Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
fochris
Příspěvky: 5
Registrován: 07. 06. 2009, 14:53

Dalekohled pro začátečníka

#76

Příspěvek od fochris »

Pánové, mě už z toho jde hlava kolem. Ten LX90- má průměr 203 mm...myslíš, že je to k ničemu? Dobson 16'' by byl lepší?
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Dalekohled pro začátečníka

#77

Příspěvek od stana »

Pardon, já tě jen chci natlačit co do největšího průměru zrcadla..Jaký typ a s jakýma vyfikundacema si ho koupíš je pouze na tvém rozhodnutí..
That all...
Prostě něco od 200 mm nahoru..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
KoMar
Příspěvky: 625
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41
Bydliště: Pelhřimov
Věk: 55

Dalekohled pro začátečníka

#78

Příspěvek od KoMar »

fochris: STOP! vidím, že zjevně nemáš představu co je v astronomickém dalekohledu vidět. Je to něco úplně jiného než na krásných barevných fotografiích. Prohlédni si více fórum, je zde i několik kreseb a odkazů na další, které lépe vystihují co lze lidským zrakem spatřit. Najdi nějakého amatérského astronoma nebo klub v okolí, určitě tě rádi vezmou na pozorování. Získáš lepší představu co za své peníze dostraneš. Mohl bys být také velmi zklamán a drahý dalekohled rychle prodávat za zlomek ceny!
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Dalekohled pro začátečníka

#79

Příspěvek od Ondra.P »

Pánové, mě už z toho jde hlava kolem. Ten LX90- má průměr 203 mm...myslíš, že je to k ničemu? Dobson 16'' by byl lepší?pokud chces pozorovat od baraku, jdi urcite do co nejvetsiho prumeru! casem az se naucis orientovat na obloze(coz se naucis za par noci) zjistis, ze nejaky navadeni vlastne vubec nepotrebujes...
s tim LX90 toho totiz z okraje vesnice, nebo mesta moc neuvidis, ono ani tim Dobsonem 16" to neni zadny extra zazrak, ale porad to bude mnohem vic nez s 8"(203mm) taky je treba si uvedomit, ze u toho Meade tvori polovinu ceny jen montaz a automaticke navadeni,  takze se musis rozhodnout sam jestli ti to za to pohodli stoji ;)

ja jsem totiz cca pred rokem resil uplne stejny problem jako ty, taky jsem moc netusil co od ktereho dalekohledu cekat, byl jsem na 99% presvedceny ze koupim Celestron SCT 8" ale po dukladnem procteni astro-fora jsem bez vahani koupil skladaciho Dobsona 16"(400mm) a opravdu nelituju! pozoruju od baraku z okraje vesnice kousek za Prahou

jinak urcite jeste stoji za zvazeni Dobson 300mm, je to uz celkem slusnej prumer a cena jeste neni tak "astronomicka" jako u 400mm ;)
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
Ory
Příspěvky: 12
Registrován: 17. 09. 2008, 02:57

Dalekohled pro začátečníka

#80

Příspěvek od Ory »

Doporučili byste mi dalekohled TSC/SKY NEWTON 6” 150/750mm na montáži EQ-3-2M pro nenáročné okukování oblohy a širokoúhlé astrofoto?

Doteď jsem pozoroval triedrem, ale rád bych něco pohodlnějšího na pozorování avšak zároveň relativně přenosného.
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 46

Dalekohled pro začátečníka

#81

Příspěvek od Lukemon »

To to jsou velice časté a těžké otázky.

Na nenáročné okukování oblohy doporučuji dobsona minimálně 200/1200,myslím že je relativně přenosný,položíš na zem a pozoruješ a má slušný výkon,v jednoduchosti je síla.
Na astro foto neporadím,ale pro začátek to nemusí být špatná sestava kterou uvádíš,ale na okukování mě 150mm objektiv nestačí na DSO.

