Konstruktivní kritika vítána

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24370
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Konstruktivní kritika vítána

#16

Příspěvek od MilAN »

Případně zkus ustaování podle tohoto vlákna:


Mě to přijde nejvíc "blbovzdorný" a to je přesně to, co potřebuju já
Prosím tě, proč by měl nastavovat tímhle postupem, když to  nastaví pomocí polárního hledáčku, který tam má, za  nějaké 2 minuty, a to minimálně tak přesně , jako tebou  doporučovaným postupem , na kterém strávíš 10-15 minut.
K tomu tam snad ten hledáček je. Nastavíš jedno číslo   a dotáhneš  nastavovacími šroubky . A je to.
.................
Neblbněte , prosím, nováčky  nějakými vymyšlenostmi. K montáži je návod, podle kterého to jde, a pokud ne , je to tu v mnoha vláknech dostatečně  buď podrobně, nebo i jednoduše popsáno.
A nezavádějte tu nutnost  ustavení stativu do vodorovné polohy   ani  termíny jako elevace .... Nesouvisí to  vůbec s ustavením montáže.  
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3534
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Konstruktivní kritika vítána

#17

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »



Prosím tě, proč by měl nastavovat tímhle postupem, když to  nastaví pomocí polárního hledáčku, který tam má, za  nějaké 2 minuty, a to minimálně tak přesně , jako tebou  doporučovaným postupem , na kterém strávíš 10-15 minut.
K tomu tam snad ten hledáček je. Nastavíš jedno číslo   a dotáhneš  nastavovacími šroubky . A je to.
.................
Neblbněte , prosím, nováčky  nějakými vymyšlenostmi. K montáži je návod, podle kterého to jde, a pokud ne , je to tu v mnoha vláknech dostatečně  buď podrobně, nebo i jednoduše popsáno.
A nezavádějte tu nutnost  ustavení stativu do vodorovné polohy   ani  termíny jako elevace .... Nesouvisí to  vůbec s ustavením montáže.  
Já ti přece nebranim si všechny montáže, ke kterym se přiblížíš, ustavovat polárnim hledáčkem do konce věků. A taky ti nebráním psát sem, že si myslíš, že je to lepší.

Ale tenhle svůj patronizující tón "tohle sem nepište" si už fakt nech. Přestaň se prosím tvářit, jakože jsi na AF arbitrem pravdy a tebou neschválenou radu nelze vyslovit. Podívej se na ohlasy v tom vabrově vlákně a jinde, spoustě lidem popularizace týhle metody prostě hrozně pomohla.  

Vem už prosimtě jednou na milost skutečnost, že lidi jsou rozdílný. Někomu nedělá problémy seřídit polární hledáček, tak, aby mířil správnym směrem. Někomu ano. Ty si to sice možná nedokážeš představit, ale je to prostě tak.

Já sem možná naprosto tupej, ale mě to prostě nenapadlo, že by se takhle dala montáž ustavit a mořil sem se s polárnim hledáčkem. Když to tu vabra napsal, tak jsem poprvé v životě udělal nějakou nerozjetou fotku!
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24370
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Konstruktivní kritika vítána

#18

Příspěvek od MilAN »

Nevím, jakou máš montáž a kolikrát jsi to zkoušel, ale ten, kdo umí namířit a seřídit normální hledáček, umí to i s polárním. I když temín "seřídit" je až moc vznešený na tu primitivnost, co se s tím musí udělat.
Proto radím začátečníkům naučit se tuhle primitivnost, která vede vždy k úspěchu.
Tvoje tvrzení u rozjeté / nerozjeté fotce je  skoro úsměvné. Protože  i na  zhruba i špatně ustavené montáži  se při pointování dělají neujeté fotky.  A  bez pointace předpokládám nebude fotit začátečník, leda by měl  montáž za více jak 100.000Kč a i tak by to šlo jen do ohniska nějakých 400 mm.
Myslím, že k  začátečníkům by  se měla dostat základní informace o pozorování. Když si koupil  montáž s polárním hledáčkem ( a HEQ5 ho má velmi slušný) ,tak by ho rada měla nasměrovat k jeho správnému použití. Je možné, že podle tebe mnoha lidem ( to číslo by mě fakt zajímalo, )tebou uvedenámetoda slouží. Ale té skutečné většině -a to jsou  stovky pozorovatelů  - slouží polární hledáček . A s těmi si tu budu dopisovat ( a to i přes to, že utáhnout 3 šroubky je velká složitost) :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3534
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Konstruktivní kritika vítána

