Konstruktivní kritika vítána

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
JarekZak
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2008, 21:23

Konstruktivní kritika vítána

#1

Příspěvek od JarekZak »

Zdravím. Konečně jsem stihnul po dlouhé době velmi jasnou oblohu a nafotil zatím asi moji nejlepší fotku mlhoviny v Orionu. Chtěl bych se zeptat Vás všech zkušenějších jakým způsobem dál vylepšovat moje fotky, řekl bych že jsem dosáhl maxima mých současných (chabých ) znalostí astrofotografie. Potřeboval bych především poradit, na co se teď dál zaměřit a jakým způsobem to zlepšit (co je největší vada/nešvar na této fotce). Veškerou konstruktivní kritiku vítám, takže se nebojte jít mi do těla ;)


Parametry: Primární ohnisko (Newton 8” 200/1000mm), komakorektor MPCC, mlhovinový CLS Filtr, expozice s Olympus E-410 18x60 s, bez pointace, opraveno o darkframe a složeno v registaru (median)

Dál bych měl dva trošku konkrétnější dotazy. Jakým způsobem mám dát dohromady fotky s různým časem expozice? Konkrétně přesvícené jádro mlhoviny. Pokaždé když se o něco pokusím, dopadne to tak že jsou tam jasně patrné hrany vložené části s jinou expozicí (ikdyž dělám výběr s neostrým okrajem).

Druhá věc na kterou se chci zeptat je to, zda lze ještě zmenšit hvězdy. Přijde mi že na to, jaké byly atmosferické podmínky jsou kotoučky hvězd strašně veliké, nicméně při ostření si myslím že jsem dosáhnul jejich minimální velikosti. Především bych chtěl vědět, do jaké míry se na velikosti projevují atmosferické poruchy vs. kvalita optiky vs. kolimace dalekohledu.

Za všechny odpovědi vřele děkuji. Fotka v plném rozlišení bez komprese je zde: http://joof.sweb.cz/KompletPokus1.jpg
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Konstruktivní kritika vítána

#2

Příspěvek od Prazan »

Tak tady se radí poměrně dobře:
1) Prodloužit expozici - to znamená začít pointovat.
2) Pokud možno fotit modifikovaným foťákem - pro začátek není nezbytné.
3) Dopředu si připravit kompozici a o tu se snažit i při snímání.
4) Základní techniku kalibrace a skládání snímků zvládáš, takže zapracovat na postprocessingu, což je běh na poměrně dlouhou trať. Při kalibraci nezapomeň na flatfield.

Jak kombinovat různě dlouhé expozice? Ideálně to jde přes masky. Pokud nevadí angličtina, tak podrobně se o tom dočteš tady.

Ke tvaru hvězd se nebudu vyjadřovat - vařil bych z vody, ale osobně se mi na to ohnisko zdají v pořádku.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
JarekZak
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2008, 21:23

Konstruktivní kritika vítána

#3

Příspěvek od JarekZak »

Díky za rady. Foťák zatím modifikovat nebudu, jelikož ho používám hlavně na normální focení, ale na postprocesing se můžu vrhnout hned a s kompozicí si snad taky nějak poradím :)
Uživatelský avatar
JarekZak
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2008, 21:23

Konstruktivní kritika vítána

#4

Příspěvek od JarekZak »

Tak jsem konečně mohl lépe potrénovat focení, když se vyjasnilo na dva dny po sobě a já náhodou byl doma , poprvé se mi podařilo dát dohromady pobyt doma a jasnou oblohu z čehož jsem byl radostí bez sebe . Ale teď něco k novým výsledkům:

Vzal jsem si k srdci vaše rady: naplánoval jsem si scénu předem (což pro mne byl první pokus takže jsem se u toho napoprvé řádně zapotil ) a prodloužil dobu expozice na 2,5 minuty (myslím si že absolutní limit pro mne bez pointace). Výsledek si můžete prohlédnout níže a případně do mne pustit s další kritikou (ikdyž výsledek není ideální - slabá vysoká oblačnost a začínající smog z vesnice).



