spotovy reflektor

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Petr Hrudka
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

spotovy reflektor

#1

Příspěvek od Petr Hrudka »

Dobrý den,

poradí mi nějaký odborník na optiku jak má zhruba vypadat optická soustava spotového reflektoru? Potřebuju aby měl vyzařovací úhel cca 8 stupnů a kruh byl nasvícen rovnoměrně. Je před vlastním zdrojem světla potřeba matnice nebo se to dá rozptyl řešit nějak bezztátově?

Předem díky za každou radu.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8316
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

spotovy reflektor

#2

Příspěvek od Cztwerec »

Já jsem si ten název nejdřív vyložil jako spot-refraktor, pozor! Jsou zde zarputilí bojovníci proti světlu!

Jaký by to mělo mít účel? Je to jen moje zvědavost, já Vám asi neporadím, takže mě klidně ignorujte.

Lectorem iustus...
Petr Hrudka
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

spotovy reflektor

#3

Příspěvek od Petr Hrudka »

účel osvětlovací něco jako divadelní sledovací světlo
Uživatelský avatar
RisoP
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 10. 2011, 08:39

spotovy reflektor

#4

Příspěvek od RisoP »

No ja viem ako "boďáky" ako to volajú divadelný osvetlovači vyzerajú zvnútra. Je tam halogénová žiarovka , kondenzor čo je špeciálna šošovka velmi hrubá na rovnej strane má fresnelove kruhy alebo to tak vyzerá , ďalej na konci je ešte jedna šošovka v ohnisku sa umiestňujú rôzne clony bud z obrazcami alebo otváracia clona-akoby sa kruh otvoril. Princíp ako detská premietačka. Ďalej sú tam ventilátory chladiace aj ohnisko s clonami. Za halogénom je parabolická odrazná plocha. Ak chceš vyrobiť niečo podobné choď na vrakovisko áut práve na xenonových reflektoroch áut nájdeš kondenzor ale s priemerom 6-7cm. Tie divadelné majú halogén 750,1000,2000 W priemer šošovky a kondenzora 15-20cm a dĺžku cez 1m. ;)
N200/f5,malokuk,bino 7*50, bino 20 & 32*88
Uživatelský avatar
RisoP
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 10. 2011, 08:39

spotovy reflektor

#5

Příspěvek od RisoP »

Nie som optik ale podla mňa kondenzor je ten bezstrátový prvok viem že reflektor bez neho svieti iba velmi slabo. ;)
N200/f5,malokuk,bino 7*50, bino 20 & 32*88
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

spotovy reflektor

#6

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Nie som optik ale podla mňa  kondenzor je ten bezstrátový prvok  viem že reflektor bez neho svieti iba velmi slabo. ;)Já taky nejsem optik, ale jsem dost betonově přesvědčený, že neexistuje bezztrátový prvek. Průchodem sklem nebo odrazem vždy nějaká ztráta vznikne.
Počkal bych na příspěvek od nějakého optika. Naše amatérské plky zde moc nepomohou...
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
RisoP
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 10. 2011, 08:39

spotovy reflektor

#7

Příspěvek od RisoP »

No ja som s tým dosť často prichádzal do styku, optik nie som, ale keď sa ten kondenzor vybere tak intenzita poklesne určite viac ako o polovicu. Je to v podstate premietačka okrem hlavnej funkcie svietenia kruhu sa  tam vkladajú rôzne filtre - tie farebné sú mimo ohniska. Do ohniska sa vkladajú projekčné filtre, rôzne hviezdičy a pod. sú to povečšinou tenké kovové folie v ktorých to je to vypálené zrejme laserom . Všetky reflektory ktoré vrhajú úzko smerované a ostro ohraničené svetlo majú kondenzor. Volajú sa spotové a na tie sa tazatel pýtal. No a ten kodenzor z auta mám na stole ako ťažítko, pred časom som sa s tým trochu hral a myslím že by sa taký zmenšený boďák dal pomocou neho urobiť.
To že sa to nedá urobiť bezstratovo, je asi všetkým jasné, ale keď sa tam vloží matnica tak to moc svietiť nebude a bez matnice budeš mať buď zaostrené vlákno žiarovky, alebo keď to rozostríš nejaký flak, ktorý ale bude mať neostrý okraj samozrejme hovorím o nejakej žiarovke s objektívom.
Ja som to pochopil tak že sa tazatel pýta ako to urobiť aby sa tie straty eliminovali. No a takto to robia firmy Ktoré to vyrábajú pre divadelné použitie. Iba pre info- cena takého boďáku lepšej kvality je značná.  :)
N200/f5,malokuk,bino 7*50, bino 20 & 32*88
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

spotovy reflektor

#8

Příspěvek od TomasN »

Dobrý den,

poradí mi nějaký odborník na optiku jak má zhruba vypadat optická soustava spotového reflektoru? Potřebuju aby měl vyzařovací úhel cca 8 stupnů a kruh byl nasvícen rovnoměrně. Je před vlastním zdrojem světla potřeba matnice nebo se to dá rozptyl řešit nějak bezztátově?

Předem díky za každou radu.No, já tak trochu odborník jsem  :)

Tak „zhruba“ se bude optická soustava skládat ze zdroje a odražeče tvaru „přibližně“ rotačního paraboloidu ;)

Podívej, takhle se na to nedá odpovědět. Jak to má být velké? Jaký je zdroj? Z čeho to celé bude? Jak to budeš vyrábět?
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

spotovy reflektor

#9

Příspěvek od -karneades- »

pokud ti nebude vadit, ze pujde o monochromazicky zdroj, tak pouzij zdroj koherentniho svetla, napr. zeleny, modry, fialovy, cerveny, oranzovy laser, staci jej patricne rozostrit
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

spotovy reflektor

#10

Příspěvek od MMys »

Petře, má to na:

účel osvětlovací Smiley něco jako divadelní sledovací světlo
Laser s výkonem minimálně pár set W, to asi moc zadarmo nebude, nehledě na legislativu.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

spotovy reflektor

#11

Příspěvek od -karneades- »

prelitl jsem ten text ukvapene,  ::), ale jinak mam odzkouseno, ze u 1W zeleneho laseru je po rozostreni paradne ohraniceny svazek a pri prumeru do 0.5 m je to svetlo jako bejk, kam se na to hrabe ma HiD baterka :)
Odpovědět