Teprve dnes jsem se dozvedel s netu , ze blizi se takova extremni konjunkce! 21 prosince, v den Slunovratu. Jak pise polsky server obdobny ceskym Novinkam , uhlova vzdalenost obou planet bude 1/10 stupne . Posledni takova udalost byla pry v 1623 roku.
Vypada to, ze podminky pro pozorovani a foceni budou pomerne dobre. Planety v tomto casovem obdobi ( nekolik dnu pred a po nejtesnejsim zblizeni ) budou (pro nasi geografickou sirku a delku ) cca 15 st. nad obzorem - v okamziku zapadu Slunce ve 15:38.
Udělal jsem si tak trošku přípravu, třeba se vám to bude hodit…
V těch 17:00 to bude 10° nad obzorem na azimutu 220°. Astronomická noc je cca v 18:00, to budou planety už jen 3° nad obzorem, vrchol konjunkce je v 19:00, to už to je bohužel pod obzorem.
Slunce zapadá ve čtyři, takže asi ideální čas na pozorování je od těch čtyř do pěti, pak podle toho, jak to bude vypadat u obzoru…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis
Toto datum mám už dlouho v kalendáři, protože je logické, že se planety jednou musejí "setkat." Škoda jen, že to už bude nízko. Ale těším se na ty detailnější snímky.
Tehdy ta konjunkce nebyla tak těsná, ale zase byla trojitá a bylo to roku 7. př. n. l. - do programu je tedy třeba zadat rok -6. Ta 16. 7. 1623 je zajímavější, pokud se týká vzájemné vzdálenosti, ale tehdy u nás byla prakticky nepozorovatelná. Takže ta letošní je do jisté míry naprosto mimořádná.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
No, ti mladší se můžou dožít. Další takhle blízká konjunkce bude ráno 15.3.2080, kdy Jupiter se Saturnem si budou v době největšího přiblížení dokonce o pár úhlových vteřin blíže než letos. Až vylezou nad obzor, už se trošku vzdálí, ale nijak drasticky. Elongace je skoro o 15 stupňů větší než letos a deklinace taky o fous lepší.
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
chcel by som ak pocasie dovoli nieco skusit nafotit pocas tych par dni ked budu blizko seba moja vybava je sw200/1000 na eq5+ snad mi do vtedy dojde zwo asi 290 mc mam k tomu barlow celestron omini 2x no ten je nic moc podla chcelo by to nieco lepsie poradte co? popripade ak by niekto bol ochotny pozicat na tych par dni (samozrejme nie zadarmo) bol by som velmi vdacny.
este ma napadlo ze mam aj 4mm okular ci by nebolo lepsie afokalne to skusit. poradte
Spis by me zajimala technika jak to nasnimat..rozdil v jasnostech objektu je natolik velkej, ze to jedna expozice nepobere..uz nad tim nekdo spekuloval?