Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cogliostro
Příspěvky: 10
Registrován: 10. 12. 2009, 10:53

Dalekohled pro začátečníka

#901

Příspěvek od Cogliostro »

Ahoj, předpokladam že deepsky jsou objekty mimo naši sluneční soustavu. Chci se zeptat...jezdím na chatu do hor takzvaně na samotě u lesa. Je tam absolutni super tma a rád se dívám večer n a oblohu a jen tak posedavam na verande...je tam pouhym okem dokonale vidět pas mlečne drahy a tak..prostě super tma. No a napadlo mě jeslti by to nebylo lepší s nějakým dalekohledem, ale jakým ? muže mi někdo poradit něco do 10 000kč ? na pozorovani hvězdokup, mlhovin a jinych galaxii ? je nco takoveho do tech 10 tisíc? a pokud ano tak co idealně prosím? nechci fotit, jen koukat. díky
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4649
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled pro začátečníka

#902

Příspěvek od Sasa3 »

Patri to do trochu jine sekce. Do 10.000 Kc vychazi nejlepe nejaky dobson s 200mm zcadlem. Neco jako tohle

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3653.html

Pokud se na obloze nevyznas, tak bych za zbytek do 10.000 Kc poridil nejaky triedr, ten je do zacatku asi to lepsi na nauceni se vyhledavani na obloze a kup si ho driv nez ten velky dalekohled. K tomu pak nejaky atlas, podle kterych objekty najdes, a nejakou knihu pro zacatecniky ohledne orientace na obloze a trpelivost naucit se objekty na obloze vyhledavat.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Dalekohled pro začátečníka

#903

Příspěvek od deneb »

tady prodává 200/1200 za 6000kč, zeptej se
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1407135731
Uživatelský avatar
jedle
Příspěvky: 7
Registrován: 16. 09. 2014, 10:37

Dalekohled pro začátečníka

#904

Příspěvek od jedle »

Zdravím. Vím, že tohle téma tady už asi kolovalo mockrát a předem se omlouvám za dotazy, které již byly položeny. Strávil jsem nějakou dobu prohledáváním fóra a dospěl jsem k názoru, že se zeptám přímo.

Vyhlédl jsem si tento dalekohled:
http://www.novedalekohledy.cz/catalog/t ... 750150eq3/
chtěl bych se zeptat, proč je montáž dobson pro začátečníky tak doporučována. Jestli je jednoduchost jediným důvodem. Z popisů montáží mi vychází nejlepší EQ vzhledem k možnosti pohodlně sledovat objekt po delší dobu.

Další dotaz se týká značky mnou vybraného přístroje. Nenalezl jsem nikde recenze na tento přístroj, ani na výrobce. Proto bych uvítal nějaké rady, pokud má někdo s touto značkou zkušenost. Případně bych uvítal doporučení srovnatelného přístroje v osvěčené kvalitě.

Ještě na závěr mě zajímá, jestli je možné výhledově připojit fotoaparát k tomuto dalekohledu (příp. jak poznám u nějakého dalekohledu, že je to možné)

dík. ;)

Ještě přidávám info: auto k dopravě mám, pozorovat chci v šumaské divočině i ve městě. Zkušenosti mám jen s triedrem.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Dalekohled pro začátečníka

#905

Příspěvek od Rekmarik »

Vyhlédl jsem si tento dalekohled:
http://www.novedalekohledy.cz/catalog/t ... cope_binor...
Omlouvám se že místo odpovědi se zeptám, ale moc mě to zajímá:

Jak došlo k tomu, že sis po "prohledávání" tohoto fora vyhlédl právě takový dalekohled ? Opravdu by mě zajímalo, jak je to možné ...

EQ montáž ? .. ano super ... ale EQ 3 pro 150/750 ? to nebude stačit ..

