Vyber dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Baldion
Příspěvky: 31
Registrován: 11. 08. 2009, 09:59

Vyber dalekohledu

#46

Příspěvek od Baldion »

môžeš tvoju fz-7 posadiť na montáž namiesto ďalekohľadu a cvakať 60sec expozícieAha, tak to mě nenapadlo, fotit napřímo bez dalekohledu. Bude z toho něco? On ten foťák nemá bůhvíjakou světelnost a ještě při plném zoomu...
Co se tak s tím dá fotit?
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 45

Vyber dalekohledu

#47

Příspěvek od Martin Vyskočil »

TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6266
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Vyber dalekohledu

#48

Příspěvek od Roman (Rick) »


Aha, tak to mě nenapadlo, fotit napřímo bez dalekohledu. Bude z toho něco? On ten foťák nemá bůhvíjakou světelnost a ještě při plném zoomu...
Co se tak s tím dá fotit?

Toto som nafotil s mojou fz-18. Samozrejme nie sú to jednotlivé snímky, ale zložených viac 60sec expozícií väčšsinou na ISO 400 fotených do RAW:

http://astronomyfoto.yw.sk/gal/pic/astr ... ght_DF.jpg
http://astronomyfoto.yw.sk/gal/pic/astrofoto/21xM8.jpg
http://astronomyfoto.yw.sk/gal/pic/astr ... gc7000.jpg
http://astronomyfoto.yw.sk/gal/pic/astrofoto/72xaq.jpg
http://astronomyfoto.yw.sk/gal/pic/astrofoto/m35.jpg

Na stránke mám toho viac.

Síce na snímky z DSLR to nemá, ale i tak z toho vzhľadom na to, že je to kompakt, lezú vcelku slušné snímky a na jasnejších DSO sa s tým dá pekne vyhrať.

Edit: a tá svetelnosť na dlhom ohnisku 3,3 je veľmi dobrá.
Uživatelský avatar
Baldion
Příspěvky: 31
Registrován: 11. 08. 2009, 09:59

Vyber dalekohledu

#49

Příspěvek od Baldion »

Děkuju za odkazy, vypadá to velice dobře. Snad to taky vyzkouším. Jen nevím, s jakým výsledkem ::)
Ale od toho se říká "vyzkoušet" že? :)
Takže asi nakonec vezmu něco i s motorkem.
Dnes jedu do té hvězdárny, jen to vypadá na "úplně zataženo" :'(
Uživatelský avatar
Framoz
Příspěvky: 21
Registrován: 13. 08. 2009, 17:42

Vyber dalekohledu

#50

Příspěvek od Framoz »

Dobrý den,
jsem úplný začátečník v pozorování hvězdné oblohy.Mám sice refraktor od fi.HAMA asi 10 roků,ale vzhledem k nekvalitě pozorovaných objektů jsem ho moc nepoužíval.Vím,že toto téma tady je už několikrát,ale chtěl bych se zeptat jestli by toto byla dobrá volba:

http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... uot-pyrex/

Chtěl bych pozorovat hlavně měsíc,planety,ale i mlhoviny a hvězdokupy.Předem děkuji za radu.
Dalekohed TSC/SKY NWT 254/1200mm 10” DOBSON (PYREX) (CDD),měsíční filtr FILTR/BDP 2458344 ŠEDÝ 1.25” ND=0.9 (T=12.5%), malokuk 80/400
Uživatelský avatar
David Svatoš
Příspěvky: 422
Registrován: 22. 01. 2009, 23:31
Bydliště: Brno

Vyber dalekohledu

#51

Příspěvek od David Svatoš »

Framoz: Určitě to je dobrá volba. 25cm zrcadlo už ukáž hodně. Jediný na co bych upozornil je transportovatelnost. Přecijenom už to není malý kukátko..
Triedr:  BPC  7x35, 8x40, 20x60, Zeiss 8x30, 7x50, 10x50; Celestron 25x70
Dobson SW 200/1200,  Refra ED-80 na EQ3-2,  Lídlskop 70/700 na Astro-3,
Uživatelský avatar
Framoz
Příspěvky: 21
Registrován: 13. 08. 2009, 17:42

Vyber dalekohledu

#52

Příspěvek od Framoz »

Děkuji za odpověď.S převozem problém nemám.Možná se ptám hloupě,ale je manipulace s Dobsonem jednoduchá?Myslím zaměřování vesmírných oběktů případně jemné dolaďovaní zaměření dalekohledu?:-)
Dalekohed TSC/SKY NWT 254/1200mm 10” DOBSON (PYREX) (CDD),měsíční filtr FILTR/BDP 2458344 ŠEDÝ 1.25” ND=0.9 (T=12.5%), malokuk 80/400
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3444
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Dražičky
Věk: 66

Vyber dalekohledu

#53

Příspěvek od hamr »

Ano manipulace je VELMI jednoduchá. Jen musíš mít nastudováno co a kde hledat a hlavně taky co od toho čekat ;).
EQ 6R na pilíři + achromát Bresser 127/1200 na hvězdárně, ASI 224 barevná
Uživatelský avatar
Baldion
Příspěvky: 31
Registrován: 11. 08. 2009, 09:59

Vyber dalekohledu

#54

Příspěvek od Baldion »

Děkuju všem za pomoc a rady a mám ještě jednu, asi velmi primitivní otázku. Jaký je rozdíl mezi hodinovým strojkem a motorovým pohonem obou os s funkcí hodinového strojku?
Děkuju za poučení ;)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Vyber dalekohledu

#55

Příspěvek od stana »

