Poraďte vhodný okulár

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Martas
Příspěvky: 24
Registrován: 19. 07. 2020, 18:17
Věk: 43

Re: Poraďte vhodný okulár

#811

Příspěvek od Martas »

Jinak teda bydlim na vesnici 8 km od maloměsta, ale to je za kopcem, takže ty podmínky nebudou snad nejhorší.


http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4297.html


Dávalo by tohle smysl nebo zorný pole bude malý? Z laickýho pohledu mi přijde fajn, že za tu cenu bych měl pokrytý 80x-160x, odpadá manipulace, kdy mi může spadnout okulár na zem apod.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Poraďte vhodný okulár

#812

Příspěvek od MilAN »

Chápu, že zvětšení na planety 120 x je skoro málo. Ale to píšeí lidé, co mají ten dalekohled několikrát větší, mají dost rezervu ve zvětšení, mají větší rozlišovací schopnost a nepozorují přes tak malou výstupní pupilu. Prostě, ta optika má malý průměr, takže bych to vůbec nehnal do přehnaných zvětšení. Vždyť rozlišovací schopnost té optiky nepřevýšuje 1,5" V principu to není planetární dalekohled, tak bych se o to primárně nesnažil. Jsou ale věci, na které bude výborný. Přehledové koukání po obloze na všechny možné objekty. Samozřejmě ve výsledku bude vše malé, bude tomu chybět více světla, ale zobrazí to velmi pěkně i velké pole. K tomu bych pořídil ekvivalentní okulár, s přiměřeně velkým zorným polem . Velké zvětšení do 100x a malé tak 20-25x, Okuláry s polem 68°, na to velké klidně i 80° A vzal bych tedy TV, ať to pasuje k dalekohledu :)
Určitě ne ten zoom ( nevhodná zvětšení, malé pole, horší ergonomie pozorování)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5422
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Poraďte vhodný okulár

#813

Příspěvek od vla »

Řeším podobnej problém, sice do bina, ale rozměry optiky přibližně sedí, Vyšel mi z toho dodávaný okulár 24mm/68°, protože byl dodávaný (moc nepoužívám). Hlavní pozorování cca 90% času momentálně De Lite 9 mm, chtělo by to trochu větší zvětšení, tak jsem pořídil ES 6,7 mm, zatím nezkoušeno, předpokládám, že by to mohlo De Lite nahradit, pokud ne zkusím Vixen 7 mm. To vše kvůli zornému poli. De-Lite vyhovuje i na hledání, tak se snažím o trochu větší zvětšení při stejném zorném poli. A na "planety" váhám mezi 4 a 4,5mm, vyzkouším, uvidím. Podle mě nemá cenu u takhle krátkých ohnisek mít řeba 5mm a 4 mm, ale jen jeden z nich. Ve zvětšení moc velké rozdíly nejsou a pro mě, stejně jak píše Milan je komfortní zvětšení tak 1,3 D-1,5 D, k čemuž lze optimalizovat jedno ohnisko okuláru.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Poraďte vhodný okulár

#814

Příspěvek od M_V »

Myslím, že vzhľadom k pôvodnej otázke od Martasa by mala zaznieť informácia, že na využitie možností ďalekohľadu potrebuje človek minimálne tri zväčšenia/okuláre:

1) Malé zväčsenie (D/6 až D/4) používané na vyhľadávanie objektov, pozorovanie rozmerných hmlovín a otvorených hviezdokop a tiež skupín menších objektov
2) Stredné zväčšenie (~D/2) ktoré často predstavuje najlepší kompromis medzi zväčšením a svetlosťou obrazu pre DSO objekty (t.j. objekty mimo slnečnú sústavu -> hmloviny, galaxie, hviezdokopy)
3) Vysoké zväčšenie (1D - 1.5D), ktoré sa používa na planéty, Mesiac a niektoré jasné a malé DSO objekty
Písmeno D označuje priemer ďalekohľadu v milimetroch.

Pre ďalekohľad 76/480 mm by sa napríklad dali zvoliť okuláre a zväčšenia:

1) 30 mm -> 16x
2) 12-13 mm -> ~40x
3) 5 mm -> 96x

prípadne zvoliť štyri okuláre a namiesto toho tretieho zobrať
3a) 6 mm -> 80x
3b) 4 mm -> 120x

Tieto pravidlá slúžia skôr ako pomôcka, záleží dosť aj na osobných preferenciách a tom, čo človek rád pozoruje. Ako už zaznelo, ideálne by bolo vyskúšať si to osobne.

Mimochodom, silná stránka tohoto ďalekohľadu sú predovšetkým tie nízke zväčšenia, široké zorné pole a prenosnosť. Zväčšenia nad 50x sa už dajú dosiahnuť aj s výrazne väčšímu ďalekohľadmi. Z dlhodobého hľadiska človek malý refraktor využije hlavne ako doplnok k veľkému ďalekohľadu na objekty ktoré sa mu tam nevôjdu do zorného poľa a potom na cesty a na krátke pozorovania z balkónu/terasy/pred domom, keď sa človeku nechce ťahať veľký ďalekohľad. Preto by som sa osobne nezameriaval iba na veľké zväčšenia ale zobral to viac komplexne.