#19

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Mě zase přijde úsměvné tvoje tvrzení o tom, že začáteřník nebude fotit bez pointace. Takže tobě přijde jako hrozný zlo vnucovat začátečníkům ustavení rotací a přitom ti přijde úplně normální jim vnucovat pointaci? To mi prostě hlava nebere. Vždyť je to mnohem složitejší!

Já mám montáž za 2.000, slovy DVA TISÍCE KORUN ČESKÝCH, ač z bazaru (nová se dá sehnat asi za 10). Fotim na ní (fotil sem dokud nerozbila) občas 400kou bez pointace, tak třetinu minutových ezpoxic sem vyhodil, ze zbytku jsem si poskládal fotky, který mi jako fotografovi začátenčíkovi přišly dostatečně zajímavý. Ale většinu fotek sem dělal kratšími objektivy.

Dopisuj si tady s kym chceš, ale netvař se, jakože to, jak to děláš ty, je jediný možný a zaručeně nejlepší a pokud to někomu nevyhovuje, tak je evidentně úplně blbej.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MartinZ
Příspěvky: 327
Registrován: 13. 04. 2010, 16:20

Konstruktivní kritika vítána

#20

Příspěvek od MartinZ »

Nerad se Vám do toho vměšuji, ale nebylo by pro poslední příspěvky vhodnější, kdyby jste si je vy dva vypovídali přes SZ?
Uživatelský avatar
JarekZak
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2008, 21:23

Konstruktivní kritika vítána

#21

Příspěvek od JarekZak »

Tak koukám že se nám to tu trošku zvrhlo . Vážím si rad od Vás obou, každý se mi snažíte pomoct a každý to vidíte trošku jinak, ale kvůli tomu se tu nemusíte rozhádat :-/ . Osobně preferuju ten polární hledáček (přijde mi to jednodušší, asi pro to že jsem se s ním už jakš tak naučil a nic jiného neznám zatím), ikdyž si myslím že je nejlepší projít si i jiné metody, které jste mi poskytli a poučit se a vybrat si ze všech dostupných .
Jinak bych si dovolil takový postřeh. To že se dá montáž ustavit tak aby uhla jen o několik pixelů za hodinu mě dost překvapilo. Když jsem všude slyšel že na delší expozice (v řádu minut) je třeba pointovat tak jsem logicky usoudil že ten můj pohyb hvězd je v normě a dál jsem to neřešil. :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24370
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Konstruktivní kritika vítána

#22

Příspěvek od MilAN »


Čím je to pravděpodobně způsobeno? Předpokládám že špatným ustavením to asi nebude protože to bych čekal že to bude na všech fotkách protáhlé jen na jeden směr. Krom možnosti roztřesení montáže HEQ5 (nemyslím si že je to ten důvod, bylo naprosto bezvětří) mě napadá pouze nějaký atmosferický jev a nebo lokální odchylky (vůle) v pohybu stroje.


kolega se celkem jasně ptal, čm to je zůsobeno. Místo  odpovědi se mu dostalo dost rad , co a jak by měl dělat, ale žádná s tím vůbec nesouvisí
Kolega má totiž pravdu v tom, že tohle opravdu nesouvisí s ustavením montáže Takže bych byl pro, smazat tu všechny příspěvky  o ustavení montáže, protože v tom má kolega nejspíš jasno.
Tyhle  fotky spíš vypovídají  o  něčem uvolněném  buď v celé sestavě, nebo  i v upevnění celé hlavy montáže či noh. Překontroluj  ručně, jestli není někde v sestavě vakl a potom  při ustavování postav  nohy montáže na pevnou podložku.
Tahle montáž je dostatečně kvalitní a určitě s ní dosáhneš dobré výsledky. Pokračuj v experimentech, vlastní zkušenosti  ( ať dobrá či špatné) jsou vždy k nezaplacení!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Konstruktivní kritika vítána