Za sebe bych snad jen řekl, že patrně důležitější než jméno výrobce bude ujasnit obecně jaký typ dalkohledu by byl pro Tvé potřeby nejvhodnější - zakalkulovat do toho finanční možnosti .. pak hledat.
Samotná montáž bohužel zastupuje z celkové ceny dalekohledu velkou část pokud to není šunt.
Pak se s Dobsonem dostaneš ve stejné cenové kategorii na výkonnější dalekohled. ... Vždyť jen v sekci pro začátečníky je tolik vláken tolik příspěvků které diskutují tvé otázky a mnoho dalších otázek, které tě teprve napadnou - cenová dostupnost, přenositelnost, kvalita optiky, univerzálnost, pozorování vers. astrofoto, okuláry, doplňky, péče o dalekohled ... stojí to za to se tím prokousat  :P
Uživatelský avatar
jedle
Příspěvky: 7
Registrován: 16. 09. 2014, 10:37

Dalekohled pro začátečníka

#906

Příspěvek od jedle »

Prohledával jsem nejen tyhle stránky ale i různé jiné stránky a články s touto tématikou.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 905
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Dalekohled pro začátečníka

#907

Příspěvek od Stanislavxyz »

Jak došlo k tomu, že sis po "prohledávání" tohoto fora vyhlédl právě takový dalekohled ? Opravdu by mě zajímalo, jak je to možné ...
Také mě to zaujalo- když jen tak namátkou zalistuji v tomto vlákně dvě, tři stránky nazpět, najdu asi deset příspěvků doporučujících všeobecně Newtonuv dalekohled na Dobsonově montáži, nejčastěji 150/1200, případně 200/1200. Až je to skoro blbý, jak jsou zdejší (vesměs zkušení) rádci málo originální (Dodatek pro jedle - ostatní příspěvky na těch pár str. nedoporučují jiné dalekohledy, pouze rozmlouvají jejich nákup.  ;))
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Dalekohled pro začátečníka

#908

Příspěvek od mitovka »

Ono je celkovo zvláštne, ako veľmi sú obľúbené Dobsony v ČR a SR. Môj názor je, že niektoré ikony amatérskej (vizuálnej) astronómie ich natoľko propagovali, že proste "priviedly stáda" ktoré sa aj naďalej zväčšujú, akási lavínová reakcia. Inak si to neviem vysvetliť. Je totiž zaujímavé sledovať koľko Dobsonov dokáže absorbovať slovenský trh napríklad v porovnaní s maďarským, dvojnásobne veľkým.
mitovka
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 247
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Dalekohled pro začátečníka

#909

Příspěvek od Rudohor »

Cim pozoruje madarsky trh?
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Dalekohled pro začátečníka

#910

Příspěvek od Rekmarik »

Ono je celkovo zvláštne, ako veľmi sú obľúbené Dobsony v ČR a SR

Ale když to vezmeme ryze obecně

kolik dalekohledů na pozorování je cenově příznivých (do 10-15tis.kč) se stabilní montáží, bez výraznějších barevných nebo jiných optických vad ?

Mě ta oblíbenost připadá zřetelná právě díky té dostupnosti a geniální jednoduchosti Dobsona -

Postavíš to na zem, nic neustavuješ, namíříš intuitivně kam chceš ...
... dokonce ani se to normálním zacházením příliš nedá poškodit .. skvělá blbuvzdornost - vlastnost užitečná  ::)
Například dobsonovu bedýnku si dovede vyrobit pro samostatný tubus mnohem víc lidí než stabilní EQ nebo ALT montáž ... žejo ..

že by v Maďarsku na to šli z jiného konce ? Že by tam fungovala jiná skupina názorových vůdců ? .. zajímavé



Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Dalekohled pro začátečníka

#911

Příspěvek od vla »

To není o žádných vůdcích  atd. Jednoznačně je z99% zásadním pravidlem cena , buď se chce kvalita za málo peněz, nebo je limit 3 až 5 tis. Kč. Z toho i bez vůdců vyplývají mechanicky nejjednodušší dalekohledy, protože jsou nejlevnější. Ať je levný dalekohled jakýkoliv, vždy se skládá z vlastního tubusu s optikou a k němu nějaká montáž a tady je ten základní kámen problému. Dobsonova bednička z mmdf desek což je nejlevnější materiál a je tedy levná, nebo paralaktika s potřebou strojírenského vybavení pro výrobu, která je výrazně náročnější na výrobu, i čas a materiál a proto je výrazně dražší. To skutečně s velkými vůdci nemá nic společného. Až tady budou převládat požadavky na dalekohledy či sestavy kolem 50 tis. bude realita s přihlédnutím k tentokrát reálným představám budoucích majitelů zcela jiná.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 905
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Dalekohled pro začátečníka

#912

Příspěvek od Stanislavxyz »

Dobsonova montáž je totiž geniální. Poměr cena/výkon je bez konkurence a již zmiňovaná jednoduchost na výrobu a naprosto skvělá funkčnost bude hlavním důvodem velké popularity. Nevím jaká je situace v Maďarsku či jinde, ale pokud tam lidé uvažují také racionálně, tak to nebude jiné.