Navyše, nízke zväčšenie so širokým zorným poľom sa veľmi hodí na vyhľadávanie objektov a s malým refraktorom potom netreba buď žiadny hľadáčik alebo stačí red dot. A čo človek nenájde, to sa nedá pozorovať s väčším zväčšením ;)

Nakoniec, dosť podstatná vec je prípadný rozpočet, okuláre od Tele Vue sú špičkové ale "špičková" je aj cena, rady Delos, Nagler a Ethos stoja orientačne 10-20 tisíc Kč za kus, Delite necelých 8 tisíc...
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Martas
Příspěvky: 24
Registrován: 19. 07. 2020, 18:17
Věk: 43

Re: Poraďte vhodný okulár

#815

Příspěvek od Martas »

Díky moc pánové, je o čem přemýšlet ;)
Martas
Příspěvky: 24
Registrován: 19. 07. 2020, 18:17
Věk: 43

Re: Poraďte vhodný okulár

#816

Příspěvek od Martas »

MilAN píše:Chápu, že zvětšení na planety 120 x je skoro málo. Ale to píšeí lidé, co mají ten dalekohled několikrát větší, mají dost rezervu ve zvětšení, mají větší rozlišovací schopnost a nepozorují přes tak malou výstupní pupilu. Prostě, ta optika má malý průměr, takže bych to vůbec nehnal do přehnaných zvětšení. Vždyť rozlišovací schopnost té optiky nepřevýšuje 1,5" V principu to není planetární dalekohled, tak bych se o to primárně nesnažil. Jsou ale věci, na které bude výborný. Přehledové koukání po obloze na všechny možné objekty. Samozřejmě ve výsledku bude vše malé, bude tomu chybět více světla, ale zobrazí to velmi pěkně i velké pole. K tomu bych pořídil ekvivalentní okulár, s přiměřeně velkým zorným polem . Velké zvětšení do 100x a malé tak 20-25x, Okuláry s polem 68°, na to velké klidně i 80° A vzal bych tedy TV, ať to pasuje k dalekohledu :)
Určitě ne ten zoom ( nevhodná zvětšení, malé pole, horší ergonomie pozorování)

MilANe narazil jsem na váš příspěvek kde radíte na podobný dalekohled (APO refraktor 76/570mm) malé zvětšení raději 35. Co bude tedy lepší? Jinak mám k dalekohledu setový TV Plossl 20mm (24x).
MilAN píše:Problém při volbě bude trochu ten průměr a omezení 1 1/4" okulárovým výtahem .
Omezím se na okuláry Tele Vue.
Minimální zvětšení: do lepších podmínek bych voli Plössl F 25 mm - dává průměr výstupní pupily 3,3mm, při zvětšení 23x. Asi by bylo vhodnější trochu zvednout to zvětšení-přeci jen většina DSO ho potřebuje. Potom vyhoví Nagler F16mm, výstupní pupila je 2,2mm a zvětšení 35x .
Širokoůhlost bych moc neřešil,v obou navržených okulárech je pole v průměru cca 2- 2,2°
Maximální zvětšení - některý z okulárů s ohniskem F=5mm, které dávají průměr výstupní pupily 0,66 mm a zvětšení 114x.
Zvětšení u okulárů s F=4mm je 142x a průměr výstupní pupily je 0,53mm - což pro pozorování planet může být už pro oko málo.
Z typu okulárů bych dal přednost Delosu nebo DeLite s komfortní vzdáleností výstupní pupily 20 mm,
Osobně bych preferoval Nagler F16 a DeLite 5mm a myslím , že bych si tím ve všech případech vystačil. Ale pokud volit něco ještě mezi-bylo by to zvětšení na DSO- potom Nagler F=9 mm ( zvětšení 63x, průměr výstupní pupily 1,2mm)
Barlow bych určitě neřešil, více zvětšení potřeba není a ani nedává v tomhle případě smysl. Pokud ale budeš v budoucnu uvažovat o binohlavě, neobejdeš se u ní bez extendru a pak je potřeba uvažovat s úplně jinými okuláry
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4565
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#817

Příspěvek od dvader »

Když už máš 24x, tak je 35 nesmysl. Další vhodné je 50 až 60x ...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Martas
Příspěvky: 24
Registrován: 19. 07. 2020, 18:17
Věk: 43

Re: Poraďte vhodný okulár

#818

Příspěvek od Martas »

Zaujaly mě ještě tyhle v podstatě asi protinázory ohledně kvalitního okuláru a nedá mi to se nezeptat, kde je tedy pravda. Reakce nejsou ze stejného vlákna.