#23

Příspěvek od MMys »

Milane, ale on tu odpověď dostal, ještě než se začalo řešit ustavení:

Ahoj
Ty expozice bych na tvem miste trochu zkratil, tohle uz je moc jete a ve vysledku to ze snimku vymaze pulku detailu. Delku expozice muzes slusne nahradit nafocenim vice snimku. Jinak kdyz se podivas na ty hvezdy tak je tam jasne videt velmi spatne ustaveny dalekohled, to je pohyb zezhora dolu ktery je na kazdem snimku stejny. To dalsi razmaznuti doleva a doprava je periodicka chyba. Podle tech snimku bych rekl ze maximalni delka expozice bude spis 1 minuta nez 2. Pak dosahnes toho ze vetsina snimku bude celkem dobra co se ujetosti tyce. Zacal bych s tim ustavenim protoze to je velmi bidne kdyz hvezda za 2 minuty ujede 20 pixelu:) Budto polarnim hledackem a nebo driftovou metodou. pri takhle kratkych expozicich by to nemelo byt ujete ani o 1 pixel. A vyrob si masku na zaostreni dalekohledu, od oka to clovek malo kdy zaostri opravdu presne.
A myslím si že odhad, že se jedná o kombinaci driftu v DE  a vlivu PE v RA bude blízko pravdě (snad s vyjímkou snímku kde je stopa ve tvaru L, tam se asi něco divně pohlo. Podotýkám, že je to nepointované. Každopádně bez pointace to tímhle ohniskem moc dobře nepůjde.

Pak tam byla ta rada s tím lepším ustavením, což už opravdu zrovna šťastné není. Tím sice zlikviduje drift v deklianci, ale chyby v RA se nezbaví (takže pak budou místo vlnek čárky v RA) což není řešení.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Konstruktivní kritika vítána

#24

Příspěvek od Vabra »

Tady je asi podstatne blize pravde Milan.

To co prezentujes svedci spise o nejakem mechanickem problemu v montazi ci stativu, pripadne jsi fotil ve velkem vetru, motaz tahala za nejaky kabel, motal se kolem ni pes, stativ stal na prkenne podlaze na ktere jsi tancoval kozacka... a nebo skoro jako by jsi zapomel pred focenim zaaretovat ustanovky...

Proste jakkoliv ustavena montaz v rozumnem stavu musi mit hladky prubeh pripadnych pointacnich chyb - usecky ci obloucky, ale ne takoveto roztresene klikatice...

PS/OT: Ani kdyz jsem testoval stativy pro tezkou montaz a na zavazovou tyc jsem povesil 4kg zavazi na 20cm kyvadlo a to rozkmital jej, tak jsem nemel podobne chaoticke chovani obrazu (ale na 2m ohnisku krasne harmonicke kmitani ) Stejne tak, kdyz jsem pustil proti zavazi 0,5 kg spalik z 20cm vysky, tak to na par vterin obraz rozkmitalo, ale bylo to pekne harmonicke kmitani, nic podobneho tomu co prezentujes...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24370
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Konstruktivní kritika vítána

#25

Příspěvek od MilAN »

Martine, nebudu tvrdit, že to je dobře ustaveno. Ale ve všech 5 snímcích jsou skoky, pokaždé jinam. To není kombinace driftů. To bych byl ochoten částečně připustit u posledních 2 snímků. Začal bych eliminovat ty skoky -ty tam jsou evidentní a nijak nesouvisí s ustavením - a jsou nejmarkantnější
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Konstruktivní kritika vítána

#26

Příspěvek od Vabra »