Snažil jsem se udělat svoji první "mozaiku" abych to tam dostal celé. Levá část je focena 14x150s + 10x60s + 10x15s, pravá potom jen 14x150s (vše na ISO1600, technika a přístroje stejné jako v minulém příspěvku).

Krom samotného světelného znečištění a rozptylu světla čerstvě zapadlého slunce o vysokou oblačnost jsem si na delších expozicích všiml ještě toho, že hvězdy jsou "rozmázlé" což jsem čekal, ale nečekal jsem že budou pokaždé máznuté jinam (viz. druhý obrázek). Čím je to pravděpodobně způsobeno? Předpokládám že špatným ustavením to asi nebude protože to bych čekal že to bude na všech fotkách protáhlé jen na jeden směr. Krom možnosti roztřesení montáže HEQ5 (nemyslím si že je to ten důvod, bylo naprosto bezvětří) mě napadá pouze nějaký atmosferický jev a nebo lokální odchylky (vůle) v pohybu stroje.



Dál bych se ještě chtěl zeptat k počtu snímků, je nějaké pravidlo k počtu snímků vzhledem k délce expozice? Myslím si že už bylo asi zbytečné dělat expozici 15s desetkrát .

Díky za odpovědi. Doufám že budu mít časem ještě lepší fotky, až se mi podaří splašit nějaký vhodný pointační dalekohled. A už teď se těším že brzo (hlavně díky vašim předešlým radám) přejdu na slabší objekty než jen k M42 :)
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Konstruktivní kritika vítána

#5

Příspěvek od mich1 »

Ahoj
Ty expozice bych na tvem miste trochu zkratil, tohle uz je moc jete a ve vysledku to ze snimku vymaze pulku detailu. Delku expozice muzes slusne nahradit nafocenim vice snimku. Jinak kdyz se podivas na ty hvezdy tak je tam jasne videt velmi spatne ustaveny dalekohled, to je pohyb zezhora dolu ktery je na kazdem snimku stejny. To dalsi razmaznuti doleva a doprava je periodicka chyba. Podle tech snimku bych rekl ze maximalni delka expozice bude spis 1 minuta nez 2. Pak dosahnes toho ze vetsina snimku bude celkem dobra co se ujetosti tyce. Zacal bych s tim ustavenim protoze to je velmi bidne kdyz hvezda za 2 minuty ujede 20 pixelu:) Budto polarnim hledackem a nebo driftovou metodou. pri takhle kratkych expozicich by to nemelo byt ujete ani o 1 pixel. A vyrob si masku na zaostreni dalekohledu, od oka to clovek malo kdy zaostri opravdu presne.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Konstruktivní kritika vítána

#6

Příspěvek od mich1 »

Ta maska staci z papiru, vypada asi takhle. Je to jeste starsi verze a ma zbytecne siroke prouzky v tech otvorech. O pulku uzsi delaji ostrejsi difrakcni obrazec.

a samotne ostreni pak vypada takto

prvni 2 obrazky jsou rozostrene a treti je zaostreny, jsou to 3 sekundove expozice
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
JarekZak
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2008, 21:23

Konstruktivní kritika vítána

#7

Příspěvek od JarekZak »

Tak doposud jsem dělal 60s expozice a to je uplně v pohodě. Poprvé jsem zkusil víc teď (výsledek jsi vystihl dobře sám ). Co se týče ustavení, na jaře plánuju udělat na zahradě jakýsi podstavec abych to měl vždy OK, zatím je to ustavené tak, že to seřizuji vodováhou aby to bylo vodorovně v ose východ-západ a zároveň ustavuji podle polárního hledáčku. V něm byla polárka tam kde  má být (kontroloval jsem i v půlce focení). Souhlasím s tebou že posun 20px je hodně a zruší mi detaily, ale zároveň bych se chtěl zeptat kolik je tak normální posun bez pointace na mé rozlišení (3648x2736px). Díky.

PS: ostření dělám na digitální zvětšení 10x které umožňuje můj Olympusek, tam v pohodě poznám kdy je to přesně ostré (jakože přesně ostré to není ale vím kde je ten bod na hranici možností mého okulárovém výtahu )
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Konstruktivní kritika vítána

#8

Příspěvek od mich1 »

Nedokazu odhadnout nakolik presne to jde ustavit s polarnim hledackem, protoze ho nepouzivam, ale rekl bych ze k 1 pixelu pri jedne minute by ses mohl dostat. S driftovou metodou se mi dari dosahovat pod 20 pixelu za hodinu pri delsim ohnisku, ale trva to dele. Budto mas rozoseny polarni hledacek, nebo delas nekde chybu pri tom ustavovani. Kdyby byla polarka tam kde ma byt tak to jete nebude.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3534
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Konstruktivní kritika vítána

#9

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Případně zkus ustaování podle tohoto vlákna:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1279541430

Mě to přijde nejvíc "blbovzdorný" a to je přesně to, co potřebuju já (čimž neimplikuju, že si na tom podobně :))
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
JarekZak
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2008, 21:23

Konstruktivní kritika vítána

#10

Příspěvek od JarekZak »

Diky za blbuvzdorné vlákno, trefil jsi to přesně, já taková vlákna potřebuji . A teď ještě k polárnímu hledáčku - vidím problém celkem ve dvou věcech: 1. pořádně nevím jak ho natočit, takže ho porovnávám podle oka dle souhvězdí velkého vozu a kasiopeie, jak jsou naznačena (v tom asi vidím největší problém). A 2. doteď jsem netušil že se dá ten polární hledáček seštelovat (myslel sem že ho do toho výrobce natvrdo vrazí a je vymalováno), což mne utvrzuje že bych se se svými znalostmi měl jít ještě zahrabat, ale předtím pořádně vlítnu na tu montáž a prolezu kde se co dá abych tomu přišel na kloub.
Jinak s tím ustavováním se dycky pachtím abych to dostal kam potřebuju... Nemáme žádnou rovnou plochu vedle baráku takže po sebemenším posunu musím zase přeštelovávat nohy protože se to celé nakloní někam jinam. Nevím jak jste na tom vy zkušenější ale mě to ubíjí. No a pak přijde třešnička na dortu, kdy mám po ustavení nasadit tu plastovou krytku na polární hledáček a potmě chytit tu správnou rovinu abych se trefil na ultrajemnej závit v krytce (kde je dle mého názoru zbytečně jemný), to dřív letí dekl do křoví a ráno ho pak hledám, až se uklidním .
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Konstruktivní kritika vítána

#11

Příspěvek od mich1 »

Co to je za montaz ? To preci musi jit stelovat i jinak nez jen nohama. Podle kvality krytky bych rek ze eq6 ;)
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
JarekZak
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2008, 21:23

Konstruktivní kritika vítána

#12

Příspěvek od JarekZak »

HEQ5
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Konstruktivní kritika vítána

#13

Příspěvek od mich1 »

Podle fotky tam je ovladani azimutu a elevace. Takze to postav vodorovne a pak uz jen temi 2 ma srouby vepredu nastav azimut a temi ve smeru sever jih elevaci.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Konstruktivní kritika vítána

#14

Příspěvek od Tulen »

Kterou krytku nasazuješ, nahoře nebo dole? Ta dole po nasazení jedině překáží nastavovacímu šroubu, tak ji tam nenechávám.
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
JarekZak
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2008, 21:23

Konstruktivní kritika vítána

#15

Příspěvek od JarekZak »

Horní krytka je v pohodě. Tam se jen zastrčí špunt. Dolní mě vytáčí (nechtěl jsem ji tam nedávat abych si nějak nepoškodil okulár polárního hledáčku).
Mno a co se nastavovací šroubů týče, ani mne nenapadlo o nich někdy uvažovat. V návodu jsem se kdysi dávno dočetl že se s nimi nastavuje pozice pozorovatele, tak sem to nastavil a dál neřešil. Nicméně jak jste mi teď o té možnosti řekli, tak na tom asi něco bude . Asi bych si měl razantně zvětšit úhel pohledu na věc :)
Odpovědět