Artaban píše:
...
Myslím, že s refrákem 80mm bude zvětšení 140x se slušnou kvalitou obrazu. Asi unese ještě trochu víc něco kolem 2D, ale to už bude horší kontrast a drahej kvalitní okulár se tak moc nevyužije.

...
SIRIUS_758 píše: ...
U Tvého 80 mm refraktoru půjde zvětšení mírně přes 200x použít velmi dobře, ale je potřeba počítat se slabým světlem a zhoršeným kontrastem. Z tohoto důvodu bych preferoval pořízení opravdu kvalitního okuláru, protože u těch levných je v první řadě horší právě ten kontrast...
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1834
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Poraďte vhodný okulár

#819

Příspěvek od g »

jde o individuální posouzení. U planet v kvalitním dalekohledu používám pupilu až 0,6mm (1,8D), u Měsíce výjimečně 2D dovolí-li seeing, přes 2D obvykle jen dvojhvězdy. Obecně pohodlné sledování planet v okuláru je právě při pupile kolem 0,7mm. Oba citované názory se shodují v nižším kontrastu a nedostatku světla u vysokého zvětšení s pupilou ~0,5mm (2D).
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Martas
Příspěvky: 24
Registrován: 19. 07. 2020, 18:17
Věk: 43

Re: Poraďte vhodný okulár

#820

Příspěvek od Martas »

trochu mě zmátlo, že jednou je na okrajové nebo extrémnější zvětšení kvalitní a tedy dražší okulár doporučován a podruhé spíš nedoporučován a stačil by snad levnější. Jestli jsem to tedy pochopil, možná ne úplně správně...


Jinak včera jsem to na chvíli vytáhnul než se zatáhlo a Jupiter se Saturnem ani při 24x nezklamaly. Velikosti špendlíkových hlaviček ale prstence u Saturnu jsem viděl i s mezerou mezi planetou. Supr! Dokonce jsem našel i M31 v Andromedě (chvili trvalo :) a taky pěkný, jen trochu nejasný. Pochopil jsem, že vidim jenom centrum a ramena vidět nejsou. Pak jsem zkusil sjet dolu na M33 a tu jsem nenašel.

Dnes už musím něco objednat a modlit se ať to do pátku přijde, příští týden jedu do Alp, tak bych to chtěl mít sebou.
Naposledy upravil(a) Martas dne 22. 07. 2020, 12:55, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1834
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Poraďte vhodný okulár

#821

Příspěvek od g »

odkaz neříká, že nekvalitní okulár by ukazoval stejně jako kvalitnější. Myslí tím, že neužitečné zvětšení přináší negativní jevy. Platí přímá úměra - s horším okulárem bude jen horší obraz. Kvalitní okulár vytáhne maximum - obrazu však při pupile kolem 0,5mm bude chybět brilance i kontrast. Rozdíly mezi špičkovým a průměrným okulárem zůstanou, budou však méně strmé. Roli zde hraje i zkušenost pozorovatele zachytit prchavé detaily.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7215
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#822

Příspěvek od Artaban »

Martas píše:trochu mě zmátlo, že jednou je na okrajové nebo extrémnější zvětšení kvalitní a tedy dražší okulár doporučován a podruhé spíš nedoporučován a stačil by snad levnější. Jestli jsem to tedy pochopil, možná ne úplně správně...
Pokud je zvětšení už víc, jak 2D, tak spíš nemá cenu mít špičkové drahé okuláry. Horší kontrast a seeing ubere kvalitě a i v dobrém dalekohledu to bude hodně okrajově používané zvětšení.
Naopak u zvětšení kolem 1,5-1,8D u malého špíčkového dalekohledu bych klidně špičkové okuláry použil. Když jde o planety, kde je nárok na kvalitní všechno, tak proč nevyužít kvalitu dalekohledu naplno. Nutně to ale neznamená, že když není na okulár za několik tis. že nemá cenu planety ani pozorovat.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7215
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#823

Příspěvek od Artaban »

Martas píše:inak včera jsem to na chvíli vytáhnul než se zatáhlo a Jupiter se Saturnem ani při 24x nezklamaly. Velikosti špendlíkových hlaviček ale prstence u Saturnu jsem viděl i s mezerou mezi planetou. Supr
Myslím, že oko budeš mít dobrý.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Martas
Příspěvky: 24
Registrován: 19. 07. 2020, 18:17
Věk: 43

Re: Poraďte vhodný okulár

#824

Příspěvek od Martas »

Jo o to mi jde, jestli kdybych výhledově pořizoval 3.5mm ohnisko (1.8D) jestli kupovat okulár za 10k
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7215
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#825

Příspěvek od Artaban »

To je moc, bych řekl. Je to kvalitní dalekohled, ale planetární speciál to nikdy nebude. To bych spíš investoval do většího dalekohledu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět