Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4183
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3061

Příspěvek od biker.fm »

iooo píše:Zajímal by mě názor zdejších zkušených borců: dává to smysl pro astrofoto posadit na EQ6 Newton 300/1500 nebo je pro montáž EQ6 vhodnější jen Newton 200/1000 ?

Díky
Karell mel 300/1500 na EQ6tce (jestli si dobre pamatuji). Vysledky se dostavily, ale za cenu totalniho bezvetri a pod. Podle mne je max 250/1000 aby ses moc netrapil. A pokud chces fotit i v necem mezi vankem a silnejsim vankem (nic lepsiho mne nenapadlo jak to popsat), tak 200/800.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3062

Příspěvek od MilAN »

Rdši bych zůstal u té 200/1000 než u světelnější s F800mm. Jsou to zbytečné problémy navíc. A zrob´vna tak s akmerou bych se oprostil od těch nejmenších pixelů . Rozlišení vrazně pod 1" opět přináší jen řadu problémů jak s technikou, tak s podmínkami ( vítr , seeing)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3063

Příspěvek od MMys »

To můžu jenom potvrdit. Ona ani ta EQ6 není pro ta vysoká rozlišení nic extra. Chod se musí neustále kontrolovat autoguiderem v relativně krátkých intervalech, sekunda, maximálně dvě. A autoguider to stále honí tam a zpět. Vlastní zkušenost. Po přestěhování dalekohledu z EQ6 v terénu na robustní montáž s chybou okolo +/-1 arcsec. za 5-10minut, umístěnou v kopuli, ostrost snímků znatelně vzrostla, aniž jsem cokoli dělal s optikou.

Držel bych se s pixely někde kolem 5-6um, to dává s metrovým ohniskem 1.24 arcsec/pixel, a i s tím budeš mít co dělat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 856
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3064

Příspěvek od mirkovacik »

MMys píše:TPo přestěhování dalekohledu z EQ6 v terénu na robustní montáž s chybou okolo +/-1 arcsec. za 5-10minut, umístěnou v kopuli, ostrost snímků znatelně vzrostla, aniž jsem cokoli dělal s optikou.
A čo podľa Teba malo hlavný vplyv na zlepšenie? Montáž? Kupola?
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3065

Příspěvek od iooo »

Díky všem za odpovědi, jsou to neocenitelné dílky informací do skládačky :-)

Nicméně:

1. Proč raději 200/1000 než 200/800? Resp. o jakých problémech se světelnějším dalekohledem je řeč?
2. Proč rozlišení (kamery) pod 1" "přináší jen řadu problémů jak s technikou, tak s podmínkami" ?
3. Jak spočítám, že "pixely někde kolem 5-6um, to dává s metrovým ohniskem 1.24 arcsec/pixel" ?

Díky
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2143
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3066

Příspěvek od DaveOne »

Takže postupně :

1. Čím větší světelnost (menší F) tím větší problémy se seřízenim dalekohledu a vlastně cele optické soustavy .. v tomto případě kolimace, kolmost vytahu, reduktoru ve vytahu atp. Samozřejmě větší světelnost je vždy pro astrofoto žádoucí, ale vždy to jde ruku v ruce s náročností na přesnost a serizeni celé optické cesty.. a to je pokud to chceš mít dokonalé také velmi drahé a chce to velkou zkušenost :lol:


2. Vyšší rozlišení (méně arcsec na pixel) je samozřejmě žádoucí,ale jen do určité míry .. například při rozlišení pod 1arcsec mohou nastat problémy se seeingem, stává se to pak velmi náročné na přesné ustavení, autoguiding, kvalitní montáž atd..hvězdy mohou vypadat jakoby ,,chlupaté ,, a jiné laskominy :D

2. Vzorec pro výpočet rozlišení je : velikost pixelu kamery /ohnisko dalekohledu * 206,3 =

Vše najdeš třeba na této stránce Atiku.. včetně pěkné tabulky pro rozlišení u různých kamer a ohnisek dalekohledu a také příkladu oversamplingu a undersamplingu optické soustavy :

https://www.atik-cameras.com/news/rules ... reak-them/
Naposledy upravil(a) DaveOne dne 12. 05. 2020, 15:52, celkem upraveno 2 x.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3067

