Flatfield

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#376

Příspěvek od MMys »

Juh:
tak ten vyvažovací algoritmus v DSS vypni, zkalibruj, zregistruj a slož to tak, jak ta data leží, a barevné vyvážení udělej až dodatečně, a jenom na základě skutečných hvězd.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Flatfield

#377

Příspěvek od astar »

Martine , jednu takovou otázku . Šli by použít na vytvoření flatu neutrální filtry? Pak by se daly dělat flaty ve dne.
něco takového : https://www.megapixel.cz/haida-sedy-fil ... d1000-49mm
Nevím zda mají závit 48/0,75 ?
Výměna by byla jednoduchá pomocí Filtr driweru .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#378

Příspěvek od MMys »

To by mě taky zajímalo. Ale vzhledem k tomu, že dokáže nepasovat třeba FF pořízený přes R filtr k B kanálu, tak si nejsem jistý, co s tím vyvede ten neutrální. I když on bude spíše absorpčního typu, kde by nemusela být tak velká závislost na úhlu svazku jako u interferenčních.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Flatfield

#379

Příspěvek od astar »

Tak to asi koupím a vyzkouším, pokud budou souhlasit závity. Není to až tak velká cena .Pak bych sem dal zprávu.

Doplnění : Napsal jsem na megapixel a odpověď je, že to nebude pasovat. 48/0,75 není standart pro foto filtry :( . Tak nic , bude zas klasika na stmívající obloze.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: Flatfield

#380

Příspěvek od kolec »

Podľa môjho názoru to nie je ani možné. Dôvod? Daná sústava sa inak správa ak zmeníš typ intenzitu svetla , ktorým snímaš flat. Musíme si uvedomiť , že snímanie fotky v noci je podmienené nejakým typom osvetlenia - Sumou pozadia , hmloviny , hviezd, gradientov. Nemôžme jednoducho dať rovnítko medzi toto osvetlenie a umelé osvetlenie. Je fakt , že niektoré flat panely sa znažia napodobniť predmetné nočné osvetlenie. Ale je to vôbec možné? No nie je . Takže vždy bude existovať väčší či menší rozdiel medzi umelým flatom a medzi teoretickým flatom nasnímaným za predmetných nočných podmienok.
Tento rozdiel i pri dokonalom panelovom flate je vidieť na niektorých fotkách - hlavne galaxiách , kde okolo galaxie vznika gradient . Prosto svetlo dopadajúce z galaxie ma na vykreslenie sústavy odlišný vplyv ako umelé svetlo z panelu.
Ideálne riešenie neexistuje. Teoreticky existuje a to robiť nočné flaty v miestach kde fotíš predmetný objekt.
V drvivej väčšine pomôže DBE z Pixi, ale , kto sa chce dostať hlbšie do pozadia tento problém musí začať riešiť.
A to je na dlhšie !

Palo

P.S. Dá sa samozrejme i jednoducho stiahnuť intenzitu pozadia a je vymaľované :D :D
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Flatfield

#381

Příspěvek od Bill »

astar píše:Tak to asi koupím a vyzkouším, pokud budou souhlasit závity. Není to až tak velká cena .Pak bych sem dal zprávu.

Doplnění : Napsal jsem na megapixel a odpověď je, že to nebude pasovat. 48/0,75 není standart pro foto filtry :( . Tak nic , bude zas klasika na stmívající obloze.
To je nesmysl. Tyhle filtry existují - mám dokonce v Canon objektivu zásuvku na tenhle rozměr...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Flatfield

#382

Příspěvek od MilAN »

to kolec: já myslím, že ten problém s panely na flat je hlavně způsoben tím, že zdroj je před objektivem , ne v nekonečnu.
Zatím co u neutrálního filtru klasicky před snímačem, mi do dalekohledu dopadá světlo z nekonečna- čili má stejný chatrekter jako při nočním focení.
dlouhým nočním flatem si do něho přineseš všechny možné gradienty z nasvětlené oblohy+ oblačnosti ... Ony podobně budou i na light snímku, ale nebudou stejné a budou jinde, takže je předpoklad, že do zpracování vnesou další vlivy.
Ber mě ale jako někoho, kdo fotí z bídných podmínek a detaily v hodnotách jednotek ADU jsou mimo potřebu řešení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: Flatfield

