Skúsenosti s Go-to montážami

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Skúsenosti s Go-to montážami

#1

Příspěvek od lubomir »

Ahoj.
Napísal som pár mojich skúseností s montážami CG5 a EQ6.
Tu to nájdete, snáď niekomu pomôže.
http://www.astrosid.szm.sk/SAO_svk/Clanky/Montaze.htm
Lubo
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
Liliputan
Příspěvky: 86
Registrován: 13. 12. 2005, 17:18

Skúsenosti s Go-to montážami

#2

Příspěvek od Liliputan »

Ahoj Lubo

Na zaklade vlastnych skusenosti si dovolim pridat niekolko poznamok k tvojmu clanku o montazach CG5 Goto Advanced a EQ6 pre pripadnych citatelov a snad aj par dobrych rad pre teba, ktore by ti mohli pomoct.

V prvom rade ma zarazil udaj o hmotnosti pristrojov ktore si nalozil na CG5. NW150/900 + Refr 70/1000 predsa nemozu vazit 20kg?!! Neni to preklep? To snad nevazi ani cela ta zostava vratane protizavazi, montaze a stativu. Pokial ano bol by to zazrak, ze sa ti CG5 nerozpadla. NW 150 f/5 + maly refr. na pointovaie je rozumne maximum pre CG5 Goto , takato zostava vsak musi vazit cca. polovicu z toho co pises.

Co sa tyka plastovych krytov mam ties nedobre skusensti. Zatial nastastie niesu poskodene, ale treba s nimi manipulovat nanajvys opatrne. Podobne ako koncovky, vypinace, atd. (prave vypinac odysiel na nasom kuse) su danou za cenu.

Ja som kryty daval dole hlavne koli nastaveniu snekov, od vyroby mali pomerne velku volu. Tato sa moze vyskytnut aj pokial montaz neumerne zatazis. Okrem opatrnej manipulacie s krytmi a s v nich uchytenym (skor neuchytenym) plosnym spojom je to pomerne jednoducha operacia, na ktoru postaci vhodny sraubovak a ingus. Rozhodne netreba rozoberat celu montaz a pokial sa s nou rozumne zaobchadza staci to urobit raz za niekolko rokov (popritom skontrolovat mazanie). Znacne sa zlepsi presnost vo vsetkych oblastiach. (goto, pointovnie atd.) Predpokladam, ze toto si uz robil, ak nie urcite vyskusaj.

Co sa tyka max. dosiahnutelnych exp. casov tvoje udaje len poukazuju na vysoku kvalitu montazi. Nepointovana takmer 2 min. expozicia na metrovom ohnisku je rozhodne dobry vysledok. Myslim, ze jediny sposob ako ho vyrazne zlepsit je zacat pointovat. Ked mas montaz umiestnenu napevno, mozes sa pohrat s presnym nastavenim polarnej osy driftovou metodou a pripadne skusit fciu antibacklash (dufam ze som to spravne napisal ) na kompenzaciu zbytkovych voli v prevodoch (urcite ale najprv mechanicky dolad sneky). CG5 GT Adv udajne umoznuje aj PEC. K tomu nastavenie montaze na 6 hviezd, presne urcenie miesta a casu, ale rozdiel nebude velky. Jedinym rozumnym riesenim je pointovanie. Montaze ktore by s tvojim systemom optika-kamera nebolo treba pointovat pri dlhsich expoziciach sa pohybuju v cenach o rad vyssich ako CG5.

Co sa tyka narazania dalekohladu do stativu a pod. + vhodnost na automatizovanu prevacku, resp. ovladanie na dialku. CG 5 Goto Advanced umoznuje priamo v softe rucneho ovladaca, zadat oblasti (suradnice alt az) kam sa dalekohlad nemoze dostat, pokial ich nastavis mas po problemoch s narazanim tubusu ci prislusenstva do stativu pripadne inych veci. Naviac umoznuje zadat limit kam sa moze dalekohlad dostat jednym smerom na RA ose. To je uzitocne napr. koli obmedzenej dlzke kablov ku kamere a pod. Takties sa da zvolit smer pohybu pri navadzani cez Goto. (Toto je ale skor na skodu, nevidim dovod preco sa montaz proste nevyberie kratsou cestou, co uz.) Takze ked montazi vymedzis moznosti kam a ako sa moze pohybovat a dobre hu nastavis je CG5 mozne ovladat aj na dialku. K vyssie spomynanym polozkam (CAST DLHSIE EXP.) by som pri nastavovani pevne osadenej zostavy montaz, dalekohlad, kamera, atd. este pridal moznosti kalibracie Goto a kalibracie montaze + zvazil zmenu vychodiskovej polohy. Aj to sa da a je to mimoriadne uzitocne napr. ak mas na rybine uchytene 2 dalekohlady vedla seba.

Spomynal si, ze motory CG5 su dost sylne. To mozem len potvrdit. Nejedna sa totis o krokove motory. To ma niekolko zavaznych dosledkov pri narokoch na dodavku energie a presnost chodu montaze. Pokial mas montaz pripojenu na elektricku siet, je dolezite jedine to aby si hu nenapajal 500mA/12V trafom ako sa pise v navode, ale aspon 1000 mA/12V, lepsie 1,5 A/12V. Kedze ti chodi dobre predpokladam, ze toto je u teba vyriesene. V pripade, ze by niekto chcel CG5 napajat z baterie treba si uvedomit, ze naroky na dodavku energie su zavisle od zatazenia motorov. Tu sa skryva velka vyhoda a male uskalie. Problem (ktory spomynas) je, ze pri sile ktoru su schopne vyvinut motory moze pri kolizii dojst k poskodeniu prislusenstva uchyteneho na dalekohlade, alebo mechaniky ci dokonca elektroniky montaze. Naopak vyhodou je, ze ak montaz nemusi prekonavat velky krutiaci moment, teda na nej niesu tazke a dlhe dalekohlady a hybe sa len pomaly ma minimalne naroky na energiu. Takze napr. pri astrofote kde sa presuvam po oblohe len niekolko krat a inak montaz ide len ako hodinovy stroj + jemne korekcie pri pointovani vydrzi Powertank od Celestronu napajat montaz bez problemov celu noc. Avsak ak robim prehliadku pre verejnost, mam na montazi velky dalekohlad (SCT 9.25" f/10) a za hodinu prejdem niekolko 10x gotom celu oblohu nevydrzi rovnaky zdroj ani 2 hodiny. Uz pri pomerne malom poklese napetia totizto pri vacsej zatazi vyrazne klesa presnost Goto.

Pre tych co sa dostali az sem pokracuejm v dasom prispevku. ;D :D
Uživatelský avatar
Liliputan
Příspěvky: 86
Registrován: 13. 12. 2005, 17:18

Skúsenosti s Go-to montážami

#3

Příspěvek od Liliputan »

Pises, ze montaz kazdy vecer nastavujes. Toto je pri pevne osadenej zostave dalekohlad, kamera a na pevnom pozorovacom mieste nielen zbytocne, ale aj kontraproduktivne. Ked mas vsetko poriadne nastavene a odladene nastav montaz na 2 hviezdy. V takomto pripade to bohate postacuje, zvysne 4 mozne kalibracne hviezdy su aj tak len doplnkove a maju vyznam len v pripade, ze montaz nekam prenasas a nemas cas hu poriadne ponastavovat. (U mna napr. pri pozorovani planetkovyh zakrytov.) Rozhodne to nieje podmienka ale kalibracne hviezdy by som zvolil nasledovne: jednu blizko nebeskoho rovnika pokial mozno tak aby bola pozorovatelna celu noc (alebo aspon vacsiu cast) a druhu cca oproti nej, idealne nektoru z u nas nezapadajucich, ale zas nie blizko polu. (Niektore verzie firmwaru mozu mat problem, ak su kalibracne hviezdy pod obzorom.) Montaz by mala chodit bez problemov. Rano jej daj len pokyn aby sa presunula do vychodzej polohy a zvol moznost hybernate. Dalsi vecer potom staci, ak zadas presny cas a vsetko je opet pripravene na pozorovanie, nic netreba nastavovat. Kalibracnu hviezdu ktora neni pozorovatelna cely rok, staci zmenit raz za 2-3 mesiace.

Menu CG5 Goto advanced obsahuje funkcie ako precize Goto, ci One Star Kalibration, pripadne kalibrovanie na 2 hlavne + 4 pomocne hviezdy. Tieto maju vyznam len pri prenosnom stanovisti, ak neni cas precizne pozorovaciu zostavu nastavovat a zaroven sa vyzaduje vysoka presnost goto.

Najdolezitejsie na zaver. Vsetko vyssie napisane funguje len s novimi verziami firmware. Preto ak mas v rucnom ovlaci verzu 3.XY urcite hu co najskor aktualizuj. S povodnou verziou soft. som zazil nemalo trapenia. Az nove ovladace robia z CG5 konecne aj k niecomu serioznemu pouzitelnu montaz. Pokial mas stary rucny ovladac upgrade nebude mozny, treba ziadat u predajcu o jeho bezplatnu vymenu. Firmware v ovladaci upgradnes pomocou utilitky na www.celestron.com cez klasicky kabel na pripojenie k PC. U starsich montazi tohto typu moze byt problem aj v softe ovladajucom motory. Chyba spociva v tom, ze najmensia rychlost pohybu neni 0.5 syderickej ale rovna syderickej a teda totozna s druhou najmensou rychlostou vedenia montaze. Na pointaciu mozes prakticky zabudnut. Aj na riesenie tohto problemu ekzistuje soft. ale uz potrebujes speci kabel. Preto ak ma tvoja cg5 tento neduh, obrat sa na predajcu montaze, urcite ti pomoze. Kedze ovladas montaz z PC je rovnako nevyhnutne upgradnut platformu Ascom a pod nou ovladace Celestron, inak ti to bude blbnut aj nadalej.

Podobne u EQ6 by som si podrobne prestudoval manual a updatol firmware a verim, ze sa tym zbavis ak nie vsetkych tak urcite vacsiny problemov. Ak mas MaximDL kupeny a update ascom a prislusnych ovladacov k EQ6, prip nezavislych ovladacov EQ6 nepomoze obrat sa na tvorcov tohto soft. Myslim, ze ti radi pomozu.

Zatial vsetko co ma napadlo, pekne noci.
Odpovědět