Martine,

to na kombinaci driftu v DE a PE v RA moc nevypada. Obcas tenhle jev pouzivam k orientacnimu urceni PE dane montaze (schvalne montaz neustavim o par stupnu a snimam delsi expozici).
Vysledkem byva vetsinou celkem hladka sinusoida... s dlouhou osou okolo DE a amplitudou ve smeru RA. Pri urceni velikosti amplitudy a znamem prevodu px/arcsec pro dane ohnisko takhle lze celkem jednoduse odhadnout PE...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Konstruktivní kritika vítána

#27

Příspěvek od MMys »

Já ti nevím. Expoziční čas byl 150 sekund. Perioda u H-EQ5 je okolo 10 minut, takže snímek je exponován 1/4 té periody. To klidně může být p. chyba toho menšího kolečka co zabírá do šneku.  Na nějaké kmitání se mi to nezdá, to by za ty dvě minuty a něco vyrobilo spíš "rozmatlaný flek" než takovou hezkou vlnovku. Sklon té vlnovky (v každém snímku je jiný) pak bude vždy část úseku té hlavní periody průběhu PE, na které je namodulovaná ta jemnější vlnovka od druhého kola.

Já se přikláním k utíkání v DE + vlivu PE.

edit:
jistě to pochopitelně nevím ani já, tady by to chtělo udělat dlouhou expozici, tak 10-20minut, s driftem v DE, aby se vidělo, jaký průběh PE má. Je to jednoduchý způsob, který zvládne i tazatel, nepotřebuje ždný PC s SW pro snímání průběhu PE ani kameru.

Dost je možné, že je to kombinace toho co píšu já i vy, resp. PE musí být za 2 minuty ve snímku vidět a k tomu se můžou přidat další vlivy. Třeba ten druhý snímek zleva není jistě jen PE.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
JarekZak
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2008, 21:23

Konstruktivní kritika vítána

#28

Příspěvek od JarekZak »

No docela jsem se jako amatér ztratil v těch zkratkách , ale jestli jsem pochopil dobře tak PE je periodická chyba která by měla být kolem 10min, je tak? Pak by možná ten "zub" s tím mohl něco mít protože se střídal jeho směr jakoby po několika snímcích, možná bych řekl že i po těch 10 minutách (spíš ale po 5). Střídají se postupně tvary písmene L, které když se dají dohromady tak téměř pravidelně jsou na každé další fotce (po dvou a půl minutách) otočené na druhou stranu, takže při troše fantazie a spojení všech pohybů hvězd chronologicky z fotek za sebou vznikne jakási "zmije".
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24370
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Konstruktivní kritika vítána

#29

Příspěvek od MilAN »

PE ve velikosti 20 pixellů /2,5 minuty  není nic, co by  u téhle montáže nebylo možné, je to spíš předpokládatelné. Navíc si nedovedu vysvětlit, proč by to polovinu ( nebo část) expozice mělo putovat  v jednom směru (ose ?)  a potom v druhé.  A proč by to mělo skočit. Proto jsem se ani nepřikláněl k tomu , že to řeší příspěvek od mich 1. I když v ostatním  má samozřejmě pravdu ( je potřeba zajistit jak dokonalé zaostření, tak dokonalé ustavení). Ale primárně to neřeší to , co je na předkládaných snímcích.
ad "zmije" : ano , to jsou poslední 2 snímky. Ale co ty první 3 ?
...........
JarekZak : aby vzniklo  něco jako L, je potřeba , aby dalekohled cestoval ve dvou osách. Což samotná PE  nezajistí.  Při  silném neustavení vznikne vlnovka, může být skloněná ale to tu není vidět.-tady je celkem markantní ostré "L"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Konstruktivní kritika vítána

#30

Příspěvek od Vabra »

Jeste jedna okolnost. Jaka byla teplota v dobe snimani?

Dost casto se stava, ze tyto jinak celkem kvalitni montaze s vybornym pomerem vykon/cena jsou z vyroby namazany necim co spise nez mazadlo pripomina lepidlo, ktere pri teplotach pod -10st maji problemy motory obcas preprat a nekdy preskoci nebo neutahnou...
Pavel Vabrousek
Odpovědět