Řekl bych, že hodinový stroj je to minimum co je potřeba k udržení objektu v zorném poli../pohání jednu osu dnes už s možností úpravy rychlosti/
To další je už o držení ovladače v ruce pro motorizované najíždění v obou osách, posuny a držení objektu v zorném poli..
/Teda že už bys neměl mít potřebu tubusem manuálně pohybovat/
Takovou mám aspoň laickou představu.. :)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
KoMar
Příspěvky: 625
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41
Bydliště: Pelhřimov
Věk: 55

Vyber dalekohledu

#56

Příspěvek od KoMar »

Děkuju všem za pomoc a rady a mám ještě jednu, asi velmi primitivní otázku. Jaký je rozdíl mezi hodinovým strojkem a motorovým pohonem obou os s funkcí hodinového strojku?
Děkuju za poučení  ;)
Většinou je to myšleno tak, že hodinový strojek má jedinou pevnou rychlost, která umožňuje sledování objektu na obloze (stejnou rychlost jakou se otáčí obloha). Montáží tedy pohybují pouze v jediné ose (RA). Ty úplně nejjednodušší modely k montáži EQ1 a EQ2 tuto rychlost nemají ani pevnou, ale nastavitelnou pomocí malého točítka (potenciometru). U nich se ta rychlost dá nastavit jen přibližně a musí se občas opravovat. Toto postačuje pro vizuální pozorování a možná pro první fotografické pokusy s nejkratšími ohnisky (širokoúhlé záběry) bez nároku na dokonalost.
Pohony obou os kromě sledování objektu pevnou rychlostí umí i elektricky hýbat montáží. Ovládají tedy obě osy (RA a DE). Rychlost pohybů bývá nastavitelná a může tak nahrazovat jemné pohyby montáže. Některé montáže dokonce ani ruční jemné pohyby nemají a používají jenom elektrický ovladač (např. HEQ5 a EQ6). Většinou se montáž při použití elektrických pohybů rozechvěje méně než u ručních, proto jsou prakticky nezbytností pro astrofotografii delšími expozicemi, pro přesné sledování objektu - pointování. Některé modely pohonů pak umožňují i připojení autoguideru a GOTO.
Uživatelský avatar
Baldion
Příspěvky: 31
Registrován: 11. 08. 2009, 09:59

Vyber dalekohledu

#57

Příspěvek od Baldion »

Tak to bylo naprosto vyčerpávající. Díky moc  :)
Uživatelský avatar
shamaaan
Příspěvky: 38
Registrován: 13. 03. 2009, 22:57

Vyber dalekohledu

#58

Příspěvek od shamaaan »

Zdravim,

potreboval bych poradit s vyberom dalekohladu, maly, lahko uskladnitelny, bez montaze(montaz mam, nebudem ho drzat na rukach ), primarne na pozorovanie slnka, mesiaca, planet s moznostou fotenia (stara zrkadlovka Praktica - na C/B film), cena tak do 4000 - 5000 :)


mam vyhliadnuty zatial tento: http://www.binox.cz/astronomicke-daleko ... 102sp-ota/

viem ze svetelnost pri tom Makovi neni najlepsia, no mozno by to aj stacilo :)

nemate neake dalsie napady, rady? ;)

diky moc :)
Celestron 76/300 50th Ann., triedr TASCO 7x50, 30cm celooblohove zrkadlo, Webcam, Lumix LX2, Praktica PLC 2 black 1,8/50
bushman
Příspěvky: 43
Registrován: 01. 03. 2009, 17:13

Vyber dalekohledu

#59

Příspěvek od bushman »

Jakou k tomu máš montáž?

Jinak už se to tady rozebíralo, fotit dnes na film je dost drahá a nepraktická záležitost, u takovéhoto dalekohledu by byla na planety a měsíc asi nejlepší nějaká webkamerka, ale to zase reprezentuje tahat sebou notebook.
SW Dobson 254/1200, EQ-6 Pro SS, SW ED 80, SW 70/500, Canon EOS 10D, BDP UV/IR 2", Astronomik UHC profi 1,25", BDP Hyperion 5mm, Plössl 10mm, 20mm, 25mm, Meopta Astro (Hermes-1) 1,25" 6,5mm, 8mm, 13mm, 20mm, dvě modnuté webkamerky a noťásek
KoMar
Příspěvky: 625
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41
Bydliště: Pelhřimov
Věk: 55

Vyber dalekohledu

#60

Příspěvek od KoMar »

Zdravim,

potreboval bych poradit s vyberom dalekohladu, maly, lahko uskladnitelny, bez montaze(montaz mam, nebudem ho drzat na rukach ), primarne na pozorovanie slnka, mesiaca, planet s moznostou fotenia (stara zrkadlovka Praktica - na C/B film), cena tak do 4000 - 5000 :)


mam vyhliadnuty zatial tento:  http://www.binox.cz/astronomicke-daleko ... 102sp-ota/

viem ze svetelnost pri tom Makovi neni najlepsia, no mozno by to aj stacilo :)

nemate neake dalsie napady, rady?  ;)

diky moc :)

Ještě doplň údaje co máš za montáž a případně jestli už nějaký dalekohled máš.
Na pozorování Měsíce a Slunce (přes sluneční fólii nebo podobný filtr) ten Mak může být docela dobrý přístroj, planety by občas chtěly něco většího. S focením na film v dnešní době nemá cenu začínat (pokud k tomu nemáš nějaké zvláštní důvody). Jednoduchým digitálním kompaktem uděláš fotku rychleji, lepší a ve výsledku to vyjde levněji i kdyby sis musel ten foťák koupit nový.
Odpovědět