Příspěvek od MilAN »

ad1/
a) světelnější optika je náročnější na výrobu a v téhle cenové úrovni je vevýsledku méně světelná optika méně zatížena optickými vadami.
b) Světelnější parabolické zrcadlo má větší pole zatížené komou = vlastnost paraboly
c) světelnější soustava je více závislá na přesnosti zaostření a kolimaci soustavy i na tepelných změnách jak optiky, tak tubusu

ad2/
a) seeing běžně dosahuje hodnot, které neumožňují dostatt bodový obraz a body při větším měřítku jsou již zobrazeny jako "fleky"
b) požadavky na přesnou pointaci mají někde na téhle úovni své rozumné technické meze. Souvisí opět jak se seeingem, tak s mechanickými vlastnostmi montáže, tubusu, uložením optiky, mechanikou převodů, chvěním, průhyby, odolností vůči větru .....

ad3/
obyčejný pravoúhlý trojúhelník,.... funkce tangens = 0,006/1000 ~ 1.24"/pix
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3068

Příspěvek od iooo »

Takto jasné a srozumitelné shrnutí jsem snad ani nečekal, díky pánové :-)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3069

Příspěvek od Bill »

Ono taky je dost plošně rozsáhlých objektů, kde je kratší ohnisko výhodou...
Takový menší refraktor (nebo špičkový teleobjektiv) umožní dosáhnout nějakých koukatelných výsledků dříve, než velká "roura"...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3070

Příspěvek od iooo »

A to mě přivedlo na další myšlenku: je reálné větší objekty s tou velkou rourou nasnímat jako mozaiku? Jde mi o stacking jednotlivých snímků - nebude po stackingu mít každý snímek do mozaiky tak rozdílné parametry, že jejich složení bude prakticky nemožné? Používá se reálně něco takového?
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4183
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3071

Příspěvek od biker.fm »

Rekl by jsem ze nez se trapit s mozajkou, radeji kratsi ohnisko.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2143
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3072

Příspěvek od DaveOne »

Já bych na mozaiku taky raději zapomněl .. člověk(speciálně nováček ) se dost při zpracování natrápí i se single snímkem :) Používají to spíš tady místní planetárníci (na měsíc )a tam je to možná trochu jednodušší ..možná díky kratším expozicím nevím .
Jak píše kolega .. v tom případě pořídit raději ještě nějakou rouru s kratším ohniskem (nejspíše refraktor) .. málo kdo zde ze seriózních astrofotičů má proto jen jeden dalekohled .. proste objekty jsou kolikrát dost odlišné velikosti a mozaikovat se nikomu moc nechce .. mimo jiné je to samo náročné na čas, kterého není nikdy dost
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3073

Příspěvek od iooo »

Tak je mi jasné, že ideální je mít několik dalekohledů, několik kamer a spoustu dalších věcí, ale já jsem sotva začal a už mě někdy napadá, jestli nevykrást banku :D
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4183
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3074

Příspěvek od biker.fm »

Banku nechej bankou a misto abys byl za mrizemi ( :-) ), ten cas venuj focenim tim co mas. A cas ti ukaze co budes chtit mit za dalsi hracky.
Kamera = 1 (neni nutne vetsi cislo), spise ten pocet dalekohledu (objektivu) bude > 1 v budoucnu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Saturnax
Příspěvky: 177
Registrován: 17. 05. 2020, 12:00
Bydliště: Pata, Slovensko
Věk: 44

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3075

Příspěvek od Saturnax »

Zdravim, poprosil by som skusenejsich o radu: chcel by som sa zacat venovat astrofotografii (primarne DSO) a potrebujem poradit so zostavou.
Zatial som uvazoval nad 350-400 Newtonom na Celestrone CGX, popripade CGX-L, alebo TS RC 14" na EQ8R. Cely setup bude umiestneny na zahrade rodinneho domu, pravdepodobne pod zatahovacim pristreskom.
Rozpocet na komplet zostavu (vratane pointeru, kamier, redukcii, atd.) je 10 tis.€.
Vdaka za kazdu radu.
Odpovědět