#383

Příspěvek od kolec »

Milan:
Problém je v interných odrazoch od rôznych povrchov vnútri ďalekohľadu a tie odrazy sú závisle od vlnovej dĺžky dopadajúceho svetla. Bolo by jednoduché ak by to šlo dať do Newtona clony a obmedziť šírenie odrazov parazitného svetla,
ale narušenie systému prúdenia vzduchu v Newt.ďalekohľade by malo veľmi pravdepodobne fatálnejšie následky na kvalitu obrazu, takže to nie je cesta.
Každý z nás si určite všimol, že pri niektorých objektoch má väčšie a pri iných menšie gradienty. Je to dané povahou svetla , ktorú daný objekt emituje a tá je v korelácii s odrazivosťou plôch v ďalekohľade.
Ako to riešiť?

1. Skontrolovať a upraviť odrazivosť plôch v samotnom ďalekohľade
2. V článku "DIFFUSE LIGHT IN THE VIRGO CLUSTER J. Christopher Mihos, Paul Harding, John Feldmeier,1 and Heather Morrison v bode dva je rozpracované riešenie ako urobiť korektné flaty , ako to oni robili. Chce to iba dobre naplánovať fotenie , vrátane miest "bez hviezd" .
3. Flaty fotiť na flat panely vždy za rovnakých podmienok + zo zopár nočných flatov stanoviť parazitný gradient a tým dokorigovať pôvodný flat

Pripomínam , že tento gradient vo väčšine prípadov nie je veľký (NB sa vôbec netýka), ale kto chce dostať k hlbším detailom, nevyhnutne bude musieť sa začať rozmýšlať o nejakom postupe. Ako som v predošlom príspevku napísal, dá sa použiť i DBE , ale tu vzniká problém presného a správneho uloženia vzoriek a ako mám skúsenosť tak to je niekedy skoro nemožné. Upozorňujem, že nevhodné uloženie vzoriek vpodstate preformátuje pozadie obrázku na úplne iné, v podstate neexistujúce.

Ospravedlňujem sa ak som s opakoval .

Palo
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Flatfield

#384

Příspěvek od MilAN »

Udělej si beztubusový dalekohled a nebudeš muset řešit ani odrazy ani proudění
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: Flatfield

#385

Příspěvek od kolec »

Milan , ďakujem za riešenie. Podľa tvojej rady mi je jasné, že som to napísal príliš komplikovane a zrejme nezrozumiteľne. Mrzí ma to, ale zrejme nie som učiteľský typ. Nedokážem veci vysvetliť jednoducho dvoma vetami.
Alebo.... :lol:

Palo
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Flatfield

#386

Příspěvek od MilAN »

Můj přspěvek nebyl myšlen ani ironicky, ani jako provokace. Reagoval na tvoje připomínky, kde vznikají problémy a na to, jak bychse je v tom případě snažil řešit. Možná jsem jen nepochopil tvůj problém.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: Flatfield

#387

Příspěvek od kolec »

Milan ,opakujem , že som sa určite nevyjadril exaktne , jednoducho a stručne. Je to moja chyba
Mojim cieľom bola základná informácia.(vidiš ako to dopadlo) .Ale ak by niekoho náhodou problém zaujímal hlbšie,
tak mi môže napísať. Ale toho sa naozaj z neobávam.

Palo
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Flatfield

#388

Příspěvek od Ferfex »

Chtěl bych se zeptat co dělám špatně nebo kde je chyba. Učím se s novou mono kamerou dělat flaty... ve finále nemám problém je udělat, ale u Ha a Oiii filtru mi to vždy udělá tenhle flekatý flat.. ať udělám delší expozici nebo kratší, optika čistá, filtr čistý. Pootočením kamery nebo filtru je mapa stále stejná a nemění se. V čem by mohl být problém? Ostatní LRGB, Sii filtry jsou úplně v pohodě .. hezký čistý kruhový flat. Mám ZWO druhou generaci 31mm

Obrázek
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Flatfield

#389

Příspěvek od peta62 »

Asi odrazy mezi filtrem a kamerou, zeptam se mozna blbe, neni filtr nasazeny obracene ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Flatfield

#390

Příspěvek od Ferfex »

Neměl by být, je tmavíš stranou ke kameře
Obrázek
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Odpovědět