Nebo zajet někam na astro sraz,nebo se domluv s někým z tvého okolí,at vidíš vše na živo.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Pablo-J
Příspěvky: 6
Registrován: 21. 03. 2008, 22:12

Dalekohled pro začátečníka

#82

Příspěvek od Pablo-J »

ahoj, chcem sa spitat ako by ste hodnotili tento dalekohlad:
SEBEN BIG PACK 700-76.  Oplati sa pre začiatok? alebo...?

Technické parametre:
Konštrukcia: Newton
Priemer objektívu: 76mm
Ohnisková vzdialenosť: 700mm
Viditeľné hviezdy:  12 M (cca. 1,000,000 hviezd)
Svetelnosť: f/9
Príslušenstvo: 1.25? (31.7mm)
Priblíženie normálne:  SK4 = 175x / SR6 = 114x / H12,5 = 56x / H20 = 35x
Priblíženie s Barlow šosovkami 2x: SK4 = 350x / SR6 = 234x / H12,5 = 112x / H20 = 70x
Typ statívu: Azimut
Hmotnosť: cca. 10kg
Použiteľné pre astrofotografovanie, používanie filtrov atď.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12986
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled pro začátečníka

#83

Příspěvek od Psion »

Bude nejlepší pokud napíšeš, kolik chceš investovat a co s tím chceš pozorovat a pak se dá něco doporučit.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5679
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled pro začátečníka

#84

Příspěvek od Konihlav »

Pablo-J: rychle pryc :-)
----------
edit: nechapu, proc by si novacek, byt opravdovy zacatecnik zcela neznaly a nezkuseny, nemohl pro zacatek koupit NORMALNI dalekohled tj. ne zadny kram a smejd, proste neco, co se da pouzivat :-)

zakladem je vedet, jaky mas rozpocet, kde bydlis a co chces videt :-)
Uživatelský avatar
Pablo-J
Příspěvky: 6
Registrován: 21. 03. 2008, 22:12

Dalekohled pro začátečníka

#85

Příspěvek od Pablo-J »

no tak investovat chcem asi tak 5 000 sk, (170€), mozno o nieco viac
byvam na juhu Slovenska.
no hlavne by som chcel pozorovat hmloviny, a samozrejme aj planéty
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Dalekohled pro začátečníka

#86

Příspěvek od stana »

no tak investovat chcem asi tak 5 000 sk, (170€), mozno o nieco viac
byvam na juhu Slovenska.
no hlavne by som chcel pozorovat hmloviny, a samozrejme aj planétyTěch 5 táců a navíc vašich bývalých korun je taková částka na prd...Cokoliv koupíš, pak když tě to chytí, budeš se ztrátou prodávat a zaparkuješ u nějaké 200 mm Dobsona...
Jinak vletíš do hraček a žádné vizuální že WOW se konat nebudou... :-/
Nebo přinejhorším kup aspoň 150 mm Dobsona, ALE to je asi to nejhorší, co můžeš udělat...Pak ty dva či kolik tisíc si připlatit za 200 mm Dobsíka je zlatá investice a to i kdybych neměl na okuláry a měl čučet jen skrze setové dva, co jsou k dalekohledu!!!
P.S. Včíl se dívám, že už jsem k tomu něco zde ze svého pohledu psal výše..No ale jisto je, že trvám na svém!
/Můj názor/.. 8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
David Svatoš
Příspěvky: 422
Registrován: 22. 01. 2009, 23:31
Bydliště: Brno

Dalekohled pro začátečníka

#87

Příspěvek od David Svatoš »

Jak píše Stana, 20cm Dobson bude asi ideál investice ;)
Triedr:  BPC  7x35, 8x40, 20x60, Zeiss 8x30, 7x50, 10x50; Celestron 25x70
Dobson SW 200/1200,  Refra ED-80 na EQ3-2,  Lídlskop 70/700 na Astro-3,
Odpovědět