Navíc čím větší dalekohled, tím více Dobson vede- na dalekohled se zrcadlem 500mm by paralaktika stála majlant, Dobson zlomek té ceny...
Bavím se stále o použití pro vizuál.

PS: A ta malá nápaditost  zkušených rádců byl vtip (snad to všichni pochopili) I já zastávám názor, že Newton na Dobsonu je vhodné spojení (nejen) pro začátečníky.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
jedle
Příspěvky: 7
Registrován: 16. 09. 2014, 10:37

Dalekohled pro začátečníka

#913

Příspěvek od jedle »

Vrátil bych se tedy k řešení Dobson vs. EQ.
Co se týče dalekohledu, vidím to někde mezi Newtonem 150 a 200 mm. Je možnost se po čase rozmyslet, že vlastně Dobsona, kterého si pořídím, nechci a vyměnit na EQ montáž? A pokud ano, musím vybírat nějaký konkrétní dalekohled, pro který tato možnost je. A dále pak pokud budu chtít pozorovat někde v "divočině", je Dobson opravdu to, co hledám? Mám takovou představu, že u toho budu muset ležet na zemi nebo s sebou nosit zahradní stolek. A ještě co se týče náročnosti EQ motáže. Jedná se o víc než postavit trojnožku do vodováhy a orientovat na sever? Protože to je moje lajcká představa.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Dalekohled pro začátečníka

#914

Příspěvek od Regulus »

Myslím, že většina standartních dobsnů, tedy jejich tubus s optikou by na EQ montáž jít připevnit měla, stačí sehnat kruhy vhodného průměru :)

Ležet na zemi ani nosit stolek se nemusí, pokud se nejedná o stolní variantu 76 či 130 mm. 150ka a 200ka už stojí jednoduše přímo na zemi, např.:¨
https://www.youtube.com/watch?v=0lBOfbbfP00  

K tomu astrofotu: jaký typ astrofota by sis tak představoval? Máš kompakt, zrcadlovku... ?
http://www.supra-dalekohledy.cz/astrofoto/
První dvě kategorie jdou zvládnout i s poměrně nenáročným vybavením (kompakt), ale poslední kategorii je už obecně "jiná liga"...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Dalekohled pro začátečníka

#915

Příspěvek od Bill »

A ještě co se týče náročnosti EQ motáže. Jedná se o víc než postavit trojnožku do vodováhy a orientovat na sever?  
No ono je ještě jeden problém - na EQ montáži ti výtah bude mířit pokaždé někam jinam - takže to potenciálně vede k plazení, klečení nebo můžeš potřebovat štafle. U Dobsona je pořád v nějaké rozumné výšce. Na pozorování jsou dobsony menších průměru většinou delší, na EQ montáž kratší. Na EQ se dává 200/1000, na focení spíše 200/800. Dobson bývá 200/1200 - když ho dáš na paralaktiku, tak bude zbytečně dlouhý a díky setrvačnosti bude méně stabilní. U 150 je ten rozdíl ještě větší. Na EQ se dává 600-750, Dobson je opět 1200, aby se s ním dalo dobře pozorovat.

Na EQ je asi lepší SCT nebo MAK - ale to už je trošku jiný rozpočet. Tam to končí zrcátkem, které se dá lehce natočit požadovaným směrem.

Ale je to hodně o osobní preferenci a možnosti aspoň nějak fotit - já jsem měl vždy EQ montáž, ale pozoruju opravdu minimálně. On ten Newton se dá povolit a natočit v kruzích - ale moc uživatelsky komfortní to není.

M:736 750 113
Odpovědět