by to pro mě docela dávalo smysl- nevím teď "z oleje" za kolik se dá opatřit slušný objektiv průměru 150 mm vhodné ohniskové délky (tedy dlooouhý), ale pan Drbohlav mi ho už asi nevybrousí a pak to začíná zavánět drahotou. Zato druhý dalekohled 102/1100 pořídím do 15 000,- k tomu druhé zenit. zrcátko a dva, tři okuláry do páru ke stávajícím a do cca 25 000,- se můžu vejít (no dobře, ještě 2" Herschel nebude zadarmo, ale co už).

Systém s posunutým objektivem a a jedním odrazem (jak píše 'butka') je jasná volba, pouze bych asi musel rezignovat na možnost (snadno) nastavit IPD (nedaří se mi vymyslet funkční - z hlediska udržení koincidence - a s ohledem na mé strojní vybavení realizovatelné konstrukční řešení), naopak s pevnou IPD je to poměrně snadné.

Pozn.: Přesun diskuse z vlákna "Skywatcher N 150/1200" byl dobrý nápad, leč zdá se mi, že jsme se opět rychle dostali mimo téma... Takže se sejdeme ve "velkých astronomických binokulárech"? :)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7215
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2265

Příspěvek od Artaban »

Asi jsem měl napsat to porovnání 100mm bino s refraktorem 150mm, ale bez binohlavy. Já binohlavu na DSO nepoužívám, tak jsem to ani nenapsal. Někomu binohlava sedí i na DSO, ale já vidím víc bez binohlavy, ale binarům zdar.
Stanislavxyz píše: 03. 02. 2022, 09:06 Navíc by to pro mě docela dávalo smysl- nevím teď "z oleje" za kolik se dá opatřit slušný objektiv průměru 150 mm vhodné ohniskové délky (tedy dlooouhý), ale pan Drbohlav mi ho už asi nevybrousí a pak to začíná zavánět drahotou.
To je otázka stavět achromát v dnešní době. Ale za účel stavby samotné a třeba se tak odreagovat od všedních starostí proč né. Navíc to je pak vlastní dítě a člověku hodně přiroste k srdci. I to pozorování může být pro někoho pak trochu jiné a možná víc zábavné, protože pořád testuje a zjišťuje co vlastně stvořil. Porovnává s komerčním výrobkem atd.
Objektivy ale zatím jsou např. https://www.istar-optical.com/achromatic.html#ach150f10
Jen se rozhodnout jaké ohnisko. Moc krátké asi ne. To bych si radši opravdu koupil rovnou dalekohled. Moc dlouhé možná taky ne. Leda do hvězdárny. F8 jsou k mání docela solidní komerční refráky.
Já bych asi šel do F10. Na DSO to je jasný co dokáže a na planety taky nebude marný, když se použije kvalitní zet. hranol a binohlava s násobičem. Je velká šance, že to trochu zlepší kresbu refráku, jako v mnoha případech. Naštěstí i v mém případě a je to fakt vidět na první pohled.
Takovej refrák ukáže pol. čepičky na Marsu, albeda už i ty trochu méně kontrastní atd.
Yarkho píše: 03. 02. 2022, 07:30 (Mám rád toto vlákno, je nekonečné rovnako ako samotné hobby.)


Ani samotný vesmír není tak nekonečný :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět