Průzkum veřejného mínění, dotazník

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#196

Příspěvek od Lukina »

Pro prakticke vyuziti je to asi nezbytne. Ja porad v tom vidim tenhle potencial. Kde se delaji vsechny pruzkumy, ktere jsou brany jako verohodne?
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#197

Příspěvek od denis.marc »

Napsal jsem označit třeba...můžou tam být čísla, odrážky, pomlčky.....



tohle vypadá graficky jaksi divně: Dotaz na věk - možnosti vypsány v řádku, pod tím otázka na obec - možnosti vypsány "ve sloupcích" atd.
Proti počtu otázek neprotestuji, přeci se tu nebudem dohadovat, jedná-li se o dotazník nebo to může být ještě třeba anketa.  :)
Poukázání na nadmořskou výšku, je odvedení pozornosti od toho, co jsem napsal, takže to beru jako nepřijetí mé poznámky. Na což máte nárok, je to váš dotazník. ;)
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#198

Příspěvek od Lukina »

Ja bych uz to vice nepretezoval tim, kde presne bydlim. Jeslti je to samota, vesnice, mestys, mesto nebo hlavni mesto. S tim vekem v radcich a mesty ve sloupicich mas pravdu. Chtelo by to mozna nejak uniformovat.

Muj dotaznik to neni. ;)
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#199

Příspěvek od denis.marc »

Mě opravdu nešlo o to, jaký má daná obec statut, ale spíš o to, že pokud někdo bydlí na opravdu malé vesnici a že jich je dost, tak vám na dotaz Bydlíte blíže centra obce/blíže okraje obce prostě něco zaškrtne a zanese vám do celku nějakou chybu a tato otázka nakonec nebude třeba mít význam. Je to důležité proto, že když bydlím v Pardubicích, tak je tam mezi centrem a předměstím v přesvětlení oblohy znatelný rozdíl i pro laika a navíc většina lidí bezpečně určí, kde je to v takovém městě centrum a kde už spíše předměstí, okrajová část. Ve vesnici se stovkou obyvatel otázka v tomto kontextu ztrácí význam.
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#200

Příspěvek od denis.marc »

Muj dotaznik to neni.
Pardon.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#201

Příspěvek od Lukina »

Ten status obvykle vychazi z velikosti (samota neni obec). Ja ti moc dobre rozumim, chapu tvoji pripominku je spravna, ale kvuli tomu tam davat dalsi kriteria? Podle meho nazoru staci, ze se tam na muj popud dalo okraj/centrum. Vysledek by pak byl...1% obyvatel, ktere bydli tam, "kde davaji lisky dobrou noc" rika, ze...je i toto cilem dotazniku?

Bez omluvy. Me se to nedotklo. Jen jsem to upravil na pravou miru.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#202

Příspěvek od denis.marc »

V takovém případě by možná tato otázka mohla být vypuštěna nebo přemístěna do samotného dotazníku, protože rozhodování lidí o tom co je blíž k centru a co dál bude velmi subjektivní (dva sousedi z jedné ulice a každý může odpovědět jinak). Navíc třeba já bydlím v části města, která má asi 3500 obyvatel, dříve to byla obec (před 2. sv. válkou), dnes to patří dávno pod krajské město, ale spousta lidí to tu považuje za vesnici, která je zvlášť a klidně svojí odpověď vztáhnou pouze k této městské části a pak už to nebude 1% ani zdaleka...
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#203

Příspěvek od Lukina »

Jasne, tak ty, kteri bydli na pul cesty od centra ke kraji budou odpovidat tak nebo tak (cca. padesat na padesat) a cim vice se to bude blizit centru nebo kraji, tim to bude vice pro jednu nebo druhou stranu, ne?
Neplet si pojmy. Obec je i Praha. Kdyz jsem soucasti nejake obce (proste me vetsi obec pohltila) tak jsem administrativne pod ni. Brat v uvahu, ze si mylsim, ze kdyz bydlim v Kolodejich, ze nejsem Prazak je sice hezke, ale to bychom se nikdy nikam nedostali. Kdyz jsem z Kolodej, tak jsem Prazak. Protoze Kolodeje patri pod obec Praha.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#204

Příspěvek od denis.marc »

Nevím, kde jsem ve svém příspěvku napsal něco, co určuje, že nerozeznávám pojem obec = vesnice od pojmu obec = základní sídelní jednotka, ale to je vlastně jedno, taková diskuze stejně nemá cenu. Možná dostatečně dobře neumím vysvětlit, o co mi jde, možná bude problém někde jinde. Ať to proberou skuteční autoři a s připomínkami naloží podle svého. Už to začíná zavánět OT.
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#205

Příspěvek od denis.marc »

Jasne, tak ty, kteri bydli na pul cesty od centra ke kraji budou odpovidat tak nebo tak (cca. padesat na padesat) a cim vice se to bude blizit centru nebo kraji, tim to bude vice pro jednu nebo druhou stranu, ne?
Jistě a z hromady odpovědí blíže centru, blíže okraji to autoři dotazníku poznají. To by museli respondenti uvádět svoji polohu přesněji, ale to by pak nebyl anonymní dotazník.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#206

Příspěvek od Lukina »

Trochu jsme si nerozumeli. To je pak spatny, kdyz lide nevedi, kde maji prislusny urad kam chodi platit poplatky, vyrizovat si papiry apod. Preci kdyz se obec k necemu pripoji, tak ta stara zanika. Tak jako Zbraslavak ma hlavni organy v Praze a ne uz na Zbraslavy. Ja te chapu, ale snad ten Zbraslavak na druhou stranu pochopi, ze to neni mineny blizko centra cele Prahy, ale te Zbraslavy, protoze Praha je "az za vodou". Jsou ruzne extremy, ktere postihnout by bylo na dotaznik o tlousce Koranu. To by si jeste musel delit obce podle pudorysu. K Ceske Lipe taky patri Vlci Dul, kde davaji lisky dobro noc je to uplne nekde jinde. Verim, ze ty lidi uvedou, ze bydli na okraji. Verme lidem, jejich rozumu. Verme, ze lide jsou alespon trosku inteligentni a pochopi to tak, jak maji.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#207

Příspěvek od denis.marc »

No zrovna Praha, která má v republice vyjímečné postavení ať už jde o statut nebo o počet obyvatel, je sama o sobě extrémní případ. Mimochodem u nás na úřadu městského obvodu si člověk většinu papírů a poplatků vyřídí. ;)

Ještě mě napadá, mohla by se tam přidat možnost jako: nevím, nejsem si jistý(á) nebo nelze rozhodnout.

Tímto již ponechávám toto téma svému osudu. :D
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#208

Příspěvek od Lukina »

Tak nemusi to byt jen Praha a Zbraslav. Techto pripradu jsou stovky!
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
trif
Příspěvky: 65
Registrován: 31. 03. 2008, 17:49

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#209

Příspěvek od trif »

Díky velmi Janu Vrátnému a tomu člověku co si dal tolik práce s posouzením. Určitě to povede ke zlepšení kvality a serióznosti.
Jak už psal Regulus, tak velkým problémem byl fakt, že snahou přizpůsobit dotazník vznikl kolikrát divný hybrid. Krásně je to vidět na otázce č.10. Ale jinak myslím, že dotazník celkem uspěl a dojde jenom k jedné zásadní změně. Většina předchozích 200 příspěvků se týkala právě oněch "vysvětlování" za odpověďmi. Jejich úmysl jsem tady několikrát vysvětloval (asi marně). Nebudu se k tomu už vracet a budem se držet rady. Všechny komentáře, nad kterými sme tady sváděli lité diskuze budou tedy smazány pro větší objetkivnost a psychické zdraví účastníků AF Další změny jsou už spíš kosmetické.

Lukina: mám dojem, že po restrukturalizaci těch otázek jich bude o něco víc (17?). Ale to by vadit nemuselo, ptz jsou o dost jednodušší a tím pádem rychlejší. Jinak nevím jestli se najde někdo takový, kdo by to dával lidem na ulici. Jestli jo, tak budem určitě rádi - na ulici je přece jenom nejvíc normálních, náhodných lidí.

denis.marc: je mě jasné kam míříš a je fakt, že když si to někdo špatně vyloží, může dojít ke zkreslení. Ta pravděpodobnost asi není zanedbatelná. Formulace: "neumím posoudit" se mě nezdá úplně šťastná- přece každý ví kde žije, jenom se ho dobře zeptat. Ještě to promyslíme - kdyby byly nějaké návrhy, budu rád. Ono spravedlivý dotazník bude pro sociology něco jako pro fyziky rychlost světla. Dá se o tom psát, dá se tím počítat, ale nejde toho dosáhnout Eště k té grafice: všechno je na řádku kromě bydliště a to jenom proto, že se na jeden řádek nevejde. Lze to rohodit na dva řádky, ale cikcak ne pod sebe. Ale to je maličkost, že :)
N200/800; EQ-6SS; ED80/600; Philips ToUcam 840K; EOS 30D; Atik 314L+; QHY-5mono; filtry
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#210

Příspěvek od Regulus »

Takova otazka - vy s tim nekdo chcete prudit lidi na ulici?To nebylo mým původním úmyslem = já to dělat nebudu Ale jsetli někdo chce ;)

A to rozvržení počtu obyvatel mi přijde normální.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Odpovědět